Čtenáři naostro: Odpovědi Jiřího Sládka – nového šéfredaktora GameStaru!

Jaké změny chystá nový šéfredaktor GameStaru Jiří Sládek? Vrátí se staří dobří autoři? Kam odešel jeho předchůdce Ivan Šiler? Co časopis chystá v jubilejním 50. čísle? Jaký je Jírův názor na působení Jana Herodese ve firmě Cenega? A konečně, jak se mu pracovalo na BonusWebu?
Čtenáři naostro: Odpovědi Jiřího Sládka – nového šéfredaktora GameStaru!

Dnes vám přinášíme odpovědi Jiřího Sládka, nového šéfredaktora GameStaru, na vaše dotazy...

Obecné dotazy ohledně GameStaru

[?] Proč vůbec odešel Ivan Šiler a kam?

[!] Ivan odešel zejména proto, že vydavatelství chtělo leccos v GameStaru změnit a Ivan nezapadal úplně dobře do nové koncepce. Kam odešel, bohužel nevím, ale myslím, že se mimo jiné bude věnovat tomu, co ho vždycky bavilo – psaní o kultuře a hudbě.

[?] Chystáte výraznější „změny v tiráži“? Neodejde s Ivanem Šilerem některý z „jeho“ autorů (L. P. Fish, E. A. Severin, T. Mayer...)?

[!] Žádný z dosavadních autorů rozhodně neodejde jen proto, že odešel Ivan. Změny v tiráži momentálně spočívají spíše v příchodu nových autorů nežli v odchodu těch starých. Zvýšení počtu autorů souvisí mimo jiné s tím, že chceme mít na každý žánr jednoho či dva specialisty, kteří se budou věnovat jen svému oboru, a také s tím, že se věnujeme i novým tématům, jako je například on-line hraní obecně, e-sportům a podobně.

Jiří Sládek[?] Uvažujete znovu oslovit autory, kteří odešli po nástupu „prznitele“ Ivana Šilera na trůn, např. „sporťáka“ Milana Jablonského, kteří sice možná nemají vytříbený sloh, ale alespoň hrám ROZUMÍ?

[!] Několik už jsem jich dokonce oslovil, ale rozhodně nemohu slíbit, že by se na stránkách GameStaru jejich články znovu objevily – ne snad proto, že by na náš časopis nějak zanevřeli, ale jednoduše z toho důvodu, že většina z nich se již věnuje úplně jiným věcem.

[?] Bude i pod vaším vedením přístup ke čtenářům také tak arogantní? Změníte styl v Dopisech, kdy občas ze svých čtenářů děláte s prominutím debily (a uveřejňujete výhradně pozitivní názory)?

[!] Doufám, že jsme již v prvním čísle připravovaném novou redakcí (tj. v březnovém GS 49) ukázali, jakým stylem chceme rubriku Dopisy vést a jaký přístup ke čtenářům obecně zaujímáme. A rozhodně si nemyslím, že se jedná o přístup arogantní; už proto, že většina změn, která v časopise proběhla a probíhá, vychází z přání čtenářů. Neděláme si patent na rozum, a pokud se většina čtenářů shodne třeba na tom, že nechce rubriku Hudba, tak ji zrušíme (což se již právě v GS 49 stalo).

[?] V čem spočívá vaše spolupráce s GameCenter a Gamez.cz a proč se neděje i jinde? Čtete vůbec v redakci tyto servery nebo i jiné?

[!] V redakci čteme spoustu herních serverů, českých i zahraničních. Co se týče Gamez a GameCenter, tak je čteme, i když třeba ne tak často jako BonusWeb, Tiscali a Doupě. Naše spolupráce s Gamez a GameCenter spočívá mimo jiné v tom, že jim poskytujeme část svých exkluzivních materiálů.

[?] Nechystáte recenze her pro mobilní telefony (např. na Java hry)?

[!] Určitě ano, ale spíše jako tematický článek v rámci rubriky On-line než jako samostatnou sekci; konec konců článek pojednávající o Java hrách obecně vyšel v únorovém GS 48.

[?] Budete dělat nějaké změny v zatím poněkud jednostranné kultuře? Přidáte další hudební žánry, ale i filmy, knihy, video, výstavy, performance...

[!] Rubriku Hudba jsme zrušili, jelikož ji drtivá většina čtenářů hodnotila negativně. Mohli jsme ji samozřejmě také rozšířit a přidat třeba filmy a knihy, ale jsme herní časopis, a chceme tudíž maximum prostoru věnovat herní problematice. Jedinou „povolenou výjimkou“ je hardware, který ovšem s hraním úzce souvisí.

[?] Kolik jste dostali od CD Projektu za tu masivní propagaci JEDINÉ hry (Robin Hood)? Nebo jste tak hloupí a nechali jste jim to úplně zadarmo? Pokud by vás kontaktoval jiný vydavatel s podobnou nabídkou, taky byste mu tak „pomohli“?

[!] Docela by mne zajímalo, jakou propagaci máte na mysli.

Obálku? Pak ovšem musíte všechny časopisy obvinit z propagace cca 12 her ročně. Recenzi? Těžko si lze představit, že bychom dobrou hru nerecenzovali; a hodnocení 87% nijak nevybočuje z průměru hodnocení ostatních časopisů a webů.

Slevový kupon? Jestli považujete kupon na 50% slevu hry za propagaci, tak asi stejně přistupujete i ke všem soutěžím a podobným akcím. Slevový kupon pro nás má zejména význam jako služba pro čtenáře – sleva 500 Kč na nový áčkový titul nám totiž připadá o dost zajímavější než třeba drtivá většina starších covermountovaných titulů.

[?] Myslíte si, že psaní Jana Herodese pro Level může omezit vaše jednání s firmou Cenega, např. při získávání českých verzí her pro recenze nebo u smluv pro covermounting? Nebojíte se, že by Level mohl zneužít informace o vašich plánech, které se do Cenegy (a potažmo k Herodesovi) určitě donesou?

[!] Velmi rád bych zde napsal, že považuji pana Herodese za profesionála a ničeho podobného se neobávám… Ale pravda je bohužel poněkud jiná.

Příkladem za všechny budiž právě zmiňovaný covermounting. Ve chvíli, kdy se k němu (bohužel) neoficiální cestou dostala informace o tom, jakou hru chystáme pro covermounting, vyvinula Cenega, se kterou jinak máme výborné vztahy, nezvykle velké úsilí k tomu, aby nám v covermountování titulu zabránila, což se jí samozřejmě povedlo. Souvislost mezi těmito dvěma událostmi samozřejmě nemusí být žádná, ale byla by to dost velká náhoda…

Rozhodně nemám v úmyslu někoho urážet nebo na někoho útočit, ale snad si není příliš těžké domyslet, jaké mínění mám o člověku, který píše recenze do nejčtenějšího herního časopisu na tituly, které sám komerčně lokalizuje, a má tudíž na jejich prodejnosti přímý osobní zájem…

[?] Co chystáte do GameStaru č. 50 (plná hra, obsah)?

[!] Hlavním lákadlem by samozřejmě měly být 3 CD přílohy namísto běžných dvou. Kromě klasického CD s demy, patchi, prográmky, exkluzivními češtinami a podobným materiálem je připraveno druhé CD, na kterém bude akční speciál (mj. spousta modů do akčních her) a dabovaná videopreview. Jako dárek pak přinášíme 3. CD s plnou hrou Seven Kingdoms II, což je fantasy strategie, která byla v českých i tuzemských magazínech/webech hodnocena na úrovni 80-90 % a na jejímž vzniku se mimo jiné podílel i Trevor Chan.

V časopise samotném pak kromě jiného přinášíme 3 velké soutěže po 50 cenách – jedná se o joysticky, originální hry a balíčky hracích karet Magic: The Gathering. Novinkou je také představení redakce (i když si nejsem úplně jist, zdali naše fotografie někoho potěší :o)).

[?] Nechtěli byste změnit trochu „přiteplený“ název? Co takhle GameWorld (podle PC Worldu)?

[!] GameStar je mezinárodní značka, takže ji měnit opravdu nebudeme.

Otázky ohledně příloh a verzí GameStaru

[?] Vrátíte plnou hru do každého čísla? Jak jsem se díval na údaje o prodejnosti, GS bez plné hry moc „nejede“, a to jste ho ještě o prázdninách vnucovali evakuantům z povodňových oblastí... :-).

[!] I přes vydatnou masáž ze strany některých médií není pravdou, že GS bez plné hry by se prodával hůře než GS s plnou hrou. Je sice fakt, že jedno z podzimních čísel zaznamenalo výkyv směrem dolů, ale byl to jednorázový propad, který se v dalších číslech opět vyrovnal. A rozdání GS probíhalo, jak správně říkáte, v době těsně po povodních, tedy dříve, než ke zrušení každoměsíční hry došlo.

[?] Kdy hodláte začít vydávat GameStar s DVD a jaká bude cena tohoto kompletu? Nechtěli byste přebírat DVD-ROM z německé mutace GS, abyste „ušetřili“ a čtenáři také?

[!] GS s DVD se objeví ještě letos. Přesný termín ani cenu zatím nemohu prozradit, ale každopádně případným přebíráním obsahu mnoho neušetříme – naplnění DVD totiž nepředstavuje zdaleka takové náklady jako fyzická výroba DVD.

[?] Proč nedáte na CD2 místo videí raději nová dema? Ta prozradí o hrách daleko více než 3 minuty „procházky po městě v Gothic II“. Každý měsíc vychází spousta materiálu a vy takto plýtváte místem. Pokud v tom hodláte pokračovat, tak raději na případné CD3 nebo DVD...

[!] Na videa můžete samozřejmě mít svůj názor, ten vám neberu, ale my zase dostáváme spoustu dopisů, ve kterých si čtenáři pochvalují právě videa (ano, už vidím ty reakce: „ty dopisy si určitě píšete sami…“ – také jedna z oblíbených dezinformací v některých médiích :o)); nehledě na to, že videa zabírají mnohem méně místa než dema, a můžeme jich proto na 2. CD umístit mnohem více.

Na případném DVD by samozřejmě bylo dost místa na dema i videa, jakož i na další materiály.

[?] Máte v plánu vydávání mini verze GameStaru za nízkou cenu podobně jako miniLevel? Pro ty, kteří si chtějí jenom přečíst články o hrách, ale nezajímají je CD s videi a demoverzemi, není kromě předplatného jiná možnost...

[!] Zvažujeme samozřejmě všechny možnosti a všechny formáty, ale zrovna v případě miniverze nemohu slíbit nic konkrétního. Navíc si myslím, že právě předplatné GameStaru bez CD je cenově natolik atraktivní, že si ho může dovolit úplně každý.

[?] Neobnovíte tradici tištěných příloh?

[!] Není to vyloučeno, ale letos spíše připravíme nějaký samostatný speciál nežli přílohu.

Další dotazy

[?] Jak vzpomínáte na BonusWeb a proč jste z něho odešel? Kvůli penězům?

[!] Na BonusWeb vzpomínám v dobrém, i když jsem samozřejmě několikrát během svého působení na BW měl všeho plné zuby. Práce v GameStaru je sice v mnohém zajímavější, ale nebýt BonusWebu, tak jsem dnes asi jen těžko tam, kde jsem.

A k otázce odchodu: opravdu neznám nikoho, kdo by odmítl nabídku pracovat jako zástupce šéfredaktora papírového magazínu a zůstal by na místě redaktora herního webu :o).

[?] Nedělal jste náhodou předlohu hlavní postavě hnutí NOD v Command & Conqueru?

[!] Náhodou ne, alespoň o tom nevím. Možná mne ale tvůrci C&C někde viděli a nechali se inspirovat mojí vizáží filmového padoucha :o).

[?] Co říkáte na nového pana prezidenta?

[!] I přes to, že je Václav Klaus poměrně kontroverzní postavou, tak si myslím, že lépe volba prostě dopadnout nemohla.

[?] Máte něco společného s republikánem Miroslavem Sládkem?

[!] Naštěstí jen příjmení.

[?] Umíte (jako SLÁDEK) vařit pivo? :-)

[!] To bohužel neumím. Zato ho ale umím pít :o).

Sedmá série „Čtenářů naostro“ je minulostí. V diskusním fóru můžete reagovat na odpovědi Jiřího Sládka, ten se k nim může vyjádřit. Rovněž na stránkách GameStar.cz je možno položit další dotazy, na které nový šéfredaktor odpoví.

Příští pátek – 28.3. – bude v již osmém pokračování „Čtenářů naostro“ člověk z oblasti herních vývojářů, Zdeněk Houb, jehož tým Unknown Identity má na svědomí všemi vychvalovanou novou českou adventuru Posel smrti, takže nezapomeňte v pátek navštívit www.Doupe.cz, abyste mu mohli položit libovolný dotaz!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |