Daikatana

Asi se ptáte, zda ty dlouhé měsíce čekání stály za to. Pokud jste se nejdříve podívali na hodnocení, neptáte se, protože vám natolik ztvrdla čelist, že nejste schopni vydat ani hlásku. Jen v hlavě vám to usilovně šrotuje a ptáte se sami sebe – Je to možné? Je možné, aby John Romero, tvůrce Dooma, Quaka, jeden z hlavních zakladatelů žánru, zklamal naděje do něj vkládané? Právě jste si odpověděli.
Daikatana

Žánr: 3D střílečka
Minimum: P 233, 32 MB RAM, 4x CD, 3D karta
3D: ano
Multiplayer: ano
Výrobce: ION Storm
Distributor:
Eidos

Asi se ptáte, zda ty dlouhé měsíce čekání stály za to. Pokud jste se nejdříve podívali na hodnocení, neptáte se, protože vám natolik ztvrdla čelist, že nejste schopni vydat ani hlásku. Jen v hlavě vám to usilovně šrotuje a ptáte se sami sebe:“ Je to možné? Je možné, aby John Romero, tvůrce Dooma, Quaka, jeden z hlavních zakladatelů žánru, zklamal naděje do něj vkládané?“ Právě jste si odpověděli. Tato hra je oděna do slušivého kostýmku masivní reklamy a navoněna značkovým parfémem, což však nemění nic na tom, že se snaží pouze zamaskovat poněkud atrofující svaly a šedivou skráň. O hrách bohužel či bohudík neplatí, že časem zrají jako víno. Tudíž pokud ji odkládáte příliš dlouho, jako se to stalo v tomto případě, stane se z ní nanejvýš dobře uleželý syreček.

DaikatanaDaikatana

Začněme však tam, kde se začínat má. Kupodivu od začátku. Příběh je klasická pohádková záležitost: Dobro vs. Zlo, i když pokračování spočívající v rozstřílení samotného Večerníčka, by se dětem už asi tolik nezamlouvalo. Poté, co si vyberete obtížnost – Ronin (samuraj, který ztratil pána), Samurai nebo Shogun, se spustí intro. Přeneste se do Japonska roku 2455, přesněji do Kyota. Vy, jakožto Hiro Miyamoto, se věnujete tréningu ve svém dojo, z kteréhožto vás však záhy vyruší nečekaná návštěva. Jakýsi malomocně vypadající žebrák (zhruba tak, že i tu korunu byste mu házeli do ruky z hodně velké vzdálenosti :) se vás snaží přesvědčit o svém duševním zdraví (mě osobně by musel přesvědčovat mnohem déle :) a poté vypráví příběh o dvou znepřátelených rodech, (á la Dynastie) klanu Mishima, zosobňující jin (temnotu), a klanu Ebihara, reprezentující jang. Vůdce Osaka Mishima si jednoho dne přivolal mistra Usagi Miyamota (jaká to náhodná shoda jmen), aby mu vykoval zázračný meč, s jehož pomocí by porazil znepřátelený klan. Když však Usagi díky Daikataně spatřil budoucnost, otřáslo to s ním natolik, že meč odevzdal Inshiro Ebiharovi, což mělo za následek vítězství klanu Ebihara.

DaikatanaDaikatana

Inshiro poté vrátil katanu zpět Usagimu, kterýžto ji ze strachu před zneužitím vhodil do sopky Fujiya. Meč je však byl o mnoho let později nalezen expedicí, kterou financoval Hirův tajemný návštěvník. Než však může být Daikatana prozkoumána, ukradne ji Kagi Mishima a s její pomocí se vrátí do minulosti, kde ukradne lék na MMP (Mickey Mouse Pacifier :), což je něco jako novodobý AIDS a v současnosti prodává lék za až neřestné ceny. Nakonec se ovšem starcovo vyprávění zvrhne v patetické a důležitost lidstva opomíjející “Najděte mou dceru.“. Jedná se o Mikiko, která se pokusila zastavit Kagiho, ale jak to tak mohlo dopadnout... Ani nechci domyslet, čeho všeho se na jejím svůdném (i když trochu hranatém :) těle mohl Kagi dopustit. Po tomto výstupu se v uličce zjeví ninjové, stařec je obdařen úderem na solar plexus a hrdinný Hiro uhodí útočníka hlavou do pěsti. Nutno podotknout, že do dr... dostanete, ať jste ronin nebo shogun, načež upadnete do bezvědomí.

DaikatanaDaikatana

Probudíte se až pod mostem, kde vás ještě umírající stařík obšťastní slovy ve smyslu “Save the world.“ (i když povětšinu času se budete snažit spíše o spásu sebe sama :). Nedá mi nezmínit se ještě o jedné maličkosti. Už po první minutě intra jsem si málem zlomila játra, jak jsem se prohýbala smíchy při Hirově spartakiádní sestavě, které nepomohly ani rychlé nájezdy kamery a střihy. Dle mého dostatečně zasvěceného názoru, by se samuraj obracel v hrobě. Ale dost.

DaikatanaDaikatana

Poté co loadingové tam-tamy vyťukají svůj rytmus a vy si mezitím hodíte šlofíka, můžete přistoupit k samotnému hraní. Začínáte v bažině (ujišťuji vás, že od Swampu z M. A. S. H. má proklatě daleko) s pěstičkou bojovně vystrčenou vpřed. Ale nebojte se, autoři vás obdařili přibližně 30 druhy zbraní, takže vzápětí naleznete Ion Blaster a časem kupříkladu šestihlavňovou brokovnici, vrhač C4 či vrhač disků (opět vycrackovaný Predator :). V tomto ohledu záleží hlavně na prostředí, ve kterém se ocitáte. Dokonce si můžete upgradovat i vaši pěst s rukavicí. Není nad mechanické startování rukavice a následné použití jako motorové pily. Máte rádi steaky?:) Ale určitě vás překvapí, že naleznete též samotnou Daikatanu. Doporučuji ji používat k zabíjení nepřátel, což vám následně umožní používat její magické vlastnosti. Pozor na Sepukku power... Hara Kiri :).

DaikatanaDaikatana

Atakovat vás v této hře bude kolem šedesáti nepřátel, zrovna v tomto levelu kupř. krokodýl, létající příšerky, kterými se to jen hemží ve všech levelech, nebo robotické žabky. Nikdy bych nevěřila, jak dokáží být ropuchy krvelačné. Už si živě dokáži představit jejich imaginární žabomuší rozhovory “Quák. A pamatujete kolegyně na mouchu DOOMácí, to byly časy...“ A druhá se jen slastně oblízne od hlavy až ke stehýnku, jak jí ona pomyslná masařka scrolluje před očkama. Ale vzhledem k tomu, že se po celou dobu nalézáte v prostorech značně temných a před vašima očima mohou scrollovat tak nanejvýše různé odstíny zelené s hnědou, budete rádi, když se dostanete z tohoto bláta... do louže. Tedy přesněji řečeno do stoky. Zde se poprvé setkáte s jinými humanoidními bytostmi, i když soudě dle jejich inteligence... dělníci buď narážejí do zdí, pletou se pod nohy nebo ječí, jako když je na nože berou, přestože jim nic neděláte. Člověku se pak nemůžete divit, když mu omylem ujede prstík... V tomto komplexu naleznete Mikiko, která má na Japonku opravdu velké... oči :) a později přiberete i steroidy nabušeného černocha jménem Superfly Johnson. Tito dva oplývají díky Bohu poněkud vyšší inteligencí než výše zmíněné osoby, dorozumívat se s nimi můžete jednoduchými povely, ale dveře jim občas dělají problémy a v přestřelce se chovají jakoby hráli Bingo nebo Na babu se životem :).

DaikatanaDaikatana

Samotné střídání prostředí se i přes zastaralý engine povedlo a zpříjemněním je také s tím související změna lišty. Po levelech v přítomnosti se přesunete do bájných Athén roku 2030 př. n. l., kde se podíváte např. do Partheonu, Minosova paláce, Minotaurova labyrintu a potkáte zde mnoho klasických příšerek ze starých řeckých bájí a pověstí. Zde se již můžete kochat gradující grafikou. Následuje cesta do roku 560 n. l., do temných věků Norska, kde naleznete 7 trpaslíků a když budete hodně hledat i dračí sluj, a poté do roku 2030 n. l., do San Francisca. No, nechtěli jste se vždy podívat do Alcatrazu...a utéct z něj? Ve finále se probojujete do Mishimovy skrýše a pak... To už si jistě domyslíte sami. V každé pohádce je prostě na konci zlo poraženo dobrem. Ale když se tak člověk zamyslí, po eliminaci těch stovek příšerek, které si vlastně jen bránily své území...:) Pozice se ve hře ukládá automaticky, když se změní mapa, nebo ji můžete uložit dle svého uvážení, pokud naleznete Save gem. Přičemž energii doplňujete kupř. pojídáním jahůdek (na místech, kde by je Maruška z Dvanácti měsíčků určitě nehledala) nebo u speciálního portálu, který vás nabije jak Duracell.

DaikatanaDaikatana

Inovací je též vylepšování vlastností postavy. Systém veskrze stejný jako ve hře Diablo. Ale doufám, že vám přímo úměrně s rostoucím levelem vaší postavy nebude stoupat také sebevědomí. To bych se s vámi pak nechtěla potkat :). Co se týče hudby a zvukových efektů, hudbu slyšíte hlavně v menu, jinak se jedná spíš o podprahovou záležitost. A vzhledem k tomu, že nejsem se svým podprahovým vnímáním až taková kamarádka, ve stylu Samby jsem si nezatančila. Zvukové efekty mi připadají tak nějak nerealistické, obří moskyti bzučí jak masařky, u některých zbraní bych čekala více decibelů. Hratelnost je (více)méně dobrá, nedá se říci, že bych zrovna musela své bulvy po vypnutí počítače seškrabávat z monitoru, ale ani sirky pod víčka jsem nemusela použít. Atmosféru ale trochu kazí občasná trhanost, pomalost a zákeřný ukládací systém.

DaikatanaDaikatana

Nutno podotknout, že v multiplayeru, který sice ničím převratným nepřekvapí, vás čeká zábavy mnohem víc. Což mi však zůstává záhadou je, proč se tato hra prochází po herním dojo v kimonu s černým páskem a tváří se jako rodilý Japonec, přestože v ní je japonského jen minimum. Pominu-li legendární Daikatanu, zbývá jen orientální melodie v menu a hlavní hrdina, který ovšem japonskou mentalitou také moc neoplývá. Podtrženo sečteno. Daikatana není vyloženě špatná hra, jen zdřímla na vavřínech svých předchůdců a ve světle jiných her plápolají její kvality jen slabým plamínkem. Snaha byla, ale jen snaha někdy nestačí...

Grafika: 7/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 3/10
Hratelnost: 7/10
V tomto případě jsem nucena použít klišé: „Tato hra zaspala svou dobu.“ Toť vše.
Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 22 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A