Dědictví předků, kteří přijdou po nás

Budete si trhat vlasy z hlavy, budete bušit hlavou do klávesnice, budete spát hodinu denně, budete zoufalí. The Ward je totiž adventura ze staré školy a k tomu ještě logická. Malí pařánci tedy mohou zpátky do postýlky, my starší na chvíli zavzpomínáme.
Dědictví předků, kteří přijdou po nás

Žánr: Adventura
Minimum: Pentium 133 MHz, 130 MB volného místa na HDD, 32 MB RAM, CD-ROM 8x, Windows 95
3D: ne
Multiplayer: ne
Výrobce: Fragile Bits Interactive
Distributor:
?

Dobré adventury je dnes třeba vyvažovat zlatem. Jak generace odchovaná jmény Infocom, Sierra nebo LucasArts pomalu stárne, objevuje se jich stále méně. Některé navíc sklouzávají k pouhému řešení sady problémů (typické pro české adventury, ale zase se chvíli pobavíte) nebo odrazují přílišnou snahou o originalitu (Monkey Island 4, ale Martinovi Vlachovi to raději neříkejte). Dobrá adventura stojí především na příběhu, atmosféře a tradičním způsobu rozhovorů a sbírání a používání předmětů. Pokud autoři dodají něco navíc a mají přesnou představu o tom, co očekávají, je to jedině dobře (pohyblivá kamera ve hře Gabriel Knight 3 nebo akční část hry Omicron: The Nomad Soul).

The Ward splňuje kritéria pouze z části, atmosféra je vynikající, ovládání je dovedeno téměř k dokonalosti, příběh je však slabší, jako by začínající tým Fragile Bits podřídil vše jedinému cíli: vytvořit maximálně realistickou adventuru, či spíše logickou hříčku, ve smyšleném prostředí.

The WardThe Ward

The WardThe Ward

Jste David Walker, jeden ze tří členů expedice Apollo 19, která má za úkol prozkoumat nezvyklou seismickou aktivitu na povrchu Měsíce. Vše probíhá dobře až do chvíle, kdy osádka velitelského modulu zpozoruje těleso neznámého původu, které se velmi rychle blíží se k místu výsadku. Velitelský modul je zničen, výsadkový modul následuje ihned po něm. Ocitáte se sám na povrchu Měsíce před hradbou zelené mlhy.

Probuzení je kruté. Pod měsíčním povrchem je skryta základna mimozemského původu. Nad hlavou mechanický strážce, místnost nese stopy boje. Nehoda nebo se vám někdo snaží zachránit život? Tak začíná dlouhá cesta za tajemstvím Technoviru, která vás přes Mars zavede až za hranice sluneční soustavy, ke Svaté hoře, abyste konečně naplnili svůj osud a skrze propast času doručili lidstvu dědictví předků.

Pochválit musím především prostředí plné technologických artefaktů, které jsou často propracovány do značných detailů. Právě artefakty dodávají hře kovovou příchuť a přívlastek „hard-core“. Mnoho z nich budete totiž nuceni v průběhu své cesty použít, což předpokládá, že nejdříve pochopíte, jak vlastně fungují. Mikroskop je hračka, bezpečnostní a řídící systém stanice je už zajímavější a systémy mezihvězdné lodě, to jen sen každého absolventa Hvězdné akademie.

The WardThe Ward

The WardThe Ward

Kromě artefaktů narazíte také na celou řadu hlavolamů, které většinou obnášejí složení určitého obrazce. Základní varianta je obměnou klasické hříčky, kdy ve čtvercové krabičce přemisťujete 8 čtverhranných kamenů do správných pozic, obtížnější je už např. skládání barevného obrazce, kde se jednotlivé díly vzájemně překrývají a fungují jako barevný filtr.

To je přitom jen několik málo způsobů (velice častá je smrt, některé činnosti jsou časově omezeny), kterými autoři pumpují atmosféru na maximum. Napomáhá i dobře vystavěný příběh, který zručně pracuje s pocitem objevování neznámého. Výsledkem byly dny, které získaly obvyklých 24 hodin, a šéfredaktor, který v době od 1 do 5 hodin ráno při prosbách o pomoc utratil částku přesahující výši mého honoráře (jenom nevím, zda je to dobře nebo špatně :). Ano, The Ward je místy hodně těžká adventura.

Na druhé straně je hra tak oproštěná od emocí, že se sama pomalu stává jednou velkou hříčkou, kde potěšení plyne z úspěšného vyřešení obtížného problému. Celá hra klade důraz na logiku, což většinou poznáte podle toho, že se plácnete do čela a zvoláte: „No jasně!“, případně se prohlásíte za idiota a v průběhu následujících 5 minut jste ochotni to potvrdit i písemně. Pokud dokážete navíc např. připravit dokonalou past (hra vám v tom napomáhá např. tím, že se na některé části scény můžete podívat blíže), může to být i 10 minut. V oblasti logiky můžete sice argumentovat tvrzením, že logika autorů je něco úplně jiného, než logika vaše, mohu vás však ujistit, že do čela se nás plácalo více.

The WardThe Ward

The WardThe Ward

Krátkou zmínku zaslouží zpracování. Hudba je vynikající podobně jako střih a scénář řady filmových sekvencí. Velmi průměrné je naopak grafické zpracování. Z obrázků je patrné, že grafici se sice snažili, ale s omezeným rozpočtem bylo zřejmě nutné stanovit priority. Osobně mi však průměrná grafika vůbec nevadí, odpovídá potřebám hry a u adventury nehraje kritickou roli. Zamrzí pouze nízké rozlišení (640×480), které na větších monitorech nevypadá příliš dobře. Namluveny jsou pouze filmové sekvence, ve hře si musíte vystačit s titulky. Ovládání je vyřešeno výborně stejně jako nahrávání a ukládání pozic (včetně automatického). Nic vás tak nezdržuje od vlastního hraní.

The Ward je zvláštní hrou. Spíše než adventura se mi jeví jako logická hříčka, kde vše je podřízeno motivaci k dalšímu postupu. Je to svým způsobem návrat do zlatého věku adventur, kdy hlavní potěšení plynulo z vyřešení obtížného problému. Pokud vám takové hry chybí, je The Ward dobrou volbou. Pokud dáváte přednost příběhu a emocím, zkuste např. The Longest Journey nebo Omicron: The Nomad Soul.

The WardThe Ward

Nevšední a pohlcující zážitek, pozoruhodný příběh, tajemno, odvážné technologické vize, působivé prostředí, hlavolamy a artefakty, realistický děj. Jen výjimečnost žánru mě nutí dát osmičku, pro mě osobně jasná devítka.

Grafika: 6/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10
Nevšední a pohlcující zážitek, pozoruhodný příběh, tajemno, odvážné technologické vize, působivé prostředí, hlavolamy a artefakty, realistický děj.
Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podívejte se, co tvoří hráči ze světa

Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podí…

Nejen, že je nový Spider-Man pro PS4 skvělou adaptací komiksu. Ještě přináší i boží foto režim.

13.  9.  2018 | | 8 N/A
Za malý poměr hráček si může herní průmysl sám, říká Alžběta Trojanová

Za malý poměr hráček si může herní prů…

11.  9.  2018 | | 15 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A