Čtenáři naostro: Odpovědi „Playmana“ Petra Kučery

Proč je čeština k vašim Worms na cracknutém EXE souboru? Kdy vyjde čeština pro Morrowind? Budou česky i další jeho datadisky? Jak vysoké jsou náklady na vydání hry? Plánujete „super levné edice“? Budete vydávat hry pro konzole? Máte něco společného s tím hokejistou? Odpovědi Petra Kučery ze společnosti Playman jsou zde!
Čtenáři naostro: Odpovědi „Playmana“ Petra Kučery

Dnes vám přinášíme odpovědi Petra Kučery z distribuční společnosti Playman. Dotazů bylo sice trochu méně, zato některé z nich byly opravdu pikantní...


Dotazy na češtiny

[?] Jak je možné že u CD Projektu vyšly Worms 2 a Worms Armageddon v kompletní české lokalizaci (hlasy červů, diakritika v textech), kdežto u vás v té době vyšlo totéž ve "Worms Bitevní edici" s amatérskými překlady, a hlavně s češtinou udělanou na cracknutém EXE souboru... Kdo u nás distribuuje Wormsy legálně? CD Projekt nebo Playman?

[!] Legálně je distribuují obě firmy. Je to zajímavá politika herního průmyslu. Nevím, kde přesně získal práva CD Projekt, my máme práva od Ubi Softu a jenom jako komplet, nikoli odděleně... Osobně si myslím, že je to způsobeno střídáním distributorů firmou Team 17, až konečně zakotvila u Ubi Softu. Amatérské češtiny jsme přidali na bonusové CD a neručíme za jejich kvalitu ani obsah a provedení. Je jenom na uživateli, jestli si je nainstaluje či nikoliv. :o)

[?] Kdy plánujete definitivní vydání češtiny do Morrowindu?

[!] A je to tady :o). Nejčastěji kladený dotaz ... Snad by už konec května mohl být definitivním datem.

[?] Když si Morrowind koupím (i na internetu, např. xzone, funzone) v anglické verzi, budu mít možnost získat češtinu dodatečně? Jakým způsobem se to bude řešit? To Vám pošlu fakturu či paragon a vy my za to pošlete CD s češtinou? Nebojíte se, že se by se tento systém dal zneužít?

[!] Češtinu budeme rozesílat všem registrovaným zákazníkům (registrační kartička) jako službu navíc. Řešit to budeme dle velikosti souborů na CD nebo e-mailem, na základě platného dokladu o koupi v případě klasických kamenných obchodů. Internetové obchody budou češtinu rozesílat na vyžádání zákazníkům, kteří si u nich hru zakoupili.
 
[?] Jak zaručíte, že po vydání češtiny pro Morrowind se tento odhadem několika megabajtový soubor nerozšíří internetem tak rychle jako např. česká verze Age of Mythology, která je i na vysokoškolských kolejích?

[!] Vůbec nijak :o(. Nicméně i tento překlad spadá pod autorský zákon a vzhledem k tomu, že jde o naše dílo, budeme proti jeho šíření bojovat všemi možnými právními prostředky.

[?] Nebylo by lepší pro Morrowind CZ udělat systém, kde se čeština patchne přímo z internetu (bez stahování EXE a ZIP souboru), tak aby se nedala z takto počeštěné verze "vykuchat"?

[!] Domníváme se, že by to diskriminovalo uživatele, kteří přístup k internetu nemají a v poměru k ostatním by to bylo příliš nákladné.

[?] Bude čeština i k dalším dvěma datadiskům Morrowindu?

[!] Práce na prvním pomalu začínají, o druhém uvažujeme také.

[?] Na jaké hry v češtině se od Vás můžeme těšit v dohledné době???

[!] Zrovna vychází kompletně počeštěný Worms Blast, IL-2 Sturmovik: Zapomenuté Bitvy je těsně před dokončením. U Raven Shield již čekáme na českou beta verzi a Rayman 3 bude i s dabingem na konci května.
  
[?] Koupíte někdy ke hrám, které "prodáváte v češtině" (např. Morrowind :) licenci na překlad?

[!] Na hry, které prodáváme v české verzi, máme samozřejmě „licenci na překlad“. Ty další (např. češtiny na Bonus CD) jsou češtiny amatérské, pro lidi, kteří nemají šanci stáhnout si je z internetu a svolení na ně máme pochopitelně také.


Otázky ohledně distribuce

[?] Jak je možné, že distribuujete hry od Microsoftu, převážně v budgetové edici, když na ty by měl mít právo AT Computers?

[!] Licenci na všechny starší hry Microsoftu zakoupil Ubi Soft, tudíž práva na jejich vydávání u nás máme my. Nicméně AT Computers je od dubna náš exkluzivní distributor, takže nejen tyto, ale všechny naše hry najdete u všech obchodníků, kteří mají s touto společností podepsanou smlouvu.

[?] Jak vysoké jsou náklady na získání, lokalizaci, distribuci a prodej hry (alespoň přibližně...)? Kolik kusů je nutné prodat, aby se náklady vrátily? Zohledňují vydavatelé při stanovení podmínek také velikost trhu?

[!] No řekl bych, že malé nejsou. Licence se pohybují od 20000 do 30000 EUR. Lokalizace stojí stovky tisíc a aby se náklady vrátily, je nutné prodat alespoň 2-3 tisíce kusů podle titulu a jeho koncové ceny na trhu. Ubi Soft velikost lokálního (v našem případě českého) trhu nijak nezohledňuje a samozřejmě se snaží udat tolik her, kolik může.
 
[?] Plánujete "super levné edice" jako např. Game4U (Cenega) nebo Game-Over (Top Distributor) - s cenami her do 200 Kč?

[!] Plánujeme, ale určitě ne v dohledné době.

[?] Budete do budoucna distribuovat konzolové verze her, např. Sprinter Cell pro XBox, PS2 nebo GameCube?

[!] Ano, máme to v plánu.
 
[?] Jaké máte plány do budoucna? Máte ambice rozšiřovat svůj sortiment po vzoru CD Projektu nebo zůstanete "pouze" českým distributorem Ubi Softu?

[!] To záleží na spoustě okolností. Rádi bychom samozřejmě náš záběr rozšířili, nechceme se ale příliš zahltit – raději budeme dělat méně a pořádně než hodně a povrchně.


Další dotazy

[?] Co si myslíte o Dynamic Systems... je to pro vás konkurence? A co Cenega, CD Projekt, Top Distributor, AT Computers... ?

[!] Je to samozřejmě konkurence, která nás žene dopředu, abychom se snažili dělat lépe a levněji - to už ale někdo řekl, že?:o) 
 
[?] Co znamená Playman? "Hrajeme si na chlapy"?

[!] Superman je supermuž, Persilman je ..., Spiderman je pavoučí muž, no a Playman... asi ten co si hraje? 

[?] Máte něco společného s tím hokejistou?

[!] Ano – příjmení.

 

Devátí „Čtenáři naostro“ jsou za námi. A protože příště bude jubilejní „desítka“, chystáme pro vás řadu změn.

Tou první a nejzásadnější je změna intervalu mezi jednotlivými díly... První článek s „medailónkem“ a zadáváním dotazů vyjde vždy pondělí, na otázky budete mít celý týden (až do neděle) a druhý článek s odpověďmi vyjde další týden v pátek. A aby se vám to nepletlo, na možnost položit dotazy budete upozorněni hned na začátku hlavní stránky Doupěte v „článcích, které nesmíte minout“.

Už za pár dní, na velikonoční pondělí (!) – 21.4. – usedne do horkého křesla „Čtenářů naostro“ výjimečný host z řad vývojářů, Jarek Kolář ze společnosti Pterodon, výrobce 3D akční hry Vietcong, která bude mít co nevidět českou premiéru! Takže nezapomeňte už v pondělí navštívit www.Doupe.cz, abyste mohli Jarkovi položit libovolný dotaz!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma