Commandos 2 – návrat dlouho očekávané legendy

Když Javier a Ignacio Perezovi zakládali v roce 1996 ve španělském hlavním městě Madridu tým Pyro Studios, byli Commandos: Behind Enemy Lines jejich úplně prvou a jedinou hrou. Hra byla vyvíjena něco kolem dvou let a stejnou dobu zabrala i práce na Commandos 2, tedy alespoň do toho bodu, aby je bylo možné představit veřejnosti. A jak to tedy vlastně všechno začalo?
"Vždycky jsme chtěli dělat hry", říká Ignacio, spolumanažer Pyro Studios (tím druhým je samozřejmě jeho bratr Javier Perez). "Kontaktovali jsme Gonzo Suareze, který je nyní vůdcem projektu Commandos 2, a který předtím pracoval na taktické hře odehrávající se v Německu za Druhé světové války. Právě tady to všechno začalo."

Pyro je už dnes, teprve po dvou vyprodkukovaných titulech (Commandos, vydáno roku 1998, a jejich datadisk, nazvaný Beyond the Call of Duty, který následoval o rok později), doslova pověstné kvalitou svých výrobků. Ignacio Perez říká: "Nad prvními Commandos jsme strávili 20 měsíců. Bylo to tak dlouho proto, že jsme byli hrdí na fakt, že tvoříme opravdu kvalitní hru. Pokaždé, když začneme tvořit nějaký titul, snažíme se stvořit zcela nový koncept. Chceme být inovativní a tvořit nové, odlišné věci, vyrábět hry, které nikdo nikdy před námi nevytvořil. A to je samozřejmě vždycky risk."

Commandos 2Commandos 2

Commandos 2Commandos 2

Přes to všechno, co bratři Perezovi říkají, nebyli zcela připraveni na TAK obrovský úspěch své hry, a to v celosvětovém měřítku. Očekávali, že prodají snad možná nějakých 400 000 kopií, jenže dosud se Commandos prodalo přes 1,2 milionu kopií celosvětově, z toho 750 000 v Evropě. "Věděli jsme, že máme kvalitní hru, ale museli jsme bojovat, abychom o tom přesvědčili i ostatní. Museli jsme je přesvědčit o tom, že Commandos je hra jiná, která se nedá jednoduše zaškatulkovat." říká Ignacio.

Ačkoliv byly Pyro Studios do vydání Commandos téměř naprosto neznámou společností, zdaleka nejsou malou firmou. V současné době již zaměstnávají kolem 75 lidí - programátory, grafiky, hudebníky, designéry, a mnohé další, kteří jsou všichni zapojeni nejen v pracích na Commandos 2, ale i na dalších, které Pyro připravuje. Což je např. dobrodružná strategie Heart of Stone (Srdce z kamene) či taktická bojovka Praetorians (Pretoriáni). Navíc, před vznikem Pyro vlastnili bratři Perezovi největší španělskou distribuční firmu (Proein), takže měli nezbytné zajištění i zkušenosti, aby dokázali "dostat Commandos ven". Bratři se stále ještě v Proein částečně angažují, ovšem podařilo se jim ji z větší části prodat společnosti Eidos Interactive, která jí pomáhá dále expandovat.

Ona již velice dlouhá doba po kterou Commandos 2 pomalu ale jistě přicházejí na svět není nějakou náhodným skluzem, ale velmi dobře promyšlenou strategií. Ignacio Perez to rozvádí: "Jakmile dosáhnete takového úspěchu, můžete udělat dvě věci. Zaprvé, sebrat prachy, rychle zmizet a užívat si dokud nedojdou. Za druhé, pokusit o takový úspěch ještě jednou. My jsme se chtěli první možnosti zdaleka vyhnout. Commandos 2 jsou ve vývoji už opravdu dost dlouho, mnohem déle, než bývá u klasických pokračování zvykem. Mají nový engine a využívají nových technologií, které se mezitím na platformě PC objevily. Jednoduše, všechno je v nich nové. Navíc, nechceme slevit z naší výbojnosti. Když vyvíjíme hru, chceme riskovat. Nechceme vykrádat sami sebe jednoduše opakováním stylu. S výjimkou toho, že našim produktům bude vždy věnována nejvyšší péče o detail a kvalitu, budeme se o ně starat nejlépe, jak umíme."

Commandos 2Commandos 2

Commandos 2Commandos 2

Tak to by bylo něco krátkého o pozadí tvorby série Commandos, teď už se vrhněme přímo do víru druhého pokračování této ojedinělé akční strategie. První oblast, na kterou zaměříme naše zíradla, se nazývá "prostředí".

A vezmeme to pěkně od začátku, tedy od roku 1939. Právě v tom roce, přesně 1. září, totiž jak jistě všichni víme začala 2. světová válka. Strýček Hitler zřejmě rok po Mnichovské dohodě zrovna příliš dobrý den a tak se rozhodl k invazi do sousedního Polska. Inu, invaze to byla rychlá, tvrdá a účinná, a Poláci ani nemrkli a jejich domky začal bez okolků ničit Wehrmacht. A takhle Hitler pokračoval až k matičce Rusi, kde se zastavil o neprobořitelný "živý plot", takže se před ním uhnízdil a začal se věnovat opět západu. Protože strýčka Hitlera a jeho úchylnou ideu začali všichni nenávidět, vymysleli si speciální jednotky, které měly jeho zvrhlému snažení zabránit, či ho alespoň co nejhůře poškodit. Tyto jednotky se nazývali Komanda (angl. Commandos) a byly to týmy elitně vycvičených vojáků (a někdy i vojand), pro něž se nesplnění úkolu rovnalo té nejhrubější urážce na cti.

"Největší výzvou při tvorbě Commandos bylo abychom vytvořili hru, jenž má pevnou kostru, která by dokázala odolávat dalšímu zbytečnému nalepování nových extra prvků. To pro nás také bylo od začátku prioritou u Commandos 2. Takže přestože zatím nemáme hotovy všechny části hry, můžeme ji hrát a bavit se u ní, a další herní prvky budeme přidávat později, bez toho, abychom něco museli odebírat." - Gonzo Suarez

Stejně jako původní Commandos, bude se i druhé pokračování odehrávat z velké části převážně na evropském kontinentu. Opět bude obsahovat některé reálie založené na soudobých lokacích či událostech. Samozřejmě se však objeví mnoho nových míst. Jako jsou třeba arktické dálavy severní Evropy, četné ostrovy a ostrůvky jižního Pacifiku, a dokonce i Japonci okupované jižní a jihovýchodní části Asie. Tyto zbrusu nové oblasti budou hostit i zcela nové mise. Jednou z nejzajímavějších bude možná ta, která se bude odehrávat na palubě Shinana, japonské největší, ale také nejkratší dobu "žijící", letadlové lodi. Model lodi byl vytvořen v přesném měřítku oproti "velikost" členů vašeho týmu, takže od přídi k zádi lodi by to mělo zabrat scrollování přes čtyři obrazovky. Navíc, všechny vnitřnosti tohoto kolosu, jako můstek, řídící věž, strojovna, či třeba hangáry, jsou v této misi přístupné a opět modelované do nejmenších detailů podle skutečné předlohy (či alespoň nějaké její reprodukce).

Velice zábavnou částí hry určitě budou také mise, které si berou inspiraci ze slavných válečných filmů, jako je například Most přes řeku Kwai či slavný snímek Zachraňte vojína Ryana. V "Ryanovské" misi, která je jednou z prvních ve hře, budete mít za úkol probít se nacisty obleženým městem a osvobodit němci zajaté spojenecké vojáky. Vskutku to připomíná poslední scénu z Ryana... Ale tvůrci hry přeci jen nejsou natolik dutí, aby misi celičkou okopírovali, a tak jedná možnost, jak misi dohrát, bude spočívat v dodání lékárničky jednomu zraněnému vojínovi, který se jmenuje, no asi byste to neuhádli, ale Ryan. To je, co? Já bych to asi také neuhádl ;).

Commandos 2Commandos 2

Commandos 2Commandos 2

Skutečně revoluční záležitostí, minimálně oproti minulému dílu, bude ten fakt, že budovy již nebudou všechny zcela nepřístupné, zevnitř neviditelné. Naopak, většina, ne-li všechny, by se nyní mely dočkat naprosto úžasně provedeného interiéru. Díky tomu budete moci využívat přehršle nových možností, jako je např. lezení do oken, schovávání se pod postel, za skříně (do skříní?), do stínů, střílení z oken, a další a další. Boj v takovémto prostředí bude samozřejmě něco úplně jiného, než "tam venku". Pohled na interiér si budou moci hráči otáčet o plných 360° a vybrat si tak nejlepší úhel pohledu pro plnění svého úkolu. Jestliže Commandos byla realistická hra, tak Commandos 2 budou víc než to (super-realistická?:).

Celkem mají Commandos 2 nabídnout poněkud neslavně vypadajících 12 misí. Ovšem uvědomíme-li si, co jsem napsal před chvílí, že všechny budovy budou přístupné, zdá se mi těch dvanáct misí docela (a možná i "více než") dost. Navíc Pyro Studios ujišťují, že zkušenému hráči zabere jedna z nich v průměru něco kolem pěti až šesti hodin. Což je dost! Pokud počítám správně, tak 12 * 6 = 72 hodin čistého herního času. A to pro zkušeného hráče! Co teprve nováčci? Pyro ovšem tvrdí, že ani oni se nemusejí bát. Hra bude mít tři stupně obtížnosti, a ty se budou odlišovat jak počtem hit pointů členů vašeho týmu, tak i počtem úkolů, které bude nutné pro dokončení dané mise splnit.

Příběh Commandos 2 bude vyprávěn pomocí údajně skvělých předrenderovaných animací mezi misemi. Pyro se rozhodlo využít technologii samotného grafického enginu, pomocí kterého jsou ve hře vykresleny exteriéry i interiéry, takže přechod z mise do animace a naopak by měl být téměř zcela nepostřehnutelný (samozřejmě na správně vybaveném stroji). Když už jsme u toho enginu, měli bychom si o něm asi říci něco víc. Tak tedy, engine Commandos 2 bude "cool". Pravda, tohle vám asi moc neřekne, takže podrobněji: Commandos měli nádhernou grafiku. Commandos 2 budou mít grafiku ještě několikrát lepší. Rozlišení se posunulo od standardních 640x480 na skoro neuvěřitelných 1024x768, což umožní hráčům kochat se mnohem větším úsekem mapy. A přestože pohled na hru zůstal pořád "jen" izometrický, všechny budovy a terén se staly 3D polygonovými modely. Navíc máte možnost volit si ze čtyř úhlů pohledu po 90°.

Nebudou chybět nejrozmanitější vehikly, jako tanky Panzer III či džípy, a další. Tanky ovšem tentokrát budou k řízení vyžadovat dvě postavy. Řidiče a ženistu, který se bude starat o dělo. Pyro Studios ctí fyzikální zákony, a tak se nemůžeme těšit, že by se snad tank mohl ovládat se stejnou lehkostí jako kdejaký džíp, právě naopak, ovládat tank bude samozřejmě dosti složité, ovšem v rámci mezí hratelnosti. Hra tím navíc získá další bodíky u položky "realismus".

Nové chování můžeme čekat od nepřátel. V Commandos 2 budou zavedena nová pravidla viditelnosti, takže vojáci už nebudou pálit hned jak zmerčí jednoho z vašeho týmu. Jakmile totiž někoho zahlédnou, budou nejprve muset přesně zamířit, a poté teprve vypálit (zde bude výhodou rychlý běh, který vás bude moci dostat z dosahu dřív, než stačí nepřítel zamířit). Ve dvojce bude několik nových stupňů viditelnosti, které bude nutné co nejdříve pochopit a ovládnout, abyste pak mohli využívat všech možností dokonalého ukrývání členů svého týmu.

Commandos 2Commandos 2

V minulém dílu jsme téměř neměli možnost potkat jiné spojenecký vojáky. Ne tak v Commandos 2. Tady nabude spojenecká pěchota někdy i klíčového významu. Budete je totiž moci ovládat jako jakési NPC postavy s tím, že jim budete moci zadávat úkoly typu hlídej, hlídkuj, bojuj, apod. Díky spojencům budou také vaše komanda mít možnost lákat nácky do nejrůznějších pastí, zaranžovaných právě spojenci.

Nikdo asi nepochybuje, že původních šest členů elitního komanda ve hře zůstalo. Nikdo také nepochybuje o tom, že jich několik přibude. Celkem představí Pyro tři nové charaktery. Ti z vás, kteří měli možnost hrát datadisk si jistě vzpomenou na řádně vyvinutou sniperku Natashu, která bude právě jedním z těch tří.

Natasha

Mimo toho, že dokáže trefit stopku jablka na vzdálenost několika stovek metrů (ano, to si vymýšlím, ale co vy víte?), má i moc "ovládnout" na několik chvil cizí vojáky (čímpak asi?:) a dát tak drahocenný čas ostatním členům vašeho týmu. Ovšem její opravdová síla tkví právě v ostřelování. Když ji přiblížíte k okenní římse, změní se vám kurzor myši na větší zaměřovač, pomocí něhož můžete odstřelovat všechny vojáky, kteří jsou v dohledu. A co víc, Natasha může dokonce střílet z venčí do budovy či z jedné budovy do jiné budovy (budo-budo-budovy;). Jakmile totiž přejedete kurzorem přes okno či dveře, objeví se malé "pop-up" okénko, které vám přesně vyobrazí nepřítele (či nepřátele) uvnitř.

Paul Toledo

Ten je druhým "přídavkem" do sbírky postav Commandos 2. Malý francouzský zlodějíček z francouzského hnutí odporu, také známý jako "Lupin" (krásné!). Bude nejrychlejším členem vašeho týmu, z budovy do budovy dokáže přeběhnout v podstatě nespatřen, neviděn, neslyšen. Taktéž dokáže výborně překonávat zdi, jak samostatné, tak ty domovní, skoro jako nějaký pavouk, aby mohl nakouknout třeba na balkónek nebo do okna. A ačkoliv to není zrovna zázrak v zacházení se zbraněmi, dokáže si velice snadno "dopomoci" k jakémukoliv objektu, který "zatím" vlastní nějaký nácek (tj. prostě mu je šlohne, kleptoman jeden; zdravím Kleptomana:). Ovšem musí samozřejmě vždycky stát vně zorného pole onoho chudáka, kterého se chystá okrást. To se naštěstí děje automaticky, takže nebudete muset freneticky klikat sem a tam, abyste vyměřili přesnou polohu. Herní RPG vsuvka - ten, kdo hrá Thiefa zde jistě bude moci uplatnit mnoho z nabytých zkušeností.

Whisky

Ne, nejedná se o flašku stoleté bronzově zářící a sladce vonící skotské whisky v batůžku každého komanda (no dobře, Nataša tam možná někde bude mít ulitou vodku, ale přeci je z Ruska, ne?), nýbrž se jedná o psa. Ano, slyšíte dobře, o P-S-A. Velice zvláštní, ale také velice užitečná nová jednotka, mezi členy týmu Pyro Studios údajně nejoblíbenější (zřejmě s ním bylo nejmíň práce:). Jen tak pro upřesnění, je to teriér. Bude to docela zvláštní jednotka, jelikož ji nebudete moci ovládat přímo, ale prostřednictvím píšťalek, jimiž bude moci být vybaven každý člen vašeho týmu, a na kterou pokud zapískají, přivolají k sobě Whiskyho. Stejně jako ostatní členové týmu, i on má omezený "inventář", pomocí něhož bude možné přenášet nejrůznější věci jako zbraně či výbušniny. Samozřejmě, že samotný Whisky je nebude moci využívat ;), jeho hlavním úkolem bude právě přenášení různých objektů mezi jednotlivými členy komanda. Například když bude někdo uvězněn v nepřátelské palbě bez zbraně a bez nábojů, naložíte Whiskyho a ten už se k postiženému nějak dostane. Když už jsme u toho postižení, určitě bude schopný přenášet i injekce a podobné "léčitelské" záležitosti. nepřátelští vojáci by Whiskyho neměli považovat za nic jiného než jakéhosi potulného čokla. Tedy alespoň podle Pyro Studios.

Samozřejmostí bude robustní multiplayer, stejně jako u prvního dílu, který umožní několika hráčům vytvořit několik různých komand a pak se utkat na jedné z mnoha map. Pyro údajně zvažují i deathmatch mód nebo nějakou jeho variaci, ale vše je prý ještě ve stádiu rozmýšlení (nebo spíše asi bylo... viz. datum vydání).

Vydání Commandos 2 se velice rychle blíží, očekává se totiž, že Pyro Studios vypustí tuto všemi očekávanou gamesu již koncem května, tedy již příští měsíc (a to pod ochrannými vydavatelskými křídly Eidos Interactive)! Doufejme, že se nedočkáme žádných odkladů, ale "pouze a jen" triumfálního pokračování jedné z nejslavnějších strategií poslední doby.

Diskuze (4) Další článek: The Legend of Kyrandia

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,