Cuphead: animovaná groteska, jak ji ještě neznáte (recenze)

Jedna z nejtěžších her poslední doby. Cuphead ve svém roztomilém vzhledu skrývá jeden z nejnáročnějších titulů. A záleží jen na vás, zda ho budete milovat nebo nenávidět.

Čas od času se objeví hra, která je sice malá, ale díky svému provedení vám uvízne v mysli. Na Cuphead jsem se překvapivě těšil již několik let, a to i přes to, že toho vývojáři tolik neukázali. Stačilo se pouze pochlubit nádherným vzhledem a říct, že se bude jednat o náročnou plošinovku.

Přijdou vám snad Dark Souls nebo česká plošinovka Blackhole náročné? Tak to jste si Cupheadem ještě neprošli. Hra je zkrátka svá a nehraje si na střední cestu. Buď ji budete milovat nebo nenávidět a proklínat.

Disney se vrací v plní síle

Nejdříve musím hře pochválit její vzhled. Disney dnes mimo animáků vlastní rovněž Star Wars či Indiana Jonese. Hra se však vrací ke kořenům této společnosti. Svým vzhledem připomíná staré grotesky, například starého Mickey Mouse (toho si můžete prohlédnout pod tímto odstavcem). Tím hra získává roztomilý a hravý styl, se kterým si vývojáři ze studia MDHR dali pořádně záležet.

Celý svět je veselý a barevný, skoro každá postavička na mapě tančí. Samotná zápletka je jednoduchá. Cuphead se svým bratrem Mugheadem hráli hazard, ale příliš si věřili. Prohráli u ďábla svou duši, každopádně mohou se zachránit - musí shromáždit smlouvy ostatních obyvatel Inkwell Isle, kteří ztratili duši. Při hře se navíc nemluví, vše se snaží za každou cenu připomínat animované grotesky a vypadat hravě a přátelsky.

 

Celý svět je veselý a barevný, skoro každá postavička na mapě tančí.

 

Celou hru doprovází úžasný soundtrack, který se vám rychle zavrtá do hlavy. Ať mluvíme o popěvcích či samotném rytmu, hudbě odpočinkové či akční, budete se kývat do rytmu. Hra zkrátka ani na chvíli nepolevuje a je krásná až nostalgická.

Umírání je na denním pořádku

Svou krásu a originalitu však využila hra velmi zákeřně. Jak již bylo zmíněno, jedná se o plošinovku a nutno dodat, že je založená na bossfightech. Bossové jsou hlavním lákadlem hry a je to poznat. Je jich strašně moc a všichni se od sebe liší. Od hypnotizující mrkve po džina či sladkou dámu útočící na vás sladkostmi, nad bossy jako takovými musíte smeknout klobouk. Následně však následuje pasáž, kdy zjišťujete, že smeknutí klobouku k jejich porážce opravdu nestačí.

cuphead_14.pngcuphead_7.pngcuphead_8.pngcuphead_9.png
Do hry se zamilujete snad hned na první pohled, který je doprovázen skvělým soundtrackem

Tak jak jsou originální, tak jsou také podlí. Jako pavouk na zdi, který se pomaličku plíží a náhle na vás skočí nebo jako letní sluníčko, pod kterým se opaluje mladá dívka, ale po dvou hodinách zjistí, že je totálně spálená. Dneska už to tak ve hrách moc často není, ale jistě každý z vás někdy zažil bosse, u kterého se radujete, že jste ho zabili... a pak získá novou šílenější podobu.

 

Bossové jsou hlavním lákadlem hry a je to poznat

 

Tady to platí u každého, s vašimi třemi životy (jejich počet můžete zvýšit vylepšením) vás navíc dokáží zabít celkem rychle a vy do nich naopak vystřílíte stovky ran. Musíte detailně prozkoumat jejich styl boje a dokonale se přizpůsobit každé změně. Bossové popravdě jsou časem předvídatelní. Jenomže ve výsledku to je dobře, protože jenom tak se po mnoha smrtích naučíte, jak je porazit.

cuphead_1.pngcuphead_2.pngcuphead_3.pngcuphead_4.pngcuphead_5.pngcuphead_6.png
Zvládnout hru je velmi náročné, právě v tom se ale skrývá krása hratelnosti

Abyste časem porazili i ty nejnáročnější bosse, můžete se postupně vylepšovat penězi. Ty vyděláváte v mapách bez bossů, kdy se musíte dostat ze začátečního bodu na konec. Je to extrémně náročné, mapy se musíte naučit skoro nazpaměť a trápíte se tak jen proto, abyste si vydělali pár šupů. Menší zajímavostí je, že u bossů nastavujete snadnou a normální obtížnost – obě jsou těžké, ale na snadné obtížnosti nezískáte žádné smlouvy o duši. Jistou samozřejmostí je promyšlený systém pohybů od skákání po střílení, které může vaše postava předvést.

Jistým nebojovým kolem je ochrana náhrobní vázy před duchy tím, že na duchy skáčete. To vám peníze nedává, prostě to splnit musíte, pokud chcete dál. Příliš mě to nezaujalo, ale stále je to zábava, zejména však relaxace od neustálého boje.

Bez přátel se zapotíš

Když už je hra tak nadlidsky náročná, můžete si naštěstí přizvat kámoše. Vývojáři se očividně vyznají ve svém řemesle a můžete si hezky zahrát s kámošem na jednom gauči. Jen mě mrzí, že chybí podpora online multiplayeru. Obecně jsem bohužel neměl možnost lokální kooperaci zatím vyzkoušet, jsem však naprosto přesvědčen, že se jedná o skvělý zážitek.

Sečteno a podtrženo, Cuphead je nádherná, zábavná a originální hra určená pouze pro drsné povahy – ostatní ruce pryč! Jste-li však cílovou skupinou, můžeme vám hru rozhodně doporučit. Takovéto menší třešničky vždy uvítáme

Hodnocení: 4 / 5

Klady:

  • úžasný vizuální styl
  • nádherný soundtrack
  • originální bossové

Zápory:

  • chybí online multiplayer

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

včera | |4 N/A
Martin Nahodil
Logické
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle