Disney Infinity – útok na vaši peněženku (recenze)

Už Skylanders dokázali, že videohry si mohou rozumět s plastovými figurkami. A Disney Infinity k tomu má ještě lepší předpoklady.

Disney Infinity nepovažují její tvůrci za samostatnou hru, ale spíš za herní platformu. Co to znamená? Infinity kombinuje v jeden celek předpřipravené herní kampaně (specifické podle značky, kterou se inspirují), editor a fyzické figurky a doplňky.

Pro hraní tak potřebujete nejen samotný disk s hrou, ale i speciální čtečku a minimálně jednu plastovou figurku. V základním balení najdete hned tři: Jacka Sparrowa z Pirátů z Karibiku, pan Úžasňáka z filmu Úžasňákovi a Sullyho z Univerzity pro příšerky.

Město, moře, univerzita

Každý z hrdinů má svoje vlastní a unikátní dobrodružství, v podstatě takovou příběhovou kampaň zhruba na čtyři až pět hodin. I když v základě kampaně, říká se jim Play Sets, sdílejí společné herní mechaniky, každá z nich nabízí vlastní specifické prvky.

 

Pro hraní potřebujete nejen disk s hrou, ale i speciální čtečku a minimálně jednu plastovou figurku

 

Zatímco tak všechny Play Sety fungují na principu otevřené hratelnosti s hlavními a vedlejšími úkoly (ach ano, dalo by se použít obligátní přirovnání ke GTA) a nabízejí skákací i bojové pasáže, každá jde na věc trochu jinak.

V Pirátech z Karibiku se tak můžete například plavit po moři, vylepšovat svoji loď a potápět nepřátelské škunery. Úžasňákovi zase nabízejí město, které postupně rekonstruujete a ničíte dotírající zabijácké roboty. No a nakonec Univerzita pro příšerky nabízí rozlehlé prostředí univerzitních kampusů, kde provádíte šprýmy a soupeříte s další univerzitou.

Disney Infinity 01.jpgDisney Infinity 02.jpgDisney Infinity 03.jpg

Náplň i atmosféra všech tří základních Play Setů skvěle odpovídá svému vzorovému materiálu, takže je radost pobíhat jako Jack po džungli a hledat prastaré artefakty, či brázdit ulicemi megapole ve sporťáku pana Úžasňáka.

Pro nenáročné hráče

Problém však může být v tom, že si tohle nejvíce užijete, pokud je vám deset let. Případně pokud hrajete s mladším sourozencem či potomkem. Disney Infinity totiž rozhodně není nic pro hardcore hráče, kteří vyžadují komplexní herní mechaniky.

Disney Infinity 04.jpgDisney Infinity 05.jpgDisney Infinity 06.jpg

Jistě, ovládání Infinity by se dalo považovat za obtížnější, protože tu máte dvojitý skok, základní útok i specifické triky (Jack má například bambitku, Sully zase umí strašit), nicméně celková obtížnost je nastavena velmi nízko, penalizace za smrt je minimální a k cíli vás navádí výrazná zelená šipka. I samotná náplň úkolů se dá často považovat za primitivní, musíte například posbírat 5 artefaktů, shodit vlajky soupeřící školy a tak dále.

Infinity 02.jpgInfinity 03.jpgInfinity 04.jpg

Na druhou stranu, stále je zde co dělat – můžete sbírat penízky a modré orby zkušeností, hledat bonusové předměty, nebo třeba plnit speciální výzvy (závody na čas atd.). Za penízky si lze nakupovat speciální předměty pro danou kampaň (třeba lepší kanóny v Pirátech z Karibiku), modré orby zvyšují úroveň vašeho hrdiny (levelováním získává nové schopnosti).

Lokace ukrývají i různě poschovávané kapsle s objekty do editoru, takže rozhodně se vyplatí je prozkoumat pořádně.

Nekonečné možnosti zábavy

V Play Setech můžete dohromady strávit nějakých 15 hodin, což je slušná herní nálož, ale jejich rudimentární zábavnost díru do herního světa rozhodně neudělá – na to jsou herní mechaniky až příliš často ploché a úkoly stereotypní. Naštěstí spousty zábavy nabízí editor nazvaný Toy Box (bedna hraček).

Disney Infinity 07.jpgDisney Infinity 08.jpgDisney Infinity 09.jpg

Nástroje pro vkládání a úpravu objektů jsou poměrně základní, možnosti nějakého skriptování primitivní (přejeď trigger, zapíše se bod), ale přesto se dá v editoru skvěle vyřadit. S trochou snahy vytvoříte během pár okamžiků okruh pro závodění, arénu pro bojování, bludiště plné nástrah a tak podobně.

V editoru si můžete užít desítky hodin legrace, ať už při cíleném tvoření, nebo naopak náhodném blbnutí s dalšími hráči, kdy si vyskládáte pár objektů a následně se bavíte věcmi, jako je třeba házení prasat proti sobě. Fantazii se meze nekladou.

Žádná levná sranda

Bohužel radost trochu kazí fakt, že z Disney Infinite na mnoha místech přímo čpí lačnost po vašich penězích. Například Play Sety se dají hrát pouze s figurkami daného univerza, což znamená, že pokud si budete chtít zahrát třeba ve dvou Úžasňákovi, budete si muset k základnímu setu pořídit některou z dalších čtyř figurek z tohoto setu.

Infinity 05.jpgInfinity 06.jpgInfinity 07.jpg

Stejně tak jsou některé objekty do editoru svázané přímo s danými figurkami, takže pokud budete chtít všechno, utopíte ve hře tisíce korun (samostatná figurka stojí kolem 300, bundly dvou s novým Play Setem vás přijde na zhruba 800 Kč).

Zatímco investice do figurek se dá odůvodnit, protože jsou výborně zpracované a tvůrci si zaslouží obdiv za to, jak se jim podařilo vizuálně sjednotit různé styly původních vzorů, horší je to s takzvanými Power Discy. Jde o plastová kolečka a šestiúhelníky, které dají postavám speciální schopnosti, případně odemknou nový obsah do editoru.

Infinity 08.jpgInfinity 09.jpgInfinity 10.jpg

Prodávají se v náhodném balení po dvou a jeden balíček stojí 150 korun. Asi vás nedokáže překvapit, že součástí Disney Infinity je Hala hrdinů, kde vidíte všechny vaše figurky i Power Discy. Motivace ke kompletování sbírky bude pro některé jedince tak asi hodně silná.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, 3DS
Žánr: Arkády | Herní platforma stavící na figurkách
Výrobce: Avalanche Software | Webové stránky hry
Začátek prodeje: červen 2013
  • Povedené figurky
  • Skvělý editor
  • Otevřená hratelnost
  • Zábavné ve více hráčích
  • Repetitivní úkoly
  • Ploché herní mechaniky
  • Náhodné odemykání obsahu do editoru
  • Silný důraz na kupování dalších figurek

Ale to už záleží na každém, zda a kolik bude chtít do Disney Infinity investovat. Zábava se tu dá najít na desítky hodin, zvlášť pokud se nenecháte svázat připravenými Play Sety a rádi i sami něco tvoříte.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

24.  4.  2018 | | 239 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Frostpunk: přežijete stoletou zimu? (recenze)

Frostpunk: přežijete stoletou zimu? (r…

Pokud celý svět upadne do šílené zimy, bude přežití lidstva viset na vlásku. Jste schopni zajistit lidem v ledovém městě šanci na život?

24.  4.  2018 |