Counter-Strike – úspěšný mód pro Half-Life má novou verzi

Half-Life vytvořila firma Valve před zhruba dvěma lety, kdy způsobilo jeho vydání menší revoluci svým na tu dobu skvělým zpracováním. Dnes s odstupem času již klasický Half-Life příliš nikde hrát neuvidíte, ale co dělá tuto hru doposud velmi populární je skvělý herní mód s názvem Counter-Strike. Vyvinula ho externí skupina nadšenců a již před drahnou dobou jej zcela zdarma poskytla světu k dispozici.
Counter-Strike – úspěšný mód pro Half-Life má novou verzi
Half-Life vytvořila firma Valve před zhruba dvěma lety, kdy způsobilo jeho vydání menší revoluci svým na tu dobu skvělým zpracováním. Dnes s odstupem času již klasický Half-Life příliš nikde hrát neuvidíte, ale co dělá tuto hru doposud velmi populární je skvělý herní mód s názvem Counter-Strike. Vyvinula ho externí skupina nadšenců a již před drahnou dobou jej zcela zdarma poskytla světu k dispozici. Rázem se vytvořila masová komunita hráčů, která byla tímto módem přímo nadšena a dodnes se počet jejich příznivců rozšiřuje. Konec minulého týdne pak všichni tito příznivci netrpělivě očekávali, neboť bylo ohlášeno vydání nové verze módu spolu s dalším oficiálním patchem na vlastní Half-Life, jehož engine Counter-Strike využívá.

Counter Strike pro Half LifeCounter Strike pro Half Life

Pro ty, kteří nevědí, o co vlastně přesně jde, se zmíním o základních principech a pravidlech této vynikající hry. Counter-Strike je čistě multiplayerová záležitost, kde proti sobě nastupují živí hráči (boti pro Counter-Strike zatím neexistují) organizovaní do dvou týmů. Jeden tým jsou teroristé, druhý protiteroristická jednotka. Vlastní bitva se odehrává podle jednoho ze čtyř scénářů, které se liší primárním úkolem, který je třeba splnit. Buď jde o to vyhodit některou lokaci na mapě do povětří a protivníkům náleží této demolici zabránit. Tato hra se jmenuje příznačně Demolition. Vždycky na začátku hry se u jednoho z teroristů automaticky objeví ve výbavě časovaná bomba a tento hráč se tak stává ústřední postavou kola. Velice zajímavé je i vlastní nastražení bomby, neboť k jejímu aktivování je potřeba pár sekund klidu a potom ještě trvá nějaký čas, než dojde k vlastní explozi. Protiteroristé mají možnost již nastraženou bombu zlikvidovat a zneškodnit, což přináší do hry drama do samého konce, neboť teroristům nestačí bombu položit a zmizet, ale musí ji hlídat tak, aby se k ní nepřítel nedostal a nedeaktivoval ji. Míst pro položení bomby bývá často v mapě i více než jedno, což nutí protiteroristy kontrolovat větší část mapy a ne pouze jedno místo, kde se chtě nechtě musí teroristé nakonec s bombou objevit. Navíc je snahou protiteroristů eliminovat soupeře pokud možno ještě dříve než bombu spustí, neboť deaktivace již nastražené bomby je poměrně komplikovaná a nebezpečná. Další typ hry je Counter-Strike. Ten spočívá v tom, že teroristé drží v zajetí rukojmí a protiteroristé mají za úkol tyto rukojmí osvobodit buď tak, že je odvedou do bezpečí nebo tím, že eliminují všechny teroristy. V této hře je finančně hodnoceno i to, jak dopadnou vlastní zajatí civilisté či kolik se vám jich podaří zachránit. I teroristé jsou závislí na tom, kolik rukojmích se jim podaří udržet. Třetí typ hry se označuje jako Assasination a spočívá v dopravení důležité osoby na předem určené místo na mapě. Soupeřící strana se pak snaží tuto VIP zlikvidovat. VIP je omezena tím, že má u sebe pouze nůž a nemůže si jiné zbraně nakoupit. Poslední herní modifikace Counter-Striku je Escape, kde se snaží uprchlí teroristé sami dostat do bezpečné zóny, zatímco jejich soupeři mají snahu je všechny zlikvidovat nebo jim alespoň v dosažení únikové zóny zabránit. Teroristé mají u sebe na začátku kola pouze pistole bez možnosti nákupu zbraní, ale pokud nějakou zbraň ve hře objeví, mohou ji sebrat a bojovat s ní.

Counter Strike pro Half LifeCounter Strike pro Half Life

Všechny herní varianty Counter-Striku se hrají na kola s nastaveným časovým limitem (standardně 5 minut, ale dá se změnit), během nějž je třeba úkol splnit. Za úspěšné splnění či za dílčí úspěchy v právě proběhnutém kole dostanete peníze, které pak můžete v následujících kolech používat k nákupu lepších zbraní, munice, neprůstřelných vest, helem, brýlí pro noční vidění, granátů a dalšího vybavení. A za vítězství v kole obdržíte samozřejmě důležité body, o které jde ve hře nejvíc. Veškerá výstroj včetně zbraní je vyvedena velice realisticky a rovněž se tak chová. Každá zbraň má jinou kadenci, balistiku, sílu a rychlost střely, jinak dlouho se nabíjí a má specifickou přesnost a účinnost. Díky možnosti (a téměř nutnosti) vybavit svého hráče neprůstřelnou vestou brzy zjistíte, že práskání pistolí do břicha vyztuženého kevlarem není příliš účinné a že bude třeba nakoupit něco, s čím už můžete opravdu protivníkům pohrozit. V Counter-Striku záleží také hodně na tom, kam se protivníkovi trefíte – střela do hlavy znamená často okamžitou smrt, nekrytý trup jakbysmet, po trefě do nohy soupeř zakolísá a na chvíli se jeho pohyby podstatně zpomalí, jako by opravdu dostal kulkou do končetiny. Zranit či zabít se klidně můžete i sami pádem z výšky. Zbrojní arzenál je široký a zahrnuje většinu skutečných oblíbených zbraní od nože přes několik druhů pistolí, pušek, samopalů či snajperek, z nichž některé mají i více režimů střelby. Můžete si zaházet i granáty jak explozivními, tak i kouřovými, které vám mohou poskytnout dobrou clonu k provedení operace. V Counter-Striku je dokonce možné pálit i skrz některé objekty, takže se vám klidně stane, že i když stojíte za dveřmi či tenkou zdí, dostanete sprchu broků, které jejich konstrukcí proniknou jako nůž máslem (samozřejmě v závislosti na tom, čím bylo po vás vypáleno).

Counter Strike pro Half LifeCounter Strike pro Half Life

Základem úspěchu v Counter-Striku je obezřetnost a týmová spolupráce. Je často mnohem lepší jít pomaleji, ale potichu, než se hnát úprkem a hlukem na sebe upozornit. Pokud se navíc v týmu sehrajete, můžete se navzájem krýt a tím zvýšíte pravděpodobnost, že při střetu s nepřítelem to bude on, který skončí hru jako nečinný pozorovatel (život v kole máte jen jeden). Po smrti se totiž dostáváte do role pozorovatele, takže můžete další boje sledovat alespoň jako již nehrající divák. V následujícím kole pak opět naskočíte do hry, ale se základním vybavením, narozdíl od přeživších kolegů, jimž vybavení zůstává a stačí si doplnit munici a koupit novou vestu či helmu. A jede se znova. Peníze ale nezískáváte pouze tím, že splníte požadovaný úkol. Záleží rovněž na tom, kolik zlikvidujete protivníků, kolik zachráníte rukojmích či kolik vám jich odstřelí apod. Je tedy na vás, jak si povedete a co si pak za utržené finance budete moci dovolit pořídit do dalších bitev. Hra v týmu má i svá další specifika jako třeba rozdělení rolí a tím i vhodné vybavení. Ostřelovač musí mít vhodnou pušku, pro jiného je nejvhodnější zbraní samopal atd. V Counter-Striku můžete mít u sebe pouze jednu těžší zbraň, pistoli a nůž plus nějaké střelivo a granáty, takže je důležité si vždy na začátku kola uvědomit, jakou roli chcete hrát a podle toho se vybavit. Záleží na vašich osobních preferencích, na mapě, ve které hrajete a často i na roli, která vám byla přidělena.

Ještě nesmím zapomenout na další rys, který zjistíte až ve hře a který dodává hraní hodně na autentičnosti, a tím je oblečení jednotlivých hráčů. Každý si může vybrat z několika modelů ten, který se mu zlíbí. Potud je to klasika. Ale zapomeňte na to, že jeden tým je celý v modrých kamizolách a druzí jsou sytě červení. Kdepak. V oblečení teroristů a jejich protivníků sice rozdíl je, ale zdaleka ne takový, abyste si byli na dálku jistí, kdo že to tam na vás kouká přes hledí. Není tedy výjimkou obzvlášť pro nováčky, že se vám podaří pokropit kolegu. A za to vás ti zkušenější nebudou mít rádi, to si pište. Na druhou stranu kdo váhá, nemusí už být za moment mezi živými. Tohle dilema řeší hra opět velice šikovně a to tak, že každý hráč má na monitoru radar, v němž vidí pouze své společníky. Jednak tedy můžete získat kdykoli přehled o tom, kde jsou vaši spoluhráči, odkud se určitě neobjeví a v případě nejistoty si můžete ověřit, jestli ta hlaveň naproti v okně na vás mává nebo míří.

Counter-Strike se odehrává na speciálních mapách, které jsou typické pro každou herní variantu. Správně vyvážená mapa je pro hraní Counter-Striku velice důležitá už kvůli tomu, že by měla oběma stranám, které mají každá jiný úkol, dávat stejné šance na úspěch, aby byla hra vyrovnaná. A mapy, které s sebou Counter-Strike přináší takové vesměs jsou a budete jimi nadšeni. Pro úspěšnou hru je potřeba mapy důkladně znát. Na slovo „důkladně“ kladu velký důraz, neboť zde víc než kde jinde jde o to si přesně umět vytipovat, kde je nejlepší hnízdo pro ostřelovače, kterými cestami se soupeř může přiblížit a pokud dlouho nejde, kde asi může být. Řada map navíc má víc než jedno místo, které se stává cílem jednoho z týmů a je tedy čistě na nich, ke kterému z nich se vydají a soupeř se o tom musí umět včas dozvědět, aby své síly mohl upřít tím správným směrem. Variant a možných přístupových cest je tedy v každé mapě řada a pokud o nich nevíte, budete často velice překvapeni či dezorientováni.

Counter Strike pro Half LifeCounter Strike pro Half Life

Pro dobrou týmovou práci je třeba se umět s kolegy dorozumět. Máte k dispozici klávesy, pomocí nichž lze vysílat spoluhráčům předdefinované zvukové i textové rozkazy či jinak je informovat o dění na mapě. Kromě toho máte možnost si dopisovat, což je ale pomalé a nepraktické. Víc než kde jinde se pro tuto hru hodí něco, čím by se dalo dorozumívat hlasem a ruce se přitom mohly plně věnovat ovládání vaší postavy. Máte-li mikrofon a reproduktory či sluchátka, doporučuji si stáhnout populární program Roger Wilco, který je přesně pro tyhle potřeby vytvořen a funguje jednoduše a skvěle. Navíc je zcela zdarma. Již jsme o něm na Doupěti psali, takže kdo máte chuť, můžete si o něm přečíst celý článek a pak si jej jít stáhnout a vyzkoušet.

Novinky ve verzi 6.5
A co že je tedy na nové verzi Counter-Striku nového? Předně je to vyladění vlastností některých zbraní a přidání kouřového granátu do zbrojního arzenálu. Tím je do hry přidán nový prvek, který opět nabízí další herní možnosti. Byl přidán i nový model hráče – teroristy. Tvůrci rovněž vylepšili některé grafické aspekty a přidali tři varianty pohledu kamery, jejichž prostřednictvím můžete hru sledovat. Asi nejdůležitější je to, že přibylo šest nových map (as_forest, cs_estate, de_cbble, de_aztec, as_tundra a cs_italy) a některé starší byly vyladěny a poupraveny směrem k ještě vyšší vybalancovanosti. Celkově je map ve hře devatenáct a další neoficiální si můžete stáhnout z Internetu. Do kódu byla přidána i možnost hlasování hráčů o tom, na které další mapě se bude hrát a podle jejich hlasů se vybere nejžádanější mapa pro další boj. Valve rovněž zdokonalili kód pro síťovou hru, který nyní je optimalizován i pro pomalé spojení a musím ze zkušenosti uznat, že hra jede na pomalé lince velice slušně. To je velké plus obzvlášť v naší společnosti, kde modemy a nekvalitní linky zatím dominují a není lehké si dobře zahrát z domu po Internetu každou hru, kterou byste chtěli. V případě Counter-Striku máte štěstí.

Co tedy pro hraní Counter-Striku v jeho poslední verzi potřebujete? Především je to originální CDčko hry Half-Life, kterou si musíte nainstalovat. Dále je třeba si sehnat poslední patch na tuto hru, který má nyní číslo 1.1.0.0. Pokud máte rychlý Internet, můžete si jej stáhnout přímo například z www.planethalflife.com, kde jej najdete pod odkazem Files. Tento patch mimo jiné obsahuje i novou verzi dalšího módu pro Half-Life vyrobený přímo tvůrčím týmem této hry – Team Fortress Classic ve verzi 1.5. Po jeho instalaci budete ještě potřebovat soubor s vlastním Counter-Strikem, který si zase můžete stáhnout třeba z www.counter-strike.net ze sekce Downloads. Uvedený odkaz je zároveň oficiální stránkou vývojářů Counter-Striku, takže pokud jste jeho příznivci, můžete se tam zajít občas mrknout zjistit, co je nového. Toť pro hraní vše. Pokud chcete provozovat dedikovaný (vzdálený server) a nechcete na něj obětovat CD s vlastní hrou či chcete ušetřit místo na serverovém disku, bude se vám hodit soubor pro jeho instalaci a zprovoznění. Ten naleznete spolu se spoustou informací zase například v odkazu Server Files na stránkách http://server.counter-strike.net/, které jsou celé věnovány právě provozu a správě herního serveru pro Half-Life a jeho módy. Kromě vlastního serveru zde můžete najít i další šikovné utilitky, které vám administraci zpříjemní, seznamy konzolových příkazů pro jeho ovládání a konfiguraci, atd. Vesměs se jedná o soubory poměrně veliké – řádově pár desítek megabajtů. Pokud vaše linka není na takové nápory stavěná, můžete využít služby VypalCD, kde vám všechny potřebné soubory nahrají na CDčko a pošlou až domů za cenu vskutku lidovou. Takže pokud vás hra zaujala, neváhejte a pusťte se do ní. Je totiž opravdu skvělá a stojí rozhodně za to.