Delfín Ecco – o kráse, kterou v jiné hře nenajdete

Nejnovější hra ze série Ecco The Dolphin již nějakou tu chvíli zdobí pulty obchodů s hrami pro PS2 a tak si teď kromě prvních dojmů z hraní budeme povídat hlavně o tomto fenoménu jako takovém. Věřte tomu nebo ne, ve své době šlo o jednu z nejoceňovanějších her vůbec a docela dobře by se to mohlo po letech opakovat.
Delfín Ecco – o kráse, kterou v jiné hře nenajdete
Nejnovější hra ze série Ecco The Dolphin již nějakou tu chvíli zdobí pulty obchodů s hrami pro PS2 a tak si teď kromě prvních dojmů z hraní budeme povídat hlavně o tomto fenoménu jako takovém. Věřte tomu nebo ne, ve své době šlo o jednu z nejoceňovanějších her vůbec a docela dobře by se to mohlo po letech opakovat.

Když před deseti lety (1992) vyšel první díl dobrodružství delfína Ecca pro 16-ti bitovou konzoli Mega Drive od Segy, způsobil ve světě videoher takovou malou revoluci o jejímž úspěchu svědčí dodnes nepřekonaná atmosféra podvodní říše zvířat, beznadějnost pokusů o napodobení a v neposlední řadě také smutná konverze pro PC a vynikající konverze pro Sega Mega-CD (pamětníci vědí, šlo o jednu z mála her, která dala tomuto výkřiku do tmy nějaký smysl). Proč byl Ecco tak úspěšný?

EccoEcco

Důvodů je celá řada. Tak předně nikdy předtím se nepokusil žádný tým programátorů přivést k životu svět podmořských bytostí s takovou pečlivostí a něhou. Moře je samo o sobě nádherné, ale pro člověka, který měl to štěstí vidět některou jeho neznečištěnou část z větší hloubky je to opravdový ráj, jeden z posledních žijících zázraků na Zemi. Ecco The Dolphin byl první hrou, která dokázala tento svět užaslým hráčům představit v takové vizuální podobě, že čelisti bezmocně klesaly na hodně dlouho niž a níž. V době, kdy ještě neexistovala skupina 3D her (ne tak, jak ji známe dnes) byla 2D grafika samozřejmostí, jenže málokdy ji tvořila taková záplava pečlivě propracovaných olejomaleb, jako v Eccovi. Ještě dnes jde o obrázky přitažlivé pro oko a především majitelé PC tuto hru vyhledávají jako jednu z nejlepších, kterou mohou emulátory nabídnout. Kromě nádherné ručně kreslené grafiky disponovala hra hudbou, jakou nikdo předtím neslyšel a ani ji později nikdo nezopakoval (v takové kvalitě). Soundtrack pro CD verzi je dodnes považován za nejlepší nejaponský soundtrack ke hře (zdroj: www.soundtrackcentral.com) a obsahuje takové experimenty s táhlými tóny originálních elektronických nástrojů, že se vám zabodne rovnou do srdce.

Kromě vizuální a zvukové dokonalosti však Ecco přinesl také příběh, který zasazen do zmíněného technického zázraku nabitého atmosférou zasáhl herní komunitu stejně silně, jako nejlepší a největší RPG. Pokud o mých slovech pochybujete, navštivte některou ze stránek fanoušků a sledujete počet milovníků Ecca a jejich prohlášení. Něčím podobným se mohou chlubit snad jen tři herní série na světě.

EccoEcco

Delfín Ecco patří k rodu delfínů skákavých, kteří žijí ve své zátoce, dokud se nepřižene strašlivý uragán a nevysaje všechny živé obyvatele zátoky. Díky závodům ve skákání byl Ecco zrovna mimo dosah katastrofy a tak zůstal sám. Vydává se tedy napříč všemi oceány, aby našel odpovědi na své otázky a především svoji rodinu (a ztracenou lásku). Následuje monumentální sci-fi příběh o mimozemské rase, která v minulosti obchodovala s obyvateli Atlantidy, dokud se navzájem nevyvraždila. Parazitické formy života na její domovské planetě díky evoluci postupně získaly kontrolu nad opuštěnými technologiemi a začaly křižovat vesmír ve snaze získat více potravy. Vysávání života z moře je samozřejmě jejich dílo. Jediným, kdo může pomoci je Velká modrá a pak také nejstarší známá bytost ve vesmíru, tajemný a radioaktivní Asterit, který vyšle Ecca v jedné z nejpropracovanějších časových smyček (viděli jste 12 opic?) zpět v čase. To nezní jako příběh k arkádovité zábavě nebo plošinovce, viďte? Skutečně jde o obrovskou legendu, která v mnohém předčí nejedno úspěšné RPG na příběhu založené.

Samotná hra pak spočívá v plavání skrz nádhernou podmořskou krajinu plnou pouští, skal i lesů (zatopená Atlantida je dodnes jedním z nejatmosféričtějších míst ve hrách) a komunikaci s ostatními obyvateli mořského světa, stejně jako bojích s Hladovými (žraloci a jim podobní) a občas také vyřešení nějakého toho lehčího prostorového puzzle. Hráč si může mapovat krajinu pomocí sonaru (jak to delfíni skutečně dělají) a rozhodně zažije takový příliv atmosféry, jako u málokteré jiné hry (daly by se spočítat na prstech jedné ruky).

EccoEcco

Druhý díl, Tides Of Time, překonal „jedničku“ naprosto ve všech ohledech (vyšel o dva roky později pouze pro MD a Mega-CD). Třetí díl pak ožil na poslední konzoli od Segy, DramCastu a zvlášť ve spojených státech způsobil opět malou revoluci. Psal se rok 2000 a každý fanoušek původní hry seděl před televizní obrazovkou ohrožen infarktem, jak před jeho vytřeštěnýma očima ožil podmořský svět včetně podobně atmosférické hudby a všech hrdinů ze starých příběhů v kvalitě, o jaké se nedalo ani snít.

Ecco The Doplhin: Defender Of Future je plnokrevným nástupcem klasických starých titulů, jehož příběh pro jistotu psal oceněný autor sci-fi literatury a který byl téměř po všech stránkách doveden k dokonalosti. Hru však přece jen shazovaly dvě skutečnosti: prostor byl tak obrovsky otevřený a svoboda pohybu natolik dokonalá, že hráči zoufale bloudili tam a zpět, aniž by tušili, kam se vydat dál a pak také grafika, kterou Ecco 3 předváděl, byla pro DreamCast příliš velkým soustem, takže framerate byla žalostně nestálá.

Nyní je tu však Ecco pro PlayStation 2 a necuká se ani náhodou, grafika podmořského světa, která nemá v dnešní době konkurenci, se pohybuje svižně a plynule doplněna efekty, o kterých si DC mohl nechat jen zdát (v první řadě blýskání paprsků světla na každém povrchu a předmětu, jak se slunce zrcadlí v mořské hladině, dále třeba matrixovský efekt sonaru). Navíc byla hra obohacena propracovaným systémem několikanásobné nápovědy a neuvěřitelně příjemnou funkcí tlačítka R3 – tou je otočení se a vyražení vstříc nejbližšímu úkolu.

EccoEcco

Ecco The Doplhin: Defender Of Future je v podání PS2 tím nejkrásnějším, co současné počítačové hry a videohry dokáží nabídnout. Krása podmořského světa, divoké přírody a ušlechtilých podmořských zpěváků je natolik drásavá, že v doprovodu vysoce atmosférické hudby ve stylu new age působí až kýčovitě. Mnoho hráčů, zvyklých na akční hry jistě tímto titulem pohrdne, ale ti ostatní by měli zůstat v obchodě stát před puštěnou hrou a podívat se na ukázky, které změní jejich názor na počítačovou grafiku. I když je Ecco hrou pro milovníky plošinovek (hodně se zde skáče) a adventur, je také hrou pro všechny mladší pařánky a především pak pro každého člověka dostatečně sensitivního na to, aby dokázal přijmout a pochopit bohatství, krásu a poselství hry, která nemá konkurenci. Nejde v žádném případě o jeden z killer titulů (i když ty tisíce fanoušků by se s vámi hádaly, můžete si přečíst o tom, jak mají doma DC i s hrou, ale nyní si kvůli její vylepšené verzi kupují PS2) nebo jednu z nejlepších her vůbec, ale bezesporu jde o hru nejkrásnější.

Pokud budete mít to štěstí posoudit to na vlastní oči, věřím že se mnou budete souhlasit. Sám jsem v patnácté úrovni a mám za sebou jeden extrémně dojemný konec světa (do konce hry se mám dočkat ještě dalších dvou) a nějaké to cestování v čase, takže mohu s klidem prohlásit: Ecco 3 je tím hezčí a lepší, čím déle se na něj díváte nebo jej hrajete (obojí je stejně zábavné). V brzké době očekávejte recenzi.

Pro profesionální komics vyprávějící zkráceně příběh předchozích dílů, kompletní soundtracky, emulátory a mnoho dalšího navštivte dvě nejlepší stránky, věnované Eccově sáze: http://arkonviox.com/index.html, www.planetdreamcast.com/cavernsofhope.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 18 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |