Demolition Racer

Když má cokoli v názvu slovo Demolition, zpravidla nemusíte mít zrovna pod čepicí, abyste dokázali takový produkt vstřebat. Spíš naopak. Ani Demolition Racer z dílny Pitbull Syndicate, zastřešený o něco známějšími Infogrames, není výjimkou. Hra vás hodí do prostředí plného špíny, randálu a bezbřehé touhy třísknout svým auťákem do toho soupeřova tak, abyste mu co nejvíc naklepali tu jeho popelnici, za což jste odměňováni body.
Demolition Racer

Žánr: závodní
Minimum: Pentium 200MHz, 32 MB RAM, 4xCD-ROM, 70 MB HDD, 4MB grafická karta, Win 95/98
3D: ano
Multiplayer: ano
Výrobce: Pittbull Syndicate
Distributor:
Infogrames, OnTime Solutions

Když má cokoli v názvu slovo Demolition, zpravidla nemusíte mít zrovna pod čepicí, abyste dokázali takový produkt vstřebat. Spíš naopak. Ani Demolition Racer z dílny Pitbull Syndicate, zastřešený o něco známějšími Infogrames, není výjimkou. Hra vás hodí do prostředí plného špíny, randálu a bezbřehé touhy třísknout svým auťákem do toho soupeřova tak, abyste mu co nejvíc naklepali tu jeho popelnici, za což jste odměňováni body. Čím větší a hlubší rýha v kapotě – tím víc bodů. Kdo napáchá nejvíc škody, je drsňák a vítězí. Hotovo, končíme.

Kupodivu ale ne až tak doslova. Hra v sobě nezapře, že je namířena směrem k jednoduché odreagovávací zábavě, určené pro každého, kdo má chuť do něčeho praštit nebo se rychle uvolnit. Tomu je uzpůsobeno i ovládání auta, které je omezeno na čtyři šipky a ruční brzdu, kterou je dobré používat k řezání zatáček. Takže nic, co by nezvládl téměř každý ihned. Nečekejte také žádné realistické chování aut podle nejposlednějších poznatků a studií fyzikálních modelů skutečných automobilů. To teda ne. Spokojte se s tím, že po stisknutí levé šipky jedete doleva a podobně je tomu i s ostatními směry. Řazení rovněž absentuje, čímž si hra odkrývá pole potencionálních příznivců z řad žen. Hra samotná se ani nijak nechvástá tím, že by měla vychovávat bravurní mistry závodních kokpitů. Jde o něco úplně jiného – rychle skočit do auta a vybláznit se. Závodíte s patnácti soupeři v různých disciplínách tak, že vám jde především o demolici jejich aut a snahu jich co nejvíce zcela sešrotovat a vyřadit tak ze závodu ještě před jeho koncem. Pokud se v závodě umístíte na čelních příčkách, je to vaše plus, ale hlavní těžiště bodového ohodnocení je v bouračkách, které svou jízdou zaviníte. Není vůbec výjimkou, že hráč, který dojel jako pátý se stane vítězem, jelikož demoloval intenzivněji než ten, kdo dojel jako první. Některé disciplíny dokonce ani závod jako takový vůbec nemají a jde pouze o to se sejít na nějaké větší pláni, postavit auta do kruhu čumákem ke středu a na povel se rozjet proti sobě a rasovat a rasovat. Kdo vydrží nejdéle, zvítězí. A komu ani toto nestačí, může si dát třeba režim Suicide, kde vítězí naopak ten, komu se podaří nejdříve zcela zdemolovat auto svoje.

Kromě jednotlivých závodů, kde si můžete vybírat tratě či místa, kde se budete navzájem demolovat, obsahuje hra i režim kariéry, kdy si ničením vyděláváte nějaké ty peníze, za které si můžete kupovat lepší auta, atd, atd. Prostě i v demolování můžete udělat kariéru a získat titul „Demolovač roku“ nebo nějaké podobné zvučné přízvisko. Kdo by po něčem takovém netoužil, že? Po závodě se můžete v klidu ještě pokochat spuštěním jednoduchého replaye z jeho průběhu.

Před každým závodem máte možnost si vybrat z několika aut, která se liší jak svým vzhledem, tak i jednotlivými parametry, kterými jsou především rychlost, zrychlení a velice důležitá míra opancéřování. Máte k dispozici i návštěvu lakovny, kde si můžete auto obarvit do odstínu, který milujete. Nečekejte od lakovny žádné zázraky. Autoři se s jejími možnostmi nijak nepiplali, což by se ostatně dalo říci o grafice hry jako takové obecně. Není to nic vyloženě hnusného, ale kdo viděl třebas Need For Speed, asi trochu ohrne nos. Co je u hry asi nejlepší je hudba. Surový nářez, který podbarvuje dění na obrazovce dává krvi kolovat a dobře napomáhá vyloudění závoděníchtivé nebo chcete-li destrukční atmosféry.

Ze všeho, co jsem tu napsal asi vyplývá, že Demolition Racer je dost tuhá škvára. Ale kupodivu není to až tak hrozné, jak by se mohlo zdát. Nevím, čím to, ale hra má něco, co vás přitáhne a donutí si ji zahrát. Je to těžká odreagovávačka, ale i takové hry jsou někdy třeba a pokud chcete rychle k něčemu zasednout a chvíli si zablbnout, je tohle k tomu jako stvořené.

Grafika: 5/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 6/10
Dovolím si tvrdit, že pokud by tato hra byla šířena jako freeware, našla by si spousty fanoušků, kteří by si s nadšením hráli. Jako prodejný produkt už musíme soudit poněkud střízlivěji a tak nelze jinak než usadit hru do průměru, kam opravdu patří.
Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A