Dead Rising 2 – vycachtejte se v krvi (recenze)

vytisknout velikost písma
Chucku, co to děláš s tou sekačkou? Zombie kusy! A dělat je můžete i vy v pokračování jedné z nejotřelejších third person akcí. Bude krev.
Seznam kapitol
 1. Baseballka + hřebíky = spousta legrace
 2. Dojdi, zachraň, zabij

Pádlem v loďce odštuchujete vodu, což je nuda. Motorovou pilou v lese kácíte stromy a to je ještě větší pruda. V Dead Rising 2 lepící páskou nalepíte motorové pily na pádlo a výslednou zbraní hromadného ničení na jemno plátkujete nedozírné zástupy zombíků. A TO je zábava!

 

Apokalypsa pro trpělivé

Dead Rising 2 je jednou z těch her, jejíž slaďounce zetlelé jádro se ukrývá v pořádně tvrdém hrudním koši a bavit se začnete, až se k němu prolámete. Seznámení s motorkářem Chuckem Greenem, toho času vydělávajícím si na léky pro svou pokousanou dceru prostřednictvím úchylné soutěže v masakrování zombíků jménem Terror is Reality, je totiž hodně, hodně pozvolné a penetrované nahrávacími obrazovkami víc než rozhodčí na soutěži slepých šipkařů.

Dead Rising 2 je jednou z těch her, jejíž slaďounce zetlelé jádro se ukrývá v pořádně tvrdém hrudním koši

Když už jsem potřetí zíral na loadování, které trvalo stejně dlouho jako animace před ním, měl jsem sto chutí sežvýkat si obličej a nečekat, až to udělá někdo ze mrtvolně nahnilého osazenstva.

Dead rising 2 04.jpg Dead rising 2 05.jpg

Nicméně pokud se prokoušete úvodem (a nenecháte se prokousat), ve kterém se budovy a ulice města hazardu Fortune City plní šouravou chůzí živých mrtvých, dočkáte se pravé vražedné nirvány. Celá hra je totiž koncipovaná jako obrovské hřiště, na kterém místo plácání báboviček porcujete, pálíte, krouháte, probodáváte, přesekáváte, tříštíte, vyhazujete do vzduchu a jinak pestře masakrujete stovky a stovky a stovky a stovky…zombíků. 

Základem této third person akce je nepřeberná změť aktivních a použitelných předmětů – prakticky cokoliv vidíte můžete sebrat a pokusit se tím ubezdušit některého na vás se sápajícího zombíka. S požárnickou sekerou to jde pochopitelné lépe než třeba s obřím plyšovým medvědem z hračkářství. Méďu ovšem můžete aspoň nahniláčovi narazit na hlavu, aby do toho umírání vypadal trochu veseleji.  Předmětů je spousta a mění se logicky podle místa. V obchodech s hudebními nástroji můžete popadnout kytary a desky, v klenotnictví hrst šperků (věřte, hodí se), v kasinech zase třeba rovnou celé kolo z rulety a rozestavěný hotel je plný podbíjecích palic a vrtaček.

Baseballka + hřebíky = spousta legrace

Dead rising 2 06.pngKromě přímo aktivních věcí narazíte i na jídlo a pití, které doplňuje zdraví, či oblečení, které slouží…no, k oblečení. Hodí se i speciální magazíny přidávající bonusy, pokud je máte v inventáři. Díky velké svobodě a možnostem je Dead Rising občas dost bizarní zážitek, ostatně v jaké jiné hře můžete pobíhat po kasínu s týpkem oblečeným do ženského kostýmku, s respirační maskou na tváři a žduchat obří plastovou kostkou do mručících zombií?

Novinkou Dead Rising 2 je možnost kombinovat předměty a vytvářet brutálnější a úchylnější zbraně. Na začátku zmíněné motorové pádlo je jenom jednou z možností a to ještě tou méně šílenou. Jinak tu lze například spojit dopravní kužel se sprejem a vytvořit akustický rozplseskávač hlav, metat šperky (jsem říkal, že se hodí) foukačem listí, či nalepit pár vrtaček na kýbl a udělat si instantní trepanační sadu – stačí nasadit zombíkovi na hlavu, vychutnat si vysokootáčkové kvílení a… PLESK!

Vytvořené zbraně jsou obecně silnější a navíc vás odměňují vyšší porcí zkušeností. Jakkoliv je totiž obrovská volnost a možnosti masakrování osvěžující, jako dlouhodobá motivace by asi nevystačila. Proto může Chuck ve stylu RPG postupovat na vyšší úrovně, díky čemuž se učí nové údery, stává se rychlejším, získává nové sloty do inventáře a hlavně se mu odemykají nové kombinace předmětů. Bohužel i s RPG prvky souvisí zmiňovaná úvodní nuda, kdy prostě pár úrovní potrvá, než se z Chucka stane použitelný zabiják.

Čas zabít, čas zachránit

Pochopitelně veškeré to pobíhání po Fortune City  má vyšší smysl, než jen nonstop akci, i když ta je hlavním jádrem hry. Už jsem to trochu nakousl, hrajete za Chucka Greena, jehož dcera byla kousnuta zombií a Chuck jako správný milující otec ji musí shánět a každý den píchnout Zombrex.  Po invazi neživáků se mu podaří s hrstkou dalších přeživších schovat do bunkru, odkud vyráží prvně shánět vzácné léčivo a po chvíli i pátrat po tom, kdo se snaží na něj shodit vinu za nastalou zombiekalypsu. Má na to tři dny. A to doslova.

Dead rising 2 02.jpg Dead rising 2 03.jpg

Dead Rising 2 je stejně jako první díl unikátní v začlenění stále ubíhajícího času do příběhu. Celá dějová linka je rozdělena do několika kapitol, které jsou omezeny časovým limitem a rozprostřeny do zmiňovaných tří dnů.

Dead Rising 2 je stejně jako první díl unikátní v začlenění stále ubíhajícího času do příběhu

Například dcerce Katey musíte píchnout Zombrex každý den mezi sedmou a osmou a pokud se někde zaseknete, z holčiny bude zombice. Myslet musíte i na to, že časový limit se nemusí prodloužit po splnění dílčího úkolu.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Zombie vyvražďovačka
Výrobce: Blue Castle Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 28. září 2010
 • Spousta, spousta zombíků k masakrování
 • Originální systém ubíhajícího času
 • Vytváření zbraní
 • Smysl pro (specifický)humor
 • Dlouhé a časté nahrávání
 • Velmi pomalý úvod
 • Specifické ukládání a postup hrou
 • Občas repetetivní
Související články
 1. Left 4 Dead 2: The Passing – překvapivá setkání
 2. Zombie Driver - taxikářem v zombie městě
 3. Dojmy: Necrovision: Lost Company - pokračování, nepokračování

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

22.  8.  2017 | | 5 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A