Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma

Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…
Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma
Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…

Dink byl inspirován typickými hrami v oboru, jako například Zelda nebo série King's Quest od Sierry. Hlavní hrdina, Dink Smallwood, je podobným hrdinou, jako například Simon kouzelník nebo rádoby pirát Guybrush Threepwood. V matčině stavění sní o tom, kdy se z malého hocha zpoza pece stane skutečným hrdinou. Jeho první úkoly, jako například nalezení husy staré paní Ethel, sice nepatří mezi ty nejsložitější questy, kterými vás hra počastuje již ve svých začátcích, ale dostatečně myslím si slouží k poznání, jak se zhruba bude hra dále vyvíjet. Teprve poté, co ho matka vyšle nasbírat ořechy mimo osadu se otevírá pořádná akce – začínají se objevovat kouzelníci, zlí nepřátelé (viděli jste někdy "hodné nepřátele?"), nespravedlnost a husy. Ty se ostatně celou hrou linou jak dobře uleželé olomoucké syrečky. Výhodou na nich je to, že vám neublíží, zatímco vy můžete jedním kopnutím oddělit hlavu od těla a následně trénovat své bojové dovednosti na pobíhajícím torzu tentokráte již nesyčící husy.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Na Dinka celou dobu pohlížíte z pohledu poněkud izometrického bez možnosti regulace úhlu, zoomu či vzdálenosti. Byť se v některých situací chová váš pidižvík všelijak, zamilujete si ho, ať už pro vtipné komentáře typu "Ta postel je hnusná, tak ji rozkopu" nebo "Zemřete, flašky"… v angličtině, pochopitelně. Nezdá se to, ale Dink je vlastně fajn. Možná se v něm shlédnete, možná ne, to záleží na individualitě, ale věřím, že jeho břitký humor, který není nicméně podložený dostatečnou muskulaturou, vás uvede do stavu smíchu. Mě uvedl – ono je to takové boží hovádko.

Hudba se povedla – je dobrá. Vychází ze sice jednoduchých, ale velmi vhodných motivů, které příjemně podmalovávají hru. Je fakt, že přechody dvou hudeb například při krmení prasat mohly být provedeny lépe, ale to je vše otázkou momentálního vkusu, musíme vzít rovněž v potaz to, že se jedná již o starší hru.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Spolu s hrou je dodáván i editor vlastních příběhů, což otevírá mnohé možnosti kreativcům, kteří chtějí Dinka či jiného svého hrdinu prohánět vlastními pláněmi světa, o kterém sní, pro který žijí. Můžete si vytvořit nejen vlastní postavy, ale i příšery, předměty, prostředí, prostě cokoliv. Hudba lze přidávat ve formátech WAV, podobně jako obrázky ve formátu BMP.

Hra ani navíc není náročná. Vyžaduje 486ku alespoň na 75 MHz, 24 MB RAM, 50 MB místa na disku a zvukovou kartu. Po nainstalování zabaleného souboru (ten má 24 megabajtů) pak již jen spustíte samotnou hru a budete se kochat tím, jak dobré hry ještě mohou být. Je to opravdu dobrá hra a je jenom dobře, že se Robinson Seth (neboli RTsoft) rozhodl hru zpřístupnit všem, které magický žánr RPG tolik přitahuje.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A