Daikatana

Daikatana trochu vybočuje z klasického herního žánru bezduchých 3D stříleček typu Unreal nebo Quake. Zatímco v Quakovi není příliš mnoho prostoru pro vývoj příběhu a postavy samotné (Jaký příběh byste asi vymysleli ve světech Dooma nebo Quaka?), Daikatana je hra postavená na základech RPG.
Daikatana trochu vybočuje z klasického herního žánru bezduchých 3D stříleček typu Unreal nebo Quake. Zatímco v Quakovi není příliš mnoho prostoru pro vývoj příběhu a postavy samotné (Jaký příběh byste asi vymysleli ve světech Dooma nebo Quaka?), Daikatana je hra postavená na základech RPG. Ve hrách typu Doom, Quake nebo Unreal musí obyčejný voják přežít a zachránit buďto sebe nebo rovnou celý svět, zatímco se mu do cesty staví bezpočet příšer, které je nutné odstranit; žádná interaktivita s okolím, žádné vedlejší postavy, žádný příběh. Je jasné, že nové hry tohoto typu budou hráče více nudit než bavit; důkazem tohoto trendu je právě Daikatana.

S mečem do minulosti
Příběh se v této hře točí okolo mýtického samurajského meče, který kdysi dávno naplnil jeden bojovník svojí krví; meč tak získal schopnost cestovat v čase. Bohužel (a nebo právě bohudík) byl meč po celá staletí ztracen v sutinách japonské sopky Fujiyama. V roce 2455 jej pak objevili archeologové doktora Toshiro Ibihara a následně byl uschován v jeho vědecké laboratoři. Krátce na to se však meče zmocnil Ibiharův asistent Jared Benedict, který měl plné zuby života ve stínu slavného vědce. Ibihara zavraždil a odcestoval v čase o 425 let zpět. Tam ukradl lék na nemoc AIDS, který vyvinul Ibiharův předek, a představil se světu jako jeho tvůrce. Pro Daikatanu pak nechal postavit pevnost na ochranu proti těm, kdo by se chtěli meče zmocnit.

Ve hře stáváte Ibiharovým nejlepším studentem, jehož jméno jest Hira Miyamota. Ten přinucen zoufalými prosbami Ibiharovy dcery, Mikiko, vyrazíte do minulosti za Benedictem, abyste předešli jako Ibiharově vraždě, tak zcizení léku proti AIDS. Na cestě vás doprovází nejen Mikiko, ale také váš přítel Superfly Johnson. Spolu musíte zastavit Benedicta a jeho plány, a hlavně vrátit běh dějin do správných kolejí.

Čtyři hry v jedné
Jak bývá zvykem, věci se neodehrávají přesně podle scénáře. Hiro a jeho přátelé budou Benedicta honit v různých obdobích lidských dějin, jako futuristické San Francisco nebo starověké Řecko. Díky tomu je hra velice variabilní a lze dokonce říci, že Daikatana spojuje několik samostatných her v jedné; ve skutečnosti je v těchto různých obdobích umístěno okolo 60 různých typů nepřátel a lze použít okolo 30 zbraní, vždy ty, které se k danému období váží. Např. ve starověkém Řecku se budete muset při likvidování Minotaura spolehnout na svůj vrhací disk, zatímco v budoucnosti budete Benedictovy zlotřilé přátele hladit svým iontovým dělem.

Daikatana je tak souboj se zlem ve čtyřech různých historických érách: Japonsko v době odcizení meče, starověké Řecko a Akropolis, postnukleární San Francisco 500 let po ukradení meče a konečně Evropa v období temna. Mezi zbraně, s nimiž se setkáte, bude patřit meč Daikatana, Iont Blaster, vrhací disk, samostříl, klasické střelné zbraně aj., navíc je možné tyto zbraně přenášet do různých časových období. Potkáte také mnoho velice zajímavých potvůrek, od Minotaura, přes kyklopy, kostlivce, obrovské pavouky, až po různé futuristické kyborgy.

Až pro šestnáct hráčů
Hra je postavena na enginu Quake II, který je sám o sobě již dost dobrý, přičemž některá další vylepšení ještě více zdokonalí vizuální zážitek. Navíc je tento engine zrychlen tak, že by měla stačit slabší hardwarová konfigurace než u samotného Quaka II (materiály hovoří o Pentiu 166 MHz). Hru je samozřejmě možné hrát v režimu multiplayer, kdy se může připojit až 16 hráčů. Zda bude dosahovat kvalit a popularity Quaka III Arena nebo Unreal Tournament ukáže čas a hlavně zájem hráčů.

Daikatana bude hra s rozmanitým dějem, s různými zvraty způsobené časovým paradoxem, mnoha zbraněmi a hlavně velkým množstvím odlišných úrovní ve čtyřech časových pásmech. Pokud hru dohrajete za Hira, lze si to zopakovat s Johnsonem nebo Mikiko. Plná hra by měla být dostupná v dubnu.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Assassin

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Ass…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

12.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombinace her Scrabble a Clash Royale

Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombina…

14.  2.  2021 |
Adam Kos
Mobilní hry
Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až p…

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

15.  2.  2021 | |34 N/A
Vladislav Kluska
Deskové hry
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly aukci na dark webu

Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly au…

O ukradená data CD Projektu byl velký zájem.

13.  2.  2021 |
Martin Havel
CD Projekt REDBezpečnost
Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina | Recenze

Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina…

Vybudovat vlastní prosperující civilizaci je sakra těžký úkol! Zda dokážete být dobrým mezopotámským panovníkem si můžete vyzkoušet v nové české hře. A nebudete litovat.

11.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Recenze
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 |
Michal Maliarov
DiabloVideo