Delta Green – hororová taktická akce s úžasnou grafikou

vytisknout velikost písma
Tlumený kotouč světla bloudil po zdi hangáru až se zastavil na obrovských kovových vratech. Zevnitř se ozvalo tlumené skučení, které rozhodně nevydávalo žádné humanoidní stvoření, což také potvrzovala svědectví lidí, kteří se s tou potvorou setkali a náhodou přežili. „Tak jdeme na to“, zavelel šéf skupinky po zuby ozbrojených mužů. Začala další akce speciální jednotky Delta Green.
Delta Green – hororová taktická akce s úžasnou grafikou

Delta Green je originální pokus o kombinaci hororové atmosféry s taktickou strategií, jejímž pradědečkem je stařičký Syndicate. Vaším úkolem bude provést svou jednotku mnoha akcemi proti spoustě nebezpečných potvor, z nichž na okolních obrázcích je vyobrazena jedna z těch mírumilovnějších. V Delta Green sice bude taktika a naplánování akce hodně důležité, ale podobných her jsme již poznali mraky. Hlavním lákadlem bude hororová atmosféra, s kterou se budete potkávat na každém kroku.

V každém rozhovoru či nějaké zmínce o hře, vždy padne slovo Jupiter. Jupiter LichTech je totiž engine na kterém hra poběží (a který mimochodem používá i připravovaný No One Lives Forever 2). „Porovnávali jsme Unreal a Quake engine. Unreal vypadá do budoucna skvěle, jenže my jej potřebujeme teď. A Quake ... je Quake, ale kvůli němu nebudeme zbytečně utrácet peníze za licenci. Také jsme si mohli vytvořit vlastní engine, jenže to by nás zpomalilo alespoň o třičtvrtě roku. Jupiter představuje velice flexibilní řešení, ve kterém můžeme vytvořit naprosto různorodé typy her,“ říká producent hry Russell Williams.

Jupiter se vyznačuje naprosto skvělými světelnými efekty a to je pro tvůrce hodně důležité. Díky neuvěřitelně vypadající hře světla a stínu bude atmosféra Delta Green naprosto paralyzující. Nezřídka se vím stane, že místo plánování akce budete jen s údivem sledovat hrůzostrašné prostředí každé mise. V temnotě, která je pro hororové hry typická, se budou obzvláště dobře vyjímat světla baterek jednotlivých členů týmu. A taková prohlídka místnosti s baterkou v ruce, kde se světlo odráží a objekty vrhají strašidelně vypadající stíny, má určitě něco do sebe (zvláště když se k tomu přidá nějaká hezky ohyzdná příšerka.

Jenže nejen grafikou živ je Delta Green. Další rozdíl oproti podobným hrám spatřuje Russell v dobře propracované inteligenci vašich jednotek. Členové týmu nebudou jen tupí mariňáci, kteří mají v hlavě zafixovanou rovnici „vidím nepřítele = střílím“. Naopak budou schopni se krýt, zavolat o pomoc a hlavně v okamžiku ohrožení života promptně opustí bojiště. Samozřejmě jejich chování nebude úplně autonomní (co byste pak dělali vy?), ale pokud jim nastavíte určitý model chování, zařídí se podle toho. Navíc mnohé činnosti, které musíte provést v jiných hrách manuálně, zde fungují automaticky. Příklad, který všude autoři uvádějí je otevírání dveří, za kterými tušíte nebezpečí. V tomto případě stačí kliknout na jeden příkaz v menu a jednotka se podle toho zařídí. Členové týmu nevběhnou do vedlejší místnosti jako na porážku, ale budou se zajišťovat a nedají nepříteli šanci je nějak překvapit. Jak sami říkají autoři: „Přece nemusíte učit elitní jednotku otevírat dveře.“

Podobně chytří budou i jednotliví nepřátelé. Hra se v žádném případě nezvrhne v nějaké prostoduché klikání na nepřátele, kde po dvou výstřelech není co řešit. Mnohdy uprostřed boje zjistíte, že vaše zbraně na příšerku nepůsobí, a tak jediným řešením bude vrátit se zpět a vzít si vhodnější vybavení. Jindy se zase vrátíte, abyste nechali potvůrku prozkoumat a z důkladné analýzy zjistili, co na ni nejvíce platí.

Příběh ještě není úplně hotový, každopádně se stanete jedním z velitelů jednotek Delta Green. Hra nabídne dva režimy. V jednom (strategickém) nakupujete nové členy, staráte se o výzkum a získáváte peníze. Pokud však dojde k nějakému výskytu nebezpečných potvor, na místo vyráží vaši jednotky a ke slovu přichází vaše velitelské schopnosti. Narozdíl třeba od série X-COM, se tento režim neodehrává na kola, ale v reálném čase. Je to logické – hra by v turn-based módu ztratila svou hororovou atmosféru.

Podrobnější informace zatím nejsou, vývojáři shánějí distributora a plánují vydání na konec roku 2003. Bude docela zajímavé, jak tento žánrový mix dopadne. Až se dozvíme o hře více, rozhodně vám dáme vědět.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A