Deus Ex

Píše se rok 2052 a svět je nebezpečný a chaotický. Teroristé bez obav zabíjejí tisíce lidí, drogy a nemoci řádí v ulicích. Ekonomika se rozpadá, rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi se prohlubují. A co víc, pradávná touha po ovládnutí světa opět našla své místo a čas. Nikdo nevěří, že ONI existují. Nikdo kromě vás.
Deus Ex

Žánr: akční RPG
Minimum: P200 MMX, 32 MB RAM, 100 MB místa na disku, PCI grafická karta, Win95-kompatibilní zvuková karta, Windows 95/98
3D: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Ion Storm
Distributor:
Eidos Interactive

Píše se rok 2052 a svět je nebezpečný a chaotický. Teroristé bez obav zabíjejí tisíce lidí, drogy a nemoci řádí v ulicích. Ekonomika se rozpadá, rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi se prohlubují. A co víc, pradávná touha po ovládnutí světa opět našla své místo a čas. Nikdo nevěří, že ONI existují. Nikdo kromě vás.

Hra vás obsadí do role novopečeného agenta protiteroristické jednotky UNATCO - JC Dentona. Vaším prvním úkolem je najít vakcínu Ambrosia, která byla ukradena teroristickou organizací NSF a je jedinou známou účinnou látkou v boji proti onemocnění Šedá smrt. Tuto vakcínu vyrábí americká společnost VersaLife a do distribuce je zapletena americká vláda. Budete čelit spekulacím o možném umělém vytvoření viru v touze po ovládnutí světa, v sázce bude vaše loajalita, postupně budete rozplétat role vysokých státních a bezpečnostních úředníku včetně vašich nadřízených, setkáte se s nejnižšími vrstvami obyvatelstva přežívajících na okraji společnosti.

Deus ExDeus Ex

Deus Ex přichází s obrovskou variabilitou možností interakce hráče s okolím. Během hry si budete moci sami zvolit, zda v nebezpečných situacích útočníka zastřelit nebo jen omráčit, zda použít odstřelovačku z bezpečné vzdálenosti, zda se nabourat do počítačového systému a přeprogramovat bezpečnostní okruhy nebo vniknout do objektu ventilační šachtou. Seznámíte se s množstvím NPC (postavy řízené počítačem) včetně postavy vašeho bratra Paula Dentona, které obvykle zásadně mění dějovou linii. Množství rozhovorů, novinových článků a datových „krychlí“ je fascinující. Hráč je de facto tlačen k tomu, aby si utvářel svůj vlastní názor na politickou situaci ve fiktivním světě - průběh hry by se dal přirovnat k „prohlédnutí“ manipulovaného agenta a jeho postavení se na správnou stranu barikády.

Deus ExDeus Ex

Personalizace a možnost modifikace herních principů dle vašich představ je hlavním kritériem dobré RPG. Deus Ex nabízí hned několik možností, jak si vylepšovat hordy zbraní a navíc i měnit svoje vlastní tělo nanoimplantáty. Ty je možné zabudovat s pomocí lékařského robota, ovšem hráč se vždy musí rozhodnout, kterou ze 2 augmentací použít a tento krok je nevratný. Upgrady jsou samozřejmostí, postupem času vylepšíte třeba i obyčejnou pistoli o laserový zaměřovač, tlumič a dodatečný zásobník; vaše tělo bude schopné samoregenerace a odolné vůči ohni a elektrickému proudu. Agent disponuje možností kdykoli během hry upgradovat své schopnosti, které zahrnují vše počínaje počítačovými systémy přes medicínu až po těžké zbraně, výměnou za zkušenostní body. Ty získává za úspěšné plnění misí, za postup při řešení úkolů nebo za prozkoumávání terénu nad rámec plnění mise.

Hlavní vady na kráse, na které jsem při hraní narazil:

  • není možné zabít NPC postavy důležité pro další děj hry
  • jednotlivé uložené pozice mají okolo 15 MB! (celá hra pak i třeba 1GB)
  • AI nereaguje na ležící mrtvoly a občas je „mimo“ (vystřílíte bossovi ochranku a on se chová, jako by se nechumelilo)
Grafické provedení DX je postaveno na původním, avšak vylepšeném, enginu Unreal. Ten je dnes již technologicky značně překonán, a proto vás graficky DX příliš nenadchne. Špatné animace, vysoká náročnost na hardware a nízký framerate, nepříliš zdařilé textury na postavách. To vše samozřejmě zamrzí. Zvukové efekty jsou velmi zdařilé, avšak některé autorům jakoby utekly mezi prsty - např. pípání načasovaného EMP granátu by probudilo slona. Co však nelze prominout je odfláknutý dabing, kdy snaha po různých dialektech a přízvuku postav vyzní velmi směšně. Hudební doprovod tvořili stejní lidé zodpovědní za hudbu k Unrealu a bohužel je to znát. Navíc hudba neustále monotónně podbarvuje hru a mění se jen během soubojů na rychlejší techno.

Deus ExDeus Ex

Hratelností je hra něčím neuvěřitelným, co si prostě musíte vyzkoušet na vlastní kůži. Deus Ex vás chytne a nepustí. Bezvadný scénář, provázání děje s interaktivitou a možnost řešení lineárního děje několika cestami je téměř bezchybná. Podle slov autora a producenta Warrena Spectora vydání multiplayeru pro DX se zvažuje, což by mohla být další pecka.

Zajímavé odkazy:
http://www.deus-ex.org/, http://www.deus-ex.com/, http://www.deusex-machina.com/, http://www.dxdot.com/, http://www.ttlg.com/, http://www.dxnation.com/

Grafika: 8/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 10/10
Bezpochyby jedna z nejlepších RPG tohoto roku.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A