Demolition Racer

Když má cokoli v názvu slovo Demolition, zpravidla nemusíte mít zrovna pod čepicí, abyste dokázali takový produkt vstřebat. Spíš naopak. Ani Demolition Racer z dílny Pitbull Syndicate, zastřešený o něco známějšími Infogrames, není výjimkou. Hra vás hodí do prostředí plného špíny, randálu a bezbřehé touhy třísknout svým auťákem do toho soupeřova tak, abyste mu co nejvíc naklepali tu jeho popelnici, za což jste odměňováni body.
Demolition Racer

Žánr: závodní
Minimum: Pentium 200MHz, 32 MB RAM, 4xCD-ROM, 70 MB HDD, 4MB grafická karta, Win 95/98
3D: ano
Multiplayer: ano
Výrobce: Pittbull Syndicate
Distributor:
Infogrames, OnTime Solutions

Když má cokoli v názvu slovo Demolition, zpravidla nemusíte mít zrovna pod čepicí, abyste dokázali takový produkt vstřebat. Spíš naopak. Ani Demolition Racer z dílny Pitbull Syndicate, zastřešený o něco známějšími Infogrames, není výjimkou. Hra vás hodí do prostředí plného špíny, randálu a bezbřehé touhy třísknout svým auťákem do toho soupeřova tak, abyste mu co nejvíc naklepali tu jeho popelnici, za což jste odměňováni body. Čím větší a hlubší rýha v kapotě – tím víc bodů. Kdo napáchá nejvíc škody, je drsňák a vítězí. Hotovo, končíme.

Kupodivu ale ne až tak doslova. Hra v sobě nezapře, že je namířena směrem k jednoduché odreagovávací zábavě, určené pro každého, kdo má chuť do něčeho praštit nebo se rychle uvolnit. Tomu je uzpůsobeno i ovládání auta, které je omezeno na čtyři šipky a ruční brzdu, kterou je dobré používat k řezání zatáček. Takže nic, co by nezvládl téměř každý ihned. Nečekejte také žádné realistické chování aut podle nejposlednějších poznatků a studií fyzikálních modelů skutečných automobilů. To teda ne. Spokojte se s tím, že po stisknutí levé šipky jedete doleva a podobně je tomu i s ostatními směry. Řazení rovněž absentuje, čímž si hra odkrývá pole potencionálních příznivců z řad žen. Hra samotná se ani nijak nechvástá tím, že by měla vychovávat bravurní mistry závodních kokpitů. Jde o něco úplně jiného – rychle skočit do auta a vybláznit se. Závodíte s patnácti soupeři v různých disciplínách tak, že vám jde především o demolici jejich aut a snahu jich co nejvíce zcela sešrotovat a vyřadit tak ze závodu ještě před jeho koncem. Pokud se v závodě umístíte na čelních příčkách, je to vaše plus, ale hlavní těžiště bodového ohodnocení je v bouračkách, které svou jízdou zaviníte. Není vůbec výjimkou, že hráč, který dojel jako pátý se stane vítězem, jelikož demoloval intenzivněji než ten, kdo dojel jako první. Některé disciplíny dokonce ani závod jako takový vůbec nemají a jde pouze o to se sejít na nějaké větší pláni, postavit auta do kruhu čumákem ke středu a na povel se rozjet proti sobě a rasovat a rasovat. Kdo vydrží nejdéle, zvítězí. A komu ani toto nestačí, může si dát třeba režim Suicide, kde vítězí naopak ten, komu se podaří nejdříve zcela zdemolovat auto svoje.

Kromě jednotlivých závodů, kde si můžete vybírat tratě či místa, kde se budete navzájem demolovat, obsahuje hra i režim kariéry, kdy si ničením vyděláváte nějaké ty peníze, za které si můžete kupovat lepší auta, atd, atd. Prostě i v demolování můžete udělat kariéru a získat titul „Demolovač roku“ nebo nějaké podobné zvučné přízvisko. Kdo by po něčem takovém netoužil, že? Po závodě se můžete v klidu ještě pokochat spuštěním jednoduchého replaye z jeho průběhu.

Před každým závodem máte možnost si vybrat z několika aut, která se liší jak svým vzhledem, tak i jednotlivými parametry, kterými jsou především rychlost, zrychlení a velice důležitá míra opancéřování. Máte k dispozici i návštěvu lakovny, kde si můžete auto obarvit do odstínu, který milujete. Nečekejte od lakovny žádné zázraky. Autoři se s jejími možnostmi nijak nepiplali, což by se ostatně dalo říci o grafice hry jako takové obecně. Není to nic vyloženě hnusného, ale kdo viděl třebas Need For Speed, asi trochu ohrne nos. Co je u hry asi nejlepší je hudba. Surový nářez, který podbarvuje dění na obrazovce dává krvi kolovat a dobře napomáhá vyloudění závoděníchtivé nebo chcete-li destrukční atmosféry.

Ze všeho, co jsem tu napsal asi vyplývá, že Demolition Racer je dost tuhá škvára. Ale kupodivu není to až tak hrozné, jak by se mohlo zdát. Nevím, čím to, ale hra má něco, co vás přitáhne a donutí si ji zahrát. Je to těžká odreagovávačka, ale i takové hry jsou někdy třeba a pokud chcete rychle k něčemu zasednout a chvíli si zablbnout, je tohle k tomu jako stvořené.

Grafika: 5/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 6/10
Dovolím si tvrdit, že pokud by tato hra byla šířena jako freeware, našla by si spousty fanoušků, kteří by si s nadšením hráli. Jako prodejný produkt už musíme soudit poněkud střízlivěji a tak nelze jinak než usadit hru do průměru, kam opravdu patří.
Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

17.  6.  2018 | | 2 N/A
V God of War je tajemství, které ještě nikdo neobjevil, tvrdí studio

V God of War je tajemství, které ještě…

Podle kreativního ředitele studia Santa Monica, Coryho Barloga, je v God of War stále ještě ukryté něco, co zatím nikdo z více než pěti milionů hráčů na světě neodhalil.

4.  6.  2018 | | 6 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Agony: přehnaně odporné (recenze)

Agony: přehnaně odporné (recenze)

Kdo ví, třeba každý z nás jednou skončí v pekle. A pokud to tam vypadá jako v Agony, rozhodně se nemáme na co těšit.

7.  6.  2018 | | 3 N/A
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

9.  6.  2018 | | 12 N/A