Cyberpunk 2077: E3 dojmy z dechberoucího Night City

Cyberpunk 2077 je bezesporu jednou z nejočekávanějších her současnosti, takže se není čemu divit, že se mu na letošní E3 věnovala taková pozornost. Co nového jsme se o dalším projektu studia CD Projekt RED dozvěděli?

Pro mnohé hráče byl letos Cyberpunk 2077 hrou, která vyhrála veletrh E3. Není se ani čemu divit. Na konferenci Microsoftu jsme viděli sice jen naleštěný trailer a na gameplay už prostor nebyl, ale i to stačilo k tomu, aby se jméno této hry objevilo na prvních příčkách trendů po celém internetu. Velký podíl na tom má herec Keanu Reeves, který přímo ve hře ztvární jednu z klíčových postav a z “You are breathtaking” momentu se během pár hodin stal hit. Pokud nevíte, o čem je řeč, určitě se podívejte na záznam z konference. Mimo jiné také proto, že na něm bylo oznámené datum vydání Cyberpunku. Letos už to CD Projekt nestihne, ale zase tak dlouho na něj čekat nebudeme. Vychází na PC, Xbox One a PlayStation 4 už 16. dubna příštího roku

You_look_like_youve_seen_a_ghost-en.jpgA_beautiful_beast-en.jpgAny_Last_Words-en.jpgBraindance-experience-en.jpg
Hra má stále vytříbený styl, který sálá z každého pixelu

Když už jsem zmínil Keanu Reevese, tak se rovnou můžeme podívat na to, jakou roli tady vlastně bude hrát. Jeho postava se jmenuje Johnny Silverhand a bude fungovat jakožto průvodce pro hlavního hrdinu V. Sám herec ho popisuje jako digitálního ducha, který se dostal do augmentovaného mozku ústřední postavy. O bližší podrobnosti se zatím vývojáři nepodělili, ale už se horlivě spekuluje o tom, zda Silverhand bude ve světě Cyberpunku existovat i jako reálná osoba z masa a kostí. Jeho vztah k V se pak může měnit podle toho, jak si svoji postavu vytvoříte a jak ji nadále budete vylepšovat a směrovat.

Novináři měli možnost vidět téměř hodinu nových gameplay záběrů a mimo jiné byla jejich součástí i tvorba postavy. Samozřejmě se u ní budete moci opravdu vyřádit. Dle libosti si upravíte nejen vzhled, ale i charakter svého hrdiny. Je tady i možnost zvolit si jeho původ. Jednotlivé volby se od sebe dost liší. To pak následně ovlivňuje statistiky a dialogové možnosti. Jedna věc mi v souvislosti s tím nedochází. Když si můžete vytvořit tak rozdílné postavy, proč CD Projekt nezvolil na cover krabičky se hrou nějaký neutrální motiv. Nyní je tam totiž jejich varianta V, a to samé je i u figurky ze sběratelské edice, ale tohle jsou spíše drobnosti.  

V Cyberpunku 2077 můžete dokončit všechny úkoly bez jediného zabití

V Cyberpunku 2077 můžete dokončit všechny úkoly bez jediného zabití

Po vytvoření postavy se můžete rozvíjet v mnoha směrech. Cyberpunk bude masivní RPG v tom pravém slova smyslu. Hlavní vývojový strom se tady jmenuje Street Cred. Ten se zvyšuje s plněním úkolů a likvidacemi nepřátel. Následně je tady ale několik dalších systémů vylepšování. Například augmentace mají vlastní sekci. Vedle toho musíte brát ohled i na oblečení, které vaši postavu také bude ovlivňovat. A v neposlední řadě se nesmí zapomínat na reputaci. Můžete se dát dohromady s kteroukoliv frakcí, ale když se spojíte s jednou, nemusí se to líbit jiné, takže v ideálním případě by to chtělo vztahy vyvážit tak, aby s vámi bylo v kontaktu co nejvíce frakcí. Pokud si totiž některou z nich opravdu znepřátelíte, tak přijdete o jejich mise. Celé to pak ovlivní zakončení příběhu, kterých prý bude hned několik.  

Cyberpunk2077-The_million_euro_dollar_question-RGB-en.jpgCyberpunk2077-Welcome_to_Paradise-RGB-en.jpgIts-a-deal-en.jpg
Cest herním světem je spousta, jde přece jen o vymakané RPG plné možností

Systémy vylepšování rozhodně nezní jednoduše. Pokud byste s tím měli znatelný problém, tak máte možnost zapnout auto-leveling. S tím se budou body a zkušenosti rozdělovat podle toho, jakým stylem hru hrajete nebo jaké zbraně rádi používáte.  

Tvůrci Cyberpunku 2077 slibují vydatná DLC, stejně jako u Zaklínače 3

Tvůrci Cyberpunku 2077 slibují vydatná DLC, stejně jako u Zaklínače 3

Samozřejmě nesměla chybět připomínka, že Night City není žádný ráj a zákony tady nemají žádnou váhu. Vše mají pod kontrolou obří korporace, kterým se V postaví. Bylo také potvrzeno, že v některých částech hry se podíváme i mimo město. Není ale jasné, jestli to bude okolí Kalifornie, kde se Night City nachází, nebo to půjde o něco dál. Víme jen, že půjde o často zpustošené okraje města, kde se vydáte mnohem více offroad a kde naleznete spoustu nepovinných úkolů a výzev. Vyjet si na projížďku se tedy rozhodně vyplatí.

Youre_mine-en.jpgNow_arriving_at_destination-en.jpgOutnumbered_But_Not_Outgunned-en.jpgRunning_the_show-en.jpg
Night City nebude jediným místem, kde můžete lovit výzvy a různorodé mise

Zdejší město jako takové budete moci volně procházet bez větších omezení, ale prý nemáme mít přehnaná očekávání ohledně jeho velikosti. Už při představení hry byla řeč spíše o vertikalitě Night City, než o jeho plošné rozloze. Na druhou stranu ale bude dost velké na to, aby se v něm pohybovaly stovky aut, motorek a dalších vozidel. Jejich ovládání pak prý bude fungovat velice podobným stylem, jako Klepna ze třetího Zaklínače.  Můžete je nechat kdekoliv a umělá inteligence je k vám pak zase během chvíle dostane.  

V ukázce došlo i na akci. Ta podle některých ohlasů byla trochu chudší, než by člověk očekával, je ale jasné, že se tvůrci snaží ukázat především na všestrannost možností, které budou hráči propůjčeny. Hru lze ostatně projít i bez jediného zabití. Původně po internetu kolovala informace, že se nové záběry veřejnosti ukážou na Gamescomu, ale nakonec si to CD Projekt nechá na veletrh PAX West. Pak si každý bude moci udělat obrázek sám.

screen-different-faces-of-violence-en.jpg

Jednou z dalších částí prezentace byl náhled do Cyberspace, což je zdejší digitální prostor, kde se pohybují zdatní hackeři. Tradují se také legendy, že někteří netrunneři se zbavili těla z masa a kostí a přenesli svoje vědomí do digitální podoby. Celé to umožnila postava Alt Cunningham, kterou hrdina v jedné z misí bude hledat. Vytvořila si program jménem Soulkiller, který umožnil zdigitalizovat vědomí. Stejně jako v předchozím případě je docela těžké si pod tím něco představit, dokud to sami neuvidíme.  

V poslední době snad není jediný AAA titul, kolem kterého by nebyla nějaká ta oblíbená kontroverze. Cyberpunk není výjimkou. Kauza se motá kolem místního gangu, který si říká Animals, tedy Zvířata. Redaktor Matt Cox z webu Rock Paper Shotgun napsal, že se necítil zrovna nejlépe, když v ukázce hlavní hrdina střílel do černochů, kteří si říkali Zvířata. K tomu se vyjádřil Mateus Tomaszkiewicz s tím, že členové gangů jsou rozmanitější. Tím to ale neskončilo.  

Rozpoutala se horlivá diskuze, ve které padaly i takové názory, že si CD Projekt dělá se značkou Cyberpunku co chce, a i když se ze začátku řídil předlohou, tak na to už teď kašle. Prý by tohle Mike Pondsmith, který stojí za stolní hrou Cyberpunk 2020, nikdy nedovolil a nevypadá to, že na vývoji stále spolupracuje. Sám Pondsmith se ale připojil do diskuze a vůbec si nebral servítky. Osočil se proti veškerým nařknutím proti sobě i CD Projektu a padala i docela ostrá slova. Prý si nepřeje, aby mu kdokoliv mluvil do toho, jak má nebo nemá vypadat jeho dílo.  

CD Projekt popisuje Cyberpunk 2077 jako dospělý zážitek pro dospělé hráče a podle všeho se toho drží, jak jen se dá. Díky velké míře svobody a upravitelnosti postavy vám chtějí dát vývojáři možnost, abyste si prožili svůj vlastní kyberpunk.  

Na závěr malé doporučení. Pokud si chcete přeobjednat Cyberpunk digitálně, sáhněte po GOG verzi. Tuto distribuci totiž vlastní přímo CD Projekt a většinou s jejich hrami dostanete i celou řadu bonusů. Také není od věci upozornit, že i základní krabicová edice obsahuje tolik věcí, že by to ostatní studia kolikrát vydávala jako Special Edition. Sběratelka je pak extrémně limitovaná, takže pokud se k ní stále chcete dostat, tak přejeme hodně štěstí. Teď už jen počkat do 16. dubna, abychom se sami mohli konečně podívat do Night City.  

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce