Crimson Skies – létající trubky a roury

Po Světové válce (tehdy se ještě nevědělo že je první) svět zachvátil neznámý virus a také letecká mánie. Všichni létají na nejbizardnějších strojích, které dovoluje věda třicátých let zkonstruovat a vy jste vsazeni do role rudých pirátů oblohy... Crimson Skies.
Crimson Skies – létající trubky a roury

Žánr: akční letecká simulace
Minimum: Windows 9x, DirectX7, Pentium II 266 nebo AMD K6-2 300, 64 MB RAM (doporučeno 128 MB), zvuková karta, CD-ROM
3D: ano (Direct 3D)
Multiplayer: ano
Výrobce: Zipper Interactive
Distributor:
Microsoft

Příběh je opravdu úžasný. Po válce zachvátil celý svět jakýsi zmutovaný virus, a svět se rozdělil na mnoho malých států, kolonií a protektorátů, které uzavřely své hranice. Nejlépe je to vidět na USA, které se rozdělily na území typu : Protektorát Ontario, Republika Texas, Království Havaj atd... Ostatně ale to všechno si můžete přečíst v manuálu, který je pojatý jako časopis z té doby, velmi hezké. V podstatě hrajete za jednoho piráta, jistého pana Zacharyho.

Předem bych chtěl říct, že Crimson Skies je spíše hra, než simulátor. Potěší hlavně akční hráče, které neobtěžuje záludnostmi provázející let opravdového letadla. Je to taková střílečka na odreagování, ale technicky velmi výborně zpracovaná. Na výběr máte hodně typů letadel, názvy vycházejícími od původních výrobců (někteří vyrábějí letadla i dnes  ), ovšem koncepce létajících strojů je na svou dobu velmi originální. Proč zatěžovat letadlo podvozkem, když jej nemusí mít ? A což takhle úplně převrátit tvar letadla ? Letadlové lodě ? Na co ? Stíhačky se vypouštějí přímo z velikánských po zuby ozbrojených vzducholodí. Ostatně, podívejte se na obrázky. Letové vlastnosti jsou pojaty velmi jednoduše, a tak můžete dělat nejdivočejší manévry aniž ztratíte rychlost. Jediné na co si musíte dávat pozor jsou nepřátelská letadla a vzducholodě, protože vaše, ale i protivníkovy kulomety jsou opravdu velkého kalibru. Navíc máte i efektně vybuchující neřízené rakety, které se i přes svou netečnost zaměřují na cíl docela dobře.

Letadla mají bizardní tvaryOpravdu na svoji dobu převratná koncepce

Po spuštění hry si můžete zařádit ve volných soubojích a úkolech, kde se dají definovat počty útočníků, jejich schopnosti, počty wingmanů (vašich kolegů), krajinu nad kterou se boj odehrává a podobně. Je zde i jakási konstrukční kancelář, kde si zahrajete na inženýra sestavujícího vlastní letadlo. Bohužel je pojata velmi jednoduše a nemáte moc možností sestavit nějaký převratný stroj. Na výběr máte různé hotové typy draků letadel, všelijaké motory, zbraně, pancéřování a barevné nátěry, Pokud chcete dát do letadla silnější motor, tak nemůžete, protože průběžně počítaná váha stroje překročí nedovolenou mez a takhle bych mohl pokračovat ve výčtu omezení dále. Dalo by se tedy říct že tento editor letadel je v Crimson Skies k ničemu. Škoda, mohla by to být docela sranda. Dalším mínusem jsou vlastní letadla. Je jich na výběr sice hodně, velmi různé tvary a barvy, jedno i více vrtulové, ale kromě větší nebo menší rychlosti a arzenálu zbraní mezi nimi při letu nepoznáte žádné rozdíly. Jen u některých letadel je namontován nitrobooster. Bomba s kompresorem obsahující okysličovací plyn, který je po aktivaci pár sekund hnán do motoru, čímž získáte obrovský výkon a rychlost. Ale jinak jsou celkově letouny velmi zajímavé.

Mám vlak v zaměřovačiMapa akce a váš milovaný pes na fotce

Pokud vás omrzí létání a střílení bez dlouhodobějšího cíle, zapojte se do pirátské historie. Vaším domovem se pro příští léta stává vzducholoď jménem Pandora. To je sídlo vzdušných pirátů. První úkoly jsou celkem jednoduché. Tak třeba obrana vlastní vzducholodě – „brnkačka“. Nebo je úkolem napadnout anglický přístav kde se právě staví odvetná vzducholoď proti vám a rozestavěný nebeský koráb totálně zničit. Také je zajímavá mise, kde z ruské vzducholodi osvobozujete (nebo unášíte, to jsem nepochopil) jistého profesora, který pomocí svých vědomostí zajistí vylepšení pirátských letadel.

Akce jsou čím dál tím víc obtížnější, ale také nesou více výsledků. Nová výkonná letadla, peníze, metály, tučné novinové nadpisy typu „PIRÁTI OPĚT BODOVALI“. No prostě užijete si hodně napětí, srandy, a uspokojení z dobře provedené práce.

Tři výkonné vrtuleLétající roury s vrtulí uprostřed

Po technické stránce jsou v Crimson Skies nejlépe zpracovány terény nad kterými se létá. Není jim co vytknout. Poměrně detailní a rychlá grafika kterou zvládá i TNT1. Krajina vypadá fotorealisticky, a vše co v ní je se dá ničit. Tím myslím železniční mosty, letiště s odstavenými „starými dakotami“, lanovka mezi horskými vrcholy... No prostě paráda. Hudba je jednotvárná, zvuky na běžné úrovni – ani špatné, ale ani nijak oslnivé. Jako perličku bych uvedl, že pokud vás zasáhnou do motoru, tak ten začne klasicky kašlat (jak to známe z padajících letadel), ovšem pořád má plný výkon. Dobré jsou i úvodní videa jenž jsou provedené ve starém stylu podoby filmového týdeníku. Slabší je to s požadavky na pamět počítače. Hra ani tak nevyžaduje moc silné CPU nebo nejmodernější 3D kartu, ale to po čem hladoví je paměť RAM. Při spuštění na 64 MB RAM se šíleně trhá menu, klik na jakoukoliv položku znamená dlouhé čekání na odezvu. Při 128 MB RAM se teprve menu začalo chovat svižně. Zajímavé že ve vlastní hře (kdy už sedíte v letadle) stačí v pohodě oněch 64 MB... že by 2D menu bylo náročnější než 3D simulace....

Grafika: 9/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 7/10
Celkově tuto hru doporučuji všem kteří si chtějí jen tak zalítat, zastřílet a užít si pěkné grafiky. Tak dobrý nápad už tady dlouho nebyl.
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A