Dědictví předků, kteří přijdou po nás

Budete si trhat vlasy z hlavy, budete bušit hlavou do klávesnice, budete spát hodinu denně, budete zoufalí. The Ward je totiž adventura ze staré školy a k tomu ještě logická. Malí pařánci tedy mohou zpátky do postýlky, my starší na chvíli zavzpomínáme.
Dědictví předků, kteří přijdou po nás

Žánr: Adventura
Minimum: Pentium 133 MHz, 130 MB volného místa na HDD, 32 MB RAM, CD-ROM 8x, Windows 95
3D: ne
Multiplayer: ne
Výrobce: Fragile Bits Interactive
Distributor:
?

Dobré adventury je dnes třeba vyvažovat zlatem. Jak generace odchovaná jmény Infocom, Sierra nebo LucasArts pomalu stárne, objevuje se jich stále méně. Některé navíc sklouzávají k pouhému řešení sady problémů (typické pro české adventury, ale zase se chvíli pobavíte) nebo odrazují přílišnou snahou o originalitu (Monkey Island 4, ale Martinovi Vlachovi to raději neříkejte). Dobrá adventura stojí především na příběhu, atmosféře a tradičním způsobu rozhovorů a sbírání a používání předmětů. Pokud autoři dodají něco navíc a mají přesnou představu o tom, co očekávají, je to jedině dobře (pohyblivá kamera ve hře Gabriel Knight 3 nebo akční část hry Omicron: The Nomad Soul).

The Ward splňuje kritéria pouze z části, atmosféra je vynikající, ovládání je dovedeno téměř k dokonalosti, příběh je však slabší, jako by začínající tým Fragile Bits podřídil vše jedinému cíli: vytvořit maximálně realistickou adventuru, či spíše logickou hříčku, ve smyšleném prostředí.

The WardThe Ward

The WardThe Ward

Jste David Walker, jeden ze tří členů expedice Apollo 19, která má za úkol prozkoumat nezvyklou seismickou aktivitu na povrchu Měsíce. Vše probíhá dobře až do chvíle, kdy osádka velitelského modulu zpozoruje těleso neznámého původu, které se velmi rychle blíží se k místu výsadku. Velitelský modul je zničen, výsadkový modul následuje ihned po něm. Ocitáte se sám na povrchu Měsíce před hradbou zelené mlhy.

Probuzení je kruté. Pod měsíčním povrchem je skryta základna mimozemského původu. Nad hlavou mechanický strážce, místnost nese stopy boje. Nehoda nebo se vám někdo snaží zachránit život? Tak začíná dlouhá cesta za tajemstvím Technoviru, která vás přes Mars zavede až za hranice sluneční soustavy, ke Svaté hoře, abyste konečně naplnili svůj osud a skrze propast času doručili lidstvu dědictví předků.

Pochválit musím především prostředí plné technologických artefaktů, které jsou často propracovány do značných detailů. Právě artefakty dodávají hře kovovou příchuť a přívlastek „hard-core“. Mnoho z nich budete totiž nuceni v průběhu své cesty použít, což předpokládá, že nejdříve pochopíte, jak vlastně fungují. Mikroskop je hračka, bezpečnostní a řídící systém stanice je už zajímavější a systémy mezihvězdné lodě, to jen sen každého absolventa Hvězdné akademie.

The WardThe Ward

The WardThe Ward

Kromě artefaktů narazíte také na celou řadu hlavolamů, které většinou obnášejí složení určitého obrazce. Základní varianta je obměnou klasické hříčky, kdy ve čtvercové krabičce přemisťujete 8 čtverhranných kamenů do správných pozic, obtížnější je už např. skládání barevného obrazce, kde se jednotlivé díly vzájemně překrývají a fungují jako barevný filtr.

To je přitom jen několik málo způsobů (velice častá je smrt, některé činnosti jsou časově omezeny), kterými autoři pumpují atmosféru na maximum. Napomáhá i dobře vystavěný příběh, který zručně pracuje s pocitem objevování neznámého. Výsledkem byly dny, které získaly obvyklých 24 hodin, a šéfredaktor, který v době od 1 do 5 hodin ráno při prosbách o pomoc utratil částku přesahující výši mého honoráře (jenom nevím, zda je to dobře nebo špatně :). Ano, The Ward je místy hodně těžká adventura.

Na druhé straně je hra tak oproštěná od emocí, že se sama pomalu stává jednou velkou hříčkou, kde potěšení plyne z úspěšného vyřešení obtížného problému. Celá hra klade důraz na logiku, což většinou poznáte podle toho, že se plácnete do čela a zvoláte: „No jasně!“, případně se prohlásíte za idiota a v průběhu následujících 5 minut jste ochotni to potvrdit i písemně. Pokud dokážete navíc např. připravit dokonalou past (hra vám v tom napomáhá např. tím, že se na některé části scény můžete podívat blíže), může to být i 10 minut. V oblasti logiky můžete sice argumentovat tvrzením, že logika autorů je něco úplně jiného, než logika vaše, mohu vás však ujistit, že do čela se nás plácalo více.

The WardThe Ward

The WardThe Ward

Krátkou zmínku zaslouží zpracování. Hudba je vynikající podobně jako střih a scénář řady filmových sekvencí. Velmi průměrné je naopak grafické zpracování. Z obrázků je patrné, že grafici se sice snažili, ale s omezeným rozpočtem bylo zřejmě nutné stanovit priority. Osobně mi však průměrná grafika vůbec nevadí, odpovídá potřebám hry a u adventury nehraje kritickou roli. Zamrzí pouze nízké rozlišení (640×480), které na větších monitorech nevypadá příliš dobře. Namluveny jsou pouze filmové sekvence, ve hře si musíte vystačit s titulky. Ovládání je vyřešeno výborně stejně jako nahrávání a ukládání pozic (včetně automatického). Nic vás tak nezdržuje od vlastního hraní.

The Ward je zvláštní hrou. Spíše než adventura se mi jeví jako logická hříčka, kde vše je podřízeno motivaci k dalšímu postupu. Je to svým způsobem návrat do zlatého věku adventur, kdy hlavní potěšení plynulo z vyřešení obtížného problému. Pokud vám takové hry chybí, je The Ward dobrou volbou. Pokud dáváte přednost příběhu a emocím, zkuste např. The Longest Journey nebo Omicron: The Nomad Soul.

The WardThe Ward

Nevšední a pohlcující zážitek, pozoruhodný příběh, tajemno, odvážné technologické vize, působivé prostředí, hlavolamy a artefakty, realistický děj. Jen výjimečnost žánru mě nutí dát osmičku, pro mě osobně jasná devítka.

Grafika: 6/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10
Nevšední a pohlcující zážitek, pozoruhodný příběh, tajemno, odvážné technologické vize, působivé prostředí, hlavolamy a artefakty, realistický děj.
Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A