Dark Void – se samopalem do oblak

Létat do oblak, unášet nepřátelské stroje ve vzduchu a vyřídit si to s nepřáteli jak ve vzduchu, tak na zemi. Dark Void přichází.
Seznam kapitol
 1. S tryskami na zádech
 2. Báječní muži na létajících strojích

Shlížet na zeměkouli shůry a pohybovat se po obloze volně jako pták. Sen mnoha lidí. Jen některým však sen zůstane, oni vytrvají, přečkají tvrdý výcvik a stanou se piloty. U zbytku, jež takovou vůli neměl, potom nezbývá nic jiného, než si na pány nebe aspoň hrát. Třeba v takových Crimson Skies, arkádové simulaci stíhače s drzým pirátem Natahanem Zacharym v hlavní roli. Proč tuto hru zmiňuji? Inu, pracovala na ní většina vývojářů z týmu Airtight Games, kteří vyvíjí dnes představovanou hru Dark Void.

darkvoid_01.jpgdarkvoid_02.jpg

V té je hlavním hrdinou pilot Will, jež se jednoho dne rozhodne, že si nudný zásobovací let zkrátí přes Bermudský trojúhelník. To se ukáže jako velice špatný nápad ve chvíli, kdy Will zjistí, že za oknem je vybydlený svět a hlavně podivná robotická rasa, která se netváří zrovna přátelsky.  

Will bere do ruky základní samopal a vyráží nakopat několik plechových pozadí

A šálek oleje o páté to nespraví. Z tohoto dojmu vzápětí – s rychlostí myšlení rovnou Einsteina – vyvozuje pilot, že se dostal do jiné dimenze. Chtělo by to najít nějaké spojence, co říkáte?

darkvoid_03.jpgdarkvoid_04.jpg

A ty také je náš hrdina nachází. Světe div se, existuje jakési hnutí odporu, jehož členy jsou úplně obyčejní lidé. Přes několik bojovníků se dostává až k jistému doktoru Teslovi, jenž mu nejdříve objasní, že svět se jmenuje Void a mimozemští roboti si říkají Watchers. Poté již prošedivělý vědec vybaví pilota zvláštním jetpackem a slibuje ho vrátit domů. S jednou malilinkatou podmínkou. Will porazí robotické nepřátele. No nezní to skvěle? Will tak bere do ruky základní samopal, nějakou tu brokovnici a vyráží nakopat několik plechových pozadí.

Leť a střílej

Jak jste si již asi vyvodili sami, Dark Void zrovna nekandiduje na herního Oscara za příběh. Ale za revoluci v žánru by mu možná nějaká ta soška kápnout mohla. No řekněte, napadlo by vás spojit arkádové létání s TPS akcí ve stylu Gears of War? Dark Void nic jiného není a podle dostupných dojmů tato kombinace není nijak šílená. Ve hře totiž najdeme jak úseky, jejichž prezentace zatím vypadá jako sci-fi Crimson Skies, tak čistě střílecí pasáže, kdy se kryjete za kameny, nebo visíte pod útesy a střílíte po nepřátelích nad vámi.

Jet pack ve skutečnosti

 

Tato létající hračka není jen výplodem fantazií herních designérů, ale skutečným a fungujícím strojem. Veřejnosti byla poprvé představena roku 1960 a její pohon tvoří 90% peroxid vodíku. Doba letu se obvykle pohybuje okolo 30 sekund. Bohužel je používání tohoto přístroje nebezpečné a náročné, tudíž se jeho výskyt omezuje na speciální příležitosti a kaskadérské kousky pro veřejnost. Zajímavostí pak je, že za druhé světové války přišel jistý německý vědec s funkčním prototypem, který však nikdy nebyl užit v boji.

Ano, slyšíte dobře. Will dokáže s pomocí jet-packu létat stejně jako Superman či Hancock a vy toho budete nuceni hojně využívat. Herní svět je totiž doslova rozerván na kusy, a tak nebude nouze o těsné přeskakování plošinek, rozbitých mostů či pouhé létání pro radost. Vaše speciální vybavení pak můžete rovněž zužitkovat přímo v boji. No jen si představte tu modelovou situaci – přesila nepřátel před vámi a vaše krytí před střelami je horší než mizerné. Zdánlivě beznadějná situace. V tu chvíli nahodíte trysky na vašich zádech, přenesete se do týlu mimozemských protivníku a rozstřílíte je dřív, než se stačí otočit.

darkvoid_art.jpg

Jet-pack na zádech však může odemknout i další výhody, než si jen tak poletovat kolem nepřátel a riskovat vlastní život pro získání lepší strategické pozice. Největším tahákem se tak ve hře stává systém tzv. vertikálního krytí. Funguje podobně jako v Gears of War krytí normální. Váš hrdina se jednoduše opře částí těla o nějakou překážku, zpoza které potom může libovolně vykukovat a střílet, či nehodné a nezbedné protivníky kropit naslepo. Stačí si vybrat.

Přelet nad kukaččím hnízdem

Dle autorů není nic lepšího, než vyletět s pomocí jet-packu na útes, tam se jednou rukou chytit a střílet po nepřátelích. Ti po smrti padají kamsi do hlubiny, kde jejich mrzká robotická těla trpí ve věčné korozi. Ještě lepší však je možnost skočit hned pod nohy takového robota, abyste ho jednou rukou stáhli z plošiny dolů a nechali ho spadnout zaživa.

Nahodíte trysky na vašich zádech, přenesete se do týlu mimozemských protivníku a rozstřílíte je

Jelikož na infarkt před dopadem neumře, můžete se těšit na působivé jiskření při nárazu hlavy do tvrdé země. Špatné ovšem je, že už na videu působí tento způsob likvidace až příliš lehce a z adrenalinových přestřelek na kluzkých okrajích se tak může stát nezáživná rutina.

darkvoid_05.jpgdarkvoid_06.jpg

Těžší chvilky však nastávají, když po vás roboti pálí tak usilovně, že trefí i tu jednu vyčuhující ruku. Nebojte se, nespadnete hned, život si můžete zachránit vcelku prostým mačkáním tlačítka, kdy se opět vytáhnete a pevně držíte (stále onou zmíněnou levačkou.) Realita sice dostává zabrat, ale z herního mechanismu odpadá zbytečná frustrace a hlavně se baví hráč. Ostatně, jakápak realita, když jsme doslova a do písmene v jiném světě.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Letecká a third person akce
Výrobce: Airtight Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 27. ledna 2010
 • Hrátky s jetpackem
 • Mise mixující létaní a boj na zemi
 • Zajímavý svět
 • Slabá AI
 • Repetetivnost
 • Nudné přestřelky
Související články
 1. E3 trailery: EndWar, Duke Nukem a další
 2. Capcom chystá sci-fi akci Dark Void
 3. Crimson Skies
 4. Crimson Skies – létající trubky a roury
 5. Crimson Skies – procházka v oblacích
 6. Crimson Skies

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkát…

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

20.  1.  2022 | |2 N/A
Michal Maliarov
God of WarModifikace