Czech Soccer Manager 2001: rozhovor s autorem

Fotbalové manažery jsou mezi českými hráči velmi populární. Není se tedy co divit, že když se objeví nová verze již vyzkoušeného programu, snažíme se o ní přinést co nejvíce informací. Jako přídavek ke včerejší recenzi hry Czech Soccer Manager 2001 vám tedy dnes přinášíme i rozhovor s jejím hlavním tvůrcem, Petrem Vašíčkem.
Czech Soccer Manager 2001: rozhovor s autorem
Fotbalové manažery jsou mezi českými hráči velmi populární. Není se tedy co divit, že když se objeví nová verze již vyzkoušeného programu, snažíme se o ní přinést co nejvíce informací. Jako přídavek ke včerejší recenzi hry Czech Soccer Manager 2001 vám tedy dnes přinášíme i rozhovor s jejím hlavním tvůrcem, Petrem Vašíčkem.

Jak dlouho se věnuješ programování?

Programuji asi 8 let, začínal jsem s QBasicem, v tom vlastně bylo i CSM99, asi před třemi lety jsem přešel na Delphi a tedy programování pod Windows.

Kdy vznikla myšlenka vytvořit fotbalový manažer?

Přibližně v 96tém jsem si prohlížel v novinách fotbalové statistiky a dostal jsem chuť udělat nějakou hru, kde by se těchto věcí využívalo, kde by hráč tvořil svůj tým... Pak jsem hru dále zdokonaloval a v 99tém jsem ji pod názvem CSM vydal.

CSM 2001 je již třetím dílem tvé hry. Můžeš nám v kostce sdělit, čím se liší od předchozího dílu, tedy jaké změny přináší?

Největší změna je znatelná hned na první pohled, je to úplně nova grafika a jí uzpůsobený design hry. Oproti minulé verzi je tak prostředí ve hře nesrovnatelně pestřejší, obsahuje spoustu různých animovaných tlačítek, ikonek, log, motivů z lig apod. Další změnou, která už tak znatelná není, jsou menší nároky na paměť, rychlejší načítání dat apod. Co se týče herních věcí, jsou to nové vlastnosti hráčů, jejich historie, statistiky a známkování v utkáních, vyhledávání, kvalifikace a reprezentační turnaje, mezinárodní obchod a spousta dalších vylepšení. Jejich celý seznam je k nahlédnuti na homepage CSM.

Pokud se nepletu, tak hru netvoříš tak úplně sám, ale máš i několik spolupracovníků. Co je náplní jejich práce?

Hru sám netvořím, já mám na starosti její programování a vše s tím spojené, další nepostradatelnou věcí je třeba už zmiňovaná grafika, jejímž autorem je David Mrnuštík. Vše, co se týká týmů a lig použitých ve hře (tedy návrhy hodnocení, kontrola vytvořených týmů, shánění informací o ligách) má na starosti Petr Dohnal. Pak je tu řada lidí, kteří editují jednotlivé ligy a další, kteří dodali například některé fotky nebo jiné potřebné věci.

Myslím, že je jasné, že programování je především tvým koníčkem. Neuvažoval jsi ale i přesto někdy o tom, věnovat se programování (třeba her) profesionálně?

Ano jistě, rád bych se mu věnoval i profesionálně.

Ale zpět k CSM… Tato hra způsobila až nečekaně velký ohlas mezi komunitou hráčů, jenž mají alespoň z části přístup k Internetu. Čekal jsi vůbec v době, když vyšel první díl této dnes již „série“, že hra způsobí takový velký ohlas?

V době kdy vyšel první díl jsem ani netušil, ze se dostanu k verzi pro Windows a už vůbec ne, že hra bude vypadat tak, jak vypadá teď, natož že bude mít takový ohlas.

Nešlo si nevšimnout, že se vydání hry oproti původním předpokladům protáhlo a to se projevilo i na několika kritických až nevybíravých příspěvcích na fóru webu tvé hry. Jak to všechno vnímáš ty, z pozice tvůrce hry a člověka, na něhož to vše bylo směřováno?

Je pravda, že se vývoj hry protáhl více než o rok oproti původnímu očekávání. Do hry ale diky tomu přibylo několik důležitých věcí, se kterými jsem zpočátku nepočítal. Některé vzkazy na fóru už sice měly k adekvátní kritice hodně daleko, ale umístění vzkazů je čistě anonymní, proto se ani nedivím, že se tam někdo neostýchal napsat přesně to, co si myslí, nebo ještě něco horšího.

CSM je fotbalový manažer. Neuvažoval jsi někdy o vytvoření manažera jiného sportu (například hokejového) či vůbec o vytvoření zcela nové hry, která by s tvou předchozí prací neměla nic společného?

Už dlouho mě láká hokejový manažer, o který bych se rád pokusil, ale kdy na něm začnu pracovat teď ještě vůbec nedokážu říci. Pár her již hotových mám, mohly by se někdy objevit na mé stránce. Plány na různé další tituly mám pochopitelně taky, jejich realizace by ale zabrala dost času, který v současné době bohužel vůbec nemám.

Dovol poslední otázku :-). Chystáš už další pokračování své hry nebo se prozatím budeš věnovat vypilováním chyb v poslední vydaném dílu?

No, myslím že prvně je třeba zbavit se všech chybiček, jež obsahuje 1. verze nového CSM, pak se dá začít pracovat na nějakém updatu, obsahujícím nová vylepšení...

Díky za rozhovor.

Taky díky.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A