Destiny od tvůrců Halo chce změnit žánr stříleček, má na to 10 let

Nová hra od Bungie chce kombinovat FPS se sociálními prvky a online hrou.

Bungie po Halo 3 ukončili svoji spolupráci s Microsoftem a od roku 2010 pracují pod křídly Activisionu, který vydá jejich ambiciózní titul Destiny. Tvůrci hru odhalili vybraným novinářům v neděli a první reakce jsou nadšené i zmatené – místo poctivé nálože informací Bungie jen jemně naznačovali a slibovali převrat v žánru FPS.

Vzestup a pád lidstva

Přesně tak, Destiny bude stejně jako Halo primárně střílečkou z prvního pohledu. Tvůrci zůstanou i u sci-fi, když vyprávějí zajímavý příběh o Zlatém věku lidstva, kdy vládli prakticky celé sluneční soustavě. Jenže pak zasáhla neznámá síla a prakticky lidi vyhladila.

Z měst se staly trosky, nebo jako v případě Chicaga bažina. Naštěstí v poslední okamžik se objevila entita jménem Traveller a zachránila zbytky lidstva. To přežívalo v posledním velkém městě, nad kterým se vznáší obrovská tajemná koule.

Teď nastal čas, aby lidé vylezli ze své ulity a začali bojovat proti mimozemšťanům, kteří zabrali takřka celou soustavu pro sebe. Navíc vetřelci nehodlají nechat nedokončené dílo a stále útočí na město, o jehož ochranu se starají Guardiani.

Destiny 01.jpgDestiny 02.jpgDestiny 14.jpg

Jedním z nich jste i vy. Díky mocným zbraním postaveným na technologii Travellera se dokážete bránit i podnikat výpravy na mise po celé soustavě. A to můžete dělat jak sami, tak s dalšími hráči.

Perzistentní svět

Tvůrci vyhýbají označení Destiny jako MMO, ale z prvních informací tak hra do velké míry působí. Máte svého hrdinu, Guardina, který se řadí do různých tříd (ve stylu voják, mág, průzkumník…) a žije v perzistentním světě, kde se střídá noc a den a stále se něco děje, i když hráč nehraje.

Destiny 04.jpgDestiny 05.jpgDestiny 06.jpg

S postavou vyrážíte na mise, bojovat v pestrých prostředích a získávat nové vybavení. Do akce můžete jít sami, ale můžete narazit i další hráče, kteří plní zase svoje úkoly. Zda se k nim připojíte, bude už jen na vás.

 

Tvůrci vyhýbají označení Destiny jako MMO, ale přesně tak hra působí

 

Tvůrci na prezentaci vyprávěli příběh z interního hraní, jak jednou vyrazili ve dvou plnit úkol na Mars – prozkoumat ztracené lidské město ze Zlaté éry. Během toho narazili na hlídku mimozemské rasy zvané Cabal. Situace se pro dvojici nevyvíjela dobře, protože je překvapila sprška raket a výsadková loď s nepřátelskými posilami. Naštěstí na bojiště dorazil na vznášedle další hráč, Guardian, a pomohl jim se vypořádat s protivníky.

Sami? S kamarády? Je to jen na vás

Následně se gesty domluvili (klasické emoty z MMO her), že ztracené město prozkoumají spolu a nakonec se jim podařilo získat nové silné zbraně pro svoje postavy.

Destiny 10.jpgDestiny 11.jpgDestiny 12.jpg

Zní to jak příběh z WoW, či dalšího podobného MMO. Zajímavě však působí fakt, že tvůrci chtějí omezovat počet hráčů podle situace a hra k vám bude připojovat další hráče podle určité sady pravidel. Dalo by se tak použít přirovnání k Journey, kde se do vaší hry též připojovali další hráči, kteří byli zrovna ve stejné lokaci.

fallen.jpg

Stejně jako v Journey však nemá být problém se na další hráče vykašlat a dohrát celou hru sám. Je tu však jedna změna – i tak budete potřebovat trvalé připojení k internetu, protože se Destiny bez něj, stejně jako třeba Diablo III, neobejde. Tvůrci slibují, že rozhodně nebudou vyžadovat pravidelné měsíční poplatky. O mikrotransakcích řeč nebyla.

Destiny 07.jpgDestiny 08.jpgDestiny 09.jpg

Ostatně tvůrci nemluvili o spoustě věcí a to se týká i těch základních. Zatím není známo, nakolik zásadní bude příběh ve hře a jak bude dávkován. Bungie tvrdí, že nejlepší příběhy jsou ty, které si vytvoříte se svými kamarády během hraní, ale jak už jsem zmínil, stejně tak slibují i možnost sólo hry. Chybět nemá soupeření s hráči a spousta další zábavy. Jaké? To se dozvíme časem.

Jisté je, že nějakou roli bude mít i ovládání vozidel a jako Guardian dostanete svoji kosmickou loď, se kterou budete vyrážet na mise. Znamená to, že se tedy dočkáme vesmírných bojů, jako třeba v Halo: Reach? To tvůrci neprozradili.

Hra na dalších 10 let

Bungie vkládají do Destiny obrovskou víru a ještě větší porci nadšení. A peněz, šušká se o tom, že Activision do hry investoval tolik peněz, že by se i Halo 4 mohlo stydět a to je údajně nejdražší hrou Microsoftu. Bungie zatím pro jejich novou hru vytvořili víc artworků než pro všechny předchozí hry dohromady.

Destiny 13.jpg

Destiny běží na zcela novém enginu a revoluční má být i systém propojování hráčů. Obrovskou roli bude hrát mobilní aplikace, prostřednictvím které se můžete chlubit svým Guardianem, domlouvat si s kamarády herní seance a tak podobně. A poslední lákadlo, hudbu pro hru skládá Marty O’Donnell, tvůrce soundtracků z Halo.

Bungie mají se značkou plány na 10 let, avšak víc opět neprozradili. Budou nás čekat nové díly? Datadisky? DLC? Uvidíme. Zatím je jisté, že Destiny vyjde na PS3 a X360, přičemž naznačeny jsou i next-gen verze a tvůrci by rádi hru i na PC.

Destiny halí hromada záhad i příslibů, nicméně jedno je jasné, pokud chtějí Bungie vytvořit revoluci v žánru stříleček, mají na to. Ostatně se jim to už jednou podařilo s Halo.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |