Cosmo´s Cosmic Adventure - přítel z jiné planety

V jeho době byla skákaček doslova záplava. On měl však tak vysoký skok, že v onom moři nebyl k přehlédnutí. A skákal tak dlouho a dobře, až si přišel pro zlatou desku za počet lidských pamětí, ze kterých už nikdy nezmizí. Kolik z vás se asi na této ceně podílelo? Kdo ano, má štěstí.
Cosmo´s Cosmic Adventure - přítel z jiné planety
V jeho době byla skákaček doslova záplava. On měl však tak vysoký skok, že v onom moři nebyl k přehlédnutí. A skákal tak dlouho a dobře, až si přišel pro zlatou desku za počet lidských pamětí, ze kterých už nikdy nezmizí. Kolik z vás se asi na této ceně podílelo? Kdo ano, má štěstí.

Děti prožívají všechno dvojnásobně. Když jsem jako malý kluk jel na Matějskou pouť, nemohl jsem den před tím skoro spát, ráno jsem byl oblečen a přichystán podezřele brzo, nervózně jsem přešlapoval na chodbě, aby už se rychle vyrazilo a z každé zastávky u odpočívadla či čerpací stanice si nesu své následky dodnes. No a při představě, že bych do svého oblíbeného domu hrůzy nedorazil vůbec, se sesouvám do mdlob. Pochybuji, že vzpomínky post-batoletního věku se u někoho z vás diametrálně liší. A teď si představte, že hrdina dnešního vzpomínání na staré časy měl namířeno přímo do Disney Landu, a že jeho cesta nebyla pouhým výletem po jedné dálnici, ale dokonce meziplanetární. Do jeho galaktické výpravy za trochou zábavy se však postaví překážka a vše se zdá být trochu jinak. V sázce je zlomení křehké dětské duše, jedna z nejsilnějších motivací, která byla na monitorech k vidění. Ať si mezitím parta šílenců zničí třikrát svět, Cosmo potřebuje naši pomoc!

Cosmos Cosmic AdventureCosmos Cosmic Adventure

Tomu se tenkrát prostě nedalo odolat. Za den a měsíc se do datumu psala devadesát dvojka a malý mimozemský človíček Cosmo právě slaví své narozeniny. Synáček byl za celý rok nejspíše moc hodný a tak mu ještě hodnější rodiče darovali výlet přímo na planetu Zemi, do věhlasného Disney Landu. Cestou však měli smůlu a proražené křídlo meteoritem je donutí přistát na neznámé planetě. Cosmo je bystrý klučina a zatímco tedy tatínek opravuje loď, vydává se prozkoumat okolí záhadné planety a užít trochu legrace. Když už chytá roupy opět na náš Disney Land, vrátí se k lodi, ale nepřítomnost jeho rodičů mu uštědří pěkný šok. „Co když je ty monstra chtějí sníst,“ vyleká se chudák Cosmo a hra může začít.

Nevím, co je Cosmo za druh mimozemšťanů, ale jejich velký talent pro skákání nám přinesl jednu z nejlepších hopsaček všech dob. A když řeknu, že vylezla z prostor texaského Apogee, je jasné, že jde opravdu o vysoký hopsavý standart.

První, co mne tenkrát na hře zaujalo, byl její hlavní hrdina. Cosmo je asi ta nejroztomilejší (pokud nepočítáme Laru Croft a podobě) postavička, které jsem tahal za nitky. Velká hlava s kouzelným předkusem stylu Barta Simpsona (inspirace tímto seriálem je zcela prokazatelná, v defaultních high scores se nachází snad celý Springfiel ;) přísavky namísto rukou a dnes by ohromil I moderním sestřihem červené barvy. I když jich nebylo mnoho, zdál se mi jedinečný i svými výrazovými prostředky, které se daly na jeho velké zelené hlavě tvarovat. Další a asi mnohem „legendo-tvornější“ byly jeho pohybové schopnosti. Tato hra totiž patřila k takovým těm pružnějším kouskům, ke kterým by se dnes dal přiřadit třeba zajíc Jack Jazzrabit. Tedy narozdíl od ostatních (Crystal Caves, Secret Agent) se neomezovala na jednoduché strohé pohyby, ale zbavila se své prkennosti a nasákla svěží akcí a životem. A pochopitelně že i do tohoto titulu si Apogee připravilo své originální nápady tak, jak je to už u nich velmi příjemným zvykem. V Cosmových kosmických dobrodružstvích tentokrát nabraly podobu červených přísavek ala rychlá rota, které vám k pohybu horizontálnímu přidali i vertikální svobodu. Situace, kdy se skočilo do propasti a na posledním centimetru před ztracenem nás rukavice zachránila před smrtí, pěkně nahodila adrenalin.

Cosmos Cosmic AdventureCosmos Cosmic Adventure

Možnosti enginu si vychutnali i level designéři Todd Replogle a Alen H. Blum (mimo jiné autor poloviny map do Duke3D) a přichystali zelenému mužíčkovi skákací ráj. Nejen, že architektonicky skvěle využívali jeho pohybového rejstříku, ale vizuální stránku provedli několika druhy areálů, od rozkvetlých zahrad, hlubokých deštivých lesů po ledová království nebo moderní budovy. Samotný Cosmo ve svém dobrodružství a způsobu hry nijak nestagnuje, tu je uzavřen do bubliny, s kterou je pohádkově lehký, tu si najde jakýsi howerboard, se kterým zaletí, kam si jen vzpomene. Zajímavé bylo, že panáček neměl k dispozici žádné „přímostřelné“ zbraně, pouze pokládal časované bomby, či snižoval počet obyvatel planety vytrvalými skoky na hlavu. V částech, kdy po vás jdou malé, rychlé potvůrky, útočící nečekaně seshora, se musí projevit opravdu pevná rodičovská láska. K cestě Alenčinou říší divů za matinkou a tatínkem vám hraje dost slušná hudba a vzpomínám si, že se tenkrát velmi těžko hledal důvod, proč od hry odejít.

Cosmo, to byl sympaťák. Jeho image, nevinný dětský obličej a místa kam mne vzal. Ani už si přesně nevybavím dobu, kdy jsem ho hrál, jenom vím, že byla dlouhá. Přiznám se, že mi tenhle zelený mimozemšťan přirostl daleko víc k srdci, než jeho vrstevník Keen a že ani dnes, po devíti letech, není dvakrát bezpečné mít tuto hru pod střechou. Pokud totiž vidím smutného sirotka u prázdné rodinné rakety, musím vše napravit, dostat ho do snového Disney Landu a pomoci mu tak, jak on kdysi mě. Když jsem totiž nemohl na mou bájnou Matějskou pouť, on byl jedním z mála, který mi to dokázal beze zbytku vynahradit.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A