Dead Rising 2 – vycachtejte se v krvi (recenze)

Chucku, co to děláš s tou sekačkou? Zombie kusy! A dělat je můžete i vy v pokračování jedné z nejotřelejších third person akcí. Bude krev.
Seznam kapitol
 1. Baseballka + hřebíky = spousta legrace
 2. Dojdi, zachraň, zabij

Pádlem v loďce odštuchujete vodu, což je nuda. Motorovou pilou v lese kácíte stromy a to je ještě větší pruda. V Dead Rising 2 lepící páskou nalepíte motorové pily na pádlo a výslednou zbraní hromadného ničení na jemno plátkujete nedozírné zástupy zombíků. A TO je zábava!

 

Apokalypsa pro trpělivé

Dead Rising 2 je jednou z těch her, jejíž slaďounce zetlelé jádro se ukrývá v pořádně tvrdém hrudním koši a bavit se začnete, až se k němu prolámete. Seznámení s motorkářem Chuckem Greenem, toho času vydělávajícím si na léky pro svou pokousanou dceru prostřednictvím úchylné soutěže v masakrování zombíků jménem Terror is Reality, je totiž hodně, hodně pozvolné a penetrované nahrávacími obrazovkami víc než rozhodčí na soutěži slepých šipkařů.

Dead Rising 2 je jednou z těch her, jejíž slaďounce zetlelé jádro se ukrývá v pořádně tvrdém hrudním koši

Když už jsem potřetí zíral na loadování, které trvalo stejně dlouho jako animace před ním, měl jsem sto chutí sežvýkat si obličej a nečekat, až to udělá někdo ze mrtvolně nahnilého osazenstva.

Dead rising 2 04.jpg Dead rising 2 05.jpg

Nicméně pokud se prokoušete úvodem (a nenecháte se prokousat), ve kterém se budovy a ulice města hazardu Fortune City plní šouravou chůzí živých mrtvých, dočkáte se pravé vražedné nirvány. Celá hra je totiž koncipovaná jako obrovské hřiště, na kterém místo plácání báboviček porcujete, pálíte, krouháte, probodáváte, přesekáváte, tříštíte, vyhazujete do vzduchu a jinak pestře masakrujete stovky a stovky a stovky a stovky…zombíků. 

VIDEO: 3449 'Dead Rising 2 - What Would Chuck Do'

Základem této third person akce je nepřeberná změť aktivních a použitelných předmětů – prakticky cokoliv vidíte můžete sebrat a pokusit se tím ubezdušit některého na vás se sápajícího zombíka. S požárnickou sekerou to jde pochopitelné lépe než třeba s obřím plyšovým medvědem z hračkářství. Méďu ovšem můžete aspoň nahniláčovi narazit na hlavu, aby do toho umírání vypadal trochu veseleji.  Předmětů je spousta a mění se logicky podle místa. V obchodech s hudebními nástroji můžete popadnout kytary a desky, v klenotnictví hrst šperků (věřte, hodí se), v kasinech zase třeba rovnou celé kolo z rulety a rozestavěný hotel je plný podbíjecích palic a vrtaček.

Baseballka + hřebíky = spousta legrace

Dead rising 2 06.pngKromě přímo aktivních věcí narazíte i na jídlo a pití, které doplňuje zdraví, či oblečení, které slouží…no, k oblečení. Hodí se i speciální magazíny přidávající bonusy, pokud je máte v inventáři. Díky velké svobodě a možnostem je Dead Rising občas dost bizarní zážitek, ostatně v jaké jiné hře můžete pobíhat po kasínu s týpkem oblečeným do ženského kostýmku, s respirační maskou na tváři a žduchat obří plastovou kostkou do mručících zombií?

Novinkou Dead Rising 2 je možnost kombinovat předměty a vytvářet brutálnější a úchylnější zbraně. Na začátku zmíněné motorové pádlo je jenom jednou z možností a to ještě tou méně šílenou. Jinak tu lze například spojit dopravní kužel se sprejem a vytvořit akustický rozplseskávač hlav, metat šperky (jsem říkal, že se hodí) foukačem listí, či nalepit pár vrtaček na kýbl a udělat si instantní trepanační sadu – stačí nasadit zombíkovi na hlavu, vychutnat si vysokootáčkové kvílení a… PLESK!

Vytvořené zbraně jsou obecně silnější a navíc vás odměňují vyšší porcí zkušeností. Jakkoliv je totiž obrovská volnost a možnosti masakrování osvěžující, jako dlouhodobá motivace by asi nevystačila. Proto může Chuck ve stylu RPG postupovat na vyšší úrovně, díky čemuž se učí nové údery, stává se rychlejším, získává nové sloty do inventáře a hlavně se mu odemykají nové kombinace předmětů. Bohužel i s RPG prvky souvisí zmiňovaná úvodní nuda, kdy prostě pár úrovní potrvá, než se z Chucka stane použitelný zabiják.

Čas zabít, čas zachránit

Pochopitelně veškeré to pobíhání po Fortune City  má vyšší smysl, než jen nonstop akci, i když ta je hlavním jádrem hry. Už jsem to trochu nakousl, hrajete za Chucka Greena, jehož dcera byla kousnuta zombií a Chuck jako správný milující otec ji musí shánět a každý den píchnout Zombrex.  Po invazi neživáků se mu podaří s hrstkou dalších přeživších schovat do bunkru, odkud vyráží prvně shánět vzácné léčivo a po chvíli i pátrat po tom, kdo se snaží na něj shodit vinu za nastalou zombiekalypsu. Má na to tři dny. A to doslova.

Dead rising 2 02.jpg Dead rising 2 03.jpg

Dead Rising 2 je stejně jako první díl unikátní v začlenění stále ubíhajícího času do příběhu. Celá dějová linka je rozdělena do několika kapitol, které jsou omezeny časovým limitem a rozprostřeny do zmiňovaných tří dnů.

Dead Rising 2 je stejně jako první díl unikátní v začlenění stále ubíhajícího času do příběhu

Například dcerce Katey musíte píchnout Zombrex každý den mezi sedmou a osmou a pokud se někde zaseknete, z holčiny bude zombice. Myslet musíte i na to, že časový limit se nemusí prodloužit po splnění dílčího úkolu.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Zombie vyvražďovačka
Výrobce: Blue Castle Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 28. září 2010
 • Spousta, spousta zombíků k masakrování
 • Originální systém ubíhajícího času
 • Vytváření zbraní
 • Smysl pro (specifický)humor
 • Dlouhé a časté nahrávání
 • Velmi pomalý úvod
 • Specifické ukládání a postup hrou
 • Občas repetetivní
Související články
 1. Left 4 Dead 2: The Passing – překvapivá setkání
 2. Zombie Driver - taxikářem v zombie městě
 3. Dojmy: Necrovision: Lost Company - pokračování, nepokračování

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |16 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce