Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma

Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…
Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma
Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…

Dink byl inspirován typickými hrami v oboru, jako například Zelda nebo série King's Quest od Sierry. Hlavní hrdina, Dink Smallwood, je podobným hrdinou, jako například Simon kouzelník nebo rádoby pirát Guybrush Threepwood. V matčině stavění sní o tom, kdy se z malého hocha zpoza pece stane skutečným hrdinou. Jeho první úkoly, jako například nalezení husy staré paní Ethel, sice nepatří mezi ty nejsložitější questy, kterými vás hra počastuje již ve svých začátcích, ale dostatečně myslím si slouží k poznání, jak se zhruba bude hra dále vyvíjet. Teprve poté, co ho matka vyšle nasbírat ořechy mimo osadu se otevírá pořádná akce – začínají se objevovat kouzelníci, zlí nepřátelé (viděli jste někdy "hodné nepřátele?"), nespravedlnost a husy. Ty se ostatně celou hrou linou jak dobře uleželé olomoucké syrečky. Výhodou na nich je to, že vám neublíží, zatímco vy můžete jedním kopnutím oddělit hlavu od těla a následně trénovat své bojové dovednosti na pobíhajícím torzu tentokráte již nesyčící husy.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Na Dinka celou dobu pohlížíte z pohledu poněkud izometrického bez možnosti regulace úhlu, zoomu či vzdálenosti. Byť se v některých situací chová váš pidižvík všelijak, zamilujete si ho, ať už pro vtipné komentáře typu "Ta postel je hnusná, tak ji rozkopu" nebo "Zemřete, flašky"… v angličtině, pochopitelně. Nezdá se to, ale Dink je vlastně fajn. Možná se v něm shlédnete, možná ne, to záleží na individualitě, ale věřím, že jeho břitký humor, který není nicméně podložený dostatečnou muskulaturou, vás uvede do stavu smíchu. Mě uvedl – ono je to takové boží hovádko.

Hudba se povedla – je dobrá. Vychází ze sice jednoduchých, ale velmi vhodných motivů, které příjemně podmalovávají hru. Je fakt, že přechody dvou hudeb například při krmení prasat mohly být provedeny lépe, ale to je vše otázkou momentálního vkusu, musíme vzít rovněž v potaz to, že se jedná již o starší hru.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Spolu s hrou je dodáván i editor vlastních příběhů, což otevírá mnohé možnosti kreativcům, kteří chtějí Dinka či jiného svého hrdinu prohánět vlastními pláněmi světa, o kterém sní, pro který žijí. Můžete si vytvořit nejen vlastní postavy, ale i příšery, předměty, prostředí, prostě cokoliv. Hudba lze přidávat ve formátech WAV, podobně jako obrázky ve formátu BMP.

Hra ani navíc není náročná. Vyžaduje 486ku alespoň na 75 MHz, 24 MB RAM, 50 MB místa na disku a zvukovou kartu. Po nainstalování zabaleného souboru (ten má 24 megabajtů) pak již jen spustíte samotnou hru a budete se kochat tím, jak dobré hry ještě mohou být. Je to opravdu dobrá hra a je jenom dobře, že se Robinson Seth (neboli RTsoft) rozhodl hru zpřístupnit všem, které magický žánr RPG tolik přitahuje.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

10 tipů na skvělé deskovky, které může…

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

22.  10.  2018 | | 5 N/A