Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma

Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…
Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma
Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…

Dink byl inspirován typickými hrami v oboru, jako například Zelda nebo série King's Quest od Sierry. Hlavní hrdina, Dink Smallwood, je podobným hrdinou, jako například Simon kouzelník nebo rádoby pirát Guybrush Threepwood. V matčině stavění sní o tom, kdy se z malého hocha zpoza pece stane skutečným hrdinou. Jeho první úkoly, jako například nalezení husy staré paní Ethel, sice nepatří mezi ty nejsložitější questy, kterými vás hra počastuje již ve svých začátcích, ale dostatečně myslím si slouží k poznání, jak se zhruba bude hra dále vyvíjet. Teprve poté, co ho matka vyšle nasbírat ořechy mimo osadu se otevírá pořádná akce – začínají se objevovat kouzelníci, zlí nepřátelé (viděli jste někdy "hodné nepřátele?"), nespravedlnost a husy. Ty se ostatně celou hrou linou jak dobře uleželé olomoucké syrečky. Výhodou na nich je to, že vám neublíží, zatímco vy můžete jedním kopnutím oddělit hlavu od těla a následně trénovat své bojové dovednosti na pobíhajícím torzu tentokráte již nesyčící husy.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Na Dinka celou dobu pohlížíte z pohledu poněkud izometrického bez možnosti regulace úhlu, zoomu či vzdálenosti. Byť se v některých situací chová váš pidižvík všelijak, zamilujete si ho, ať už pro vtipné komentáře typu "Ta postel je hnusná, tak ji rozkopu" nebo "Zemřete, flašky"… v angličtině, pochopitelně. Nezdá se to, ale Dink je vlastně fajn. Možná se v něm shlédnete, možná ne, to záleží na individualitě, ale věřím, že jeho břitký humor, který není nicméně podložený dostatečnou muskulaturou, vás uvede do stavu smíchu. Mě uvedl – ono je to takové boží hovádko.

Hudba se povedla – je dobrá. Vychází ze sice jednoduchých, ale velmi vhodných motivů, které příjemně podmalovávají hru. Je fakt, že přechody dvou hudeb například při krmení prasat mohly být provedeny lépe, ale to je vše otázkou momentálního vkusu, musíme vzít rovněž v potaz to, že se jedná již o starší hru.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Spolu s hrou je dodáván i editor vlastních příběhů, což otevírá mnohé možnosti kreativcům, kteří chtějí Dinka či jiného svého hrdinu prohánět vlastními pláněmi světa, o kterém sní, pro který žijí. Můžete si vytvořit nejen vlastní postavy, ale i příšery, předměty, prostředí, prostě cokoliv. Hudba lze přidávat ve formátech WAV, podobně jako obrázky ve formátu BMP.

Hra ani navíc není náročná. Vyžaduje 486ku alespoň na 75 MHz, 24 MB RAM, 50 MB místa na disku a zvukovou kartu. Po nainstalování zabaleného souboru (ten má 24 megabajtů) pak již jen spustíte samotnou hru a budete se kochat tím, jak dobré hry ještě mohou být. Je to opravdu dobrá hra a je jenom dobře, že se Robinson Seth (neboli RTsoft) rozhodl hru zpřístupnit všem, které magický žánr RPG tolik přitahuje.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 11 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 11 N/A