Darksiders – nepřeskočil Fallout něco? (recenze CZ verze)

Zkuste si obout boty apokalyptického jezdce a rozvířit na Zemi válečný prach. Vedlejší účinky: při pohledu na váš meč zbledne král Artuš i Darth Vader.
Seznam kapitol
  1. Poslední den na Zemi
  2. Živoucí akce

Jako rozený střílečkář jsem se s RPGčky znal od vidění, občas jsme se potkali v okně, ale nikdy z toho nekoukalo nic vážnějšího. I když na mě tu a tam zamrkala, bál jsem udělat první krok, a teprv až jsme se potkali s dvojkou Diabla, začalo se to trochu lámat. Ale nakonec si mě nepozvala ani do menu, chápete to? Po nějaké době, až jsem se vzpamatoval, jsem zase pootevřel svou mechaniku pro další známost.

 

Jó, Mass Effect! Prožili jsme pár krásných nocí a vypadalo to opravdu nadějně, ale hlásek v hlavě mi pořád říkal, že možná není tím, za koho se vydává. Že to možná není tak úplně RPG, abychom si rozuměli.

 Začátek vám předloží celou hru na ochutnávku a poté odebere všechna patra z dortu, jen aby vás ho poté nechal znovu objevovat po kouskách

Chápete, mohl jsem si sice zvolit zaměření a ovládat sílu, ale i jako Adept jsem si připadal moc surově a násilnicky. V podstatě jako Soldier, jen jsem mohl nepřátele přes pokropením ještě odhodit na zem anebo znehybnět, tak jakápak romantika. Ale teď už mám jasno, seznámil jsem se totiž s Darksiders.

Vstupujete do zóny RPG

Přicestovalým hráčům Mass Effect nabídl atraktivní domácí sci-fi prostředí, solidní ovladatelnost a i ti nejzatvrzelejší minimálně načichli solidním příběhem, inventářem plným věcí a stromečkem schopností. Darksiders jde mnohem dál. Příběh sice tak masivně efektní není, ale kromě opravdu vymazleného herního světa vám do hlavy zasadí nefalšovanou RPG touhu po dalších a dalších vylepšeních pro hrdinův meč, pobíhání po mapě pro dostatečný kapitál na tu novou vlastnost a sebezdokonalování. Samozřejmě je to pořád jenom mlátička bez otevřeného herního světa a všeho kecání okolo, ale setsakra promakaná. 

darksiders01.png darksiders02.png

Do hry jste vtržení jako Válka, jeden ze čtyř apokalyptických jezdců, který přišel skoncovat se Zemí v procesu, o kterém se už skoro 2000 let píše v jedné opravdu známé knize pod jménem apokalypsa. Jenže něco se zvrtlo a lidstvu jako třetímu království mezí nebem a peklem měl čas teprve nadejít.

TIP: Díky gentlemanské dohodě můžete bez ohrožení dorážet protivníky a v chaotičtějších soubojích dejte přednost těm ve vzduchu. Vyplatí se to.

Prvních pár minut hry se tedy proháníte ulicemi zničeného New Yorku se svým pekelně nabroušeným mečem a ničíte všechno dle libosti, hned vzápětí si jako trest za nepovedenou dehumanizaci zkusíte, jaké to je být úplně bez schopností a hledáte pravého viníka této konspirace. Zkrátka příběhu si nemusíte vůbec všímat a já jednoznačně tleskám začátku jako velmi zaobalenému tutorialu. Ten vám předloží celou hru na ochutnávku a poté odebere všechna patra z dortu, jen aby vás ho poté nechal znovu objevovat po kouskách.

darksiders07.png darksiders08.png

Můj první dojem ze hry byl ohromný. Ne, to já jsem byl ohromný a můj meč byl ohromný, všechno okolo mi přišlo minimální. Auta jsem používal jako kladivo a lidi jsem mohl zašlapovat, meč na zádech jsem měl větší než je většina počátečních nepřátel a od pohledu těžký minimálně jako lednice. Jenže po čase potkáte prvního bosse a zjistíte, že obrovský je pro změnu on a ten malý brouček dole jste vy. A meč, no, najednou je to párátko. V Darksiders je všechno relativní a hráč slouží jako měřítko okolností. Tak se potom nedivte, až budete bojovat s 10x větším drakem.

Motivační interakce

Okolí je zpracováno naprosto bravurně. Na pozadí velkoměsta se designérům povedlo vklínit do hry nádech fantasy a na čem se teprve vyřádili, jsou unikátní nepřátelé. Obří hroudovitý Žalářník se třema očima, jednou rukou ve tvaru pytle brambor a klecí, ze které po jeho pádu vyleze otrok, aby začal s resuscitací? Jen do mě. Dostanete se i do lokací jako je hřbitov, stoky, katedrála, krajina a všude je vždy dostatek materiálu, ať už použitelného vlastnoručně jako zbraň, nebo minimálně na rozbití. A to ne jen tak samoúčelně, i z malinké židličky vyždímáte bodík ve formě dušičky.

darksiders_artwork03.jpg

Dušičky, dušičky. O nich by se slušelo napsat, že slouží jako hlavní hybatel hry. Je jich trio typů – modré jako univerzální platidlo, žluté doplňují ukazatel schopností pojmenovaný zlost a zelené doplňují zdraví.

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | Akční RPG
Výrobce: Vigil Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 24. října 2010
  • Motivace číhá všude
  • Leveldesign
  • Správně namíchaný koktejl
  • Puzzly
  • Konzolovka každým coulem
  • Graficky slabší
  • Zdržovací pasáže

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A