Cuphead: E3 dojmy z roku 1930

Plošinovky už mají dobu své největší slávy nějakou dobu za sebou. Ono také není lehké přinést do tohoto žánru nějakou novinku, která by daný titul odlišila od jiných her. Občas se to ale povede a takovým případem je i skákačka Cuphead od studia MDHR, která by po několikaletém vývoji měla konečně spatřit světlo světa.

První věcí, která vás na Cupheadu zaujme, je bezesporu grafika. Ti starší z vás si jistě pamatují staré americké Looney Tunes animáky, ve kterých vystupovali postavy jako Bugs Bunny, tasmánský čert a spousty dalších. Přesně v tomto stylu je právě hra Cuphead tvořena. Je je opravdu až neuvěřitelné, jak dobře hra vypadá.

I když se může zdát, že hra vypadla z minulého století, tak ve skutečnosti bylo s její tvorbou dost problémů. Je totiž velký rozdíl mezi tím dělat podobně animovaný seriál a vytvořit hru v tomto stylu. Každá postava má nemalé množství animací a jak si můžete všimnout v záběrech přímo ze hry, tak i většina prostředí je rozpohybovaná. Vývojáři se navíc rozhodli, že všechno bude ručně kreslené. Je to jako u většiny her. Základní premisa je vesměs jednoduchá, ale převést myšlenku do skutečnosti je už složitější. Sami vývojáři říkají, že chtěli co nejvěrněji napodobit grafický styl ze třicátých let minulého století.

cuphead_screenshot_0001.pngcuphead_screenshot_0002.pngcuphead_screenshot_0003.png

Nenechte se ale ošálit vzhledem hry. Žánrově jde totiž o hardcore plošinovku, která vám nedá nic zadarmo. Vždycky rádi vzpomínáme na staré dobré hry a jak to dneska už není, co to bývalo. Častokrát ale zapomínáme, že tehdejší hry nebyly ke hráčům tak přívětivé jako ty dnešní. Cuphead nám to zase po nějaké době připomene. Snad se autoři trochu umoudří a pro méně zdatné hráče nabídnou i nějakou casual obtížnost.

cuphead_screenshot_0004.png

Ve hře se bohužel neukážou žádné známé postavy, které v seriálech tohoto stylu figurovaly. Třeba Disney jich má v repertoáru pěknou řadu. Autoři ale mají svůj vlastní svět, pouze si vypůjčili tento styl animace a stylizaci celkově.

Hra bude mít několik rovin. První z nich je klasická plošinovka, kde skáčete po platformách a snažíte se najít cestu do další úrovně. Na té ale budete potkávat nepřátele, na jejichž odstranění budete mít široký repertoár zbraní. Dojde i na letadlové bitvy. Ta pravá zábava nastává ale až při soubojích s bossy. Z toho, co jsme zatím viděli, musím říct, že autoři kreativitou nešetřili, takže ve hře potkáte všelijaké potvory od oživlých kytek po strašidla.

Celkově by se mělo dostat na 30 bossfightů, které prý nebudou založené na naučení nepřátelských útoků a zasazení rány ve správnou chvíli. I přes to, že o hře víme už nějaké 3 roky, tak stále netušíme, jakým způsobem tedy chtějí tento systém udělat. Boje s bossy budou prý tvořit celých 75 % hry, zbytek pak připadne skákání po platformách.

cuphead_screenshot_0005.pngcuphead_screenshot_0006.pngcuphead_screenshot_0007.png

Pokud na vás bude Cuphead moc těžký, tak si na pomoc budete moci zavolat kamaráda. Bohužel se zatím vždy mluvilo jen o lokální kooperaci. Stále je ale naděje, že si budete ve dvou lidech moci zahrát i online.

cuphead_screenshot_0009.png

Cuphead už měl vyjít několikrát. Pokaždé, když se ukázal na E3, tak přišlo i nové datum vydání. „Nikdo nemá rád odklady, jsme si toho vědomi. Upřímně, ani mi je nemusíme, ale někdy jsou prostě nutným zlem,“ uvádějí autoři na své webové stránce. Původní prý měli s Cupheadem docela jiný záměr. Měla to být „jen“ krátká skákačka, kterou tvořili ve třech lidech. Pokud by po jejím vydání získali dostatek fanoušků, tak chtěli přejít na tvorbu většího projektu. Cuphead ale sklidil nečekaný úspěch, díky kterému se rozhodli, že z projektu udělají něco více. Opustili svá dosavadní zaměstnání, uzavřeli partnerství s Microsoftem a plně se začali věnovat vývoji.

Hra při vývoji ale stále bobtnala a bobtnala a stále nové myšlenky a návrhy, které chtěli vývojáři implementovat do hry, také vyžadují svůj čas. Chtějí zkrátka vydat hru, na kterou budou ve výsledku hrdí.  

Shrnutí

Cuphead vypadá skvěle a my už se nemůžeme dočkat, kdy nás do tohoto malovaného světa vývojáři konečně pustí. Odklady sice nemáme rádi, ale v tohle případě se to dá pochopit vzhledem k tomu, že vývojáři nechtějí hru vydat nedodělanou, jak se teď stává trendem. Hra ještě ani nevyšla a už teď má opravdu velkou fanouškovskou základnu, takže se nemusíme bát o její úspěch. Do 30. let minulého století se podíváme 29. září letošního roku.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Recenze GTA: The Trilogy - Definitive Edition. Remaster, co si za rámeček nedáte

Recenze GTA: The Trilogy - Definitive Edition. Rem…

Vylepšené verze třech legendárních dílů série Grand Theft Auto zněly jako sázka na jistotu, na které se toho nedá moc pokazit. Nakonec to ale dopadlo katastrofou, kterou hráči Rockstaru určitě jen tak neodpustí.

20.  11.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
GTA Vice CityGTA 3PS5GTA San AndreasRecenze