Demolition Racer

Když má cokoli v názvu slovo Demolition, zpravidla nemusíte mít zrovna pod čepicí, abyste dokázali takový produkt vstřebat. Spíš naopak. Ani Demolition Racer z dílny Pitbull Syndicate, zastřešený o něco známějšími Infogrames, není výjimkou. Hra vás hodí do prostředí plného špíny, randálu a bezbřehé touhy třísknout svým auťákem do toho soupeřova tak, abyste mu co nejvíc naklepali tu jeho popelnici, za což jste odměňováni body.
Demolition Racer

Žánr: závodní
Minimum: Pentium 200MHz, 32 MB RAM, 4xCD-ROM, 70 MB HDD, 4MB grafická karta, Win 95/98
3D: ano
Multiplayer: ano
Výrobce: Pittbull Syndicate
Distributor:
Infogrames, OnTime Solutions

Když má cokoli v názvu slovo Demolition, zpravidla nemusíte mít zrovna pod čepicí, abyste dokázali takový produkt vstřebat. Spíš naopak. Ani Demolition Racer z dílny Pitbull Syndicate, zastřešený o něco známějšími Infogrames, není výjimkou. Hra vás hodí do prostředí plného špíny, randálu a bezbřehé touhy třísknout svým auťákem do toho soupeřova tak, abyste mu co nejvíc naklepali tu jeho popelnici, za což jste odměňováni body. Čím větší a hlubší rýha v kapotě – tím víc bodů. Kdo napáchá nejvíc škody, je drsňák a vítězí. Hotovo, končíme.

Kupodivu ale ne až tak doslova. Hra v sobě nezapře, že je namířena směrem k jednoduché odreagovávací zábavě, určené pro každého, kdo má chuť do něčeho praštit nebo se rychle uvolnit. Tomu je uzpůsobeno i ovládání auta, které je omezeno na čtyři šipky a ruční brzdu, kterou je dobré používat k řezání zatáček. Takže nic, co by nezvládl téměř každý ihned. Nečekejte také žádné realistické chování aut podle nejposlednějších poznatků a studií fyzikálních modelů skutečných automobilů. To teda ne. Spokojte se s tím, že po stisknutí levé šipky jedete doleva a podobně je tomu i s ostatními směry. Řazení rovněž absentuje, čímž si hra odkrývá pole potencionálních příznivců z řad žen. Hra samotná se ani nijak nechvástá tím, že by měla vychovávat bravurní mistry závodních kokpitů. Jde o něco úplně jiného – rychle skočit do auta a vybláznit se. Závodíte s patnácti soupeři v různých disciplínách tak, že vám jde především o demolici jejich aut a snahu jich co nejvíce zcela sešrotovat a vyřadit tak ze závodu ještě před jeho koncem. Pokud se v závodě umístíte na čelních příčkách, je to vaše plus, ale hlavní těžiště bodového ohodnocení je v bouračkách, které svou jízdou zaviníte. Není vůbec výjimkou, že hráč, který dojel jako pátý se stane vítězem, jelikož demoloval intenzivněji než ten, kdo dojel jako první. Některé disciplíny dokonce ani závod jako takový vůbec nemají a jde pouze o to se sejít na nějaké větší pláni, postavit auta do kruhu čumákem ke středu a na povel se rozjet proti sobě a rasovat a rasovat. Kdo vydrží nejdéle, zvítězí. A komu ani toto nestačí, může si dát třeba režim Suicide, kde vítězí naopak ten, komu se podaří nejdříve zcela zdemolovat auto svoje.

Kromě jednotlivých závodů, kde si můžete vybírat tratě či místa, kde se budete navzájem demolovat, obsahuje hra i režim kariéry, kdy si ničením vyděláváte nějaké ty peníze, za které si můžete kupovat lepší auta, atd, atd. Prostě i v demolování můžete udělat kariéru a získat titul „Demolovač roku“ nebo nějaké podobné zvučné přízvisko. Kdo by po něčem takovém netoužil, že? Po závodě se můžete v klidu ještě pokochat spuštěním jednoduchého replaye z jeho průběhu.

Před každým závodem máte možnost si vybrat z několika aut, která se liší jak svým vzhledem, tak i jednotlivými parametry, kterými jsou především rychlost, zrychlení a velice důležitá míra opancéřování. Máte k dispozici i návštěvu lakovny, kde si můžete auto obarvit do odstínu, který milujete. Nečekejte od lakovny žádné zázraky. Autoři se s jejími možnostmi nijak nepiplali, což by se ostatně dalo říci o grafice hry jako takové obecně. Není to nic vyloženě hnusného, ale kdo viděl třebas Need For Speed, asi trochu ohrne nos. Co je u hry asi nejlepší je hudba. Surový nářez, který podbarvuje dění na obrazovce dává krvi kolovat a dobře napomáhá vyloudění závoděníchtivé nebo chcete-li destrukční atmosféry.

Ze všeho, co jsem tu napsal asi vyplývá, že Demolition Racer je dost tuhá škvára. Ale kupodivu není to až tak hrozné, jak by se mohlo zdát. Nevím, čím to, ale hra má něco, co vás přitáhne a donutí si ji zahrát. Je to těžká odreagovávačka, ale i takové hry jsou někdy třeba a pokud chcete rychle k něčemu zasednout a chvíli si zablbnout, je tohle k tomu jako stvořené.

Grafika: 5/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 6/10
Dovolím si tvrdit, že pokud by tato hra byla šířena jako freeware, našla by si spousty fanoušků, kteří by si s nadšením hráli. Jako prodejný produkt už musíme soudit poněkud střízlivěji a tak nelze jinak než usadit hru do průměru, kam opravdu patří.
Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Assassin

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Ass…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

12.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombinace her Scrabble a Clash Royale

Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombina…

14.  2.  2021 |
Adam Kos
Mobilní hry
Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až p…

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

15.  2.  2021 | |34 N/A
Vladislav Kluska
Deskové hry
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly aukci na dark webu

Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly au…

O ukradená data CD Projektu byl velký zájem.

13.  2.  2021 |
Martin Havel
CD Projekt REDBezpečnost
Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina | Recenze

Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina…

Vybudovat vlastní prosperující civilizaci je sakra těžký úkol! Zda dokážete být dobrým mezopotámským panovníkem si můžete vyzkoušet v nové české hře. A nebudete litovat.

11.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Recenze
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 |
Michal Maliarov
DiabloVideo