Concrete Genie: jak porazit temnotu? | Recenze

Jak se pomocí barviček dá přivést město zpět k životu? O tom je nejnovější exkluzivita pro konzoli PlayStation 4.

Co baví

  • Systém kresby
  • Grafické zpracování
  • Kompletní česká lokalizace
  • Nižší cena

Co vadí

  • Kratší herní doba
  • Technické nedostatky
  • Uspěchaný příběh
7/10
Hodnocení

Když se zmiňují exkluzivní tituly pro PlayStation, mluví se převážně o velkých značkách jako je God of War, Uncharted nebo The Last of Us. Občas ale dojde i na menší titul od first-party studia, který ani nemá za cíl konkurovat těmto velikánům, ale zkrátka se pokouší nabídnout něco jiného. O studiu PixelOpus jste pravděpodobně zatím neslyšeli vzhledem k tomu, že dělali jen jeden samostatný titul a se zbytkem her z jejich portfolia jen pomáhali. Nyní ale dostali šanci ukázat, že dokáží udělat větší hru sami za sebe.  

Concrete Genie_20191009153535.jpg
Concrete Genie je další z řady uměleckých her s krásným vizuálem

Concrete Genie je tedy jejich první velký titul, a navíc rovnou exkluzivita pro PlayStation 4, takže se od nich bezesporu čekaly velké věci. Přišli s akční adventurou, která během hraní zapojí velkou část vaší kreativity. Hlavním hrdinou je chlapec Ash vzpomínající na časy, kdy zdejší město Denska bylo prosluněnou přístavní oblastí plnou lidí. Nyní je ale vylidněná a jediné, na co tam narazí, jsou další mládežníci, kteří ho šikanují. Náhodou se ale dostane ke kouzelnému štětci, který dokáže Densku zase přivést k životu.  

Kresbou k úspěchu

Myšlenka je jednoduchá. Abyste dosáhli požadovaného cíle, musíte nabarvit všechny části města různorodými kresbami. Tady přichází na řadu výše zmiňované využití kreativity. Není to tak, že byste si mohli kreslit doslova co vás napadne. Máte k dispozici paletu prvků, která se postupem času rozšiřuje. Následně je už ale jen na vás, jak si s tím poradíte. Můžete jednoduše načmárat něco na zeď a je splněno. Na druhou stranu můžete v Concrete Genie vytvořit opravdu pěkné malby.  

Systém kreslení je velmi jednoduchý a intuitivní. Původně jsem měl za to, že se pro tento účel bude využívat dotyková ploška Dualshocku 4, ale nakonec se kreslí pomocí pohybového ovládání. Stačí tedy vybrat prvek z palety, stisknout tlačítko pro kresbu a následně už je to jen o pohybu ovladačem. I když se v kreslení vůbec nevyznáte, tak se nemusíte bát, že by vaše výtvory vypadaly hrozně. Vývojáři systém malování navrhly tak, aby to zkrátka vypadalo dobře.  

 

"Stačí vybrat prvek z palety, stisknout tlačítko pro kresbu a následně už je to jen o pohybu ovladačem."

 

To stejné se dá říct i o hře jako takové. Na pohled vypadá výborně a jediné, co mi nesedlo jsou animace obličejů postav, které vypadají jako z nějakého loutkového filmu, ale to je spíše otázka vkusu. Jak kresby, tak samotná Denska vypadají dobře a její části se od sebe dost liší. V některých částech hry jsou ale vidět nedostatky v technickém zpracování. Například stíny občas dělají psí kusy nebo raději vůbec nejsou vidět. Vypadá to potom nepřirozeně, když Ash leze po žebříku, jeho stín je zřetelný, ale stín samotné konstrukce už skoro není vidět.  

Krom kreslení po zdech je také důležitou částí tvorba džinů. To jsou roztomilé potvůrky, které si opět můžete poskládat z dostupných prvků, jak se vám zachce a pomáhají vám dostat se dál. Je jich tady několik druhů, přičemž žlutí vám pomohou s problémy s elektřinou, červení dokáží používat element ohně a tak dále. Občas chvilku trvá, než jim pomocí štětce zvládnete vysvětlit, co po nich vlastně chcete, ale jinak svoji roli plní bez problému.  

Concrete Genie_20191009143059.jpgConcrete Genie_20191010125836.jpgConcrete Genie_20191009134038.jpg
Kreslení je jednoduché a i začátečníci zvládnou vytvořit nádherné kousky

Také jsou zdrojem superbarvy, kterou využijete na stěnách pokrytých vrstvou temnoty. Džin vám superbarvu poskytne, když mu nakreslíte požadovaný obrázek. Na některých zdech také můžete narazit na symboly džinů a pokud na ně nějakého přivedete a nakreslíte, co po vás chce, tak si v deníku odemknete novou skicu. Je to ale jen věc navíc, o kterou se ve výsledku vůbec nemusíte zajímat.  

Cesta za kresbou

Není to ale všechno jen o kreslení. Občas dojde na skákací pasáže, které se snaží působit jako něco z Assassin’s Creed, ale moc jim to nejde. Je to hlavně kvůli animacím, které v těchto částech nevypadají nejlépe. Ash sebou při lezení škube, jako by měl každou chvíli dostat záchvat. Dále pak je tady ještě akčnější část hratelnosti. Později přijde řada na souboje s temnotou, během kterých využijete jak elementy džinů, tak schopnosti štětce.  

 

"Příběh v určité části také začne spěchat. Zkrátka to vypadá, jako by na druhou polovinu hry nebylo už tolik času."

 

Hru jsme testovali v plných grafických možnostech na PlayStationu 4 Pro s monitorem Philips Momentum (4K, HDR)

e6602e1c-e5c5-4abc-adf1-eabdec2f78fc

Všechno se to ale strhne hrozně rychle a z poklidného kreslení jste najednou v akci a záhy je konec. Příběh v určité části také začne spěchat. Zkrátka to vypadá, jako by na druhou polovinu hry nebylo už tolik času. Záleží, kolik času budete věnovat kresbám, ale celou hru bez problému projdete za 6 hodin. To se dá samozřejmě ospravedlnit tím, že už od začátku se s Concrete Genie počítalo jako s menším titulem a tomu odpovídá i cena.  

Kromě hlavního příběhu je také k dispozici režim volného malování. Zkrátka se vydáte do kterékoliv části města a kreslíte si, jak je libo. Můžete si tak vyhrát s kombinacemi všech stránek palety. S tou poslední si totiž moc neužijete, protože ji dostanete ve velmi pozdní části příběhu.  

Concrete Genie_20191010125842.jpg
Ve hře najdete i velmi oblíbený foto mód

Concrete Genie je také jednou z her, které u nás vyšly kompletně lokalizované. Mimo titulků tady najdete tedy i český dabing. Je to docela logické vzhledem k tomu, že tento titul má cílit především na mladší hráče. Herní dabing u nás nemá zrovna valnou pověst, ale Concrete Genie naštěstí patří do té lepší poloviny. Uvidíme, jestli v tom bude chtít český PlayStation pokračovat. Zatím je jen jisté, že ani u MediEvilu kompletní lokalizace chybět nebude.  

Verdikt

Concrete Genie je sice krátká, ale nádherná adventura, ve které se můžete vyřádit po kreativní stránce, jak je libo. Jen škoda, že je příběh tak uspěchaný a není více rozvedeno, proč se Denska vůbec dostala do tak špatného stavu. Díky českému dabingu je vhodná pro hráče všeho druhu, a navíc se prodává za nižší cenu. Studiu PixelOpus se to povedlo, ale ani tak se Concrete Genie mezi věhlasné exkluzivity pro PlayStation nejspíš nezařadí. 

Váš názor Další článek: Raritní prototyp konzole Nintendo Playstation je na prodej

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje