Dead By Daylight Mobile: naháněčka konečně i na mobilech | Recenze

Trvalo to dlouho, ale konečně si můžeme Dead By Daylight užívat i na mobilních telefonech.

Co baví

  • Klasická hratelnost
  • Zdarma a bez reklam
  • Příjemně známé pocity
  • Široké možnosti customizace

Co vadí

  • Dlouhý matchmaking
  • Nejisté ovládání
7/10
Hodnocení

Když se řekne asymetrický multiplayer, mnohé hráče pravděpodobně na první dobrou napadne Dead By Daylight vývojářského studia Behaviour Interactive. Přestože titul z roku 2016, respektive 2017 v případě herních konzolí, nezaznamenal přesvědčivý úspěch ihned po svém vydání, dnes bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co lze v daném žánru hledat. Stoupající popularitu navíc potvrzuje vydání na Nintendo Switch v roce 2019 a nyní konečně i na mobilní platformy Android a iOS.

Klíč k úspěchu

Za plošným úspěchem této multiplayerové hororovky stojí hned několik faktorů. Především je to relativně dobře zpracovaný a vyladěný koncept, vydařená hratelnost a neustálá péče ze strany vývojářů, a to i několik let po samotném vydání. Balíček hratelných postav je k dnešnímu dni skutečně široký a vybere si opravdu každý.

Screenshot_20200514_111953_com.bhvr.deadbydaylight.jpg
Úvod hry obstarává klasický tutoriál

K tomu je třeba přičíst velké množství customizace či nejrůznějších perků pro jednotlivé hrdiny a úspěch je na světě. Nikoho tak jistě nepřekvapí, že mobilní verze Dead By Daylight se nesnaží nikterak zbytečně experimentovat a přináší hráčům co možná nejvěrnější předělávku originálu, pochopitelně upravenou tak, aby bylo možné si ji pohodlně užívat i na této platformě.

Screenshot_20200514_113114_com.bhvr.deadbydaylight.jpgScreenshot_20200514_113516_com.bhvr.deadbydaylight.jpgScreenshot_20200514_113759_com.bhvr.deadbydaylight.jpg
Po grafické stránce se jedná o dostačující průměr

V základu hratelnosti tedy opět stojí jednoduchá myšlenka o partě přeživších a úchylném zabijákovi, který se snaží zmařit jejich útěk na konkrétní mapě. Cílem jednotlivých chudáků je v co možná nejefektivnější kooperaci nahodit několik generátorů, aktivovat únikové dveře a prchnout na svobodu, naopak hlavním úkolem killera je tomuto úniku zabránit a zmasakrovat všechno živé. V tomto prostém, avšak zábavném konceptu se tak rozvíjí nervy drásající hra na kočku a několik malých bezbranných myšiček.

Menší, ale důvěrně známá

Mobilní verze hry Dead By Daylight nabízí víceméně totožný a povědomý herní zážitek, na který jsme zvyklí, avšak v tzv. lite verzi. Titul pochopitelně není tak obsáhlý a komplexní, na poměry mobilní hry však plní svůj úkol dostatečně. K dispozici je na výběr 15 zabijáků a o něco více uprchlíků, většina se však zpřístupní až postupným hraním, konkrétně nákupem za vydělané penízky. Herní měny jsou ve hře celkem tři. Ke kompletnímu zisku všech hratelných postav si však připravte nějaké ty reálné peníze, zapomeňte na to, že si vše zasloužíte hraním.

 

Mobilní verze hry Dead By Daylight nabízí víceméně totožný a povědomý herní zážitek, na který jsme zvyklí, avšak v tzv. lite verzi

 

Titul je sice plně free-to-play, obsahuje ale celkem pochopitelně systém mikrotransakcí, který ovšem naštěstí není nikterak vlezlý a nezasahuje větším způsobem do celkové vyváženosti hry. Na obranu vývojářů je však třeba dodat, že jakkoli se zprvu může zdát systém levelování a zisku herní měny zdlouhavý, hra odměňuje téměř každý váš krok. Součástí jsou pochopitelně i denní odměny či bonusy za dosažení nejrůznějších met.

Screenshot_20200514_114147_com.bhvr.deadbydaylight.jpg
Tradiční hratelnost zůstala zachována

V rámci hratelnosti nechybí široká customizace zahrnující nákup oblečení či celkového vzhledu postav, a to v docela širokém podání. Zmíněné nákupy se uskutečňují především na základě měny, kterou lze získat za herní úspěchy. Samozřejmostí je také postupné levelování jednotlivých charakterů, kterým následně můžete přiřazovat kupu získaných perků.

Screenshot_20200514_114603_com.bhvr.deadbydaylight.jpgScreenshot_20200514_114615_com.bhvr.deadbydaylight.jpgScreenshot_20200515_085342_com.bhvr.deadbydaylight.jpg
Výběr postav je dostatečně pestrý

Nabídka je vážně široká a díky nutnosti levelovat každou postavu zvláště asi nějaké to vyčerpání obsahu jen tak nehrozí. Zapomínat nesmíme ani na tzv. „Bloodmarket“, který představuje neustále obměňovanou nabídku předmětů, kterými si lze zpříjemnit herní zážitek.

Trocha nejistoty

Po stránce hratelnosti titul zůstal v jádru víceméně stejný, pochopitelně v osekanější podobě. O obsah Dead By Daylight měl obavy asi málokdo, mnohem větší otazníky jistě vzbuzovalo ovládání. To je koncipováno na šíři zařízení, kdy levým palcem zajišťujete pohyb, pravým potom otáčení postavy. Mezi těmito tlačítky je dále v případě potřeby umístěno tlačítko akce.

Screenshot_20200516_091036_com.bhvr.deadbydaylight.jpg
Pestrá je rozhodně i customizace

Další činnosti, jako pokládání pastí či QTE v případě opravy generátorů, jsou koncipovány na pravou stranu. Samotný systém není v žádném případě navržen špatně a vychází z ověřené praxe, bohužel jeho přesnost a spolehlivost není zrovna nejlepší. Nezřídka dochází ke zmatečnému otáčení kamery či nulové odezvě v případě snahy o vykonání akce.

Screenshot_20200515_090646_com.bhvr.deadbydaylight.jpgScreenshot_20200515_090702_com.bhvr.deadbydaylight.jpgScreenshot_20200516_090829_com.android.vending.jpg
Titul je free-to-play, připravte se na mikrotransakce

Možná je to jen otázka zvyku, každopádně jsem při hraní nezískal stoprocentní pocit kontroly nad tím, co vlastně vykonávám, což v samotné hře může často vést k nezdarům.

Tak takhle teda ne

Tou nejslabší stránkou mobilní verze hry (alespoň tedy na recenzovaném systému Android), je rozhodně samotný matchmaking, který v současné podobě sráží celkový zážitek hodně hluboko. Katastrofální je situace zejména při hře za zabijáka, na kterou se čeká standardně pět i více minut. Hráči na diskuzních fórech hovoří dokonce i desítkách minut.

 

Tou nejslabší stránkou mobilní verze hry je rozhodně samotný matchmaking, který v současné podobě sráží celkový zážitek hodně hluboko.

 

V případě hry za přeživšího je situace o něco lepší, každopádně pod dvě minuty čekání se dostanete zřídkakdy. To je bohužel věc, na které bude třeba rozhodně zapracovat. Dnešní doba nepřeje čekání, hráči chtějí kliknout a hrát. Podobné prodlevy vedou k frustraci a ztrátě zájmu.

Po technické stránce je přitom hra v poměrně slušné kondici. Grafická stránka sice není úplně ohromující, každopádně na poměry mobilní hry stále nadstandardní, pochopitelně v závislosti na výkonu vašeho mobilního zařízení. Na Huawei P30 Lite jsme sice nedosáhli nikterak oslnivých grafických orgií, hra ovšem běžela plynule, dokonce při 60 FPS a telefon vše zvládal s přehledem, pochopitelně s typickým zahříváním.

Jako vždy ovšem platí, že s vyšším výkonem mobilního telefonu roste i výsledná grafický kvalita. Výkonu zkrátka není nikdy nazbyt. To zjistíte na výkonnějším stroji, jako v našem případě Samsungu Galaxy S20, který zvládal vše na nejvyšší detaily, zahříval se ale o něco více. Zapomínat byste rozhodně neměli ani na dostatečnou rezervu baterie přístroje, věřte, že se bude rozhodně hodit.

Verdikt

Mobilní verze asymetrické hororové klasiky Dead By Daylight je víceméně povedenou předělávkou s důrazem na tradiční hodnoty hry. Jak se dalo očekávat, došlo k částečnému osekání celkového obsahu a zjednodušení hratelnosti, i tak se ovšem vývojářům podařilo zachytit to nejlepší z předlohy. Bohužel výsledné pocity kazí nejisté a nepřesvědčivé ovládání a zejména propadák v podání matchmakingu, který je v dnešní uspěchané době, zejména potom v případě mobilního zařízení, neakceptovatelný.

   Hra byla recenzována na telefonech Huawei P30 a Samsung Galaxy S20.             

Diskuze (1) Další článek: Umělec v Dreams napodobil lokaci z tech dema Unreal Enginu 5

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

Martin Nahodil
Logické
Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Zaklínač se vrátí, nikoliv však nutně s Geraltem v hlavní roli…

Lukáš Václavík
ZaklínačCD Projekt RED
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Obří balík her za pusu. Ale když zaplatíte víc, dobře uděláte

Lukáš Václavík
PC
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Populární MMO konečně zamířilo i do našich krajů a boří rekordy.

Michal Maliarov
Lost ArkSteam
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

Radek Wunderlich
Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

Lukáš Václavík
PS5Sony
Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Michal Maliarov
Hry zdarmaRise of the Tomb RaiderTomb Raider 2013Shadow of the Tomb Raider
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Vojtěch Matušinský
Téma
Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Jedná se o pojistku, jak si originální gameplay ponechat.

Radek Wunderlich
Death StrandingByznys
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
Doupě
PlayStationSony
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka