Devil May Cry – první hratelná ochutnávka

Pokud patříte k majitelům PlayStationu 2, pak pravděpodobně někdy touhle dobou dokončujete hru Resident Evil Code Veronica X. Možná, že na jejím konci si začínáte uvědomovat existenci druhého DVD, přiloženého v obalu hry. To by ale byla chyba, jde o nejzajímavější hratelné demo pro PS2 od Metal Gear Solida 2.
Devil May Cry – první hratelná ochutnávka
Hru k recenzi zapůjčila firma:
Pokud patříte k majitelům PlayStationu 2, pak pravděpodobně někdy touhle dobou dokončujete hru Resident Evil Code Veronica X. Možná, že na jejím konci si začínáte uvědomovat existenci druhého DVD, přiloženého v obalu hry. To by ale byla chyba, jde o nejzajímavější hratelné demo pro PS2 od Metal Gear Solida 2.

Capcom ví stejně dobře, jako každý hráč nebo novinář, že jejich série Resident Evil už zastará. Na jednu stranu vypadá každý díl o pěkný kus lépe, na stranu druhou je to však stále to samé – střílíte zombie made in Umbrella. I když v případě nového remake hry Resident Evil pro GameCube to stále stojí za hřích, je na čase, aby šli autoři RE dál. Vynikajícím se ukázal druhý díl jurskoparkové série Dino Crisis, který byl tisíckrát akčnější něž RE (Dino Crisis 2 disponuje nekonečným počtem nábojů a nepřátel) a rozhodně zajímavým byl i Onimusha (ačkoliv ten hodně těžil z nedostatku kvalitních titulů v začátcích PS2). Fanoušci Capcomu však netrpělivě čekají na hru, která byla ohlášena již před několika lety při úvodním seznamování veřejnosti s PS2. Devil May Cry (Ďábel může naříkat) měl být tím skutečným odpoutáním se od klasických klišé RE her, ať už jde o herní rozhraní nebo atmosféru. Co to znamená?

Devil May CryDevil May Cry

Devil May CryDevil May Cry

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde pouze o jakéhosi Resident Evila ve středověku – osamělý hrdina prochází temnými a strašidelnými prostorami, zamořenými jakýmisi nepozemskými démony. Jenže tenhle hlavní hrdina disponuje dvěma proklatě velkými pistolemi s nekonečnou municí a obrovským obouručním mečem, zavěšeným na zádech. Navíc se během hry (výměnou za nasbírané duše zabitých nepřátel) učí stále nové a nové chvaty a útoky ve stylu různých (nepochybně neexistujících) bojových umění. A málem bych zapomněl na tu maličkost, že tenhle hlavní hrdina v sobě ukrývá démona, kterého zdědil po předcích a kterého umí velmi efektivně (a efektně) přivést na světlo boží (nebo na světlo jakékoliv svíce či plamene v dosahu těch bezbožných katakomb, ve kterých se odehrává většina hry). Jmenuje se Dante. A pochopitelně je to vyšetřovatel paranormálních jevů. Má totiž jakousi osobní záležitost k vyřízení s jedním nadpřirozeným zloduchem, jmenuje se nějak jako „Ďábel“ a provedl Dantemu něco, na co se nezapomíná. A tak tedy Dante vyšetřuje a řeší (na to má ty pistole a meč) paranormální jevy, neboť jak sám velmi trefně říká: „Při tomhle džobu člověk potká mnoho takových lumpů pochybného původu a když je zabije všechny, jednoho po druhém, tak dříve nebo později musí trefit toho správného.“

Devil May CryDevil May Cry

Proč se tolik šířím o hlavní postavě hry? Protože po dlouhé době tu máme jednu takovou, která má skutečně velmi působivou a charismatickou osobnost, takže fanoušci agenta Muldera nebo Hellboye si přijdou na své. Navíc kvalitní hlášky Danteho dávají hře ten správný nádech, o který se pokoušel například Bruce Campbell v Evil Death. Nicméně Devil May Cry (DMC) není ani tak o sbírání klíčů, munice a podobných serepetiček, jako Evil Death nebo spíš Resident Evil. DMC je především o bleskurychlé, megalomanské a nepřetržitě zaplavující akci, která vám rozšíří oči údivem. Skutečně jsem zažil jen pár takových her, ve kterých si můžete užít tolik fascinující destrukce (namátkou Turrican, Doom, Loaded). Když k tomu ale připočtete vskutku velmi nadprůměrné technické provedení, dovádějící věrohodný a atmosférický vzhled ve stylu RE do extrému, získáte originální a strhující mix, před kterým není pro správného hráče úniku. Abych řekl pravdu, sám jsem byl ztracen okamžitě, jak se vynořili první nepřátelé (většinou je jich nekonečno – stále přibíhají noví) a gotická varhanová hudba přešla do tvrdého rocku (trochu jako v prvních Night Creatures). Ať už raději sekáte nepřátele obřím nádherným mečem, sršícím blesky nebo do nich pálíte obouruč dvěma pistolemi či dvouhlavňovou brokovnicí, tohle je to správné místo na vybití přebytečného adrenalinu.

DMC skvostně vypadá a překvapivě dobře se hraje. Není toho moc, co byste mohli po akční hře chtít navíc.

Devil May CryDevil May Cry

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 17 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |