DirectX 8.0 – rok čekání je za námi

V průběhu víkendu uvedl po dlouhém ročním čekání Microsoft světu nezanedbatelný krok kupředu – DirectX 8.0. Vzpomínám, jak jsem zhruba před rokem tehdy ještě pro časopis Živě sepisoval oznámení o nové verzi Directu. Osmá verze, jejíž těžiště spočívá především v masivně multiplayerpových hrách, je však tu, dovolte mi vám předvést nejmladšího z rodiny DirectX.
DirectX 8.0 – rok čekání je za námi
V průběhu víkendu uvedl po dlouhém ročním čekání Microsoft světu nezanedbatelný krok kupředu – DirectX 8.0. Vzpomínám, jak jsem zhruba před rokem tehdy ještě pro časopis Živě sepisoval oznámení o nové verzi Directu. Osmá verze, jejíž těžiště spočívá především v masivně multiplayerpových hrách, je však tu, dovolte mi vám předvést nejmladšího z rodiny DirectX.

Práce s grafikou se opět o mnoho zlepšila a ačkoliv současné seznámení s DirectX 8.0 vychází pouze z oficiálních informací a dohadů daného rozhraní, je cítit značný posun kupředu (samozřejmě, až čas ukáže, jestli jsou ony v závěru článku deklarované změny takovým světahybem, jak by se mohlo zdát – pokud je mi známo, není zatím hra, která by naplno využívala všech features, které dali Directu v Redmondu do vínku). Svým způsobem se dá tento tah Microsoft vysvětlit dvěma způsoby – prvním je samozřejmá evoluce v oblasti grafických karet, a tudíž držení kroku s technologií (která je na mnohem vyšší úrovni než před rokem); druhým, více spekulativním, důvodem Microsoftu může být i snaha Microsoftu dokázat, že je skutečným velikánem i v oblasti, která mu byla donedávna prakticky zapovězená. Společně s tím, jak se rozrůstá herní portfolio Microsoftu, roste i důležitost her. V současnosti představuje Microsoft v oblasti her obáváníhodného konkurenta, jehož hry již nejsou pouhým plácnutím do vody – Crimson Skies nebo Age of Empires 2 mluví jasnou řečí ve prospěch firmy.

DirectX 8.0 přináší mnoho nového:

  • Vylepšená práce s grafikou (textury, 3D animace, scény v plném truecolor, atd.)
  • Vyšší frame rate
  • Podpora nových grafických karet (samozřejmost, potěší však především v případě ATI Radeon)
  • Plná podpora multimedií (především standard dolby surround, propracovanější audio schopnosti)
  • Podpora masivně multiplayerových her (zde bych rád zdůraznil tuto funkci, neboť MMORPG jsou jedním z nejčastějších žánrů a typů her, které se k nám z budoucnosti valí – je dobře, že Microsoft vysílá vlny i tímto směrem)
Nezbývá, než sepsat onu hrstku informací, které pro většinu z vás budou nejspíše klíčové – totiž kde DirectX sehnat. Pokud patříte k fandům DirectX, jistě znáte domovskou stránku www.microsoft.com/directx, na které se dočtete jednak více o osmé verzi DirectX, tak o všech předchozích verzích. Downloady se jako vždy liší dle systémů:Přeji hodně úspěchů a zábavy s novými Directy...

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A