Čtenáři naostro: Odpovědi Jiřího Sládka – nového šéfredaktora GameStaru!

Jaké změny chystá nový šéfredaktor GameStaru Jiří Sládek? Vrátí se staří dobří autoři? Kam odešel jeho předchůdce Ivan Šiler? Co časopis chystá v jubilejním 50. čísle? Jaký je Jírův názor na působení Jana Herodese ve firmě Cenega? A konečně, jak se mu pracovalo na BonusWebu?
Čtenáři naostro: Odpovědi Jiřího Sládka – nového šéfredaktora GameStaru!

Dnes vám přinášíme odpovědi Jiřího Sládka, nového šéfredaktora GameStaru, na vaše dotazy...

Obecné dotazy ohledně GameStaru

[?] Proč vůbec odešel Ivan Šiler a kam?

[!] Ivan odešel zejména proto, že vydavatelství chtělo leccos v GameStaru změnit a Ivan nezapadal úplně dobře do nové koncepce. Kam odešel, bohužel nevím, ale myslím, že se mimo jiné bude věnovat tomu, co ho vždycky bavilo – psaní o kultuře a hudbě.

[?] Chystáte výraznější „změny v tiráži“? Neodejde s Ivanem Šilerem některý z „jeho“ autorů (L. P. Fish, E. A. Severin, T. Mayer...)?

[!] Žádný z dosavadních autorů rozhodně neodejde jen proto, že odešel Ivan. Změny v tiráži momentálně spočívají spíše v příchodu nových autorů nežli v odchodu těch starých. Zvýšení počtu autorů souvisí mimo jiné s tím, že chceme mít na každý žánr jednoho či dva specialisty, kteří se budou věnovat jen svému oboru, a také s tím, že se věnujeme i novým tématům, jako je například on-line hraní obecně, e-sportům a podobně.

Jiří Sládek[?] Uvažujete znovu oslovit autory, kteří odešli po nástupu „prznitele“ Ivana Šilera na trůn, např. „sporťáka“ Milana Jablonského, kteří sice možná nemají vytříbený sloh, ale alespoň hrám ROZUMÍ?

[!] Několik už jsem jich dokonce oslovil, ale rozhodně nemohu slíbit, že by se na stránkách GameStaru jejich články znovu objevily – ne snad proto, že by na náš časopis nějak zanevřeli, ale jednoduše z toho důvodu, že většina z nich se již věnuje úplně jiným věcem.

[?] Bude i pod vaším vedením přístup ke čtenářům také tak arogantní? Změníte styl v Dopisech, kdy občas ze svých čtenářů děláte s prominutím debily (a uveřejňujete výhradně pozitivní názory)?

[!] Doufám, že jsme již v prvním čísle připravovaném novou redakcí (tj. v březnovém GS 49) ukázali, jakým stylem chceme rubriku Dopisy vést a jaký přístup ke čtenářům obecně zaujímáme. A rozhodně si nemyslím, že se jedná o přístup arogantní; už proto, že většina změn, která v časopise proběhla a probíhá, vychází z přání čtenářů. Neděláme si patent na rozum, a pokud se většina čtenářů shodne třeba na tom, že nechce rubriku Hudba, tak ji zrušíme (což se již právě v GS 49 stalo).

[?] V čem spočívá vaše spolupráce s GameCenter a Gamez.cz a proč se neděje i jinde? Čtete vůbec v redakci tyto servery nebo i jiné?

[!] V redakci čteme spoustu herních serverů, českých i zahraničních. Co se týče Gamez a GameCenter, tak je čteme, i když třeba ne tak často jako BonusWeb, Tiscali a Doupě. Naše spolupráce s Gamez a GameCenter spočívá mimo jiné v tom, že jim poskytujeme část svých exkluzivních materiálů.

[?] Nechystáte recenze her pro mobilní telefony (např. na Java hry)?

[!] Určitě ano, ale spíše jako tematický článek v rámci rubriky On-line než jako samostatnou sekci; konec konců článek pojednávající o Java hrách obecně vyšel v únorovém GS 48.

[?] Budete dělat nějaké změny v zatím poněkud jednostranné kultuře? Přidáte další hudební žánry, ale i filmy, knihy, video, výstavy, performance...

[!] Rubriku Hudba jsme zrušili, jelikož ji drtivá většina čtenářů hodnotila negativně. Mohli jsme ji samozřejmě také rozšířit a přidat třeba filmy a knihy, ale jsme herní časopis, a chceme tudíž maximum prostoru věnovat herní problematice. Jedinou „povolenou výjimkou“ je hardware, který ovšem s hraním úzce souvisí.

[?] Kolik jste dostali od CD Projektu za tu masivní propagaci JEDINÉ hry (Robin Hood)? Nebo jste tak hloupí a nechali jste jim to úplně zadarmo? Pokud by vás kontaktoval jiný vydavatel s podobnou nabídkou, taky byste mu tak „pomohli“?

[!] Docela by mne zajímalo, jakou propagaci máte na mysli.

Obálku? Pak ovšem musíte všechny časopisy obvinit z propagace cca 12 her ročně. Recenzi? Těžko si lze představit, že bychom dobrou hru nerecenzovali; a hodnocení 87% nijak nevybočuje z průměru hodnocení ostatních časopisů a webů.

Slevový kupon? Jestli považujete kupon na 50% slevu hry za propagaci, tak asi stejně přistupujete i ke všem soutěžím a podobným akcím. Slevový kupon pro nás má zejména význam jako služba pro čtenáře – sleva 500 Kč na nový áčkový titul nám totiž připadá o dost zajímavější než třeba drtivá většina starších covermountovaných titulů.

[?] Myslíte si, že psaní Jana Herodese pro Level může omezit vaše jednání s firmou Cenega, např. při získávání českých verzí her pro recenze nebo u smluv pro covermounting? Nebojíte se, že by Level mohl zneužít informace o vašich plánech, které se do Cenegy (a potažmo k Herodesovi) určitě donesou?

[!] Velmi rád bych zde napsal, že považuji pana Herodese za profesionála a ničeho podobného se neobávám… Ale pravda je bohužel poněkud jiná.

Příkladem za všechny budiž právě zmiňovaný covermounting. Ve chvíli, kdy se k němu (bohužel) neoficiální cestou dostala informace o tom, jakou hru chystáme pro covermounting, vyvinula Cenega, se kterou jinak máme výborné vztahy, nezvykle velké úsilí k tomu, aby nám v covermountování titulu zabránila, což se jí samozřejmě povedlo. Souvislost mezi těmito dvěma událostmi samozřejmě nemusí být žádná, ale byla by to dost velká náhoda…

Rozhodně nemám v úmyslu někoho urážet nebo na někoho útočit, ale snad si není příliš těžké domyslet, jaké mínění mám o člověku, který píše recenze do nejčtenějšího herního časopisu na tituly, které sám komerčně lokalizuje, a má tudíž na jejich prodejnosti přímý osobní zájem…

[?] Co chystáte do GameStaru č. 50 (plná hra, obsah)?

[!] Hlavním lákadlem by samozřejmě měly být 3 CD přílohy namísto běžných dvou. Kromě klasického CD s demy, patchi, prográmky, exkluzivními češtinami a podobným materiálem je připraveno druhé CD, na kterém bude akční speciál (mj. spousta modů do akčních her) a dabovaná videopreview. Jako dárek pak přinášíme 3. CD s plnou hrou Seven Kingdoms II, což je fantasy strategie, která byla v českých i tuzemských magazínech/webech hodnocena na úrovni 80-90 % a na jejímž vzniku se mimo jiné podílel i Trevor Chan.

V časopise samotném pak kromě jiného přinášíme 3 velké soutěže po 50 cenách – jedná se o joysticky, originální hry a balíčky hracích karet Magic: The Gathering. Novinkou je také představení redakce (i když si nejsem úplně jist, zdali naše fotografie někoho potěší :o)).

[?] Nechtěli byste změnit trochu „přiteplený“ název? Co takhle GameWorld (podle PC Worldu)?

[!] GameStar je mezinárodní značka, takže ji měnit opravdu nebudeme.

Otázky ohledně příloh a verzí GameStaru

[?] Vrátíte plnou hru do každého čísla? Jak jsem se díval na údaje o prodejnosti, GS bez plné hry moc „nejede“, a to jste ho ještě o prázdninách vnucovali evakuantům z povodňových oblastí... :-).

[!] I přes vydatnou masáž ze strany některých médií není pravdou, že GS bez plné hry by se prodával hůře než GS s plnou hrou. Je sice fakt, že jedno z podzimních čísel zaznamenalo výkyv směrem dolů, ale byl to jednorázový propad, který se v dalších číslech opět vyrovnal. A rozdání GS probíhalo, jak správně říkáte, v době těsně po povodních, tedy dříve, než ke zrušení každoměsíční hry došlo.

[?] Kdy hodláte začít vydávat GameStar s DVD a jaká bude cena tohoto kompletu? Nechtěli byste přebírat DVD-ROM z německé mutace GS, abyste „ušetřili“ a čtenáři také?

[!] GS s DVD se objeví ještě letos. Přesný termín ani cenu zatím nemohu prozradit, ale každopádně případným přebíráním obsahu mnoho neušetříme – naplnění DVD totiž nepředstavuje zdaleka takové náklady jako fyzická výroba DVD.

[?] Proč nedáte na CD2 místo videí raději nová dema? Ta prozradí o hrách daleko více než 3 minuty „procházky po městě v Gothic II“. Každý měsíc vychází spousta materiálu a vy takto plýtváte místem. Pokud v tom hodláte pokračovat, tak raději na případné CD3 nebo DVD...

[!] Na videa můžete samozřejmě mít svůj názor, ten vám neberu, ale my zase dostáváme spoustu dopisů, ve kterých si čtenáři pochvalují právě videa (ano, už vidím ty reakce: „ty dopisy si určitě píšete sami…“ – také jedna z oblíbených dezinformací v některých médiích :o)); nehledě na to, že videa zabírají mnohem méně místa než dema, a můžeme jich proto na 2. CD umístit mnohem více.

Na případném DVD by samozřejmě bylo dost místa na dema i videa, jakož i na další materiály.

[?] Máte v plánu vydávání mini verze GameStaru za nízkou cenu podobně jako miniLevel? Pro ty, kteří si chtějí jenom přečíst články o hrách, ale nezajímají je CD s videi a demoverzemi, není kromě předplatného jiná možnost...

[!] Zvažujeme samozřejmě všechny možnosti a všechny formáty, ale zrovna v případě miniverze nemohu slíbit nic konkrétního. Navíc si myslím, že právě předplatné GameStaru bez CD je cenově natolik atraktivní, že si ho může dovolit úplně každý.

[?] Neobnovíte tradici tištěných příloh?

[!] Není to vyloučeno, ale letos spíše připravíme nějaký samostatný speciál nežli přílohu.

Další dotazy

[?] Jak vzpomínáte na BonusWeb a proč jste z něho odešel? Kvůli penězům?

[!] Na BonusWeb vzpomínám v dobrém, i když jsem samozřejmě několikrát během svého působení na BW měl všeho plné zuby. Práce v GameStaru je sice v mnohém zajímavější, ale nebýt BonusWebu, tak jsem dnes asi jen těžko tam, kde jsem.

A k otázce odchodu: opravdu neznám nikoho, kdo by odmítl nabídku pracovat jako zástupce šéfredaktora papírového magazínu a zůstal by na místě redaktora herního webu :o).

[?] Nedělal jste náhodou předlohu hlavní postavě hnutí NOD v Command & Conqueru?

[!] Náhodou ne, alespoň o tom nevím. Možná mne ale tvůrci C&C někde viděli a nechali se inspirovat mojí vizáží filmového padoucha :o).

[?] Co říkáte na nového pana prezidenta?

[!] I přes to, že je Václav Klaus poměrně kontroverzní postavou, tak si myslím, že lépe volba prostě dopadnout nemohla.

[?] Máte něco společného s republikánem Miroslavem Sládkem?

[!] Naštěstí jen příjmení.

[?] Umíte (jako SLÁDEK) vařit pivo? :-)

[!] To bohužel neumím. Zato ho ale umím pít :o).

Sedmá série „Čtenářů naostro“ je minulostí. V diskusním fóru můžete reagovat na odpovědi Jiřího Sládka, ten se k nim může vyjádřit. Rovněž na stránkách GameStar.cz je možno položit další dotazy, na které nový šéfredaktor odpoví.

Příští pátek – 28.3. – bude v již osmém pokračování „Čtenářů naostro“ člověk z oblasti herních vývojářů, Zdeněk Houb, jehož tým Unknown Identity má na svědomí všemi vychvalovanou novou českou adventuru Posel smrti, takže nezapomeňte v pátek navštívit www.Doupe.cz, abyste mu mohli položit libovolný dotaz!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole