Creative PlayWorks PS2000 – symfonie v duchu PSX

Už je to nějaký ten pátek, co jsme byli zvyklí kazit si sluch malinkými repráčky vedle monitoru a dnes jsme zkrátka trochu náročnější. Proto společnost Creative uvedla na trh další ze svých reproduktorových soustav učených nejenom k počítači. To je případ i Creative PS2000. Jde o produkt určený především svým designem k nové PlayStation.
Creative PlayWorks PS2000 – symfonie v duchu PSX
Už je to nějaký ten pátek, co jsme byli zvyklí kazit si sluch malinkými repráčky vedle monitoru a dnes jsme zkrátka trochu náročnější. Proto společnost Creative uvedla na trh další ze svých reproduktorových soustav učených nejenom k počítači. To je i případ Creative PS2000. Jde o produkt určený především svým designem k nové PlayStation. Protože se poněkud vymyká běžným vzhledovým zvyklostem, může přitáhnout množství zájemců. Jaký je ale doopravdy?

Vzhůru dolů do krabice

V té najdete několik základních součástí. Těmi jsou subwoofer, satelity, zdroj, množství kabelů, nějaké to dálkové ovládání a samozřejmě tlustou příručku v několika světových jazycích. Celou soustavu dáte dohromady za velmi krátkou dobu, neboť konektory jsou naštěstí nezaměnitelné (a barevně značené) a celou proceduru tak snadno zvládne i naprostý laik.

“Takto

Potom už následuje jen připojení ke zvukovému výstupu počítače (či jiného zdroje signálu), což lze realizovat třemi způsoby. Buď pomocí klasického analogového konektoru, lépe však přes digitální S/PDIF koaxiál anebo nejlépe přes optický S/PDIF. Mimochodem, ke každému vstupu obdržíte i patřičný propojovací kabel, takže vám nehrozí žádné zběsilé řádění po bytě. Tolik fakta.

Jste líní?

Tak právě pro vás je tu zmíněné dálkové ovládání, bez kterého se v podstatě neobejdete. Ne všechna tlačítka jsou totiž jinde než právě na ovladači. Takže pozor, jak ztratíte ovladač, máte problém. Kromě regulace hlasitosti, ztlumení a výběru zdroje signálu zde najdete možnost výběru některého z prostorových EAX efektů a přepínání režimu Film/Hudba. Ovšem chcete-li si například pohrát se sílou basů, provedete to pouze prostřednictvím potenciometru na subwooferu. Někomu to možná přijde jako malichernost, ale někdy je to dosti podstatná věc. Totiž shýbnutí se pod stůl je jistě také řešením, ale ne nejlepším.

“Reproduktory

Nemohu ale jinak než si postěžovat. Dálkové ovládání bohužel trpí jistým nedostatkem, který se projevuje nutností přesně jej nasměrovat na přijímač umístěný na satelitu. Pokud tak neučiníte, nemusíte moc počítat s tím, že se pomocí něj dovoláte nějaké funkce.

A dohromady?

Tak třeba basák. Nejde o nic jiného než o krabici klasicky umisťovanou pod stůl, která na první pohled vypadá jako vysavač. Ale nemá k němu daleko. Je to jeden z mála subwooferů, který vydrží i vyšší hlasitost, takže u bassreflexu je pak pěkný vichr. Co se musí ocenit je mimo jiné i to, že se mi nijak nepovedlo dosáhnout výraznějšího rezonování jeho konstrukce, takže si můžete dopřát basy bez rušivých efektů. Jeho problémem je však něco zcela jiného – nedokáže věrně reprodukovat ty nejnižší basy, což má za následek určitou „ošizenost“ reprodukované hudby. Pochopitelně je to způsobeno malým objemem ozvučnice, která je mimochodem ještě k tomu vyrobena z umělé hmoty.

Pokud jsem řekl, že basák vypadá přinejmenším netradičně, musím prohlásit, že satelity jsou vskutku odvážnou směsicí futuristického designu a dětské hračky. Nejde ale jen o to. V rozporu s mým očekáváním jsou satelity tak nějak „dva-v-jednom“, takže si je patrně neumístíte jinam než nahoru na monitor. Naštěstí se dají relativně dobře směrovat (jen vertikálně), takže stačí akorát zjistit, v jaké výšce obvykle sedíte (mně se to ale nepovedlo). Na závěr snad ještě jednu radu – dejte si pozor na monitor, jinak vám z něj satelity radostně zahučí někam dolů.

No, a potom už jen několik klasických prvků, tedy přípojná místa, několik tlačítek (umístěna na zadní straně) a osm barevných světýlek (ta ukazují hlasitost, zvolený efekt nebo stav on/off).

Celá soustava hraje poměrně vyváženě, možná mohly být trochu výraznější basy, ale to se dá do (ne)jisté míry napravit softwarovým ekvalizérem. S výškami nejsou žádné větší potíže, zapnete-li navíc některý z prostorových efektů, dočkáte se nečekaného. Totiž toho, že i tak blízko umístěné satelity dokáží utvořit použitelný prostorový vjem.

Závěr

Za přibližně deset tisíc korun s daní se jedná o velmi, velmi průměrnou koupi, bohužel ji však nelze jednoznačně doporučit. Ve srovnání s konkurencí je totiž poměr cena/výkon poněkud problematický. Je to soustava vhodná do míst, kde si nemůžete dovolit osázet celou místnost množstvím reproduktorů. Pro všechny ostatní případy bych spíše doporučil jiné modely téže značky. Pokud však pro vás Playsstation (najmě pak Playstation 2) znamená první a poslední, zcela pochopím touhu doprovodit modročernou krabičku s logem PS2 také těmito stejěn barevnými reproduktory.

Výrobek k recenzi poskytl: Actebis
Cena včetně DPH: 9920 Kč


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A