CrissCross – hrajeme si s písmenky

Scrabble je v dnešní době natolik populární desková hra, že na její motiv vznikají počítačové hry. A právě obliba této hry vedla olomoucký tým Flash Software k vytvoření podobné logické hříčky, jež vezme útokem vaše mozkovny. Máte-li tedy rádi hry tohoto typu, čtěte dále, protože u CrissCross se budete zaručeně dobře bavit.
CrissCross – hrajeme si s písmenky
Scrabble je v dnešní době natolik populární desková hra, že na její motiv vznikají počítačové hry. A právě obliba této hry vedla olomoucký tým Flash Software k vytvoření podobné logické hříčky, jež vezme útokem vaše mozkovny. Máte-li tedy rádi hry tohoto typu, čtěte dále, protože u CrissCross se budete zaručeně dobře bavit.

Asi první věcí, která vás hned po kratičkém „intru“, složeného z animace názvu týmu a samotného názvu hry, upoutá, je netradiční menu. Nemáte zde vypsány jednotlivé položky, jak tomu bývá skoro u všech podobných her, ale zde máte jednotlivé možnosti zastoupeny písmeny řecké abecedy. Avšak nemusíte se obávat, že byste se tu nevyznali – podržíte-li chvíli myšítko nad písmenem, objeví se vám jeho význam kousek opodál od písmena. Jakmile vše prozkoumáte, můžete postoupit dále a započít novou hru. Nicméně předtím jste ještě vyzváni k zadání několika povinných údajů, jako je například počet hráčů (min. 2, max. 4), minimální počet písmen ve slově či časový limit, po který budete hrát.

CrissCrossCrissCross

Pokud jste prošli úvodní nastavovací serepetičky, objeví se před vámi hrací deska o velikosti 15×15 čtverců. Jednotlivá políčka jsou různě bodově ohodnocena, chcete-li přesně vědět jak, podívejte se do nápovědy, jež se nachází ve hře a v níž je vše obsáhle popsáno. Ještě než se pořádně stačíte rozkoukat, neviditelná ruka šmátralka vám vytáhne sedm startovních písmen, ze kterých musíte sestavit počáteční slovo. Poté je na řadě soupeř a po jednotlivých tazích se střídáte. Vždy, když vyložíte nějaké slovo, počítač náhodně vybere nějaká písmena doplní vám je tak, abyste jich měli zase sedm. A tak to jede dál a dál, prostě hráli-li jste někdy Scrabble, vše vám je již teď jasné.

Jste v úzkých a nevíte jaké slovo právě vyložit? Žádný problém, stačí kliknout na tlačítko „tip“ a počítač vám nabídne několik možných tahů a přidá k nim i jejich bodový počet, o než byste mohli přilepšit svému kontu. Ale z vlastní zkušenosti mohu tvrdit, že ne vždy vám je nabídnuto slovo za největší bodový počet, někdy je přeci jen lepší si namáhat mozeček a vymyslet něco sami. Co mě ale trochu překvapilo bylo, že hra nemá ve svém slovníku jiné pády než první, která, pokud se nemýlím, oficiální pravidla Scrabblu povolují. Jednotlivými tahy můžete průběžně listovat a vracet se k nim. Hra končí v okamžiku, kdy v pomyslném „pytlíku“ nejsou žádná volna písmena nebo nikdo nemůže sestavit žádné slovo.

CrissCrossCrissCross

K technickému zpracování mnoho připomínek nemám. Grafika je lehce nadprůměrná, ale neškodila by, kdyby byla více pestřejší a nápaditější, protože teď mi připadala trochu jednotvárná. Jako hudební podklad autor zvolil pět žánrově odlišných skladbiček ve formátu xm, ale ty stejně při pekelném soustředění a vymýšlení, jaké slovo ze zadaných písmem sestavit, nebudete moc vnímat. Hru můžu doporučit všem, co se chtějí dobře pobavit a přitom si i trochu procvičit svou slovní zásobu.

Download CZ verze (10 MB) zde, SK verze (11 MB) zde, SK slovníku (200 kB).

Homepage: http://crisscross.zde.cz/.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

21.  5.  2018 | | 7 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A