Čtenáři naostro: Šéfredaktor Doupěte Martin Zavřel odpovídá!

Jak to vypadá u vás v redakci? Kolik platíte autorům? Co říkáte na konkurenci? Co byl váš největší úspěch? Bude mít Doupě placenou část? Jaké chystáte změny? Budete mít vlastní download server? Zařadíte více recenzí pro Xbox? Máte novinářskou verzi PS2? Odpovědi nového šéfredaktora v dalším pokračování Čtenářů naostro jsou zde!
Čtenáři naostro: Šéfredaktor Doupěte Martin Zavřel odpovídá!

Na dotazy tentokráte odpovídal (novopečený) šéfredaktor Doupěte Martin Zavřel...

DOTAZY K DOUPĚTI:

[?] Jak to vypadá u vás v „redakci“? Jste tam sám nebo spolu s ostatními lidmi s Computer Pressu?

[!] Brněnská redakce Computer Pressu je velmi pěkně, moderně a pohodlně zařízená, navenek překvapivě civilně působící budova v klidné části města poblíž Zoologické zahrady. „Moje“ kancelář je opravdu hodně velká místnost (řekněme 20 x 7 metrů, ale mám špatný odhad :-), ve které mají kromě mojí maličkosti svá pracovní místa (kombo stůl + PC + nedostatek volného času na cokoliv) další čtyři kolegové z Computer Pressu, píšící pro jiné magazíny. Nejaktivnější členové redakce Doupěte tedy pracují z domu, což je koneckonců pohodlnější – někdo ale musí v redakci vyřizovat běžnou poštu (balíky s hrami a podobně).

[?] Jaká je vaše denní pracovní náplň?

[!] Tohle se dost špatně vysvětluje, ale zkusím to :-). Okolo půlnoci dohlížím na čerstvé vydání Doupěte (kdo to nevěděl, Doupě vychází každý den přesně o půlnoci), než jdu spát, většinou ještě tak do 3 – 4 hodin ranních něco hraji, protože to je jediná část dne, kdy na to mám čas. Když vstanu (podle náročnosti minulého dne v 8 až 11 hodin dopoledne :-), zkontroluji v první řadě, zda se na Doupěti neděje něco závažného a pak se vydám z domu do redakce. Zde vyřizuji denně okolo stovky emailů (od autorů, distributorů, zahraničních spolupracovníků, korespondenci v rámci Computer Pressu a tak vůbec), edituji články, domlouvám se s různými lidmi na různých věcech (po ICQ a telefonu), stahuji soubory pro Doupě, pročítám Internet a podobně. Domů se většinou dostanu až večer, kdy po jídle píšu články, protože večer se mi na to nejlépe soustředí. Pak už je půlnoc a celý kolotoč se opakuje. Kromě toho je ovšem potřeba si najít čas na různé pracovní schůzky. Ve zkratce: práce šéfredaktora českého herního internetového magazínu je dřina, která ponechává jen velmi malý prostor na soukromý život. Konkurence by mi to jistě mohla dosvědčit :-).

[?] Co za těch 50 dní šéfredaktorování považujete za nejlepší a nejhorší zážitek a co byl zatím váš nejlepší úspěch (nebo největší chyba) na novém postu?

[!] Nejlepší zážitky (paradoxně i nejhorší, protože to byla hrozná dřina a spali jsme asi 3 hodiny denně :-) se určitě váží k letošní E3. Vzhledem k tomu, že jsem stále ještě ve fázi dolaďování svojí pozice na křesle šéfredaktora, hektický týden bombardování mimořádnými materiály mne skoro zabil :-). Jedním z nejlepších zážitků nepochybně bylo umístění videa ze hry Doom III do sekce „Soubory“ na Doupěti, načež následoval příliv tisíců „čtenářů“ ze zahraničí a linky + poděkování na zahraničních serverech. Upřímně si myslím, že letošní E3 zvládlo Doupě dobře a množství zajímavých a aktuálních materiálů dokáže pod mým vedením přinášet i mimo E3. Na druhou stranu se mi podařilo napáchat i nějaké ty začátečnické chyby (např. bleskovka o podvodu se zasíláním her na dobírku) a také se mi ze začátku nedařilo zvládat různé podvodníky, kteří se snaží Doupě nějakým způsobem poškodit (např. falešnými emaily).

[?] Chystáte se v dohledné době provést nějaké změny na Doupěti? Změníte např. design, nebo alespoň barvy, rozložení na stránce nebo přidání „tématického“ obrázku pod logem jako na Tiscali Games?

[!] Zda chystáme změny? To je skoro zbytečná otázka, ale stejně díky za ni! Samozřejmě! Nová osobnost šéfredaktora si logicky žádá i nový image Doupěte, ovšem nejde jen o vzhled, obsah a styl psaní. Jde především o vychytání chyb v redakčním systému a především pak v engine samotného Doupěte. Naším prvořadým technickým problémem je pomalost načítání hlavní stránky, existují však celé zástupy dalších, řekl bych méně důležitých chyb. Mám k dispozici obsáhlý seznam věcí, které je potřeba na Doupěti vylepšit nebo zavést a v následujících měsících se hodlám jedné po druhé věnovat, dokud nebude Doupě mnohem lepší než to, které znáte nyní - po všech stránkách. Změna designu a loga jsou ty méně významné. Bylo by ale naivní se domnívat, že všechny tyto změny proběhnou najednou, s mým nástupem. Předběžný termín pro Doupě podle mých představ bych viděl tak na podzim letošního roku :-).

[?] Spustí Doupě „placenou část“ podobně jako BonusWeb?

[!] Ne, o této možnosti vůbec neuvažujeme. Samozřejmě se může stát, že přijde někdo z vedení Computer Pressu a něco podobného zkusí nařídit, mám ale v úmyslu bránit se tomu všemi prostředky. Domnívám se, že ČR je alespoň prozatím příliš malá, pokud jde o nějaké „nadbytečné“ investice do her a věcí souvisejících. Dovedu si představit, že by placenou část Doupěte sneslo pár lidí z branže, ale průměrný čtenář / hráč? Asi ne :-).

[?] Budete mít vlastní download server, popř. hodláte spolupracovat na lokálních downloadech s někým jiným, např. GameStarem?

[!] Doupě má svoji sekci „Soubory“, ze které je možné stahovat videa, patche a demoverze her dle mého názoru velmi slušnou rychlostí i při velkém počtu připojených uživatelů. Na druhou stranu i v této souvislosti je co zlepšovat a spolupráce s někým dalším by určitě mohla být jednou ze zajímavých cest, jak se vydat dál.

[?] Nezařadíte více recenzí pro Xbox?

[!] Největší problém s Xboxem je, že oficiálně v ČR neexistuje. Máme proto problémy dohodnout se s někým na poskytování přístrojů i her (což neplatí u Sony a Nintenda). Přesto nějaký ten Xboxový článek na Doupěti máme a rozhodně se dalším nebráníme. Pokud by se našel kvalitně píšící fanoušek této konzole, určitě bychom s ním rádi spolupracovali. Do budoucna každopádně připravujeme zařazení většího množství Xboxových článků, protože je na něj ohlášen dostatek exkluzivních trháků a neprodává se zas tak špatně, jak si mnozí myslí.

[?] Budete někdy vydávat tištěné Doupě? Vím, že ta vánoční reklama v Computeru byla jenom vtip, ale pokud by se tak skutečně stalo, bylo by to skvělé... Zvláště pokud by zůstaly podobné cenové relace jako u Computeru – tedy necelých 60 Kč za číslo s CD.

[!] Jak jsem už zmínil, čeká nás v nejbližších měsících mnoho práce na samotném internetovém Doupěti, takže v blízké době určitě tištěné Doupě nevznikne. Upřímně si myslím, že český trh s tištěnými časopisy o hrách je již poněkud přesycen nebo minimálně nasycen, jsem velmi skeptický i k případnému návratu legendy, jakou byl Excalibur – natož ke vzniku nového časopisu. Na druhou stranu, pokud by byl nový časopis pojatý dostatečně nevšedně (s CD za 60 Kč :-), pak by to možná stálo za pokus. No, uvidíme.

[?] Proč už k vám nepíše Honza Doskočil? „Doom III alfa screenshoty“ byly skvělé :-).

[!] Musím se přiznat, že celá tahle aféra byla pro mne poněkud nepochopitelná a neprůhledná. Co vím, je, že nakonec se šéfredaktor Doupěte a Tiscali nějak domluvili a vše skončilo bez větších následků. Ony obecně tyto internetové skandály mají krátkou životnost, zaplaťpánbůh, čtenáře nebaví číst příliš dlouho dokola hádky o tomtéž. Jde přece o hry, ne o pikantní souboje jednotlivých redakcí. Nebo snad ne? A pokud jde o osobnost hlavního aktéra, Františka Janoucha, nemám to potěšení jej znát blíže osobně, nicméně jeho články na českém internetu patří k dlouhodobě mimořádně úspěšným a to je podle mne významná známka kvalitního autora, který minimálně ví moc dobře, co lidi zajímá :-).

[?] Jak nahlížíte na konkurenci? Zřejmě existuje pět solidních webu – Doupě, BW, Tiscali Games, GameCenter a Gamez. BW a Tiscali už vám trochu utekly, ale teď vám ty dva menší pomalu šlapou na paty... Jak se k tomu stavíte vy?

[!] Tohle je velmi ošemetná otázka. Já osobně si každé konkurence velmi vážím a proto bych nechtěl vynášet nějaký rozsudek, který by na tomto místě byl každopádně nepatřičný. Mohu maximálně naznačit, jaké pocity mám z ostatních webzinů jako čtenář. Jsem stálým čtenářem BW a Tiscali, to jen na úplný okraj. Svou formou a obsahem mi tyto dva weby připadají nejzajímavější. Pokud jde o BW, jde jednoznačně o největší (nejlepší?) magazín svého druhu u nás, proto má logicky i největší rozpočet a nejvíce redaktorů, aktualit a tak vůbec. Přesto mám již delší dobu pocit, že se vytratila dravost a opravdová snaha, velké množství externistů se projevuje mimo jiné také nepříliš kvalitními články některých, méně známých a zaběhlých z nich (nejhorší jsou uspěchané, tzv. „exkluzivní“ výplody amatérů). Přesto je ale BW logickou jedničkou, když si český hráč pustí internet. A to je hodně.
Pokud jde o Tiscali, hm, tak tam jsem ještě o mnoho nadšenější. Díky schopnému vedení tamějšího šéfredaktora dokáže Tiscali i z mála „vytřískat“ hodně a z „hodně“ ještě víc. Ukázkovým přístupem, plným nadšení a snahy poskytnout čtenářům to nejlepší v nejpříjemnější a nejdostupnější formě, je tamější systém aktualit (novinek). Právě ze strany Tiscali mám v rámci dlouhodobé budoucnosti největší obavy z růstu a úspěchu konkurence. Na druhou stranu mne poněkud mrzí atmosféra nepřátelství či v lepším případě ignorance mezi jednotlivými weby. Osobně bych se smysluplné spolupráci a vzájemné podpoře nebránil. Na rozdíl od tištěného časopisu je totiž ten internetový zadarmo a tak nemá moc smysl po čtenářích chtít, aby četli jen jeden. Ideální čtenář si přečte každý článek nebo web, který za to stojí. A při dobré spolupráci by každý mohl přinášet něco trochu jiného a zajímavého. Nebo jsem příliš naivní?

[?] Kolik platíte autorům (nejvyšší a nejnižší hranice)? Zajímalo by mě to, abych věděl, jak si žijete z toho, že sem lidi, tedy i já, chodí...

[!] Tohle jsou samozřejmě interní informace, které se zde nedočtete. Obecně jde ale o několik set korun za článek, což v důsledku znamená, že většina autorů má Doupě jako příjemný přivýdělek ke studiu (v některých případech k práci). Na druhou stranu ti nejvíce aktivní, výše zmínění stálí redaktoři, pracující z domácnosti, by ze svých příjmů od Computer Pressu mohli relativně slušně žít... :-).

[?] Bránil byste se spolupráci s některým z papírových herních časopisů?

[!] Jednoduchá otázka - odpovědí budiž ostatně soutěž, kterou jsme vyhlásili ve spolupráci s GameStarem, a kterou jim pomáháme propagovat. Upřímně si myslím, že internetové a papírové magazíny si navzájem nejsou konkurencí, jde spíše o to, že internet svojí dostupností, aktuálností a rychlou zpětnou vazbou potlačuje tištěné časopisy obecně, což je v případě PC pozitivních čtenářů o něco víc vidět, než třeba u magazínů o vaření a oblékání.

OTÁZKY OHLEDNĚ KONZOLÍ:

[?] Máte doma jenom konzole nebo také PC (pokud ano, hrajete na něm)?

[!] Mám doma PC (AMD 1800 MHz, 256 MB RAM, GeForce4 64 MB), PS2, a GameCube. Ze starších konzolí jsem vlastnil NES, SNES, N64, Amigu CD 32, 3DO, Master System, Mega Drive, Mega CD, X-32 a nespočetné množství her, které jsem si jako mladší vyměňoval na inzerát s jinými lidmi. Rád bych si v dohledné době pořídil ještě Xbox, kvůli Halo 2. Moje nejmilejší originálky jsou MGS2 (PS2), Resident Evil Remake (GC) a Aliens vs. Predator 2 (PC). PC je pro mě dokonale nepostradatelným pracovním nástrojem, archívem hudby a také poněkud nepohodlnou platformou na hraní her. Grafika Unrealu 2 má své kouzlo, raději ale hraji Half-Life nebo StarCraft...

[?] Jaké konzole mate doma?

[!] Ups, odpověděl jsem už v předchozí otázce :-). Já se totiž vždycky rozpovídám o všem možném i nemožném... tak jsem také přišel ke své přezdívce „Vypravěč“.

[?] Bude u nás ta Xenosaga nebo ne? Hraju za tímto účelem znova Xenogears a těším se víc a víc...

[!] Jestli nejsou v Namco blázni, tak bude. Nemohu ale vyloučit, že blázni jsou :-). Xenosága je revoluční hra – hardcore sci-fi RPG ve stylu Final Fantasy VII, které disponuje půlhodinovými (i delšími) animacemi na úrovni MGS2. Nevydat tento titul v Evropě by mělo být trestné.

[?] Mají novináři k dispozici novinářské verze PS2, které spustí PAL i NTSC verze? Pokud ano (a vy je máte :-), jak se člověk muže stát redaktorem Doupěte?

[!] Novináři pochopitelně takové verze PS2 mají, ani Doupě by se bez nich neobešlo, ačkoliv zde nemáme tolik PS2 článků (zatím, ankety a průzkumy ukazují, že PC hráči jsou v převaze zhruba 8:2). Stát se redaktorem Doupěte můžete poměrně snadno, stačí na můj email poslat základní informace o vaší osobě a ukázkový článek (ideálně recenzi). Novým talentům se rozhodně nebráníme (ani těm starým, které třeba nevydržely u konkurence :-). Na druhou stranu podvodníky, kteří například pošlou okopírovaný článek ze slovenského serveru, předáváme bez milosti policii.

DALŠÍ DOTAZY:

[?] Jaké webové a tištěné časopisy máte v oblibě?

[!] Světové weby: rozhodně IGN, Gamespot, Gamefaqs a Gamershell, naše pak Tiscali Games a BonusWeb. Tištěné časopisy čtu jen v češtině, nejlepší mi subjektivně přijde Level a OPS2. PSM2 si kupuji pravidelně kvůli exkluzivním a aktuálním informacím + nádherným obrázkům. Score ani GameStar si v současnosti pravidelně nekupuji (dřív to bylo jinak), protože mi nezbývá dost času ani na přečtení těch prvně jmenovaných.

[?] Co si myslíte o rivalitě a konkurenci herních webových portálu, vzájemném napadání, osočování apod.?

[!] O tomhle jsem se už také rozpovídal výše, takže jen stručně: Rivalita je dobrá, pokud není manifestována jinak, než snahou o předstižení konkurence férovými prostředky. Napadání a osočování není nic pro mne – nechápu, kde na to někteří lidé berou čas a nervy, mne to nebaví ani číst, natož se toho účastnit.

[?] Jaký je váš názor na spolupráci domácích herních vývojářů a herních portálu? Mám na mysli mediální podporu, exkluzivitu recenzí, nadhodnocení/podhodnocení domácího titulu, skrytou reklamu, finance apod.

[!] Jelikož jsem na Doupěti relativně krátce, jsem ještě pořád ve fázi navazování nezbytných kontaktů. Prozatím mohu říct, že mi vstřícnost vývojářů připadne dostatečná, očividně ale mají obecně málo času (zvlášť v českých podmínkách, kde se na reklamě relativně šetří) na nějakou zvláštní pozornost věnovanou novinářům, včetně těch českých. Jinak z vlastních zkušeností vím, že pověra o „zaplaceném lepším hodnocení hry“ je nesmysl, žádný vývojář nebo distributor by si netroufl riskovat zkázu své pověsti pokusem o něco podobného. Více či méně skrytá reklama podle mého názoru není zase tak špatná věc, pokud má inteligentní podobu a obě strany se na ní rozumě domluví, aniž by přitom utrpěl vkus nebo požitek čtenáře.

[?] V kinech teď běží strašlivý film jménem Nuda v Brně, který prezentuje obyvatele tohoto města jako neurotické, impotentní trosky bez špetky inteligence a sebeúcty. Ač sám jsem z Prahy, rozhodne s podobným lícením obyvatel Brna nesouhlasím! Jaký je váš názor na tento film?

[!] Film jsem bohužel zatím neviděl, ačkoliv bych opravdu rád. Sám mám velmi početné příbuzenstvo po celé republice, takže možná disponuji špetkou potřebného nadhledu, abych mohl Brňáky soudit. Myslím si, že jsou to obecně hodně živí, veselí lidé, kteří jsou především v prostředí oblíbené hospůdky zábavní a dobří společníci. To by ale mohlo platit na Čechy obecně, nebo ne?


Dvanáctý rozhovor máme za sebou, ovšem o tom příštím vám zatím bohužel nemůžeme vůbec nic prozradit. Máme dva zajímavé hosty v jednání, ovšem účast ještě není potvrzena. Zůstaňte proto Doupěti nadále věrni a již brzy se u nás setkáte s třináctými Čtenáři naostro!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce