Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma

Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…
Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma
Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…

Dink byl inspirován typickými hrami v oboru, jako například Zelda nebo série King's Quest od Sierry. Hlavní hrdina, Dink Smallwood, je podobným hrdinou, jako například Simon kouzelník nebo rádoby pirát Guybrush Threepwood. V matčině stavění sní o tom, kdy se z malého hocha zpoza pece stane skutečným hrdinou. Jeho první úkoly, jako například nalezení husy staré paní Ethel, sice nepatří mezi ty nejsložitější questy, kterými vás hra počastuje již ve svých začátcích, ale dostatečně myslím si slouží k poznání, jak se zhruba bude hra dále vyvíjet. Teprve poté, co ho matka vyšle nasbírat ořechy mimo osadu se otevírá pořádná akce – začínají se objevovat kouzelníci, zlí nepřátelé (viděli jste někdy "hodné nepřátele?"), nespravedlnost a husy. Ty se ostatně celou hrou linou jak dobře uleželé olomoucké syrečky. Výhodou na nich je to, že vám neublíží, zatímco vy můžete jedním kopnutím oddělit hlavu od těla a následně trénovat své bojové dovednosti na pobíhajícím torzu tentokráte již nesyčící husy.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Na Dinka celou dobu pohlížíte z pohledu poněkud izometrického bez možnosti regulace úhlu, zoomu či vzdálenosti. Byť se v některých situací chová váš pidižvík všelijak, zamilujete si ho, ať už pro vtipné komentáře typu "Ta postel je hnusná, tak ji rozkopu" nebo "Zemřete, flašky"… v angličtině, pochopitelně. Nezdá se to, ale Dink je vlastně fajn. Možná se v něm shlédnete, možná ne, to záleží na individualitě, ale věřím, že jeho břitký humor, který není nicméně podložený dostatečnou muskulaturou, vás uvede do stavu smíchu. Mě uvedl – ono je to takové boží hovádko.

Hudba se povedla – je dobrá. Vychází ze sice jednoduchých, ale velmi vhodných motivů, které příjemně podmalovávají hru. Je fakt, že přechody dvou hudeb například při krmení prasat mohly být provedeny lépe, ale to je vše otázkou momentálního vkusu, musíme vzít rovněž v potaz to, že se jedná již o starší hru.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Spolu s hrou je dodáván i editor vlastních příběhů, což otevírá mnohé možnosti kreativcům, kteří chtějí Dinka či jiného svého hrdinu prohánět vlastními pláněmi světa, o kterém sní, pro který žijí. Můžete si vytvořit nejen vlastní postavy, ale i příšery, předměty, prostředí, prostě cokoliv. Hudba lze přidávat ve formátech WAV, podobně jako obrázky ve formátu BMP.

Hra ani navíc není náročná. Vyžaduje 486ku alespoň na 75 MHz, 24 MB RAM, 50 MB místa na disku a zvukovou kartu. Po nainstalování zabaleného souboru (ten má 24 megabajtů) pak již jen spustíte samotnou hru a budete se kochat tím, jak dobré hry ještě mohou být. Je to opravdu dobrá hra a je jenom dobře, že se Robinson Seth (neboli RTsoft) rozhodl hru zpřístupnit všem, které magický žánr RPG tolik přitahuje.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zábavního průmyslu na světě

GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zá…

Po mnoha letech na předních příčkách herních žebříčků je Grand Theft Auto 5 oficiálně nejlepší.

9.  4.  2018 | | 3 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A