PC | X360 | PS3 | Akce | Konzole

Dark Void – se samopalem do oblak

Létat do oblak, unášet nepřátelské stroje ve vzduchu a vyřídit si to s nepřáteli jak ve vzduchu, tak na zemi. Dark Void přichází.
Kapitoly článku

Shlížet na zeměkouli shůry a pohybovat se po obloze volně jako pták. Sen mnoha lidí. Jen některým však sen zůstane, oni vytrvají, přečkají tvrdý výcvik a stanou se piloty. U zbytku, jež takovou vůli neměl, potom nezbývá nic jiného, než si na pány nebe aspoň hrát. Třeba v takových Crimson Skies, arkádové simulaci stíhače s drzým pirátem Natahanem Zacharym v hlavní roli. Proč tuto hru zmiňuji? Inu, pracovala na ní většina vývojářů z týmu Airtight Games, kteří vyvíjí dnes představovanou hru Dark Void.

darkvoid_01.jpgdarkvoid_02.jpg

V té je hlavním hrdinou pilot Will, jež se jednoho dne rozhodne, že si nudný zásobovací let zkrátí přes Bermudský trojúhelník. To se ukáže jako velice špatný nápad ve chvíli, kdy Will zjistí, že za oknem je vybydlený svět a hlavně podivná robotická rasa, která se netváří zrovna přátelsky.  

Will bere do ruky základní samopal a vyráží nakopat několik plechových pozadí

A šálek oleje o páté to nespraví. Z tohoto dojmu vzápětí – s rychlostí myšlení rovnou Einsteina – vyvozuje pilot, že se dostal do jiné dimenze. Chtělo by to najít nějaké spojence, co říkáte?

darkvoid_03.jpgdarkvoid_04.jpg

A ty také je náš hrdina nachází. Světe div se, existuje jakési hnutí odporu, jehož členy jsou úplně obyčejní lidé. Přes několik bojovníků se dostává až k jistému doktoru Teslovi, jenž mu nejdříve objasní, že svět se jmenuje Void a mimozemští roboti si říkají Watchers. Poté již prošedivělý vědec vybaví pilota zvláštním jetpackem a slibuje ho vrátit domů. S jednou malilinkatou podmínkou. Will porazí robotické nepřátele. No nezní to skvěle? Will tak bere do ruky základní samopal, nějakou tu brokovnici a vyráží nakopat několik plechových pozadí.

Leť a střílej

Jak jste si již asi vyvodili sami, Dark Void zrovna nekandiduje na herního Oscara za příběh. Ale za revoluci v žánru by mu možná nějaká ta soška kápnout mohla. No řekněte, napadlo by vás spojit arkádové létání s TPS akcí ve stylu Gears of War? Dark Void nic jiného není a podle dostupných dojmů tato kombinace není nijak šílená. Ve hře totiž najdeme jak úseky, jejichž prezentace zatím vypadá jako sci-fi Crimson Skies, tak čistě střílecí pasáže, kdy se kryjete za kameny, nebo visíte pod útesy a střílíte po nepřátelích nad vámi.

Jet pack ve skutečnosti

 

Tato létající hračka není jen výplodem fantazií herních designérů, ale skutečným a fungujícím strojem. Veřejnosti byla poprvé představena roku 1960 a její pohon tvoří 90% peroxid vodíku. Doba letu se obvykle pohybuje okolo 30 sekund. Bohužel je používání tohoto přístroje nebezpečné a náročné, tudíž se jeho výskyt omezuje na speciální příležitosti a kaskadérské kousky pro veřejnost. Zajímavostí pak je, že za druhé světové války přišel jistý německý vědec s funkčním prototypem, který však nikdy nebyl užit v boji.

Ano, slyšíte dobře. Will dokáže s pomocí jet-packu létat stejně jako Superman či Hancock a vy toho budete nuceni hojně využívat. Herní svět je totiž doslova rozerván na kusy, a tak nebude nouze o těsné přeskakování plošinek, rozbitých mostů či pouhé létání pro radost. Vaše speciální vybavení pak můžete rovněž zužitkovat přímo v boji. No jen si představte tu modelovou situaci – přesila nepřátel před vámi a vaše krytí před střelami je horší než mizerné. Zdánlivě beznadějná situace. V tu chvíli nahodíte trysky na vašich zádech, přenesete se do týlu mimozemských protivníku a rozstřílíte je dřív, než se stačí otočit.

darkvoid_art.jpg

Jet-pack na zádech však může odemknout i další výhody, než si jen tak poletovat kolem nepřátel a riskovat vlastní život pro získání lepší strategické pozice. Největším tahákem se tak ve hře stává systém tzv. vertikálního krytí. Funguje podobně jako v Gears of War krytí normální. Váš hrdina se jednoduše opře částí těla o nějakou překážku, zpoza které potom může libovolně vykukovat a střílet, či nehodné a nezbedné protivníky kropit naslepo. Stačí si vybrat.

Přelet nad kukaččím hnízdem

Dle autorů není nic lepšího, než vyletět s pomocí jet-packu na útes, tam se jednou rukou chytit a střílet po nepřátelích. Ti po smrti padají kamsi do hlubiny, kde jejich mrzká robotická těla trpí ve věčné korozi. Ještě lepší však je možnost skočit hned pod nohy takového robota, abyste ho jednou rukou stáhli z plošiny dolů a nechali ho spadnout zaživa.

Nahodíte trysky na vašich zádech, přenesete se do týlu mimozemských protivníku a rozstřílíte je

Jelikož na infarkt před dopadem neumře, můžete se těšit na působivé jiskření při nárazu hlavy do tvrdé země. Špatné ovšem je, že už na videu působí tento způsob likvidace až příliš lehce a z adrenalinových přestřelek na kluzkých okrajích se tak může stát nezáživná rutina.

darkvoid_05.jpgdarkvoid_06.jpg

Těžší chvilky však nastávají, když po vás roboti pálí tak usilovně, že trefí i tu jednu vyčuhující ruku. Nebojte se, nespadnete hned, život si můžete zachránit vcelku prostým mačkáním tlačítka, kdy se opět vytáhnete a pevně držíte (stále onou zmíněnou levačkou.) Realita sice dostává zabrat, ale z herního mechanismu odpadá zbytečná frustrace a hlavně se baví hráč. Ostatně, jakápak realita, když jsme doslova a do písmene v jiném světě.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Letecká a third person akce
Výrobce: Airtight Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 27. ledna 2010
  • Hrátky s jetpackem
  • Mise mixující létaní a boj na zemi
  • Zajímavý svět
  • Slabá AI
  • Repetetivnost
  • Nudné přestřelky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,