Čtenáři naostro: Odpovědi „Playmana“ Petra Kučery

Proč je čeština k vašim Worms na cracknutém EXE souboru? Kdy vyjde čeština pro Morrowind? Budou česky i další jeho datadisky? Jak vysoké jsou náklady na vydání hry? Plánujete „super levné edice“? Budete vydávat hry pro konzole? Máte něco společného s tím hokejistou? Odpovědi Petra Kučery ze společnosti Playman jsou zde!
Čtenáři naostro: Odpovědi „Playmana“ Petra Kučery

Dnes vám přinášíme odpovědi Petra Kučery z distribuční společnosti Playman. Dotazů bylo sice trochu méně, zato některé z nich byly opravdu pikantní...


Dotazy na češtiny

[?] Jak je možné že u CD Projektu vyšly Worms 2 a Worms Armageddon v kompletní české lokalizaci (hlasy červů, diakritika v textech), kdežto u vás v té době vyšlo totéž ve "Worms Bitevní edici" s amatérskými překlady, a hlavně s češtinou udělanou na cracknutém EXE souboru... Kdo u nás distribuuje Wormsy legálně? CD Projekt nebo Playman?

[!] Legálně je distribuují obě firmy. Je to zajímavá politika herního průmyslu. Nevím, kde přesně získal práva CD Projekt, my máme práva od Ubi Softu a jenom jako komplet, nikoli odděleně... Osobně si myslím, že je to způsobeno střídáním distributorů firmou Team 17, až konečně zakotvila u Ubi Softu. Amatérské češtiny jsme přidali na bonusové CD a neručíme za jejich kvalitu ani obsah a provedení. Je jenom na uživateli, jestli si je nainstaluje či nikoliv. :o)

[?] Kdy plánujete definitivní vydání češtiny do Morrowindu?

[!] A je to tady :o). Nejčastěji kladený dotaz ... Snad by už konec května mohl být definitivním datem.

[?] Když si Morrowind koupím (i na internetu, např. xzone, funzone) v anglické verzi, budu mít možnost získat češtinu dodatečně? Jakým způsobem se to bude řešit? To Vám pošlu fakturu či paragon a vy my za to pošlete CD s češtinou? Nebojíte se, že se by se tento systém dal zneužít?

[!] Češtinu budeme rozesílat všem registrovaným zákazníkům (registrační kartička) jako službu navíc. Řešit to budeme dle velikosti souborů na CD nebo e-mailem, na základě platného dokladu o koupi v případě klasických kamenných obchodů. Internetové obchody budou češtinu rozesílat na vyžádání zákazníkům, kteří si u nich hru zakoupili.
 
[?] Jak zaručíte, že po vydání češtiny pro Morrowind se tento odhadem několika megabajtový soubor nerozšíří internetem tak rychle jako např. česká verze Age of Mythology, která je i na vysokoškolských kolejích?

[!] Vůbec nijak :o(. Nicméně i tento překlad spadá pod autorský zákon a vzhledem k tomu, že jde o naše dílo, budeme proti jeho šíření bojovat všemi možnými právními prostředky.

[?] Nebylo by lepší pro Morrowind CZ udělat systém, kde se čeština patchne přímo z internetu (bez stahování EXE a ZIP souboru), tak aby se nedala z takto počeštěné verze "vykuchat"?

[!] Domníváme se, že by to diskriminovalo uživatele, kteří přístup k internetu nemají a v poměru k ostatním by to bylo příliš nákladné.

[?] Bude čeština i k dalším dvěma datadiskům Morrowindu?

[!] Práce na prvním pomalu začínají, o druhém uvažujeme také.

[?] Na jaké hry v češtině se od Vás můžeme těšit v dohledné době???

[!] Zrovna vychází kompletně počeštěný Worms Blast, IL-2 Sturmovik: Zapomenuté Bitvy je těsně před dokončením. U Raven Shield již čekáme na českou beta verzi a Rayman 3 bude i s dabingem na konci května.
  
[?] Koupíte někdy ke hrám, které "prodáváte v češtině" (např. Morrowind :) licenci na překlad?

[!] Na hry, které prodáváme v české verzi, máme samozřejmě „licenci na překlad“. Ty další (např. češtiny na Bonus CD) jsou češtiny amatérské, pro lidi, kteří nemají šanci stáhnout si je z internetu a svolení na ně máme pochopitelně také.


Otázky ohledně distribuce

[?] Jak je možné, že distribuujete hry od Microsoftu, převážně v budgetové edici, když na ty by měl mít právo AT Computers?

[!] Licenci na všechny starší hry Microsoftu zakoupil Ubi Soft, tudíž práva na jejich vydávání u nás máme my. Nicméně AT Computers je od dubna náš exkluzivní distributor, takže nejen tyto, ale všechny naše hry najdete u všech obchodníků, kteří mají s touto společností podepsanou smlouvu.

[?] Jak vysoké jsou náklady na získání, lokalizaci, distribuci a prodej hry (alespoň přibližně...)? Kolik kusů je nutné prodat, aby se náklady vrátily? Zohledňují vydavatelé při stanovení podmínek také velikost trhu?

[!] No řekl bych, že malé nejsou. Licence se pohybují od 20000 do 30000 EUR. Lokalizace stojí stovky tisíc a aby se náklady vrátily, je nutné prodat alespoň 2-3 tisíce kusů podle titulu a jeho koncové ceny na trhu. Ubi Soft velikost lokálního (v našem případě českého) trhu nijak nezohledňuje a samozřejmě se snaží udat tolik her, kolik může.
 
[?] Plánujete "super levné edice" jako např. Game4U (Cenega) nebo Game-Over (Top Distributor) - s cenami her do 200 Kč?

[!] Plánujeme, ale určitě ne v dohledné době.

[?] Budete do budoucna distribuovat konzolové verze her, např. Sprinter Cell pro XBox, PS2 nebo GameCube?

[!] Ano, máme to v plánu.
 
[?] Jaké máte plány do budoucna? Máte ambice rozšiřovat svůj sortiment po vzoru CD Projektu nebo zůstanete "pouze" českým distributorem Ubi Softu?

[!] To záleží na spoustě okolností. Rádi bychom samozřejmě náš záběr rozšířili, nechceme se ale příliš zahltit – raději budeme dělat méně a pořádně než hodně a povrchně.


Další dotazy

[?] Co si myslíte o Dynamic Systems... je to pro vás konkurence? A co Cenega, CD Projekt, Top Distributor, AT Computers... ?

[!] Je to samozřejmě konkurence, která nás žene dopředu, abychom se snažili dělat lépe a levněji - to už ale někdo řekl, že?:o) 
 
[?] Co znamená Playman? "Hrajeme si na chlapy"?

[!] Superman je supermuž, Persilman je ..., Spiderman je pavoučí muž, no a Playman... asi ten co si hraje? 

[?] Máte něco společného s tím hokejistou?

[!] Ano – příjmení.

 

Devátí „Čtenáři naostro“ jsou za námi. A protože příště bude jubilejní „desítka“, chystáme pro vás řadu změn.

Tou první a nejzásadnější je změna intervalu mezi jednotlivými díly... První článek s „medailónkem“ a zadáváním dotazů vyjde vždy pondělí, na otázky budete mít celý týden (až do neděle) a druhý článek s odpověďmi vyjde další týden v pátek. A aby se vám to nepletlo, na možnost položit dotazy budete upozorněni hned na začátku hlavní stránky Doupěte v „článcích, které nesmíte minout“.

Už za pár dní, na velikonoční pondělí (!) – 21.4. – usedne do horkého křesla „Čtenářů naostro“ výjimečný host z řad vývojářů, Jarek Kolář ze společnosti Pterodon, výrobce 3D akční hry Vietcong, která bude mít co nevidět českou premiéru! Takže nezapomeňte už v pondělí navštívit www.Doupe.cz, abyste mohli Jarkovi položit libovolný dotaz!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 28 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |
GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zábavního průmyslu na světě

GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zá…

Po mnoha letech na předních příčkách herních žebříčků je Grand Theft Auto 5 oficiálně nejlepší.

9.  4.  2018 | | 3 N/A