Darkened Skye - už zase skáču přes kaluže

Hratelná, vtipná, okouzlující, oslňující, zábavná, originální, technicky převratná a nestereotypní. To jsou elementární přídavná jména, která může použít recenzent, chystá-li se mluvit o kvalitní nové hře. Zkuste si tipnout kolik z těchto přídavných jmen jsem použil při recenzi akční adventury Darkened Skye.
Darkened Skye - už zase skáču přes kaluže

Platforma: PC
Typ hry: akční adventura
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 350 MHz, 64 MB RAM, 400 MB na HDD, 8MB grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 600 MB na HDD, 16MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon XP1500+, 256 MB RAM, 6 GB na HDD, GeForce2 TI 64 MB
Výrobce hry: Boston Animation (www.bostonanimation.com)
Distributor hry: Simon & Schuster Interactive (www.simonsays.com)
Distribuce v Česku: CD Projekt (www.cdprojekt.cz)
Homepage: (www.bostonanimation.com/ds/index.php)

Žila byla jedna rusovlasá dívka jménem Skye, jejíž veskrze nudný život, skládající se převážně z pasení dwentilů (víceméně ovce), se měl již brzy proměnit v rozkvetlý strom plný dobrodružství a adrenalinu. Po matce zůstal Skyi jen záhadný amulet a spousta nezodpovězených otázek. Byla matka opravdu jen obyčejnou obchodnicí? Kam zmizela? A má s tím něco společného amulet? Takovými a podobnými úvahami si Skye často krátila dlouhou chvíli v době, kdy jakékoliv odreagování bylo jen nedosažitelně vzdáleným obzorem. Až jednoho dne... Drahá Skye, žádám Tě nyní, aby jsi své budoucí rozhodnutí o záchraně světa na momentíček odložila a přečetla si tuto recenzi. Neboj, nezabere to mnoho času a za takových deset, dvacet minut můžeš vesele odskotačit zpět do Pětizemí.

Darkened Skye   Darkened Skye

Darkened Skye   Darkened Skye

Skye hrdinka

Milá Skye, opravdu by mne zajímalo, která hra inspirovala tvé stvořitele. Tomb Raider, F.A.K.K. 2 nebo snad skvělý Heretic 2? Nevíš? Máš Ty vůbec tušení do čeho jdeš!? Nemáš, aha. Tak já Ti to teď na následujících řádcích podrobně vylíčím. Začněme třeba takto: Už to bude pár let, co se narodila počítačová Hvězda. Hvězda rozměrů, o kterých se nesnilo žádné z hollywoodských hereček, o modelkách ani nemluvě. Tato Hvězda se jmenovala Lara Croft, vydělala spoustu peněz a nejen to. První a čtvrtý díl her, ve kterých hrála Lara hlavní roli, patří dodnes k nejlepším hrám svého i tvého budoucího žánru. Tvá hra se však podobá těm Lařiným jen na první pohled a měla by být samozřejmě mnohem přitažlivější. Ty sama budeš nejen krásná, ale také vtipná a zvláště pak chytrá. Nemělo by Ti činit problémy lámat si hlavinku nad složitými puzzly, nad sbíráním a používáním předmětů a nad bohatým systémem kouzel. Čeká Tě slibná kariéra  bavičky ve vtipném příběhu plném NPC postav a zákeřných nepřátel. Ano, takový osud by Tě čekal pokud by se naplnili všechny sliby, kterými nás Tví rodiče krmili. Víš, problém bude zejména v nevyhnutelné pravdě. Tvoje hra, je mi líto, nesahá po kotníky ani jedné z těch, které jsem jmenoval. I když zapomenu všechny neduhy, kterými trpěl F.A.K.K. 2 a přehlédnu absurdní, jako kaši nadstavovaný Tomb Raider: Chronicles, tvoje hra je bezkonkurenčně nejhorší ze všech (vždyť si to každý mohl přečíst v tabulce na konci...). Nebuď smutná, Tvá kariéra není úplně ztracená, nicméně na radu, jak se vyhnout katastrofě, ještě chvíli počkej. No tak, nebuď uražená. Přečtu Ti  kousek ze scénáře, ju? Budeš žít v pohádkové říši, která nese jméno Pětizemí a nevíš co s načatým životem. Jsi mladá ambiciózní dívka, která sní o dobrodružství, ale místo toho pase dwentily. Až jednoho dne najdeš náhodou první kouzelný Skittle (zdroj kouzelné moci) a Tvůj život se rázem změní. Povstaneš jako rebelka proti zlému, temnému (bubu!) Necrothovi, který despoticky vládne dříve duhově bohatému a šťastnému Pětizemí.

Darkened Skye   Darkened Skye

Darkened Skye   Darkened Skye

Skye poskakuje

Ach Skye, Skye. Ze snu o dobrodružství plném soubojů a hlavolamů Ti po tomto odstavci nejspíš zbudou jen oči pro pláč. Schválně: Představovala sis boj za záchranu světa v neustálém hopsání po kamíncích a plovoucích plošinkách? Odpověď je nasnadě, nicméně i hra, ve které postavička převážně poskakuje po plošinách, nemusí být zákonitě špatná. Bohužel tzv. plošinovka nesmí obsahovat kritické množství chyb, které hráči znemožňuje provozovat výše zmíněné hopsání a skákání. Tvá postavička se například zasekává v okrajích textur, pokud se snažím rozběhnout a skočit ze šikmé plochy, v sedmi z deseti případů se postava vůbec neodrazí a padá do bezedné propasti. Nejen odrazy, také doskok se často neobejde bez problémů. Místo očekávaného měkkého přistání na dalším travnatém hrbolu, nebudeš mi to Skye věřit,  propadneš texturou a konec. Opravdu nevím, co by dělali chudáci hráči, kdyby neměli možnost používat na každém kroku Quick save. Pokud zavřu obě oči a kromě skákání přehlédnu nepřesné ovládání, prkenné pohyby a častou kolizi s texturou, je tu další těžce stravitelné sousto. Akční souboje s obludami jsem po kratším průzkumu zúžil na dvě procedury. První: stojím na místě a držím pravé tlačítko myši. Pokud uhlídám napadeného tváří v tvář Skye, po pár úderech dřevěnou holí umírá, aniž by mi způsobil sebemenší škrábnutí. Druhá procedura je podobná. Mám-li smůlu a protivník je střelec, situace se nepatrně komplikuje. Držím levé tlačítko myši a soustavným sesíláním kouzla posílám nepřítele do věčných lovišť. Pokud se jedná o drzejšího protivníka, který občas ze svého luku/kouzelné hůlky/sosáku troufale vyšle střelu, řeším komplikaci ladným úkrokem vlevo nebo vpravo, to už záleží na okolnostech. Nedostatek many řeším krátkým odpočinkem v bezpečném úkrytu a poté eliminační proces dokončím. Tyto dva postupy jsou aplikovatelné i na silnější protivníky (mini bossy), pouze je nutné občas upustit Runovou minu nebo použít uzdravovací lektvar. Jedinou malou záplatou na duši jsou Tvá kouzla, drahá Skye. Máš jich k dispozici dvanáct a pomáhají Ti převážně v boji, avšak místy i v hledání cesty. Kromě útočných kouzel jako jsou blesk a fireball, máš také kouzla, která osvětlují tmavé chodby, odkrývají neviditelné nápisy, oslabují protivníky  apod. Ale co na tom, že většina z akční části hry je buď nehratelná nebo nudná, máme tu ještě hlavolamy a puzzle, které celou hru zachraňují. Ne, promiň Skye, dělal jsem si legraci. Není to pravda. Ta část hry, která by se s rozvinutou paranoiou dala nazvat adventurou, se skládá z nalezení předmětu a použití předmětu na jiném místě. Pokud by jste si náhodou nevěděli rady, stačí otevřít inventář a v popisu předmětu je vyžvaněné celé jeho tajemství i s místem k doručení.

Darkened Skye   Darkened Skye

Skye herečkou

Drahá Skye začíná mi Tě být upřímně líto. Tvoje hra nejen, že se špatně hraje, ona i špatně vypadá. Cítím s Tebou a chápu Tě. Každá dívka se snaží být svým vlastním způsobem zajímavá a přitažlivá, bohužel jen Ty, počítačová kráska, se svým osudem nemůžeš opravdu vůbec nic dělat. Tobě to sice docela sluší, bohužel krajina, která je s Tebou nedělitelně spjatá, zůstala tak pět let pozadu. Engine ukrajuje velkou část výhledu mlhou, design úrovní je prostý a chudý. Jen občas je krajina zpestřená stromem, rostlinkou nebo domem. Většinou koukáš na stereotypně naplácanou texturu trávy nebo kamene, takže pohled na obrazovku působí někdy až jednobarevným dojmem. Animační schopnosti Tvých tvůrců také nepatří k nejlepším: místo ladných ženských pohybů poskakuješ jako zajíc. Pokud má na scénu přijít nějaký živý výstup nebo rozhovor, často se stane, že jej vůbec nevidím, protože se z nepochopitelného důvodu sám takříkajíc „odmáčkne“. Ve šťastnou chvíli, kdy k tomuto trapnému omylu nedojde, pro změnu začne zlobit grafika a někdy zamrzne pohyb vody, přes chodbu se plácne textura kategorie Zmetek rozplizlý neprůchodný atd. Už jsi na kolenou drahá Skye? Ještě chvíli vydrž. Na, tady máš kapesník a neplač. Že jsem to já, dobrák od kosti, tak následující odstavec raději vůbec nečti, puklo by Ti srdce.

Světlé stránky hry
  • kouzla
  • cena (499 Kč)
Temné stránky hry
  • překlad
  • grafika a technické zpracování vůbec
  • ovládání

Dámy a pánové, přichází moje oblíbená pasáž. Přivítejte mezí námi nejznámější dvojici aktuálních  témat Dabing a Překlad. Když už jsem věděl, kam to s Darkened Skye spěje, tak mi to nedalo a řekl jsem si, že si musím přečíst recenzi na jednom ze zahraničních serverů, jehož redaktor měl to štěstí a mohl si zahrát hru v originále. Jakmile jsem dočetl recenzi na IGN, dostavil se šok. Recenzentův dojem ze hry byl veskrze kladný a velkou měrou k tomu přispělo namluvení postav. V hlavní roli vystupuje Linda Larkin, která dabovala mimo jiné postavu princezny Jasmin v Disneyho kresleném filmu Alladin. Budiž, jedna hollywoodská hvězda, co je na tom? No jo, ale redaktor vyzdvihuje výkon dabérského týmu jako celku, jelikož dokázal profesionálním a velmi vtipným zpracováním dalece přesáhnout, podle něj taktéž plytký, rámec obsahu celé hry!!! Komentáře Skye a jejího okřídleného společníka Draaka prý trefně parodují stereotyp a rituály tuctových her. Pokud jen zlomek z toho, co napsal recenzent na IGN, očekáváte od české verze hry, tak jste na cestě fatálního omylu s krvavým koncem. Překlad je opět doslovný bez přihlédnutí k významu a přirozenému znění českých vět, intonace hlasů vyvolává na tváři výraz, který by se dal přirovnat k tomu, který vznikne po snězení celého citrónu a navíc samotné věty občas nedávají smysl. Omluvte mne, ale pokud si rozhovor dvou postav v mateřském jazyce musím pustit dvakrát, abych pochopil o čem se aktéři bavili, tak už je to trochu silná polívčička. Zapsal jsem si dva citáty, které mě doslova posadili na zem. Opravdu nechápu proč Skye několikrát ve hře vykřikne: „Jóó, objednala jsem si kombinaci (říká to ve chvíli, kdy kombinaci uhádne. Opravte mě, ale není to renonce?)!“ A celý rozhovor, v němž vystupuje „Rudoprsí severní vysmátec,“ mi dal také docela zabrat, než jsem si uvědomil, že dialog opravdu neměl sebemenšího smyslu. Citátů jsem sesbíral celou stránku už v půlce hry, ale myslím, že každý, kdo se o danou problematiku zajímá, si dokáže udělat názor sám. Ačkoliv můj postoj k dabingu nebyl nikdy kladný jsem vždy ochotný přijmout fakt, že existuje velká většina hráčů, kterým angličtina dělá problémy a je pro ně hraní v Češtině snadnější. Přesto bez předsudků a zcela bez emocí tvrdím, že český dabing zcela zničil poslední kapku atmosféry ze hry Darkened Skye. Nemohu si pomoci, ale ten kdo hodnotil originál v zahraničí, nešel s hodnocením pod 6/10 nebo 3,5/5 (alespoň co jsem četl). Z toho usuzuji, že dabing tentokrát hru poškodil, až znehodnotil. Ono totiž není víc možností, než tyto dvě: Buď nemám smysl pro humor a nebo Darkened Skye CZ není vtipná hra, vlivem překladu a vlivem namluvení postav. Nakonec nadhodím malou otázku k zamyšlení, která mě napadla, když jsem si četl manuál: Proč na anglickém znění pracovalo čtrnáct herců a na českém jen pět? Divné, že?

Skye pláče

Skye promiň mi to, ale Tvá hra opravdu nepatří k těm, které by mne hřály u srdce. Vím, že jsi teď nešťastná, ale pravda už je někdy taková. Pokud se na mne zlobíš, že jsem takto otevřeně napsal co si myslím, prohledej internet a najdi si pro sebe příznivější recenzi. Neber si to osobně, Ty přece nemůžeš za to, jak Tě stvořili. Ups, málem bych zapomněl na tu malou radu, co jsem Ti slíbil. Víš co by bylo pro Tebe nejlepší, zrzatý andílku? Poslat všechny programátory k čertu a z jejich hry utéct pryč a hodně daleko. Ušetřila by sis ostudu a potencionálním hráčům trápení. Tak se nezlob a upaluj vstříc dobrodružství, snad se někdy dočkáš příznivějšího osudu.

Grafika: 5/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 6/10

Plytká bezduchá akční skákačka, navíc špatně dabovaná.

Celkové hodnocení: 5/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie