Deus Ex – po Quakovi druhý hit z PC

Tak Deus Ex je přesně ten typ hry, který mi na PS2 chybí. Pořádná cyberpunková atmosféra temné budoucnosti v kombinaci s vynikajícím nápadem. Totiž Deus Ex je další mutací střílečky z vlastního pohledu, která je tentokrát pořádně ochucená RPG prvky a adventurou.
Deus Ex – po Quakovi druhý hit z PC
Tak Deus Ex je přesně ten typ hry, který mi na PS2 chybí. Pořádná cyberpunková atmosféra temné budoucnosti v kombinaci s vynikajícím nápadem. Totiž Deus Ex je další mutací střílečky z vlastního pohledu, která je tentokrát pořádně ochucená RPG prvky a adventurou.

Upřímně se přiznám, že Deus Ex byl jedním z těch titulů, kvůli kterým jsem byl ochoten vybavit si své PC poněkud příznivěji v oboru hry a 3D grafika. Když mi totiž asi před půl rokem Martin Z. představil Deus Ex, zůstal jsem chvíli sedět a říkal jsem si: „Škoda, že tato hra na konzolích nebude,“ byl jsem naprosto unešený. Trvalo to vcelku dlouho, avšak Eidos se přece jen rozhoupal a svůj nejprodávanější titul minulého roku se dočká přepsání pro PS2.

Ve zkratce shrnu příběh. V roli nezaběhnutého agenta mezinárodní protiteroristické jednotky UNATCO odhalujete spiknutí, které se vine okolo záhadné nákazy příznačně nazvané Šedá smrt. První mise se zaměřují na boj proti teroristům, kteří se snaží likvidovat jedinou známou protilátku: Ambrosia. Vy, J. C. Denton, postupně odhalujete, že všechno není tak, jak na první pohled vypadalo a postupně odkrýváte pravdu.

Deus ExDeus Ex

Styl této hry patří mezi ty pestřejší. Deus Ex se vyznačuje tím, že každá specializace postavy řeší problém různými způsoby. Hacker se pokusí za dveře dostat přes terminál, bojovnější postava si přístup vynutí od stráží. Podobně to funguje s roboty. Hacker je ovládá a používá, zatímco ten druhý ničí. Nebudu se rozepisovat o hratelnosti, protože ta může být ve finální podobě na PS2 o něčem jiném, ale pokud se pokusím shrnout to na hromádku, Deus Ex je 3D akční hra s prvky RPG a adventury.

Předpokládám, že se s vámi shodnu na tom, že nejtěžší na konverzi Deus Ex pro PS2 bude samotné ovládání. Ačkoliv jsem zarytý konzolista, není mi jasné, jak si autoři představují předělání komplexního ovládání (především sousta zkratkových povelů) klávesnicí a myší na ovladač PS2. Údajně stisknutím tlačítka rozbalíte menu, ve kterém budete mít na výběr jednotlivé položky s vlastnostmi a technikami. Naštěstí a to podtrhuji, se Ion Storm rozhodl přidat podporu USB klávesnice a myši. A takový Deus Ex tuto možnost využije mnohem víc než Quake III (který ji nemá) a Unreal Tournament.

Deus Ex je velice zajímavý rozsahem změn, kterých se relativně stará hra dočká před svým vydáním na konzoli. Ion Storm například nahrává zvuk a původní soundtrack. Klasická změna grafiky je tentokrát na jiné úrovni, než je tomu u ostatních konverzí. Grafika postav se dočká vyššího rozlišení a většího počtu polygonů, navíc Ion Storm použije pro dokonalejší a realističtější animaci populární motion capturing (technika která zachycuje pohyby opravdové postavy a přenáší je do programu hry). Engine zatím chodí na 25-30 snímcích za sekundu, ale autoři slibují, že jejich cílem je uzamknout rychlost na třiceti za každou cenu. Ono těch 30 je, řekl bych, technické minimum; už tak hrozí, že rychlejší otočení ve velkém prostoru nebude plynulé. Jedinou vadou na kráse konzolové podoby je nedostatek paměti. Vzhledem k tomu, že dnešní PC mají mnohonásobně větší objem RAM, konzole vždy pracují s omezeným množstvím. Tato praxe se na Deus Ex podepisuje v podobě rozkouskování levelů na menší oblasti, které budeme procházet se známým nápisem na obrazovce, hlásajícím LOADING. Pokud tedy všechno půjde dobře, dočkáme se Deus Ex na vánoce tohoto roku.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A