Dark Zion v prachu a popelu

Když jsme před několika málo měsíci přinesli informace o online RPG Dark Zion, článek nesl bombastický název „Revoluce v on-line hraní na dohled?“. Početná skupina příznivců multiplayeru se mohla začít radovat nad tím, jak rychle se zvyšuje počet připravovaných online titulů. V té době ale ještě nikdo netušil, že proběhne pár úplňků, ženy ztratí trochu krve a všechno bude úplně jinak…
Dark Zion v prachu a popelu
Když jsme před několika málo měsíci přinesli informace o online RPG Dark Zion, článek nesl bombastický název „Revoluce v on-line hraní na dohled?“. Početná skupina příznivců multiplayeru se mohla začít radovat nad tím, jak rychle se zvyšuje počet připravovaných online titulů. V té době ale ještě nikdo netušil, že proběhne pár úplňků, ženy ztratí trochu krve a všechno bude úplně jinak…

Honza Horčík ve svém článku Dark Zion charakterizoval jako hru, kde je „naprostá svoboda hráčova rozhodování a konání“. Na rozdíl od současných O-O (online only) her, které ve své naprosté většině vycházejí z klasických RPG a fantasy světa, měl DZ podle záměru autorů přinést mnoho nových prvků do role-playing stránky hry i samotného technického zpracování.

Zatímco například v Ultimě Online jste vrženi do světa s fungující společenskou strukturou, v DZ ji mělo být potřeba nejprve vytvořit – vystavět klany, města, království, impéria. Záměrně mluvím v minulém čase, protože podle včera uveřejněné zprávy se tým Wombat Games rozhodl vývoj této hry ukončit.

Jako důvody proč se tak stalo, jsou v oficiálním prohlášení uvedeny nezájem vydavatelů a velké náklady, které by další vývoj této hry sebou nesl. Hra přitom byla vyvíjena již od roku 1998, i když na druhou stranu nutno přiznat - o žádný velký frmol se nejednalo, v době našeho prvního článku bylo k dispozici pouze několik artworků, tedy vůbec žádné obrázky ze hry nebo alespoň použitého enginu.

Na projektu se v pozici konzultanta podílel také Tad Williams, známý spisovatel sci-fi. Bohužel se nejedná pouze o konec této hry, ale celého mladého týmu Wombat Games, jehož někteří členové se podíleli na vývoji Ultimy Online.

Nemá smysl diskutovat o tom, že online hry patří po technické stránce k nejsložitějším hrám vůbec – prostě to tak je. Ačkoli různí herní guru do budoucna předpovídají, že multiplayer se nestane převládajícím prvkem počítačové zábavy, v současné době, po velkém úspěchu UO a jejích následovníků vypadá situace úplně odlišně – každý se do jejich tvorby vrhá. Musíme tedy doufat, že smutný konec kterého se dostalo Dark Zionu nepotká další připravované hry.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A