Counter-strike beta7

Nás všechny, kteří v posledních měsících šílíme z vynikající 3D akce, která běží na enginu slavného Half-Lifa (pokud máte CDčko s Half-Lifem, můžete si tento mód zdarma stáhnout z Internetu, viz odkaz dále) nemohlo potěšit nic víc, než ohlášení nové verze tohoto herního módu. Po klasických několikadenních odkládačkách, tahanicích a více či méně pravděpodobným dohadům se minulou sobotu konečně vyrojily na oficiální stránce tvůrců módu soubory s novou verzí. My neváhali a zde to máte – popis módu v jeho sedmé verzi.
Counter-strike beta7
Typ hry: 3D akční
Speciální požadavky: CD s hrou Half-Life, update Half-Life na verzi 1.1.0.1 (www.planethalflife.com)
Adresa oficiálních stránek: www.counter-strike.net

Nás všechny, kteří v posledních měsících šílíme z vynikající 3D akce, která běží na enginu slavného Half-Lifa (pokud máte CDčko s Half-Lifem, můžete si tento mód zdarma stáhnout z Internetu, viz odkaz dále) nemohlo potěšit nic víc, než ohlášení nové verze tohoto herního módu. Po klasických několikadenních odkládačkách, tahanicích a více či méně pravděpodobným dohadům se tuto sobotu konečně vyrojily na oficiální stránce tvůrců módu (www.counter-strike.net) soubory s novou verzí.

My jsme samozřejmě nezaváhali a okamžitě se vrhli na testování nové verze a toho, co je v ní nové (většina toho byla již předem ohlášena) a hlavně jak to funguje. O vlastním Counter-Striku jsme již před časem psali, takže pojďme rovnou na to, co je ve hře nové.

Counter Strike 7Counter Strike 7

První, čeho si ihned při vstupu do hry všimnete, je nově implementované grafické rozhraní (VGUI), které uvidíte při výběru postavy na začátku před skočením do hry a dále pak při nakupování zbraní, munice a dalšího vybavení. Vždycky se vám objeví obrázek s vybranou postavou/zbraní/apod. a k tomu ještě uvidíte stručný popis toho, co si zrovna vybíráte. Pěkné a hlavně pro začátečníky určitě užitečné. Bohužel, není to zase tak úplně bez chyby. U některých zbraní chybí v podrobném popisu cena, což je při nákupu právě jedna z těch důležitějších položek. Další chybička souvisí s novou zbraní, kterou tato verze Counter-Striku přináší – tzv. dual Beretta (ve výbavě ji najdou pouze teroristé). Je to možnost si koupit za tisíc virtuálních dolarů dvojici pistolí, které používáte současně, v každé ruce jednu. Je to šikovné zpestření a funguje to jako jednoduchý samopal. Velice efektní je pak jejich nabíjení, kdy vidíte, jak postava frajersky žongluje zbraněmi a cpe zásobníky na svá místa. Velice působivé! Bug souvisí s tím, že na některých počítačích (někomu to funguje v pohodě, mně zrovna ne), pokud máte zapnutý již popisovaný grafický režim, možnost nákupu dvou Berett vůbec neuvidíte. Naštěstí jde grafické rozhraní vypnout a zobrazit si klasický textový seznam zboží s cenami a v něm je již všechno, jak se patří v pořádku.

Další novinkou spojenou se zbraněmi je nový model nože. Někomu se líbí, někomu méně. Osobně mi připadal minulý nůž trochu jako šroubovák s otvírákem na pivo, což ten nový v žádném případě není, na druhou stranu ten starší vypadal pěkně uhlazeně, což se zase nedá říct o tom novém. Důležitější než vzhled ale je určitě to, že noži přibyl sekundární způsob použití. Sice se nejedná o házení, což mi tak trochu v Counter-Striku chybí, ale je to nový způsob bodnutí směrem shora dolů a následném škubnutí. Překvapila mě ale celkem nízká účinnost a předpokládal jsem, že tento způsob bude víceméně smrtelný, což není a záleží hodně na tom, které místo na protivníkově těle se rozhodnete takhle rozpárat. Trochu rozporuplně působí i animace, které tento akt provází a která by zasloužila ještě trochu vyladit.

Counter Strike 7Counter Strike 7

Na mapách, kde jde o to dovést důležitou osobu (VIP) na určené místo, zaplesá hráč, který právě tuto VIP představuje nad tím, když ve své skromné výbavičce najde kromě nože ještě pistoli se dvěma zásobníky. VIP se tak stává nebezpečným i na dálku a není už tak jednoduché na něj čekat v podřepu, až se někde vybelhá s nožem. Takže odteď pozor na VIP, umí už i střílet! Tohle považuji za velice dobrý tah.

Counter Strike 7Counter Strike 7

Další z řady novinek je pak nový – řekněme spíše přepracovaný – skin protiteroristy s názvem Seal Team 6. Vypadá pěkně, ale ani ten minulý mi nepřipadal nijak zlý a naopak jsem jej rád v bitkách používal. Nové skiny najdete i na některých zbraních včetně zase upravených a často diskutovaných zaměřovacích křížů ve snajperkách.

Counter Strike 7Counter Strike 7

Čeho si však všimnete až ve hře s protivníky jsou nové animace, které byly do hry přidány. Konečně při přebíjení zbraní neslyšíte pouze mlasknutí vyměňovaného zásobníku, ale vidíte, jak si postava nabíjí. Když jsem zkoumal animaci trochu podrobněji, jsem zjistil, že faktická doba k přebití zbraně a ta, po kterou sledujete ve hře tuto animaci jsou dosti rozdílné, což může být zavádějící, nicméně je to velký pokrok. Ještě detail, kterého jsem si všiml při nákupu granátů – zdražili Flashbang. Z původních 200 dolarů na plné tři stovky. No strašné…

Counter Strike 7Counter Strike 7

Pomalu se prokousáváme k těm „větším“ novinkám, kde jednou z hlavních je podpora pohybujících se řiditelných objektů. Nejedná se o výtahy, ty byly odedávna. Jde o automobily, konkrétně Jeepy. Zatím je najdete pouze v jedné malé testovací mapě, určené spíše k vyzkoušení možností než k vlastní hře. K dispozici v ní máte dvě vozítka, kterými můžete jezdit po souši i pod vodou, skákat z ramp, padat z plošinek apod. Je to věc, kterou asi každý zkusí nejdřív. A musím uznat, že se to vcelku povedlo. Na první pohled jednoduché ovládání, známé například z již dříve používaných vlaků a vozítek, která jezdívala jen po předem vytyčených kolejích, umožňuje překvapivě zajímavé možnosti. Za jízdy se dá i točit na místě a střílet prakticky libovolným směrem, s vozítkem můžete dokonce i smykovat, přejíždět chudáky rukojmí a páchat další kousky. Testovací mapa je mimochodem zajímavá tím, že v ní jak umísťujete bombu (v roli teroristů), tak zachraňujete rukojmí (v roli jejich protivníků). Místo pro položení bomby pak není ničím menším než prkénko se záchodovou mísou typu „combi“ s bočním splachováním. Netuším, co víc byste si pro testování mohli přát.

Counter Strike 7Counter Strike 7

A nakonec něco o nových mapách. Je jich celkem pět + již zmiňovaná testovací s názvem de_jeepathon. Názvy dalších tedy jsou as_highrise, cs_arabstreets, cs_office, de_foption a de_vegas. Z názvů je patrné, že se to tohoto vydání Counter-Striku z nějakého důvodu nedostala velice nadějně vypadající – alespoň podle uveřejněných screenshotů - mapa z Afghanistánu ani další mapy, o jejichž zařazení se spekulovalo v týdnech předcházejících vlastní vydání. Některé názvy map přímo vypovídají, co od jejich obsahu můžeme čekat. Arabské ulice se nechaly očividně inspirovat ulicemi italskými z předchozí verze módu. Kromě podobných spletitých uliček, nyní ovšem kdesi v orientu, bude podobně jako italská árie nyní atmosféru podkreslovat píseň arabské interpretky, linoucí se z rádia, které se dá naštěstí rozstřelit. V Las Vegas se dostanete do prostředí místní herny, na ulici uvidíte zmenšeninu Sfingy a potkáte i další výdobytky pro snoby. Vesměs se dá o nových mapách říci, že obsahují hodně vcelku zajímavých prvků – vypínače kde čeho, výtahy a pohyblivé plošinky, rozbitná okna a nerozbitné leč průhledné a průstřelné průzory, lana na šplhání a další zajímavá překvápka. Jako vystřižená z legendárního Duke Nuka je scéna, kde narazíte na pódium s mikrofonem, do něhož můžete zabroukat „Ohoho“ a poděkovat neexistujícímu publiku. K mapám ještě doplním, že z instalace zmizely ne příliš oblíbené a hrávané assaultové mapy as_forest a as_riverside.

Counter Strike 7Counter Strike 7

Na závěr ještě jeden drobný postřeh, který jsem zaznamenal. Kdo zná a oblíbil si Benderovy couter-strikové comicsy natolik, že i ve hře používá skvělé modely hráčů vytvořené podle nich, toho budu muset asi zklamat. Objevily se zprávy o tom, že v nové verzi nefungují korektně, snad díky novým animacím a úpravám, které byly s tímto spojeny. Takže bude třeba zřejmě v modlitbách vyčkat na vytvoření nových modelů.

Counter Strike 7Counter Strike 7

Jsme v koncích. Změn, úprav a novinek je v nové verzi poměrně dost. Netroufnu si zatím hodnotit, protože nebylo dost času všechno pořádně otestovat a vyzkoušet. jedno je ale jisté – Counter-Strike je výjimečná hra, která se neustále vyvíjí a zdokonaluje. Nová verze to jen potvrzuje a je vidět, že se její tvůrci snaží dostat z enginu maximum. Mapy, které jsou vesměs velice zdařilé a strategicky dokonale propracované, se rozšířily o další várku, která vypadá nadějně. Pokud ještě Counter-Strike neznáte a někde se vám doma stydí CDčko s Half-Lifem, neváhejte a zkuste to. Jedinou nevýhodou, kterou zatím Counter-Strike trpí, je absence botů, kteří by mohli nahradit živé protivníky a umožnili trénink i doma na jediném počítači. Ale i na tom se pracuje a před nedávnem se vyloupli na svět první testovací verze botů, kteří sice ještě nejsou tím pravým ořechovým, ale ukazují, že se na nich pracuje a už se na nich dá třeba naučit šikovně zacházet se zbraněmi, testovat si jejich vlastnosti a střelbu z různých pozic na různé části těla apod. Pokud nemáte připojení, které by vám umožnilo stažení zhruba pětašedesátimegového Counter-Striku a o něco menšího updatu Half-Lifa, můžete využít i služby VypalCD, která vám je za „lidovku“ pošle na CDčku až domů. Nashle někde na serveru.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |