Die Hard – nepříliš smrtonosná past (recenze)

Už je to taková osvědčená tradice, že když vyplodí mohutný svět Hollywoodu nějaký další kousek, herní vývojáři nezahálejí a snaží se svézt na vlně, kterou pro ně vytvořila filmová předloha. Nejinak je tomu také u nového dílu Smrtonosné pasti (ofic. název: A Good Day to Die Hard) s nestárnoucím Brucem Willisem.

Zatímco film ještě není v našich kinech, a nemůžeme ho tak hodnotit, herní kousek podle filmové předlohy už k dispozici pro hráče je. Jelikož vychází dříve než samotný film, troufám si tvrdit, že by měla fanoušky této velkolepé akční série navnadit na filmové zpracování. Bohužel tomu tak ale není.

Pouťová střelnice

Ve hře hrajete za Jacka, syna Willisem ztvárněného Johna McClanea. A dle popisu od výrobce se máte na co těšit: tuny různých postav a protivníků, zbraní a kostýmů. Realita je však bohužel poměrně smutná.

Ano, ve hře narazíte na několik druhů teroristů či teroristů jinak oblečených, ale tím veškerá odlišnost končí. Protivníci jsou totiž nesmírně tupí a následují předem připravený vzorec: objevím se, budu stát cca 2 vteřiny a pak vystřelím. Tím jejich moment slávy končí.

Die Hard 01.jpgDie Hard 02.jpg
 

Tohle by se snad ještě dalo odpustit, kdyby ostatní herní náplň měla nějaký větší smysl. Pokud jste z obrázků nabyli dojmu, že se jedná o FPS akci, jste na omylu. Postava Jacka se totiž pohybuje ve stylu on-rail á la nedávno recenzovaný Temple Run 2, a vy se tak jen posouváte doprava a doleva.

 

Po pár drobných vylepšeních mé zbraně se z ní stal doslova destruktivní kanón

 

Pohybem prstu po displeji nahoru přeskočíte objekt stojící v cestě a pohybem prstem dolů nabijete zbraň. K zastřelení nepřátel pak stačí jen ťuknout na displej alespoň ve směru teroristy a věc je vyřízena. Pokud by se vám stalo, že byste nestíhali a displej by byl zaplněný teroristy, můžete stisknout tlačítko v pravém horním rohu a využít jakýsi bullet-time. Zřídka kdy ho však opravdu použijete.

Z pistole raketomet

Asi nemusím připomínat, že díky zvolenému stylu on-rail se nedá mluvit o nějaké různorodosti v hraní, spíše naopak. Dokola se opakující nuda rozhodně hráče na hodiny nezabaví. Jeden z posledních zoufalých pokusů o vylepšení zábavy jsou zabudované vylepšované schopností a zbraní.

Die Hard 03.jpgDie Hard 04.jpg

Musím říct, že takhle jsem se už u hry dlouho nezasmál, protože po pár drobných vylepšeních mé zbraně se z ní stal doslova destruktivní kanón, který ničí kompletní okolní prostředí pouhými třemi vystřelenými kulkami. Neuvěřitelné. Pokud to měl být úmysl autorů ke zparodování akčního žánru, tak palec nahoru. Vzhledem k popisu na iTunes o tom ale velmi silně pochybuji.

Die Hard 05.jpg

Posledním hřebíčkem do pomyslné rakve je potom systém IAP (in-game purchases). Hra je pro Android zadarmo a pro iOS platformu za příjemných 0.99USD, nicméně pokud si chcete uspíšit proces upgradování či mít možnost pokračovat ve hře i po smrti vaší postavy, sáhnete pořádně do kapsy.

Slušně vypadá, ale nepobaví

Grafické zpracování není špatné, a můžete si dokonce vybrat ze tří grafických úrovní. Ne, že by to mělo nějaký extrémní grafický dopad. Bohužel se mi však i na solidní mašině (Samsung SGS II) hra nepříjemně kousala, takže optimalizace pro Android zařízení nebude úplně v pořádku.

Audio stránka je, řekněme, obstojná, ale dabing je doslova příšerný. Představte si ruský akcent hlavního záporáka z nějaké bondovky a odmyslete si jakoukoliv kvalitu. Bum a máte namluvení z Die Hard hry.

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: Arkády | On-rail střílečka
Výrobce: Fox Digital Entertainment
  • Na Android je zdarma
  • Slušná grafika
  • Špatná optimalizace
  • Tupá AI
  • Drahé IAP
  • Nuda, nuda a zase nuda

Upřímně řečeno, kdybych za hru měl platit, asi bych si hodně nadával. Nedovedu si představit moc hráčů, co si herní Smrtonosnou past opravdu užijí, ba co víc, někomu ji doporučí. Die Hard by zkrátka zasloužila daleko kvalitnější titul, takže pokud jste fanoušky série, doporučuji ji úplně vynechat a počkat na nějaké důstojnější zobrazení Johna McClanea.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce