Croc 2

Nová dobrodružství chrabrého krokodýlka! Posaďte se pohodlně milé děti, babička začíná vyprávět neuvěřitelný příběh... Bylo nebylo. Za devatero horami a devatero řekami, žila v jednom podivném světě plném ostrovů malá stvořeníčka. Byla to taková kulatá chlupatá cosi, která si říkala Gobbo. Tihle Gobbos si v klidu užívali své svobody a svého nedotčeného světa, všechno se ale mělo rychle změnit…
Croc 2

Žánr: Arcade
Minimum: Pentium 166, 32 MB RAM, 4xCD-ROM, Windows 95/98, DirectX 6.0, 1 MB HDD
3D: ano
Multiplayer: ne
Výrobce: Fox Interactive
Distributor:
Electronics Arts

Bylo nebylo. Za devatero horami a devatero řekami, žila v jednom podivném světě plném ostrovů malá stvořeníčka. Byla to taková kulatá chlupatá cosi, která si říkala Gobbo. Tihle Gobbos si v klidu užívali své svobody a svého nedotčeného světa, všechno se ale mělo rychle změnit…

Croc 2 Croc 2

Jednoho dne totiž k vesnici připlul košík, v němž byl zabalen malý zelený Plaváček. Dobrosrdeční skřítci se ho ujali, pojmenovali Croc a vychovali. Péče o krokodýlí mládě probíhala až na pár nesrovnalostí perfektně, bohužel náš cestovatel v koši nebyl jediným, kdo se dostal do světa, ve kterém žili Gobbos.

Croc 2 Croc 2

Dalším nově příchozím byl baron Dante se svou bandou vyvrhelů, jejíž členové si prozaicky říkali Daniti. Baron Dante však nepřijel s otevřenou náručí a úsměvem na rtech, ba přímo naopak, přijel získat moc. Přijel řídit a rozkazovat, zkrátka panovat ubohým a bezmocným Gobbos. Netrvalo příliš dlouho a malé království padlo baronovi do pařátů. Všichni Gobbos byli pochytáni a zavřeni do klecí. Akce vždy vyvolá reakci, a tak se není moc co divit, že i baronův čin nezůstal bez odezvy. Malý krokodýlek Croc začal své prťavé přátele postrádat a rozhodl se je vyrazit hledat. Brzy mu došlo, co se vlastně stalo a s úsměvem akčního hrdiny vyrazil vstříc nebezpečí a zachránit malý nárůdek. Pak už to bylo na vás. Při troše snahy jste ale chudákovi krokodýlkovi pomohli a Gobbos se mohli zas volně pohybovat po světě.

Croc 2 Croc 2

Chvíli byl klid, ale ne moc dlouho, protože zatím, co se Croc veselil se svými Gobbo přáteli, poslední zbytky věrné baronovy brigády se ho pokusily přivolat zpět mezi živé. K velkému překvapení všech zúčastněných se jim to povedlo. To ale nebylo vůbec dobrá zpráva pro Gobbos. Jejich úhlavní nepřítel se vrátil, a tak se musí vrátit i hrdina. Nejvíce ohrožení Gobbos tedy sepíší stručný dopis, ve znění: “Hledá se Croc!”, vloží ho do lahve a vhodí ho vody. Láhev nečekaně dorazí přímo do tlapek krokodýlí hvězdy. Jelikož správný hrdina nikdy neodmítne prosbu o pomoc, vyráží i Croc vstříc dobrodružství!…

Croc 2 Croc 2

…Svět Gobbos se nám rozrostl na čtyři ostrovy, které mezi sebou udržují styk jen díky lahvové poště. Crocova cesta k znovuumrtvení barona Danteho povede přes každý z nich. Tak jako na naší zemi jsou na různých místech různé klimatické podmínky, je i ve světě Gobbos na jednom ostrov vedro, že by se i krokodýlek zpotil, a na druhém zima, až tuhne krev v žilách. To je také bohužel asi tak všechno, v čem se světy od sebe liší, protože na každém z nich zažije Croc v podstatě stejná dobrodružství. Na každém z ostrovů jsou k nalezení asi 4 jeskyně plná Danitů a překážek, na kterých si nejen zlámete prsty, ale i zavaříte mozkové závity. Dále na každém ostrově je jedno závodiště (loďky, auta atd.) a pár jednoduchých atrakcí. Celkem sečteno a podtrženo to dá okolo 40 úkolů pro malého krokodýlka, což je práce až nad hlavu, proto počítejte, že když hru začnete, neskončíte dříve než za 14 dní. Croc 2 je opravdu neuvěřitelně rozsáhlá a hlavně obtížná hra.

Croc 2 Croc 2

O tom, jak šíleně těžký je Croc, bylo už dříve napsáno hodně, hodně moc znaků. Pro všechny, pro které byl nepřekonatelnou překážkou při hraní jedničky, mám smutnou zprávu: “Croc 2 je ještě o hodně těžší než díl první!”. Opět si tu podáte ruce s trochu nedokonale vyřešeným ovládáním, takže každá vteřinka nesoustředění vás může hodně mrzet. Hra se totiž uloží jen na některých, speciálně k tomu určených místech, kterých je na posledním ostrově v pravdě poskrovnu. Přidáte-li si k tomu ještě kopu logických problémů máte tzv. “zákysových” míst nespočet. No a aby toho nebylo málo, tak vás občas potěší kamera, která Croca sleduje, výletem někam mimo. To už pak nic neudrží nervy na uzdě a vám nezbude, než si jít koupit novou klávesnici :(.

Croc 2 Croc 2

Nechme však obtížnost obtížností a povězme si trochu více o technické stránce hry. Tak například grafice lze jen máloco vytknout. Svižně běhající engine potěší hlavně majitele slabších počítačů a barevnost a hra světel zase vlastníky silných procesorů a grafických akcelerátorů. Úsměv na tváři vám vydrží i po přehrání několika barvami hrajících animací. Zklamáním je snad jen nemožnost přepnutí do vyššího rozlišení než 640x480.

O poznání hůře dopadlo ozvučení. Při hraní máte stále hrozný pocit, že autoři zapomněli najmout pořádné hudebníky. Vaši cestou necestou vás sice provází zpěv ptactva, pleskání krokodýlích nohou o zem, ale nějaký větší hudební motiv budete postrádat až do konce hraní. Až by se z toho člověku vehnala slza do koutku oka. Bohužel, to není to nejhorší co při hraní Croca 2 uslyšíte. Dialogy mezi Gobbos a Crocem jsou hroznou směsicí pištění, chrastění a já vlastně nevím čeho ještě. Prostě síla. Občas budete mít sto chutí vypnout reproduktory a občas to taky uděláte, protože vlastně o nic nepřijdete. Kdybych byl opravdu pes, nedostala by ode mě hudba ani bod, ale nakonec musím uznat, že těch pár havajských rytmů nějaký ten bodík zaslouží.

Croc 2 Croc 2

Tak mě tak napadá, že si tu už delší dobu vylévám své pocity a ještě jsem vám neřekl, co je vlastně v Crocovy 2 nového. Ono taky není moc o čem mluvit. Nebýt několika nových aktivit, jako je létání v balónu, nepřinesl by Croc 2 vůbec nic nového. Můžete mi oponovat, že se změnila i vizuální podoba, ale bez toho by to dnes ani nešlo. Prostě mi Croc přijde jako nastavování něčeho, co sype, což je v herním průmyslu bohužel až příliš častá věc. Jelikož jsem hrál i jedničku, nepřinesl mi Croc 2 vůbec nic nového. Všechno už jsem někdy viděl, jen v trochu horší grafice. Neberte to ale tak, že je Croc 2 nějaký hrozný propadák. Tak to vůbec není. Pro nováčky, kteří se hodlají s milým krokodýlkem seznámit, je to perfektní volba a nemůžu než doporučit. Ale kdo hrál díl první, bude asi stejně jako já pokračováním trochu zklamán.

Grafika: 9/10
Zvuky: 5/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 7/10
Pěkná grafika a roztomilý pohled Croca vás donutí sednout k počítači a hrát a hrát. Po čase hraní sice zjistíte, že ovládání by bylo záhodno trochu předělat a vůbec trochu vyladit citlivost reakcí na klávesy a že by bylo dobré hru trochu dozvučit, ale pestrost prostředí a výborné logické zádrhele vás donutí na to vše zapomenout. Otázkou zůstává, co opravdu nového a převratného Croc 2 přinesl.
Celkové hodnocení: 6/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

9.  5.  2021 | |51 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Returnal: na hraně zítřka s příchutí Vetřelců | Recenze

Returnal: na hraně zítřka s příchutí Vetřelců | Re…

Housemarque opět zabodovali ve sci-fi žánru a tentokrát budete umírat rádi.

29.  4.  2021 | |3 N/A
Michal Maliarov
ReturnalRecenze
Hry zadarmo nebo se slevou: festival polských her a RPG Pine zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: festival polských her …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  5.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy zlatého týdne a balíček Lego her

Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy zlatého týdne a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

30.  4.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Dostupnost PS5 se letos nezlepší. Konzole bude těžko k sehnání i příští rok

Dostupnost PS5 se letos nezlepší. Konzole bude těž…

Stále čekáte na nový PlayStation? Dostupnost se blízké době určitě nezlepší

10.  5.  2021 | |7 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Microsoft nechá vývojářům PC her více peněz a chystá velké novinky

Microsoft nechá vývojářům PC her více peněz a chys…

Microsoft srovnal krok s Epic Games Storem a vývojářům také nechá 88 % tržeb

29.  4.  2021 | |3 N/A
Lukáš Václavík
Windows 10MicrosoftPC
Hrajte na chytrých hodinkách: 9 tipů na nejlepší herní zážitky mimo telefon

Hrajte na chytrých hodinkách: 9 tipů na nejlepší h…

Kdo říkal, že na hraní mobilních her potřebujete mobil? Máme pro vás skvělé tipy ke hraní na chytrých hodinkách.

11.  5.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
Mobilní hryTéma
Herní filosofie: jak se hrálo před čtvrt stoletím aneb počínající krize průmyslu

Herní filosofie: jak se hrálo před čtvrt stoletím …

Máte rádi nostalgické vzpomínání? My ano a dost věcí jsme si díky tomu uvědomili.

6.  5.  2021 | |20 N/A
Ladislav Novák
Retro