Čtenáři naostro: Odpovědi „Playmana“ Petra Kučery

Proč je čeština k vašim Worms na cracknutém EXE souboru? Kdy vyjde čeština pro Morrowind? Budou česky i další jeho datadisky? Jak vysoké jsou náklady na vydání hry? Plánujete „super levné edice“? Budete vydávat hry pro konzole? Máte něco společného s tím hokejistou? Odpovědi Petra Kučery ze společnosti Playman jsou zde!
Čtenáři naostro: Odpovědi „Playmana“ Petra Kučery

Dnes vám přinášíme odpovědi Petra Kučery z distribuční společnosti Playman. Dotazů bylo sice trochu méně, zato některé z nich byly opravdu pikantní...


Dotazy na češtiny

[?] Jak je možné že u CD Projektu vyšly Worms 2 a Worms Armageddon v kompletní české lokalizaci (hlasy červů, diakritika v textech), kdežto u vás v té době vyšlo totéž ve "Worms Bitevní edici" s amatérskými překlady, a hlavně s češtinou udělanou na cracknutém EXE souboru... Kdo u nás distribuuje Wormsy legálně? CD Projekt nebo Playman?

[!] Legálně je distribuují obě firmy. Je to zajímavá politika herního průmyslu. Nevím, kde přesně získal práva CD Projekt, my máme práva od Ubi Softu a jenom jako komplet, nikoli odděleně... Osobně si myslím, že je to způsobeno střídáním distributorů firmou Team 17, až konečně zakotvila u Ubi Softu. Amatérské češtiny jsme přidali na bonusové CD a neručíme za jejich kvalitu ani obsah a provedení. Je jenom na uživateli, jestli si je nainstaluje či nikoliv. :o)

[?] Kdy plánujete definitivní vydání češtiny do Morrowindu?

[!] A je to tady :o). Nejčastěji kladený dotaz ... Snad by už konec května mohl být definitivním datem.

[?] Když si Morrowind koupím (i na internetu, např. xzone, funzone) v anglické verzi, budu mít možnost získat češtinu dodatečně? Jakým způsobem se to bude řešit? To Vám pošlu fakturu či paragon a vy my za to pošlete CD s češtinou? Nebojíte se, že se by se tento systém dal zneužít?

[!] Češtinu budeme rozesílat všem registrovaným zákazníkům (registrační kartička) jako službu navíc. Řešit to budeme dle velikosti souborů na CD nebo e-mailem, na základě platného dokladu o koupi v případě klasických kamenných obchodů. Internetové obchody budou češtinu rozesílat na vyžádání zákazníkům, kteří si u nich hru zakoupili.
 
[?] Jak zaručíte, že po vydání češtiny pro Morrowind se tento odhadem několika megabajtový soubor nerozšíří internetem tak rychle jako např. česká verze Age of Mythology, která je i na vysokoškolských kolejích?

[!] Vůbec nijak :o(. Nicméně i tento překlad spadá pod autorský zákon a vzhledem k tomu, že jde o naše dílo, budeme proti jeho šíření bojovat všemi možnými právními prostředky.

[?] Nebylo by lepší pro Morrowind CZ udělat systém, kde se čeština patchne přímo z internetu (bez stahování EXE a ZIP souboru), tak aby se nedala z takto počeštěné verze "vykuchat"?

[!] Domníváme se, že by to diskriminovalo uživatele, kteří přístup k internetu nemají a v poměru k ostatním by to bylo příliš nákladné.

[?] Bude čeština i k dalším dvěma datadiskům Morrowindu?

[!] Práce na prvním pomalu začínají, o druhém uvažujeme také.

[?] Na jaké hry v češtině se od Vás můžeme těšit v dohledné době???

[!] Zrovna vychází kompletně počeštěný Worms Blast, IL-2 Sturmovik: Zapomenuté Bitvy je těsně před dokončením. U Raven Shield již čekáme na českou beta verzi a Rayman 3 bude i s dabingem na konci května.
  
[?] Koupíte někdy ke hrám, které "prodáváte v češtině" (např. Morrowind :) licenci na překlad?

[!] Na hry, které prodáváme v české verzi, máme samozřejmě „licenci na překlad“. Ty další (např. češtiny na Bonus CD) jsou češtiny amatérské, pro lidi, kteří nemají šanci stáhnout si je z internetu a svolení na ně máme pochopitelně také.


Otázky ohledně distribuce

[?] Jak je možné, že distribuujete hry od Microsoftu, převážně v budgetové edici, když na ty by měl mít právo AT Computers?

[!] Licenci na všechny starší hry Microsoftu zakoupil Ubi Soft, tudíž práva na jejich vydávání u nás máme my. Nicméně AT Computers je od dubna náš exkluzivní distributor, takže nejen tyto, ale všechny naše hry najdete u všech obchodníků, kteří mají s touto společností podepsanou smlouvu.

[?] Jak vysoké jsou náklady na získání, lokalizaci, distribuci a prodej hry (alespoň přibližně...)? Kolik kusů je nutné prodat, aby se náklady vrátily? Zohledňují vydavatelé při stanovení podmínek také velikost trhu?

[!] No řekl bych, že malé nejsou. Licence se pohybují od 20000 do 30000 EUR. Lokalizace stojí stovky tisíc a aby se náklady vrátily, je nutné prodat alespoň 2-3 tisíce kusů podle titulu a jeho koncové ceny na trhu. Ubi Soft velikost lokálního (v našem případě českého) trhu nijak nezohledňuje a samozřejmě se snaží udat tolik her, kolik může.
 
[?] Plánujete "super levné edice" jako např. Game4U (Cenega) nebo Game-Over (Top Distributor) - s cenami her do 200 Kč?

[!] Plánujeme, ale určitě ne v dohledné době.

[?] Budete do budoucna distribuovat konzolové verze her, např. Sprinter Cell pro XBox, PS2 nebo GameCube?

[!] Ano, máme to v plánu.
 
[?] Jaké máte plány do budoucna? Máte ambice rozšiřovat svůj sortiment po vzoru CD Projektu nebo zůstanete "pouze" českým distributorem Ubi Softu?

[!] To záleží na spoustě okolností. Rádi bychom samozřejmě náš záběr rozšířili, nechceme se ale příliš zahltit – raději budeme dělat méně a pořádně než hodně a povrchně.


Další dotazy

[?] Co si myslíte o Dynamic Systems... je to pro vás konkurence? A co Cenega, CD Projekt, Top Distributor, AT Computers... ?

[!] Je to samozřejmě konkurence, která nás žene dopředu, abychom se snažili dělat lépe a levněji - to už ale někdo řekl, že?:o) 
 
[?] Co znamená Playman? "Hrajeme si na chlapy"?

[!] Superman je supermuž, Persilman je ..., Spiderman je pavoučí muž, no a Playman... asi ten co si hraje? 

[?] Máte něco společného s tím hokejistou?

[!] Ano – příjmení.

 

Devátí „Čtenáři naostro“ jsou za námi. A protože příště bude jubilejní „desítka“, chystáme pro vás řadu změn.

Tou první a nejzásadnější je změna intervalu mezi jednotlivými díly... První článek s „medailónkem“ a zadáváním dotazů vyjde vždy pondělí, na otázky budete mít celý týden (až do neděle) a druhý článek s odpověďmi vyjde další týden v pátek. A aby se vám to nepletlo, na možnost položit dotazy budete upozorněni hned na začátku hlavní stránky Doupěte v „článcích, které nesmíte minout“.

Už za pár dní, na velikonoční pondělí (!) – 21.4. – usedne do horkého křesla „Čtenářů naostro“ výjimečný host z řad vývojářů, Jarek Kolář ze společnosti Pterodon, výrobce 3D akční hry Vietcong, která bude mít co nevidět českou premiéru! Takže nezapomeňte už v pondělí navštívit www.Doupe.cz, abyste mohli Jarkovi položit libovolný dotaz!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A