Čtenáři naostro: Odpovědi „Posla smrti“ Zdeňka Houba

Má hra nějakou ochranu na CD? Proč je její cena tak vysoká, když jde jenom o obyčejnou, téměř na koleně udělanou adventuru? Vyjde někdy jako plná hra časopisu? Proč má hra „exkluzivitu“ recenze pro Level a BonusWeb? Chystáte 3D akci podobnou Vietcongu? Máte rád houby? Odpovědi spolutvůrce Posla smrti Zdeňka Houba jsou tady!
Čtenáři naostro: Odpovědi „Posla smrti“ Zdeňka Houba

Dnes vám přinášíme odpovědi Zdeňka Houba, spolutvůrce adventury Posel smrti, jejíž recenzi jsme vám nedávno přinesli...

Otázky ohledně samotné hry:

[?] Jaká je klíčová pozitivní vlastnost Posla smrti, kvůli které by si hráči měli titul koupit?
[!] Nejsilnějšími prvky hry jsou příběh a atmosféra. Kdybych měl určit jeden, který převládá, musel bych říci příběh, i když oba prvky jdou ruku v ruce a doplňují se.

[?] Využívá Posel smrti 3D grafickou kartu nebo jede v klasickém 2D režimu?
[!] Posel smrti 3D akcelerátory nevyužívá, pro běh hry stačí 2D grafická karta.

[?] Jaké jsou minimální hardwarové nároky?
[!] CPU 400 MHz, 64 MB RAM, 4MB grafická karta, zvuková karta, Windows 9X / ME / 2000 / XP a 2 GB volného místa na HDD.

[?] V jakém 3D programu je vytvořena grafika hry? Kdo je jejím autorem?
[!] Veškerá grafika je vytvořena ve 3D Studio Max, autory grafiky jsou Michal a Pavel Pekárek. Jako perličku uvedu, že Michal vyhrál celoroční soutěž grafiků o nejlepší renderovaný obrázek v časopisu Pixel.

[?] Kolik lidí pracovalo na hře a jak dlouho?
[!] Šest lidí na plný úvazek, po dlouhé tři roky :-).

[?] Má hra nějakou ochranu CD typu SafeDisc?
[!] Ano, hra je chráněna systémem Starforce.

[?] Na kolika CD se hra distribuuje?
[!] Na dvou CD v DVD obalu a v klasické krabici, obsah obou balení je stejný.

[?] Neobával jste se při volbě žánru určitých problémů při shánění distributora? Jak to vůbec s distribucí hry vypadá v zahraničí?
[!] Stejně jako Posla bohů, Posla smrti u nás distribuují Future Games. Distributora jsme nemuseli hledat, s Future Games máme dobré zkušenosti spolupráce, takže nebyl důvod se ohlížet po jiném distributorovi. Se zahraničními partnery probíhají jednání, ale to je spíš otázka pro našeho distributora.

[?] Proč je cena tak vysoká, když jde jenom o obyčejnou, téměř na koleně udělanou adventuru? Podívejte se na Poldu nebo Brány Skeldalu. Více než 600 Kč bych za to nedal, přece jenom to je český produkt, a jak známo, i česká hudba je levnější než zahraniční.
[!] Ps byl vyvíjen v nejlepších profesionálních programech a studiích. Vývoj stál několik milionů korun, tedy se nejedná o produkt vytvořený „na koleně“. Označení „obyčejná adventura“ taky není na místě, v čemž nám dávají za pravdu zatím všechny vydané recenze. Posel smrti je srovnatelný se světovou konkurencí na poli adventur, proto je cena podobná jako u těchto titulů. Srovnání s Poldou nebo Branami Skeldalu nebudu komentovat :-).

[?] Kolik kusů Posla smrti podle vás prodáte?
[!] Čistě můj osobní odhad je okolo 10.000 kusů u nás.

[?] Bude Posel smrti někdy jako plná hra českého herního magazínu (např. Levelu)?
[!] Pokud ano, bude to otázka minimálně tří let.

[?] Proč má Posel smrti „exkluzivitu“ pro Level nebo BonusWeb (Profi) na recenzi a demo Posla smrti? Myslím, že recenze (demo) je vaší reklamou, a platit za tuto exkluzivní reklamu se mi zdá nějak podivné, nemyslíte?
[!] Recenze byla pro BW exkluzivní asi týden, do doby, než vyšla recenze v Levelu. V podstatě to byl krok, jak zpřístupnit recenzi alespoň části čtenářů, jinak by nebyla dostupná do vydání v Levelu vůbec. Proč mají exkluzivitu zrovna BW a Level je zřejmé, tvoří špičku magazínů o hrách u nás. Demo je ke stažení přístupné všem, vždy minimálně z našich stránek.


Otázky ohledně jiných projektů a konkurence:

[?] Jak byl obchodně a hráčsky úspěšný Posel bohů? Co bylo důvodem k vývoji pokračování? Kolik lidí pracovala na Poslu bohů a kolik na Poslu smrti?
[!] Přímý prodej byl 4000 kusů, dále se prodalo mnohem více v edici Game4U. Hráčsky byl Posel bohů celkem úspěšný, hlavně mezi fandy žánru, kteří přimhouřili oko nad zastaralou grafikou. Důvodem k vývoji další adventury byla hlavně motivace vytvořit kvalitní adventuru a také nás naše práce samozřejmě hodně baví. Na Poslu bohů pracovalo pět lidí a na Poslu smrti šest lidí.

[?] Jaký bude váš další projekt? Nějaká 3D akce ve stylu Vietcongu?
[!] Příští projekt bude také adventura, žánrově podobná Poslu smrti, co se týče atmosféry a temného příběhu. Tím ale podobnost končí, děj bude úplně nový. 3D akci zatím nemáme v plánu.

[?] Co říkáte na československou konkurenci? ...Illusiony a jejich Mafii a Vietcong, Zimu s Poldy a Bloodlinem, 7FX s Team Factorem, Altary s Original War a UFO, Cauldron s Chaserem, 3D People s Cultem, Outsider Development s Callsign Charlie, Mayhem Studios s Empire of Magic, Cypron Studios s Gods atd.? Zaujala vás některá z domácích her v poslední době (kromě Posla smrti)?
[!] Obecně se dá říct, že se u nás a u našich sousedů vytvořily nebo připravují čím dál kvalitnější tituly. Nejvíc mě zaujala skvělá Mafie a z ostatních věřím projektům Vietcong, UFO, Chaser, a RPG Cult.


Další dotazy:

[?] K čemu byste přirovnal hudbu z obou her? Kde berete inspiraci pro její skládání?
[!] Inspirací je mi děj samotný, nebo určitá situace ve hře a grafika. Inspiraci dobře podpoří také poslech klasické hudby nebo filmových soundtracků. Hudba v Poslu bohů je čistě herní „soundtrack“ v Poslu smrti už pak scénická hudba, podkreslující dramatické a důležité momenty, a filmy ve hře, což je nejen působivější, ale také nutnost vzhledem k hutnému ozvučení hry.

[?] Publikujete někde na internetu ukázky své práce?
[!] Zatím jsem neměl čas vyrobit svoje stránky, ale určitě to mám v plánu (až se dílo podaří, odkaz určitě propašuju na stránky našeho distributora nebo stránky Posla smrti). Několik hudebních ukázek je na stránkách Posla smrti v sekci „ukázky“.

[?] Jaké jsou vaše oblíbené filmy, knihy, hry (počítačové/deskové/RPG) a obecné způsoby relaxace?
[!] Z filmů určitě Braveheart, Amadeus, Aliens, Věc… Na knihy mi nezbývá čas, takže z autorů, které jsem rád četl kdysi dávno, určitě E. A. Poe. Z her je to IMHO stále nepřekonané izometrické RPG Baldur’s Gate a všechna pokračování téhle ságy. Jeden z osvědčených způsobů relaxace je nicnedělání při filmu nebo hudbě, v rozumné míře doporučuji.

[?] Má v době konzolí ještě klasická adventura smysl? Jak podle vás vypadá průměrný hráč adventur?
[!] Určitě má, spousta hráčů stále žánr adventur vyhledává, zvláště těch v klasickém 2D provedení. Hráč adventur vypadá jako každý jiný, nemyslím že by hraní adventur zanechávalo nějaké viditelné následky :-).

[?] Jaký je váš soukromý adventurní TOP 10?
[!] Nebudu vypisovat přímé pořadí, ale nejlepší adventury, které mám v paměti, jsou: Curse of Enchantia, Monkey Island 1, Hook, Broken Sword 1 a 2, Gabriel Knight 2, Under a Killing Moon, Pandora Directive, Full Throttle, Phantasmagoria.

[?] Máte rád houby?
[!] Ty jedlé :-).


Osmou sérii „Čtenářů naostro“ máme za sebou. V diskusním fóru můžete reagovat na odpovědi Zdeňka Houba, ten se k nim může vyjádřit. Rovněž na oficiálních stránkách hry http://www.futuregames.cz/poselsmrti/ je možno položit další dotazy, na které Zdeněk odpoví.

Příští pátek – 11.4. – bude v již osmém pokračování „Čtenářů naostro“ osoba z distribuční firmy. Šli jsme podle abecedy, a tak jsme po CD Projektu a společnosti Cenega oslovili Dynamic Systems, ti ovšem s námi vůbec nekomunikovali. Zato lidé od Playmana byli velice ochotní, a tak nezapomeňte v pátek navštívit www.Doupe.cz, abyste mohli Petru Kučerovi, zástupci této firmy, položit libovolný dotaz!

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |