Devastation - kyberpunková střílečka

Chcete se podívat do San Franciska nedaleké budoucnosti, temného a chladného jako ocel, ze které jsou postaveny všechny ty gigantické věžáky? Chcete si užít pořádnou akci, mít na výběr několik desítek druhů zbraní? Pokud na to všechno máte chuť, rozhodně si nenechte ujít představení jedné nadějně vyhlížející střílečky jménem Devastation. Nebudete toho litovat.
Devastation - kyberpunková střílečka
Devastation - to je více než příznačný název pro 3D střílečku. Vývoje titulu s tímto názvem se zhostilo studio Digitalo, které za sebou má více než bohatou herní kariéru, která v podstatě začala již v 80. letech za éry Atari. V té době jistý Vic DeLeon začal vyrábět různé sharewarové hry a programy pro DOS. Uteklo několik let a tři společníci - Vic DeLeon, Barry Gibbs a Bob Berry založili Digitalo. Zprvu ani tak nevyvíjeli vlastní hry jako spíše nabízeli své služby třetím stranám. Produkovali několik 3D dem a časem se dostali k Unreal Enginu. Ten všechno změnil a vlastně stál na samém počátku Devastation.

Vic DeLeon byl producentem a produkčním manažerem připravovaného oficiálního add-onu k Unreal Tournamentu - jenže to trvalo pouze pět měsíců. Poté byl projekt zrušen s tím, že je na trhu příliš mnoho UT "věciček". A tak se Vic se svými společníky začali věnovat jinému projektu postavenému na Unreal technologii pojmenovaném Devastation a vycházeli přitom z některých idejí, které se měly objevit právě v plánovaném add-onu. Devastation ale nikdy nebyl hlavní projekt studia Digitalo. Byla a je to stále pouze jakási "bokovka", kterou si vývojáři financují tak, že pracují na dalších, lukrativnějších a jistějších projektech. Minulý rok například pomohli s programováním PC verze Harry Potter and the Sorcerer`s Stone pro Electronic Arts.

Příběh nebyl pro 3D střílečky nikdy příliš důležitý a ani Devastation není výjimkou. Děj se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti na devastované Zemi, ve které svět ovládají obrovské nadnárodní korporace. Na zákon dohlíží tzv. "smírčí čety" - brutální soukromá policejní síla. Jedinou nadějí na záchranu je malá skupina bojovníků odporu, což jsou bývalí příslušníci armády, vůdci zkrachovalých odbojových skupin nebo prostě zabijáci. Hráč se stane vůdcem této frakce a musí cestovat po celé planetě aby znovu nastolil mír a pořádek.

Autoři hry se neskrývají s tím, že mnoho inspirace čerpali z děl Williama Gibsona a Neila Stephensona. Kyberpunk uzříte v Devastation na každém kroku - týká se to zejména prostředí, ale také zbraní a vůbec možností jak hru hrát. V jistých ohledech se totiž Devastation bude podobat legendárnímu Deus-Ex. Nabídne několik možností jak hru hrát (a dohrát). S nabídkou více než 40 různých zbraní se dostane hráč možnost se rozhodnout zda bude tichým ostřelovačem, hbitým ninjou nebo prostě zuřivým zabijákem. Většina zbraní má základ v dnešních "hračičkách", ale objeví se i některé prototypy (které se ale možná stanou skutečností již za několik let). Jmenovitě se jedná o klasické pistole, brokovnice, kulomety, samopaly, pušky, nože, meče, výbušniny a další. Většina z více než třiceti levelů je založena na reálných lokacích.

Navíc dostanete do vínku také hackerské vybavení jako PDA pomocí kterých se budete hackovat do nepřátelských elektronických zařízení. Tohle je zajímavé zejména pro ty, kteří uznávají taktiku "nejdřív mysli a pak střílej/sekej/bodej".

Ač měla být Devastation původně pouze multiplayerovou záležitostí, časem přišli tvůrci na to, že ani ten singleplayer není tak úplně k zahození a mohla by to být docela zábava. V obou případech půjde zejména o týmovou hru, na které si Devastation přímo zakládá. A dělá dobře, protože všichni víme, že hrát v týmu je mnohem větší zábava než se s něčím pachtit sám. Prvních několik málo misí v SP sice budete muset projít sami, ale postupně se k vám budou přidávat další společníci až se z vás nakonec stane celá zabijácká skvadra společně bažící po krvi protivníků.

Když už jsme u nich, musím se zmínit o modelech postav, které budou natolik propracované a detailní, že nebude problém ani uřezávání/ustřelování končetin. Také se můžete těšit na výborně zpracované krvácení a skvěle vyhlížející obleky, na kterých si grafici dali výrazně záležet (a na některých screenshotech je to i poznat).

Velkou pozornosti věnují autoři hry snadnosti pozdější modifikace - vždyť většina programátorů a designérů, kteří na Devastation pracují se rekrutovala právě z modařské komunity. Spolu se hrou tak dostanete sadu editorů a nástrojů pro tvorbu vlastní modifikací.

Samozřejmě nezůstane nepovšimnut ani multiplayer, vždyť jsem před chvílí říkal, že původně to měla být čistě multiplayerová záležitost. Hlavním módem je Team Deathmatch, nebude však chybět i několik dalších. Po stránce technického zpracování se není čeho obávat, ba spíše naopak, lze očekávat velkolepé - pánové ze společnosti Digitalo přidali k Unreal Enginu své výtvory a nápady a vzniklo tak něco, co původní Unreal technologii s trochou nadsázky překonává. Hardwarové nároky tomu odpovídají - minimálně Pentium III 500 MHz, 128 MB RAM, grafický akcelerátor s hardwarovým T&L a 32 MB VRAM.

Dalo by se říci, že studio Digitalo je poslední svého druhu - je to totiž zcela nezávislé, soukromě vlastněné herní vývojářské studio. Má tedy možnost experimentovat, pouštět se do svých vlastních projektů, vybrušovat své umění až k samé hranici dokonalosti. Doufejme, že se jim to s titulem Devastation podaří. Nečekejte ale žádné ufony, vesmírné lodě a podobné srágoroviny. Ty do kyberpunku nepatří.

Oficiální stránky: http://www.arushgames.com/games/devastation nebo http://www.devastationgame.com/
Výrobce: Digitalo
Vydavatel: Arush Entertainment

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |