Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma

Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…
Dink Smallwood – rozsáhlé RPG úplně zdarma
Nestává se často, aby titul, který byl primárně určen pro komerční trh (rozumějte nabízený za úplatu – tedy prodej) opustil vody komerce a stal se freeware šiřitelným programem. Nicméně, v případě Dinka Smallwooda tomu tak je – naštěstí. Ono to totiž vůbec není špatné RPG…

Dink byl inspirován typickými hrami v oboru, jako například Zelda nebo série King's Quest od Sierry. Hlavní hrdina, Dink Smallwood, je podobným hrdinou, jako například Simon kouzelník nebo rádoby pirát Guybrush Threepwood. V matčině stavění sní o tom, kdy se z malého hocha zpoza pece stane skutečným hrdinou. Jeho první úkoly, jako například nalezení husy staré paní Ethel, sice nepatří mezi ty nejsložitější questy, kterými vás hra počastuje již ve svých začátcích, ale dostatečně myslím si slouží k poznání, jak se zhruba bude hra dále vyvíjet. Teprve poté, co ho matka vyšle nasbírat ořechy mimo osadu se otevírá pořádná akce – začínají se objevovat kouzelníci, zlí nepřátelé (viděli jste někdy "hodné nepřátele?"), nespravedlnost a husy. Ty se ostatně celou hrou linou jak dobře uleželé olomoucké syrečky. Výhodou na nich je to, že vám neublíží, zatímco vy můžete jedním kopnutím oddělit hlavu od těla a následně trénovat své bojové dovednosti na pobíhajícím torzu tentokráte již nesyčící husy.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Na Dinka celou dobu pohlížíte z pohledu poněkud izometrického bez možnosti regulace úhlu, zoomu či vzdálenosti. Byť se v některých situací chová váš pidižvík všelijak, zamilujete si ho, ať už pro vtipné komentáře typu "Ta postel je hnusná, tak ji rozkopu" nebo "Zemřete, flašky"… v angličtině, pochopitelně. Nezdá se to, ale Dink je vlastně fajn. Možná se v něm shlédnete, možná ne, to záleží na individualitě, ale věřím, že jeho břitký humor, který není nicméně podložený dostatečnou muskulaturou, vás uvede do stavu smíchu. Mě uvedl – ono je to takové boží hovádko.

Hudba se povedla – je dobrá. Vychází ze sice jednoduchých, ale velmi vhodných motivů, které příjemně podmalovávají hru. Je fakt, že přechody dvou hudeb například při krmení prasat mohly být provedeny lépe, ale to je vše otázkou momentálního vkusu, musíme vzít rovněž v potaz to, že se jedná již o starší hru.

Dink SmallwoodDink Smallwood

Spolu s hrou je dodáván i editor vlastních příběhů, což otevírá mnohé možnosti kreativcům, kteří chtějí Dinka či jiného svého hrdinu prohánět vlastními pláněmi světa, o kterém sní, pro který žijí. Můžete si vytvořit nejen vlastní postavy, ale i příšery, předměty, prostředí, prostě cokoliv. Hudba lze přidávat ve formátech WAV, podobně jako obrázky ve formátu BMP.

Hra ani navíc není náročná. Vyžaduje 486ku alespoň na 75 MHz, 24 MB RAM, 50 MB místa na disku a zvukovou kartu. Po nainstalování zabaleného souboru (ten má 24 megabajtů) pak již jen spustíte samotnou hru a budete se kochat tím, jak dobré hry ještě mohou být. Je to opravdu dobrá hra a je jenom dobře, že se Robinson Seth (neboli RTsoft) rozhodl hru zpřístupnit všem, které magický žánr RPG tolik přitahuje.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
V Minecraftu postavíte cokoliv, podívejte se na Paříž z 19. století

V Minecraftu postavíte cokoliv, podíve…

Minecraft nás svými možnostmi nepřestává překvapovat. Nejzajímavější projekty jsou však stále ty, které simulují reálná města.

17.  7.  2018 | | 8 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A