Deskovka: Memoir 44 - nehoda není náhoda

Druhá světová nemusí vypadat dobře jen jako stokrát obehrané téma na monitorech. Dokáže vám to oficiální hra šedesátého výročí vylodění v Normandii.

Pokud vám při slovním spojení druhá světová vyskáčou osypky, na myši se rozsvítí typický vojenský kompas a před očima rudě zazáří nápisy jako Call of Duty a Brothers in Arms, můžete se uklidnit. Memoir 44 není další počítačovou hrou na tyto motivy, i když vzdáleně připomíná sérii Panzers. A bystřejší již tuší, proč tomu tak je, na základě zmínky o deskovce hne v titulku.

memoir_11.jpg

Ve většině případů je hraní Memoir 44 určeno pro dva hráče, kdy pochopitelně jeden z nich ovládá vojska Spojenců, zatímco druhý se pokouší zabránit neslavnému konci Třetí říše. Najdou se sice i varianty pro více hráčů, ale pro ty je zase doporučeno vlastnit povícero krabic se hrou.

Soupeřící generálové se snaží nějak využít počátečních výhod svými rozkazy

A vzhledem k tomu, že velkou část výplně tvoří desítky miniatur vojáků, tanků a dělostřelectva, stejně jako všerůzné zátarasy a překážky, není zrovna dobrým nápadem obsah mezi sebou míchat, pokud jej ještě vůbec někdy chcete používat zvlášť.

memoir_01.jpgmemoir_03.jpg

Již zmíněné figurky jsou přitom pečlivě vytvarovány a odlity z plastu dvou barev - i bez návodu rozlišíte zelené Spojence od jejich zašedlých nepřátel. Pokud očekáváte nějaké rozmanité pózy, nejspíš budete zklamáni, na druhou stranu vypadají všechny figurky pěkně. Snad jedinou výtku by si zasloužila artilerie, jejíž modely pochopitelně obsahují větší než malé množství výstupků, které se rády kroutí a lámou. V krabici také naleznete šestiúhelníkové i kulaté žetony různých druhů k úpravě terénu v podobě základní desky. Nesmí však chybět ani speciální karty a kostky, bez nichž se při hraní neobejdete.

Rozkaz, pane!

Už ze zmínky o kostkách a kartách je jasné, že v případě hraní Memoir 44 bude mít nezanedbatelný vliv na hru i prvek náhody. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že hra věrně simuluje nepochopitelný zmatek na bojišti, kde se soupeřící generálové pouze snaží nějak využít počátečních výhod svými rozkazy. A rozkazy jsou i základem této deskovky, ukrývají se totiž na výše zmíněných kartičkách, kterých vždy hráči udržují v ruce nějaký konkrétní počet, často i omezený stranou, za niž bojují.

memoir_04.jpgmemoir_05.jpg

Příkazů je celá škála a i stejně vypadající se od sebe často odlišují takovou drobností, jako ve kterém pásmu mohou být použity. Ne, opravdu si to nepletu s krasobruslením, kuličkami, nebo jak se nadává tomu honění se za černým nesmyslem po ledě, i herní plocha je rozdělena na tři pásy, v nichž se bitva odehrává, a většina rozkazů vám umožňuje něco provádět pouze v některých z nich.

V pravidlech naleznete rozsáhlý popis prstové metody sloužící k určení vhodného počtu kostek pro každý hod

Klasicky vás opravňuje k vykonání nějaké akce s určitým počtem vlastních jednotek na daném území, což spolu s náhodným příchodem kartiček do vaší ruky často znamená, že kritický povel k útoku na levém křídle rozhodující celou bitvu prostě nevydáte, protože máte pouze rozkazy pro již dávno zničené jednotky na křídle pravém.

memoir_06.jpgmemoir_07.jpg

Další specialitou jsou pak kostky, které namísto obvyklých bodů obsahují na svých stranách různé obrázky. V pravidlech sice naleznete rozsáhlý popis prstové metody sloužící k určení vhodného počtu kostek pro každý hod, stejně ale sami rychle přijdete na to, kolika kostkami kdy házet a co za symboly chcete vidět. V zásadě při střelbě po protivníkovi doufáte v to, že neuvidíte hvězdičku a obrázek jiného typu jednotky, jinak vám vyhovuje v podstatě jakýkoliv výsledek. Samozřejmě se najdou vykukové snažící se "vrhat takticky", ale i při normálních hodech budou protivníci padat jako mandelinky při prvním postřiku.

Na smrt!

Jednoduše si tak ověříte i historické reálie, podle nichž je druhá světová jeden z nejkrvavějších konfliktů. Hlavně zpočátku je vhodné hrát některý z předem vytvořených scénářů opírající se o historické pozadí, přičemž ale pochopitelně má jedna ze stran jistou výhodu. Přesto však je vzrušující zážitek snažit se zvrátit dějiny, ještě lepší ve chvíli, kdy se tomu tak opravdu stane. Nedokážu však pochopit, že nejen počáteční rozestavení, ale i určité rozkazy citelně nadržují jedné straně (navíc vždy té stejné), dvojnásob pak ve chvíli, kdy se má jednat třeba o vzdušnou nadvládu Spojenců, které však v dané fázi války nebyli schopni dosáhnout.

memoir_08.jpgmemoir_09.jpg

Vašim cílem v každé hře je získat určitý počet vítězných medailí, jež se shromažďují jednak za kompletní zničení nepřátelských jednotek (třeba pěšáci se sdružují po čtyřech a pro zisk medaile musíte zabít celou čtveřici), ale také za zabrání různých klíčových míst. Přitom ke konci bitvy stačí jeden dobře zahraný rozkaz, pěkný hod a je rázem o překvapení postaráno. Celá hra pěkně ubíhá, lidské a tankové vlny se plynule přelévají, po chvíli jsme už v redakci děsili kolegyně zuřivými bojovými pokřiky "Zabiju tě až zemřeš".

To byla hyba, chlafou o tu stěnu

I když si při vlastním hraní užijete dostatek zábavy, stále však hlodá jistý červík. A více se zakousne po každé bitvě, když vlastně uvažujete, proč to dopadlo právě tak, jak to dopadlo. Jako by Memoir 44 chybělo něco z typické důkladnosti moderních německých deskovek, díky čemuž se vždy těšíte na další hru. Možná za to z části může jednoznačná nevyrovnanost, možná až příliš velký podíl náhody.

memoir_12.jpgmemoir_13.jpg

Na vině také může být lehce nedotažená lokalizace, kdy jsou sice veškeré texty přeloženy, ale v nejednom případě se pravidla rozcházejí s doprovodnými obrázky, stejně jako texty viditelně neprošly nějakou obšírnější jazykovou úpravou. Chybovat je lidské, ale pokud vám na spočítání chyb ve dvou odstavcích úvodního textu k bitvě sotva stačí prsty, bude nejspíš něco špatně. Memoir 44 není špatná deskovka, jen je prostě nedotažená. Jednat se o počítačovou hru, mávnu nad tím rukou spolu s pohledem na webové stránky autora a informace o chystané záplatě. U deskovky však tahle možnost viditelně chybí.

Diskuze (5) Další článek: iPhone recenze: Resident Evil 4 - děsivá vesnice

Témata článku: , , , , , , , , ,