Destiny 2: Curse of Osiris - nuda sem, nuda tam (recenze)

Že už jste na Destiny 2 pár měsíců nesáhli? Tak to je čas oprášit ostřelovačku a vyrazit na záchranu Osirise!

Přiznejme si něco hned na začátku. Curse of Osiris stojí za starou bačkoru. Opravdu, za starou bačkoru, kterou někdo používal několik desítek let, prochodil všechna pohoří světa a ještě cíleně poskakoval celou cestu po psích výkalech a rozteklé zmrzlině. Pro veterány série jde o urážku, pro zelenáče naprosto nesmyslnou kupu obsahu, který je prakticky o ničem. Tak. Když jsme si to pěkně představili, můžeme vyrazit na recenzi samotnou. 

Osirisi, kdepak jsi

Možná vám přijde úvod krapet přestřelený, má to však své opodstatnění. Osobně jsem velkým fanouškem Destiny. Do prvního dílu jsme s klanem vložili omračující počet hodin a druhý díl na tom není jinak. Vše bylo prozkoumáno, proběháno, nakoupeno a vyrabováno. A i když je Destiny 2 skvělou akční střílečkou, trpí mnoha chybami předchůdce. A právě přídavky vše měly dle slov Bungie postupně vyřešit. Nestalo se. Alespoň zatím ne.

Destiny 2_20171205213726.jpgDestiny 2_20171205213817.jpgDestiny 2_20171206164923.jpgDestiny 2_20171207134017.jpg

Curse of Osiris nám tak předhazuje pár hodin příběhu, který je narychlo naroubován na bohatý lore značky a působí stylem "prostě běžte támhle a držte hubu". Svět je opět pod tlakem apokalypsy, Vexové nastupují a jediný, kdo dokáže zachránit lidstvo je legendární strážce Osiris. Ten se však před mnoha lety vytratil a není známo, co se stalo ani kde nakonec spočinul. Nečekaně se však odhaluje malá indicie, která vás může dovést nejen k němu, ale i ke spáse všeho živého. Začíná boj o čas. 

 

Celá kampaň se nese v duchu šíleného běhu, během kterého se zastavíte leda tak na pár minut, abyste se pokochali krásami Merkuru

 

Po pár misích (ano, doslova pár) ale zjistíte, že jste vlastně jen absolvovali maratón napříč koridory, postříleli dobře známé nepřátele a nakonec stanuli před finálním záporákem, který je pravděpodobně nejsmutnějším úkazem v historii herních bossů. Nejen, že se nedozvíme takřka nic z historie nepřátelských ras a minulosti Osirise, prakticky jej ani neuvidíme. Celá kampaň se nese v duchu šíleného běhu, během kterého se zastavíte leda tak na pár minut, abyste se pokochali krásami Merkuru. 

Ano, vydáme se na novou planetu, která je opět grafickým orgasmem, jak už je to však u této série zvykem. Bungie má zatraceně talentované návrháře a výtvarníky a vše je zpracováno s nádherným smyslem pro detail. Proč tedy legendární Lighthouse, který se vám po odehrání odemkne jako otevřené prostranství, není o něco větší? Mini mapa, na které narazíte na nepovinné mise a události, je totiž výsměchem všem, kdo si DLC za pracně vydělané peníze pořídili a jediné, co můžeme vývojářům opravdu uznat, je její grafické ztvárnění. 

Nekonečná nuda

Co dále? Inu, hojně proklamovaný "nekonečný les", který vám náhodně generuje části labyrintu a vy se tak noříte hlouběji do tajů tohoto světa, je v zásadě jen sbírkou plošinek, na kterých musíte hbitě reagovat na vyvíjející se situaci. Přestřelky by mohly být zajímavé a plné překvapení, kdyby to vše nebylo tak šeredně nudné a stejné. A i když Destiny 2 zvládá střílení na výbornou, nemůžu se zbavit pocitu, že už se tu mele páté přes deváté, a to neustálé střílení dokolečka už začíná šeredně nudit. 

Destiny 2_20171206164503.jpgDestiny 2_20171205203349.jpgDestiny 2_20171205204047.jpgDestiny 2_20171205205631.jpg

Kdybychom se alespoň dočkali unikátních odměn, zbraní a vybavení, které bychom si z lesa odnesli, případně nám byla dána možnost vše prozkoumat na vlastní pěst, hned by šlo o zajímavější trávení času. Vše je ale přístupné pouze skrze Příběhy a mise na mapě, jinak se dále nedostanete. To samé platí o několika nových oblastech, co se vám otevřou na již známých planetách. Stane se tak pouze u specifických misí a na krátkou dobu, jinak máte smůlu. Proč? Proboha proč!

Obligátní obsah do kalhot

Kromě příběhu a generovaného lesa tu máme tradiční seznam nových příběhů, misí, dvou striků a dokonce zajímavého dungeonu v Raidu, který v sobě schovává nové puzzly, nepřátele a finálního bosse. Vše ale působí spíše jako menší dodatek, aby fanoušci neremcali a poslušně utráceli. Paradoxně nejvíce tak potěší tři nové multiplayerové mapy, které dodávají online kláním na pestrosti. Multiplayer je obecně snad jedním z mála důvodů, proč se do hry čas od času vracím. Je totiž zatraceně zábavný, i když často nevyvážený a především některé nové zbraně tropí pořádnou neplechu v řadách hráčů. To je ale jen otázkou času a jedné záplaty. 

Curse of Osiris s sebou přináší kromě nového obsahu i celou plejádu změn čistě ekonomického rázu, záplat a novinek, naštěstí veskrze pozitivních. Byl vylepšen systém zkušeností, díky čemuž je získáváte mnohem snadněji a rychleji, takže budete střádat světelné engramy podstatně svižněji. To samozřejmě urychlí i získávání shaderů a rozličných unikátních serepetiček do vašeho inventáře. Celé DLC se obecně nese především v duchu kosmetických změn, kterých do hry přibyla celá hromada. Namátkou vytknu např. unikátní ornamenty pro vybavení, které se vám odemknou za splnění určitých cílů. Pokud si tedy vyžíváte v upravování svého Strážce, budete mít radost. 

Destiny 2_20171206170108.jpgDestiny 2_20170919235307.jpgDestiny 2_20171205203536.jpgDestiny 2_20171205204024.jpg

Přibyla celá řada nových zbraní a inovací, jako je možnost nakoupit legendární engramy přímo u Cryptarcha, také Xur bude každý pátek nosit jeden unikátní Exotický engram, který vám vždy dá do rukou zaručenou novinku. Během prosince se také dočkáme dalších změn, jako je například možnost nakupovat vybavení a zbraně přímo od prodejců ve Věži, za speciální tokeny. Bungie se zkrátka snaží Destiny 2 opět pomalu štolovat a dostávat do stavu, kdy se bude mít smysl do hry vrátit a trávit v ní čas. Co ale naplat, když je základní hratelnost tak šíleně ubíjející a stejná? 

 

Bungie se snaží Destiny 2 opět pomalu štolovat a dostávat do stavu, kdy se bude mít smysl do hry vrátit

 

Možná se vám zdá, že je recenze přídavku nasáklá zklamáním a únavou. Nebudete daleko od pravdy. Jakožto velký fanoušek značky jsem rozhořčen, jak Activision se sérií nakládá a že se absolutně neučí z chyb, učiněných v prvním dílu. Destiny 2 je výbornou hrou pro partu přátel, která rozhodně časem dozraje stejně, jako první díl a nabídne smysluplný obsah pro všechny. Prozatím tomu tak ale není a Curse of Osiris nepřineslo takřka nic, kvůli čemu by stálo za to se do tohoto světa vrátit. Uložte tedy svého Strážce do umělého spánku a počkejte si, až Bungie vyrukuje s pořádnou aktualizací. 

Hodnocení: 2.5 / 5

Klady:

  • Pěkné prostředí Merkuru
  • Nové kosmetické úpravy
  • Některé příjemné změny v ekonomice

Zápory:

  • Naprosto odfláknutá kampaň
  • Pořád to samé na sto způsobů
  • Žádné markantní novinky
  • Nevyrovnaná obtížnost

 

Diskuze (2) Další článek: Válečná akce Homefront je na Humble Bundle dočasně zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Jste připraveni ukázat peklu prostředníček? Na plnohodnotné pokračování si sice ještě počkáme, ale proč nedat šanci tolik diskutovanému Immortalu?

Ladislav Novák
Diablo ImmortalMobilní hryRecenze
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play

Aktuality

17:19 | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku
1. prosince | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách