Darkness – škaredé temnoty

„Jseš tak mrtvej až se divím, že ses vůbec obtěžoval narodit.“ Když vás takovými slovy uvítá samotná Temnota ve svém doupěti, máte skutečně mizerné vyhlídky na další spokojené živobytí. Temnota, představovaná Jackiem „Darknessem“ Estacadem je totiž zosobněním všech těch věcí horších než smrt.
Darkness – škaredé temnoty
Darkness„Jseš tak mrtvej až se divím, že ses vůbec obtěžoval narodit.“ Když vás takovými slovy uvítá samotná Temnota ve svém doupěti, máte skutečně mizerné vyhlídky na další spokojené živobytí. Temnota, představovaná Jackiem „Darknessem“ Estacadem je totiž zosobněním všech těch věcí horších než smrt.

Jackie Estacado je nájemný vrah. Chladnokrevný zabiják, který má takovou eleganci a styl, že by mu záviděli i ti nejlepší a nejklasičtější nájemní vrazi historie. Estacado nepracuje hned tak pro každého, má svého vlastního sponzora a dobrodince, „strýčka“ Frankieho Franchettiho, který patří k těm největším a nejtvrdším mafiánským bossům ve městě. Náš příběh začíná během klasického pracovního dne mistra zabijáka, který napálí do další ubohé oběti nejprve červené Porsche a poté i plný zásobník ze svého koltu.

Po práci následuje zábava, kterou Jackie vyhledává ve svém oblíbeném baru na dvaadevadesáté ulici. Po nalezení správného cíle Estacado nasype něco cukrových řečiček o modelingu a herectví do jejích něžných oušek, aby si ji následně odvezl do svého bytu před očima krásné zelenooké barmanky Jenny a opět jí tak zlomil srdce. Estacado zatím netuší, že jeho milostné hrátky z velké dálky sleduje Bratrstvo temnoty a Společenství světla. Tahle noc má rozhodnout o budoucnosti rovnováhy ve světě a Estacado je uprostřed celé té hry, aniž by o to měl alespoň tušení.

Právě mu připadá nejvýznamnější válka mezi gangy, která se chystá vypuknout, když dveře jeho bytu vyrazí vojáci Bratrstva a najdou jej v zoufalé agónii, jak ze sebe zvrací černou kaši temnoty. Půlnoc udeřila, Jackie Estacado se zrovna dožil svých jednadvaceti let a Temnota, jejímž je nevědomým nositelem, se probouzí k životu. Skutečnost, že v onom okamžiku do jeho bytu dorazí vojáci Bratrstva, bojovnice světla a nájemný zabiják z konkurenčního gangu jsou bezvýznamné – všichni zemřou dřív, než si náhle všemocný Estacado uvědomí, že je vraždí.

Temnota, kterou zdědil po svých předcích, jej zaplavuje jako nekonečný příboj šílenství a dělá z něj pána noci, pána stínů, vládce smrti. Bude chvíli trvat, než Darkness pochopí podstatu svého genetického dědictví a naučí se využívat svých strašlivých schopností i zakrýt svou nepříjemnou slabinu. Během té doby udělají všichni okolo proto, aby se jej zmocnili nebo ho zničili. Válka mezi světlem a tmou, táhnoucí se od počátku věků, opět začíná nabírat na síle.

Darkness je, pokud vím, prozatím nejnákladnější komiksovou knihou, která u nás vyšla. Za svoji pětistovku však dostanete skutečně dokonale profesionálně nakreslené veledílo moderního amerického umění, které dokazuje, že přinejmenším v tomto oboru ještě Japonci neovládli světový trh.

Kresba je totiž extrémně precizní, dynamická a zároveň fantasticky romantická a děsivá, zkrátka je radost dívat se na všechny ty lepé děvy, které se příběhem proženou a všechnu tu brutální krvavou akci, která posunuje příběh kupředu. Myslím, že i Velký šéf by měl z Darknesse radost, kdyby se ovšem staral o někoho jiného, než o sebe.

Co je však na Darkness to nejefektnější a nejpůsobivější, je samotná proměna Estacada na Darknesse a způsob, jakým pak bojuje. Vize člověka, jehož stín se zvedá od nohou a pokrývá celé jeho tělo, vám ještě dlouho zůstane pod víčky. Následuje pokrytí jeho těla slizem a hmotu, která zadrží každou kulku, v zahalené tváři se rozsvítí oči jako diamanty a kolem jeho osoby se začne na všechny strany šířit Temnota, hrající černočernými stíny a světly nepozemských očí bytostí, z Temnoty zrozených. Ty pak na Darknessův povel vyráží vstříc oběti a věřte mi, že ta má jen malou šanci uniknout. Dlouho jsem se nesetkal s tak působivým zosobněním zla, naposledy to byl snad samotný Spawn, kterého však v mých očích shodil skutečně velmi průměrný film (ve srovnání s geniální předlohou).

Pokud rádi čtete moderní příběhy o epických bojích dobra se zlem, pak je tato kniha pro vás jako stvořená. Je sice pravda, že na ni většina z nás musí poněkud bolestivěji šetřit, nicméně za své těžce uspořené peníze dostanete do rukou skutečně velkolepé album nádherných obrazů (kniha obsahuje i galerii původních obálek čtyř samostatných sešitů, ve kterých příběh původně vyšel a galerii jejich alternativních obálek), které budete do rukou brát znovu a znovu, až začnete proklínat nakladatelství Calibre za tu mizernou vazbu, která na něco takového rozhodně není stavěná.

Další chybějící dílek v mozaice světové kultury zapadnul na své místo i u nás a nezbývá tak, než jej s povděkem uvítat a těšit se na další. Třeba právě monstrózní knihu 300 Franka Millera a Lynna Varleyho, která k nám v současné době doráží za dvojnásobek Darknessovy ceny.

Scénář: Garth Ennis
Kresba: Mark Silvestri a Batt
Překlad: Pavel Dort
Vydal: Calibre Publishing
Počet stran: 100
Cena: 499,- Kč

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 26 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 4 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 6 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A