Deus Ex

Píše se rok 2052 a svět je nebezpečný a chaotický. Teroristé bez obav zabíjejí tisíce lidí, drogy a nemoci řádí v ulicích. Ekonomika se rozpadá, rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi se prohlubují. A co víc, pradávná touha po ovládnutí světa opět našla své místo a čas. Nikdo nevěří, že ONI existují. Nikdo kromě vás.
Deus Ex

Žánr: akční RPG
Minimum: P200 MMX, 32 MB RAM, 100 MB místa na disku, PCI grafická karta, Win95-kompatibilní zvuková karta, Windows 95/98
3D: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Ion Storm
Distributor:
Eidos Interactive

Píše se rok 2052 a svět je nebezpečný a chaotický. Teroristé bez obav zabíjejí tisíce lidí, drogy a nemoci řádí v ulicích. Ekonomika se rozpadá, rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi se prohlubují. A co víc, pradávná touha po ovládnutí světa opět našla své místo a čas. Nikdo nevěří, že ONI existují. Nikdo kromě vás.

Hra vás obsadí do role novopečeného agenta protiteroristické jednotky UNATCO - JC Dentona. Vaším prvním úkolem je najít vakcínu Ambrosia, která byla ukradena teroristickou organizací NSF a je jedinou známou účinnou látkou v boji proti onemocnění Šedá smrt. Tuto vakcínu vyrábí americká společnost VersaLife a do distribuce je zapletena americká vláda. Budete čelit spekulacím o možném umělém vytvoření viru v touze po ovládnutí světa, v sázce bude vaše loajalita, postupně budete rozplétat role vysokých státních a bezpečnostních úředníku včetně vašich nadřízených, setkáte se s nejnižšími vrstvami obyvatelstva přežívajících na okraji společnosti.

Deus ExDeus Ex

Deus Ex přichází s obrovskou variabilitou možností interakce hráče s okolím. Během hry si budete moci sami zvolit, zda v nebezpečných situacích útočníka zastřelit nebo jen omráčit, zda použít odstřelovačku z bezpečné vzdálenosti, zda se nabourat do počítačového systému a přeprogramovat bezpečnostní okruhy nebo vniknout do objektu ventilační šachtou. Seznámíte se s množstvím NPC (postavy řízené počítačem) včetně postavy vašeho bratra Paula Dentona, které obvykle zásadně mění dějovou linii. Množství rozhovorů, novinových článků a datových „krychlí“ je fascinující. Hráč je de facto tlačen k tomu, aby si utvářel svůj vlastní názor na politickou situaci ve fiktivním světě - průběh hry by se dal přirovnat k „prohlédnutí“ manipulovaného agenta a jeho postavení se na správnou stranu barikády.

Deus ExDeus Ex

Personalizace a možnost modifikace herních principů dle vašich představ je hlavním kritériem dobré RPG. Deus Ex nabízí hned několik možností, jak si vylepšovat hordy zbraní a navíc i měnit svoje vlastní tělo nanoimplantáty. Ty je možné zabudovat s pomocí lékařského robota, ovšem hráč se vždy musí rozhodnout, kterou ze 2 augmentací použít a tento krok je nevratný. Upgrady jsou samozřejmostí, postupem času vylepšíte třeba i obyčejnou pistoli o laserový zaměřovač, tlumič a dodatečný zásobník; vaše tělo bude schopné samoregenerace a odolné vůči ohni a elektrickému proudu. Agent disponuje možností kdykoli během hry upgradovat své schopnosti, které zahrnují vše počínaje počítačovými systémy přes medicínu až po těžké zbraně, výměnou za zkušenostní body. Ty získává za úspěšné plnění misí, za postup při řešení úkolů nebo za prozkoumávání terénu nad rámec plnění mise.

Hlavní vady na kráse, na které jsem při hraní narazil:

  • není možné zabít NPC postavy důležité pro další děj hry
  • jednotlivé uložené pozice mají okolo 15 MB! (celá hra pak i třeba 1GB)
  • AI nereaguje na ležící mrtvoly a občas je „mimo“ (vystřílíte bossovi ochranku a on se chová, jako by se nechumelilo)
Grafické provedení DX je postaveno na původním, avšak vylepšeném, enginu Unreal. Ten je dnes již technologicky značně překonán, a proto vás graficky DX příliš nenadchne. Špatné animace, vysoká náročnost na hardware a nízký framerate, nepříliš zdařilé textury na postavách. To vše samozřejmě zamrzí. Zvukové efekty jsou velmi zdařilé, avšak některé autorům jakoby utekly mezi prsty - např. pípání načasovaného EMP granátu by probudilo slona. Co však nelze prominout je odfláknutý dabing, kdy snaha po různých dialektech a přízvuku postav vyzní velmi směšně. Hudební doprovod tvořili stejní lidé zodpovědní za hudbu k Unrealu a bohužel je to znát. Navíc hudba neustále monotónně podbarvuje hru a mění se jen během soubojů na rychlejší techno.

Deus ExDeus Ex

Hratelností je hra něčím neuvěřitelným, co si prostě musíte vyzkoušet na vlastní kůži. Deus Ex vás chytne a nepustí. Bezvadný scénář, provázání děje s interaktivitou a možnost řešení lineárního děje několika cestami je téměř bezchybná. Podle slov autora a producenta Warrena Spectora vydání multiplayeru pro DX se zvažuje, což by mohla být další pecka.

Zajímavé odkazy:
http://www.deus-ex.org/, http://www.deus-ex.com/, http://www.deusex-machina.com/, http://www.dxdot.com/, http://www.ttlg.com/, http://www.dxnation.com/

Grafika: 8/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 10/10
Bezpochyby jedna z nejlepších RPG tohoto roku.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

včera | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |