Czech Soccer Manager 2001 – česká hra s velkým potenciálem

Fotbalové manažery jsou u nás (myslím tím v ČR) velmi oblíbeným herním žánrem. Je však škoda, že v zemi, kde fotbal má hlubokou tradici, se zatím neobjevil žádný manager schopný konkurovat svým světovým kolegům. Tedy, tak tomu bylo donedávna než se objevil CSM 2001. K recenzi je přidáno i krátké interview s tvůrcem hry.
Žánr: fotbalový manažer
Minimální konfigurace: procesor Pentium 100 MHz, 16 MB paměti, Windows
Doporučená konfigurace: procesor Pentium 200 MHz, 32 MB paměti, Windows
3D akcelerace: ne
Multiplayer: ne
Autor hry: Petr Vašíček

Fotbalové manažery jsou u nás (myslím tím v ČR) velmi oblíbeným herním žánrem. Je však škoda, že v zemi, kde fotbal má hlubokou tradici, se zatím neobjevil žádný manažer schopný konkurovat svým světovým kolegům. Tedy, tak tomu bylo donedávna než se objevil CSM 2001. K recenzi je přidáno i krátké interview s tvůrcem hry.

Fotbal jako sport reprezentuje ve světě počítačových her především série Fifa od všem snad dobře známé společnosti EA Sports. Protože však srdce fotbalového diváka vždy neprahne jen po tom běhat po fotbalovém plácku a střílet góly, ale i vést nějaký klub, dostat ho mezi světovou elitu, prostě se místo hráče stát manažerem klubu, vznikly i hry zaměřené právě na toto. Říkáme jim fotbalové manažery a jako zástupce tohoto žánru nezbývá než jmenovat asi nejlepší sérii všech dob Championship Manager. Smutné však je, že se v naší zemi, ve které má fotbal hlubokou tradici, zatím neurodila žádná hra, která by nás byla schopná reprezentovat a která by mohla soutěžit i se svými světovými kolegy (samozřejmě, nějaké pokusy zde byly, ale ty se nemohly absolutně měřit). Avšak naděje neumírá a právě její poslední zbytky reprezentuje titul CSM 2001 o němž bude dnes řeč.

Czech Soccer Manager 2001Czech Soccer Manager 2001

Hned na začátku bych chtěl upozornit, že hra CSM 2001 (Czech Soccer Manager 2001) je freeware, tedy zcela zadarmo a pokud si ji chcete zahrát, nemusíte za ni zaplatit ani haléř (stačí si ji stáhnout z webové stránky, link na konci recenze). To je asi největší rozdíl mezi ní a světovými manažery, protože ty přece jenom fungují na komerční bázi (abych však byl upřímný, tak u nás vzniká i manažer komerční, o tom však někdy příště :-). Z toho důvodu snad musí být každému jasné, že tvůrce CSM je vlastně pouhopouhý fotbalový nadšenec, který se její tvorbou bavil a nikdy neočekával nic víc než uspokojení z dobré práce. Z toho důvodu má hra také několik svých omezení, ale pokud tyto přehlédneme, pak se může opravdu měřit i s těmi nejlepšími.

Začátek aneb první spuštění hry
Stejně jako na začátku každého jiné fotbalového manažeru, i zde vás čeká důležité rozhodnutí – jaký fotbalový klub chcete vést. V CSM 2001 máte na výběr z celkem 14 evropských lig a najdete zde pochopitelně ty nejšpičkovější jakými jsou španělská, italská či anglická, českého fotbalového nadšence však spíše potěší přítomnost první i druhé české ligy. Soupisky všech týmů jsou velice aktuální a odlišnosti jsou velmi nepatrné (autoři navíc slibují jejich aktualizaci, takže budete mít pořád ty nejaktuálnější).

Czech Soccer Manager 2001Czech Soccer Manager 2001

Po výběru týmu následuje již samotná hra. Na začátku máte pochopitelně nějaký peněžitý obnos, který slouží k zabezpečení chodu vašeho týmu a pro nákup případných posil. Tyto peníze však jsou v počátcích v porovnání s nejlepšími světovými kluby tak malé, že si můžete dovolit nakupovat hráče pouze v české či slovenské lize, někdy možná i mimo státy bývalého Československa, ale to je spíše výjimka. Penězmi v pokladně však platíte také výplaty hráčům a některé další poplatky a tak je dobré s nimi úsporně hospodařit. Během sezóny však peníze i získáváte (například za televizní práva, příjem z vstupného atd.), ale tyto položky jsou spíše slabé (tedy pokud je porovnáte se zisky z pohárové Evropy, kde není problém vydělat za sezónu i 40 miliónů liber – pro porovnání, lehce nadprůměrný hráč české ligy stojí okolo 500 tisíc liber, nadprůměrný hráč v italské lize pak okolo 10 miliónů :-). Při začátku každé sezóny je vám také klubem sděleno, co očekává za výsledek v sezóně – pokud se vám ho nepovede dosáhnout, můžete vás váš mateřský tým propustit.

Hráči
Největší roli však bezesporu hrají samotní hráči vašeho týmu. Jejich kvalita se určuje podle fyzických a technických schopností (tedy pouze podle dvou položek, což je dosti slabé v porovnání s konkurencí). Jedná se samozřejmě o dvě na sobě nezávislá čísla – maximum je pak 50 bodů u každého, což je však mezi světovými hráči rarita (ne však nic nemožného :-). Podle těchto bodů se také určuje cena hráče, k té je však připočítáno také to, kde hráč hraje (stejně schopný hráč hrající německou ligu jako hráč hrající českou může být klidně pětkrát dražší). Alespoň pro začátek tedy nezbývá než se spolehnout na zdroje hráčů v naší lize (neplatí to samozřejmě v případě, kdy jste si zvolili jinou ligu, vyjma právě té české a slovenské). Na druhou stranu se však velice často v případě úspěchů vašeho klubu ozývají zahraniční zájemci a na tom už se dá slušně vydělat.

Czech Soccer Manager 2001Czech Soccer Manager 2001

S každým hráčem máte pochopitelně uzavřenou smlouvu. Ta je vždy na dobu určitou (jako ve skutečnosti :-) a o platových podmínkách vždy rozhodujete vy (hráč sám vám dá na vědomí, kolik by si představoval, lépe je samozřejmě jeho přání vyslyšet, než o něj za mizivé odstupné přijít). Hráče můžete jak klasicky nakupovat za hotové peníze, tak i vyměňovat s tím, že některý z klubů, mezi kterými probíhá transakce, třeba nějakou tu korunku (tedy spíše libru) přihodí (vyměňovat hráče můžete ale opět pouze v rámci české ligy). Posledním zdrojem hráčů jsou pak vlastní odchovanci, kteří ale ihned po příchodu do týmu nedosahují ani zdaleka kvalit ostatních hráčů a tak je potřeba počkat než se zlepší (děje se tak prostřednictvím tréninku, kde se něco přiučí, dobré je dát takovému hráči příležitost v zápase, kde vám vlastně o nic nejde). Takoví hráči přicházejí vždy na začátku sezóny, během ní však můžete kdykoliv dorostence povolat na předem určený počet zápasů (počítají se zápasy v české lize).

Právě u hráčů, tedy spíše u jejich soupisek, jsem objevil chybu, která mě osobně docela dost vadí – v evropských pohárech neurčujete předem soupisku svého týmu (a tedy hráče, kteří mohou hrát). To znamená, že můžete nasadit do zápasu v poháru jakéhokoliv hráče, i když by třeba správně podle fotbalových pravidel hrát nesměl.

Stadion
Aby měl klub kde hrát, potřebuje pochopitelně také stadion. Ten má vždy určitou kapacitu míst, kterou můžete za nějakou tu sumičku peněz zvětšit, dále je pak také body určena kvalita trávníku a kvalita stadiónu jako celku (to se dá také měnit). Nejdůležitější je však zcela jistě nastavování výšky vstupného, které je (jak jsem již jednou výše napsal) jedním ze způsobů jak získat potřebné finanční prostředky – mělo by ale odpovídat kvalitám vašeho klubu a také kvalitě vašeho stadiónu. Toto vstupné můžete nastavovat pochopitelně ručně, stejně tak ale můžete využít automatického vypočítání, které bere vše v potaz a tak má zřejmě nejpřesnější odhad :-).

Czech Soccer Manager 2001Czech Soccer Manager 2001

Zápasy
Nejdůležitějšími momenty ve hře jsou však již samotné zápasy. Jistě se ptáte, jestli je možno vidět samotnou hru jako v klasickém fotbalovém simulátoru nebo se tvůrci vydali směrem hry Championship Manager, který nabízí pouze textovou formu toho co se děje na hřišti. Zvolen byl způsob druhý a vůbec to nevadí – hra tím ani trochu netratí na kráse, spíš bych řekl, že naopak. Navíc máte možnost vybrat si ze dvou způsobů, jak bude zápas probíhat – buď vás bude hra informovat o průběhu hry právě již zmiňovanou textovou formou (tudíž ve středu obrazovky v rámečku vás hra informuje o dění na hřišti, o tom kdo právě útočí…) nebo ji můžete vypnout a průběh zápasu se díky tomu podstatně zkrátí. Samozřejmě upřednostňuji způsob první, neboť je hra díky němu mnohem zajímavější.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
 • grafika
 • je to freeware hra!
 • česká a slovenská liga, navíc celá hra kompletně v češtině
 • spousta vylepšení oproti minulému dílu (namátkou vyhledávání hráčů...)
 • stále patrné rezervy oproti komerčním kolegům (nastavování taktiky v zápase, málo rozvedené hodnocení schopností hráčů, chyby v evropských pohárech atd.)
 • Abych se však nevěnoval pouze tomu, jak vypadá průběh zápasu, musím se zmínit i o tom, jak ho v jeho průběhu ovlivňujete. Tak za prvé můžete samozřejmě libovolně střídat hráče (pouze však tolikrát, kolikrát je to povoleno v té které soutěži), dále můžete vybírat ze čtyř strategií vašeho týmu – ty jsou pojmenovány velice jednoduše – normální, nahrávky, centry, průniky. Kromě toho můžete nastavovat také útočnost vašeho týmu. Právě možnost volby strategie mohla být více propracována, na druhou stranu je pozitivní, že se skutečně ve hře projevuje a že tedy nejde pouze o grafický klam, který má přesvědčit hráče, že hru mohou ovlivnit.

  Hra vám taktéž nabízí spoustu statistik o výkonech vašich hráčů v zápasech, o počtu vstřelených gólů, atd. Statistik je opravdu nepřeberné množství, ale i zde jsou patrné některé rezervy oproti komerčním manažerům. Hračičkům se pak jistě bude líbit all-star ligy, seznam nejlepších hráčů podle hodnocení v zápasech a ještě další a další položky.

  Czech Soccer Manager 2001Czech Soccer Manager 2001

  Grafika
  Pokud porovnám grafiku s posledním dílem hry CSM 2000, který jsem měl tu možnost také si zahrát, pak musím tvůrce pochválit za velký posun kupředu. CSM 2000 totiž nabízel pouze rozlišení 640x480, nový díl nabídku rozšiřuje ještě o rozlišení 800x600. Hlavní změna se však udála na samotném designu – ten byl kompletně přepracován a nezůstal kámen na kameni (tedy co se týče právě designu, jinak rozvržení všeho na obrazovce je totožné s předchozím dílem) – navíc působí na oko každého člověka velice příjemně a nezadá si se světovou konkurencí.

  Zvonec a pohádky je konec
  Nebývá zvykem, aby se mezi klasické recenze na našem serveru dostala freeware hra. V případě CSM 2001 jsme udělali výjimku a myslím si, že to bylo dobře. Jedná se totiž o opravdu skvělý fotbalový manažer, který (pokud vypustíme některé drobné chybičky), může v klidu soupeřit i se svými světovými kolegy. Navíc má pro českého hráče nepostradatelnou výhodu – je v něm obsažena česká liga a je navíc kompletně právě v naší rodné mateřštině. Proto nezbývá než pochválit tvůrce a držet jim palce v dalším vývoji a jednou… kdo ví?

  Homepage hry – http://csm.web3.cz (v sekci Download můžete hru stáhnout, má zhruba 8 MB)

  Grafika: 7/10
  Zvuky: 5/10
  Hudba: 5/10
  Hratelnost: 9/10
  Český fotbalový manager, který opravdu stojí za to si zahrát. A navíc je úplně zadarmo.
  Celkové hodnocení: 7/10
  Diskuze (4) Další článek: Historie českých logických her

  Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,