Deus Ex

Píše se rok 2052 a svět je nebezpečný a chaotický. Teroristé bez obav zabíjejí tisíce lidí, drogy a nemoci řádí v ulicích. Ekonomika se rozpadá, rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi se prohlubují. A co víc, pradávná touha po ovládnutí světa opět našla své místo a čas. Nikdo nevěří, že ONI existují. Nikdo kromě vás.
Deus Ex

Žánr: akční RPG
Minimum: P200 MMX, 32 MB RAM, 100 MB místa na disku, PCI grafická karta, Win95-kompatibilní zvuková karta, Windows 95/98
3D: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Ion Storm
Distributor:
Eidos Interactive

Píše se rok 2052 a svět je nebezpečný a chaotický. Teroristé bez obav zabíjejí tisíce lidí, drogy a nemoci řádí v ulicích. Ekonomika se rozpadá, rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi se prohlubují. A co víc, pradávná touha po ovládnutí světa opět našla své místo a čas. Nikdo nevěří, že ONI existují. Nikdo kromě vás.

Hra vás obsadí do role novopečeného agenta protiteroristické jednotky UNATCO - JC Dentona. Vaším prvním úkolem je najít vakcínu Ambrosia, která byla ukradena teroristickou organizací NSF a je jedinou známou účinnou látkou v boji proti onemocnění Šedá smrt. Tuto vakcínu vyrábí americká společnost VersaLife a do distribuce je zapletena americká vláda. Budete čelit spekulacím o možném umělém vytvoření viru v touze po ovládnutí světa, v sázce bude vaše loajalita, postupně budete rozplétat role vysokých státních a bezpečnostních úředníku včetně vašich nadřízených, setkáte se s nejnižšími vrstvami obyvatelstva přežívajících na okraji společnosti.

Deus ExDeus Ex

Deus Ex přichází s obrovskou variabilitou možností interakce hráče s okolím. Během hry si budete moci sami zvolit, zda v nebezpečných situacích útočníka zastřelit nebo jen omráčit, zda použít odstřelovačku z bezpečné vzdálenosti, zda se nabourat do počítačového systému a přeprogramovat bezpečnostní okruhy nebo vniknout do objektu ventilační šachtou. Seznámíte se s množstvím NPC (postavy řízené počítačem) včetně postavy vašeho bratra Paula Dentona, které obvykle zásadně mění dějovou linii. Množství rozhovorů, novinových článků a datových „krychlí“ je fascinující. Hráč je de facto tlačen k tomu, aby si utvářel svůj vlastní názor na politickou situaci ve fiktivním světě - průběh hry by se dal přirovnat k „prohlédnutí“ manipulovaného agenta a jeho postavení se na správnou stranu barikády.

Deus ExDeus Ex

Personalizace a možnost modifikace herních principů dle vašich představ je hlavním kritériem dobré RPG. Deus Ex nabízí hned několik možností, jak si vylepšovat hordy zbraní a navíc i měnit svoje vlastní tělo nanoimplantáty. Ty je možné zabudovat s pomocí lékařského robota, ovšem hráč se vždy musí rozhodnout, kterou ze 2 augmentací použít a tento krok je nevratný. Upgrady jsou samozřejmostí, postupem času vylepšíte třeba i obyčejnou pistoli o laserový zaměřovač, tlumič a dodatečný zásobník; vaše tělo bude schopné samoregenerace a odolné vůči ohni a elektrickému proudu. Agent disponuje možností kdykoli během hry upgradovat své schopnosti, které zahrnují vše počínaje počítačovými systémy přes medicínu až po těžké zbraně, výměnou za zkušenostní body. Ty získává za úspěšné plnění misí, za postup při řešení úkolů nebo za prozkoumávání terénu nad rámec plnění mise.

Hlavní vady na kráse, na které jsem při hraní narazil:

  • není možné zabít NPC postavy důležité pro další děj hry
  • jednotlivé uložené pozice mají okolo 15 MB! (celá hra pak i třeba 1GB)
  • AI nereaguje na ležící mrtvoly a občas je „mimo“ (vystřílíte bossovi ochranku a on se chová, jako by se nechumelilo)
Grafické provedení DX je postaveno na původním, avšak vylepšeném, enginu Unreal. Ten je dnes již technologicky značně překonán, a proto vás graficky DX příliš nenadchne. Špatné animace, vysoká náročnost na hardware a nízký framerate, nepříliš zdařilé textury na postavách. To vše samozřejmě zamrzí. Zvukové efekty jsou velmi zdařilé, avšak některé autorům jakoby utekly mezi prsty - např. pípání načasovaného EMP granátu by probudilo slona. Co však nelze prominout je odfláknutý dabing, kdy snaha po různých dialektech a přízvuku postav vyzní velmi směšně. Hudební doprovod tvořili stejní lidé zodpovědní za hudbu k Unrealu a bohužel je to znát. Navíc hudba neustále monotónně podbarvuje hru a mění se jen během soubojů na rychlejší techno.

Deus ExDeus Ex

Hratelností je hra něčím neuvěřitelným, co si prostě musíte vyzkoušet na vlastní kůži. Deus Ex vás chytne a nepustí. Bezvadný scénář, provázání děje s interaktivitou a možnost řešení lineárního děje několika cestami je téměř bezchybná. Podle slov autora a producenta Warrena Spectora vydání multiplayeru pro DX se zvažuje, což by mohla být další pecka.

Zajímavé odkazy:
http://www.deus-ex.org/, http://www.deus-ex.com/, http://www.deusex-machina.com/, http://www.dxdot.com/, http://www.ttlg.com/, http://www.dxnation.com/

Grafika: 8/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 10/10
Bezpochyby jedna z nejlepších RPG tohoto roku.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

10 tipů na skvělé deskovky, které může…

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

včera | | 5 N/A