Deskovka: Mořeplavci - napněte plachty

Ocitáte se v dobách, kdy se mapa světa teprve začíná vytvářet, ale místo bílých míst je na ní spousta surovin vhodných k zrekvírování.

Jak už název hry napovídá, v Mořeplavcích bude vaším úkolem plavit se po sedmi mořích a v roli objevitele co nejvíce proslavit svou domovinu. Sláva však není zadarmo a cesta k ní není úplně jednoduchá. Ostatně, co byste chtěli – opravdoví objevitelé to taky neměli jednoduché, takže se připravte na to, že papírová krabice skýtá pořádnou dávku dobrodružství, které je doprovázené skřípěním zubů. Na druhou stranu toho správného skřípění, spílat můžete většinou jen sami sobě.

moreplavci_art1.jpg

Po sejmutí víka zjistíte, že na vás tvůrci hry rozhodně nehodlají šetřit. Krabice je plná dřevěných koleček a kostiček, které jsou vyvedeny ve velmi jasných barvách. Díky tomu se od sebe dají lehce rozeznat a dobře se hledají, pokud se vám náhodou rozkutálí po bytě, nebo vlakovém nádraží.

TIP: Hra je určena pro 3-5 hráčů, ale náš testovací tým vám doporučuje, hrát tuto hru alespoň ve čtyřech. Pokud totiž budete jen tři, většina kontinentů zůstane uzamknutá a váš operační prostor se značně omezí.

Vysokou laťku si drží i zpracování potřebných karet a především herního plánu, na nějž budete celou hru koukat a snažit se přijít na to, jak jej co nejlépe využít. Zmínku si samozřejmě zaslouží i poměrně komplexní a jasně napsaná pravidla, která jsou pro začínajícího hráče tím nejdůležitějším.

moreplavci_01.jpg moreplavci_02.jpg

Když se seznámíte s pravidly a začnete hru chystat, nutně dojdete k závěru, že příprava hry je prostě strašně dlouhá. Než roztřídíte všechna ta kolečka, nachystáte kartičky a všechno řádně rozestavíte, může se stát, že vám vystydne káva, nebo nechystající spoluhráči spasou přichystané občerstvení. V žádném případě se tím ale nenechte odradit, neboť jde o jednu z mála chyb, jež hra má, a postupem času získáte v rozestavování praxi, takže vám při troše štěstí zabere příprava jen něco málo přes pět minut.

Na torpéda nehleďte, plnou parou vpřed

Cílem hry je zajistit své říši co nejvíce bodů slávy. Tyto body můžete získat obsazováním měst, kontrolou spojnic mezi nimi, získáváním karet se symboly slávy a v neposlední řadě plavbou po obchodních cestách, která vám přináší věci nezbytné ke zvýšení úrovně rozvoje průmyslu, kultury, financí a politiky.

Díky tomu se od sebe dají lehce rozeznat a dobře se hledají, pokud se vám náhodou rozkutálí po bytě, nebo vlakovém nádraží

Dalo by se tak říct, že body získáváte za všechno, co ve hře právě děláte, takže je vlastně jedno, na co se soustředíte – to by však bylo přehnané a krátkozraké. Právě vyváženost všech činností totiž dláždí cestu k úspěchu.

Pravidla sice sama nabádají hráče, aby neupřednostňovali krátkodobé cíle (stavba užitečných budov, sbírání žetonů obchodu či nákup karet) a soustředili se především na zvyšování věhlasu svého impéria. To však není tak úplně splnitelné. Abyste mohli odehrát své akce, musíte mít postaveny určité budovy a samozřejmě čím vyšší úroveň stavebnictví máte, tím lepší budovy si můžete postavit, takže je občas těžké nesnažit se trochu popohnat pokrok – čehož však můžete vzápětí litovat.

moreplavci_art2.jpg

Hra se dělí na sedm kol, z nichž každé je dále rozděleno na čtyři části, ve kterých hráč staví budovy, rozvíjí své impérium a hlavně se plaví po mořích, obsazuje města či nakupuje karty. Možností, co dělat, je, jak už bylo zmíněno, nespočet, takže se občas dočkáte i nevraživých pohledů spoluhráčů, jež mají všechno naplánováno dopředu, zatímco vy se teprve rozhodujete, jakým směrem se vydat. Ale i to je součástí hry a mít vše dopředu naplánováno se spíše nevyplácí, protože váš monstrózní mega plán může snadno dostat trhlinu tím, že váš spoluhráč podnikne krok, kterým vám vyfoukne klíčový žetonek s bodem pokroku, nebo obsadí důležité město.

Brázdíme moře a dělá nám to dobře

Klíčovou součástí hry je pak, jak ostatně název napovídá, mořeplavba, bez které se neobejde žádný z hráčů. Herním plán je totiž rozdělen na sedm oblastí, ale na začátku hry je možno pohybovat se pouze v Evropě. Další regiony se otevřou až poté, co některý hráč obsadí obchodní cestu (na což je zapotřebí vysoký počet vyslaných obchodníků) a získá kartu guvernéra dané oblasti.

TIP: Zezačátku se zdá, že hráč, který začíná má v kapse všechny trumfy, ale není to pravda. Hráči se během částí kola střídají, a navíc ani každé kolo nezačíná stejný hráč. Vždy začíná ten, který má Korunu a ta se po odehraném kole přesouvá k hráči následujícímu.

Otevření jednoho úseku je tak důležité jak pro člověka, jenž hlavně obchoduje, tak i pro toho, kdo chce primárně dobývat města. Proto se ve výsledku stává, že hráči kooperují a obsazují důležitá místa společně, aby urychlili otevření nového regionu, přičemž spolu kvůli braní karet a cenné kartě guvernéra rovněž soupeří.

moreplavci_03.jpg

Mořeplavci jsou primárně zaměřeni na taktiku a schopnost předvídat reakce spoluhráčů, takže se dosyta nabažíte různých strategických postupů. Náhoda přitom naštěstí hraje jen malou roli - na začátku prostě jen rozsypete žetony obchodu na herní plán a pak už je vše jen na taktice.

Mořeplavci jsou primárně zaměřeni na taktiku a schopnost předvídat reakce spoluhráčů

V Mořeplavcích sice nemůžete hrát vyloženě za piráta a krást ostatním suroviny, ale pokud jste rozený diverzant, a libujete si v drobných naschválech, doporučuji taktiku dobyvatele. Pocit, že jste právě někomu uzmuli spoustu bodů slávy, přece za trochu vražedných pohledů stojí, nebo ne?

moreplavci_04.jpg moreplavci_05.jpg

A tak, zatímco někteří stavějí budovy a snaží se obchodovat, jiní s výkřikem „Na hradby!“ vyhlašují válku každému nově otevřenému území a obsazují jedno město za druhým. Osobně mě Mořeplavci překvapili množstvím rozdílných přístupů ke hraní, z nichž spousta může vést k vítězství, stejně jako jsem se bavila u prozkoumávání nových kontinentů. I když se to na první pohled nemusí zdát, jsou Mořeplavci hodně i o porozumění herního stylu protihráčů a aplikaci postupu, který jejich plány zhatí.

Není proto od věci předtím, než začnete hrát, nachystat dostatečné zásoby jídla a pití. Mořeplavci jsou totiž nebezpečně návyková hra a tak není od věci se připravit na brázdění moře v dřevěných kocábkách. Při prvním čtení pravidel sice budete kroutit hlavou nad komplexností pravidel, ale jakékoliv pochybnosti odplaví první hra, po níž Mořeplavcům porozumíte a také jim naprosto propadnete. Jsou totiž zdrojem skvělé zábavy a to nejen na deštivá podzimní odpoledne.

Související články
  1. Deskovka: Černá ovce - rodinná farma
  2. Deskovka: Pandemic - pravidelná dávka nemocí
  3. Deskovka: World of Warcraft - strategicky na RPG + SOUTĚŽ
  4. Deskovka: Memoir 44 - nehoda není náhoda
  5. Deskovka: Ticket to Ride – mašinky pro každého
  6. Deskovka: World of Warcraft – kde udělali soudruzi chybu
  7. Deskovka: Age of Empires 3 – objevení Ameriky
  8. Deskovka: Mafia – I vaše věc

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce