Disney´s Atlantis: The Lost Empire – příjemné překvapení

Měl jsem v úmyslu napsat recenzi pro ty nejmladší hráče (nebo jejich rodiče) a navíc na hru určenou starší, dnes již poněkud opomíjené konzoli. Čekal jsem, že budu hrát klasickou plošinovku a místo toho jsem s obdivem zjistil, že to, čeho se účastním, nemá zas tak daleko do eskapád slečny Croftové. Atlantis je tak trochu jiná Disneyovka.
Disney´s Atlantis: The Lost Empire – příjemné překvapení

Multiplayer: ne
Paměťová karta: ano, 1 blok
Analogové ovládání: ano
Vibrace: ano
Výrobce: Eurocom
Vydavatel: Disney Interactive

Měl jsem v úmyslu napsat recenzi pro ty nejmladší hráče (nebo jejich rodiče) a navíc na hru určenou starší, dnes již poněkud opomíjené konzoli. Čekal jsem, že budu hrát klasickou plošinovku a místo toho jsem s obdivem zjistil, že to, čeho se účastním, nemá zas tak daleko do eskapád slečny Croftové. Atlantis je tak trochu jiná Disneyovka.

Film
Pro ty z vás, kteří to netuší, na počátku všeho byl film. Vzniknul v Japonsku a šlo o naprosto klasickou mangu se vším všudy. Věci se začaly dít tehdy, když tento film uviděli lidé ze studia Walta Disneyho a rozhodli se udělat remake ve svém stylu. Díky tomu, že ponechali většinu filmové předlohy beze změny a přizvali si Jamese Newtona Howarda (Dinosaurus, Šestý smysl, Vyvolený), aby dodal filmu pořádnou hudbu a hlubokou atmosféru, vznikl jeden z nejlepších Disneyho filmů poslední doby. Vypráví o hledání ztraceného města Atlantidy (jaké překvapení) a to poněkud modernějším a akčnějším stylem, než bylo doposud zvykem. Proto je příběh plný hypermoderních ponorek, robotů v podobě gigantických mořských stvoření a velemocné efektní magie v manga stylu. Hra tedy vychází z tohoto filmu a jak je u Disneyho dobrým zvykem, těsně jej sleduje a pomáhá si jeho ukázkami mezi jednotlivými úrovněmi.

Disney Atlantis Disney Atlantis

Hra
Samotná Atlantis Lost Empire (ALE) hra je tedy akční plošinovkou s velkým důrazem na objevování nových území, jako je tomu například ve hrách Tomb Raider nebo Soul Reaver. ALE připomíná tyto tituly nejen prostředím, ve kterém se pohybujete (různorodá podzemní a podvodní území, rozličné ruiny starých chrámů), ale také způsobem, jakým sledujete dění na obrazovce – kamera se vznáší za zády vaší postavy a snaží se zaujmout takovou výšku a pozici, abyste měli přehled o tom, kam právě jdete. Budete tam rozhodně hodně skákat, ale také střílet z rozličných zbraní a sem tam na vás čeká i nějaké to jednodušší puzzle. Za tento titul vděčíme společnosti Eurocom, která už pro Disneyho studia vytvořila dva tituly – Tarzana a Herculese. Můžeme bez obav konstatovat, že si vývojáři udrželi schopnost vytvořit zábavný a dobře vypadající titul, který navíc přináší trochu originality a zábavnosti do série D- her, které jinak začínají působit dojmem výroby „přes kopírák“.

Disney Atlantis Disney Atlantis

Grafika
První, co vás napadne při pohledu na ALE, bude myšlenka směřující k nevhodnosti převedení kresleného filmu v jeho původní podobě do 3D prostředí. Patřím zřejmě k těm starosvětským hráčům, kterým připadá, že kreslené hry by měly být vidět zboku, pěkně 2D. Nicméně pokud zadržím své předsudky, musím uznat, že se v tomto případě povedlo vytvořit velice působivý svět kreslených postaviček, který dokonale dýchá atmosférou filmové předlohy a má pár skutečně extrémně silných míst, kde budete mimoděk obdivovat sílu staré konzole. Prostředí je pokryto stylovými texturami a postavy mají každá svůj způsob pohybu, který jim spolu s tradičně kvalitním dabingem vdechuje různorodou osobitost.

Zvuk
Ke kvalitnímu dabingu patří i kvalitní hudba, kterou zde skutečně najdete, nicméně opět nejde o použitý soundtrack z filmu (jaká škoda!) a navíc mám takový pocit, že starší Disneyho tituly měly poněkud živější melodie – jako kdyby hudební stránka ALE byla tou nejvíce komerční a prostoduchou, zkrátka průměrnou prací, která byla na hře odvedena. Oproti tomu dabing zahrnuje skvěle namluvenou hromadu vtipných komentářů, kterými na vás budou postavy bez přestání útočit i v menu hry (každou jeho část střeží jeden z hrdinů příběhu).

Disney Atlantis Disney Atlantis

Překvapení
Tím, co činí ALE zábavnou a osvěžující Disneyovkou, je systém volby postavy a čtyři ovladatelná vozidla. Pokud jde o to první, umožňují všechny chceckpointy (místa, kde se průběžně ukládá pozice) ve hře změnit postavu, kterou právě ovládáte v některou z ostatních pěti hlavních hrdinů hry. Snad ani nemusím dodávat, že každá postava je vybavena jinými zbraněmi a především schopnostmi, což využívá každá úroveň hry jak jen to je možné, takže budete často řešit klasickou otázku z prastaré hry Lost Vikings: „Koho si mám vybrat, abych se dostal tam nebo támhle?“. Pro ilustraci dodám, že jedna postava třeba umí pokládat výbušniny a likvidovat tak různé překážky, další je schopná nejdelších skoků a jiná zase používá speciální brýle na vidění ve tmě. Něco podobného bylo už v Dinosaurovi, ale tady je to mnohem lépe provedeno a v lepším kabátě. Příjemným osvěžením jsou také zmiňovaná vozidla, která budete moci ovládat, přičemž mne nejvíc bavilo řídit velmi rychlou ponorku a pálit při plavbě mezi útesy po nepřátelích.

Disney Atlantis Disney Atlantis

Hratelnost
Na dětskou plošinovku disponuje ALE mnoho prvky, které z ní činí cosi víc – velmi povedenou akční hru, u které se těžko bude někdo nudit. Animovaný styl grafiky navíc způsobuje, že vám slabiny staré konzole nepřijdou zas tak moc na oči a navíc jsou tu zmíněné ukázky z filmu, kterých je opravdu hodně a patří k tomu nejlepšímu, co ve světě západního kresleného filmu můžete vidět. Na začátku hry jsem chtěl zuřit nad jednoduchostí a krátkostí jednotlivých úrovní, ale už v nějaké čtvrtině hry (když jsem dorazil do Atlantidy) – v ledové svatyni – jsem musel na tyto myšlenky zapomenout, protože délka úrovně začala prudce narůstat a tak jsem nakonec s ALE strávil víc hodin lepší zábavy, než jsem původně doufal. Budiž to mým posledním doporučením.

Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 9/10
Jedna z nejpovedenějších Disney-her vůbec.
Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

7.  9.  2020 | | 14 N/A
Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepšenou grafiku i příběh

Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepše…

Legendární Mafia se vrací ve svém remaku, ale není to jen nový vizuál, co hra přinese. Vlastně působí úplně jinak, než jako ta hra, kterou jsme hráli před lety.

3.  9.  2020 | | 47 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího na PS4 a Division zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

5.  9.  2020 |