Disney´s Dinosaur – moderní cesta do pravěku

Velkolepý film se dočkal velkolepého úspěchu a také svojí herní verze na každé významnější platformě. Není to dlouho, co jsem odsoudil Dinosaura na PS a už je tu recenze téže hry pro PS2. Dopadl tedy Dinosaur lépe na lepším stroji? Nu, ukázky z filmu jsou zde v kvalitě DVD. A zbytek je takové malé dětské RPG.
Disney´s Dinosaur – moderní cesta do pravěku
Hru k recenzi zapůjčila firma:
Platforma: PlayStation 2
Žánr: logické plošinovka
Multiplayer: ne
Analogové ovládání: jen analogové páčky
Paměťová karta: minimálně 125 kb
Výrobce: Disney Interactive
Distributor: Ubi Soft

Velkolepý film se dočkal velkolepého úspěchu a také svojí herní verze na každé významnější platformě. Není to dlouho, co jsem odsoudil Dinosaura na PS a už je tu recenze téže hry pro PS2. Dopadl tedy Dinosaur lépe na lepším stroji? Nu, ukázky z filmu jsou zde v kvalitě DVD. A zbytek je takové malé dětské RPG.

Jeden fascinující film a jeho střípky
Ódy na Disneyho film Dinosaurus jsem pěl již v recenzi hry pro starý PlayStation, takže jen ve zkratce připomenu, že jde o trikově fascinující projekt, který by bylo možné přirovnat k téměř hotovému filmu Final Fantasy. V Dinosaurovi umělci a programátoři vytvořili fascinující vizi světa pravěkých veleještěrů a jeho zániku v důsledku dopadu gigantického meteoru. Každý, kdo film viděl, bude jistě souhlasit, že jde o nádhernou podívanou, jaká prozatím nemá konkurenci.

První světlou stránkou PS2 Dinosaura je kvalita filmových ukázek, které doprovázejí začátky a konce jednotlivých úrovní hry. Jak pyšně hlásá obal hry, kvalita těchto animací odpovídá kvalitě DVD filmu (však hra také na DVD je) a tak jde skutečně o velmi působivou podívanou. Dohromady s hudbou od Jamese Newtona Howarda (soundtrack k tomuto filmu považuji za nejlepší filmový soundtrack vůbec) jsou pečlivě vybírané ukázky z Dinosaura – filmu něčím, co vás rozhodně ohromí a šokuje, pokud jste z nějakého důvodu neměli to potěšení v kině.

Disneys DinosaurDisneys Dinosaur

Disneys DinosaurDisneys Dinosaur

Vůbec nechci naznačovat, že by snad hra stála a padala na prezentaci, či dokonce pouhých ukázkách z filmu, to by bylo skutečně smutné (nicméně u hry podle filmu by to nebylo zas tak překvapující, vzhledem k jejich všeobecně nízké kvalitě, potvrzené jen pár výjimkami). Jen bych rád potěšil srdce všech fanoušků filmu a ostatní upozornil na podívanou, jaká člověka usadí do křesla. Filmových ukázek je zde okolo dvaceti a je možné si je po projití hry přehrávat do zbláznění.

Jak to vypadá a zní
Když už se bavíme o technické stránce věci, vrhněme se tedy rovnou na grafiku samotné hry. Ano, tohle byla největší slabina verze pro PS, nicméně nemusíte se obávat, na druhém PlayStationu je Dinosaur mnohem více sexy. Najdete tu fotorealistické textury skal, mnohavrstvou mlhu, prostorově modelované stromy a především nádherně animované dinosaury, kterých je tady více druhů, než na starém PlayStationu. Jejich seznam se automaticky rozšiřuje po setkání s nimi ve hře. Tato funkce se pyšně nazývá Encyklopedií a umožňuje zkoumání jednotlivých zvířat zblízka a přečtení základních informací o nich. Dohromady se zbytkem hry je tohle dobrý krok směrem k nejmladším hráčům, kteří si takto mohou rozšiřovat své obzory a získané znalosti si schovat do sedmé třídy (nebo kde se to v přírodopisu probírá pravěk).

Prostředí odpovídá příběhu filmové předlohy a tak se podíváte na zarostlý zelený ostrov, na poničené spáleniště, do pouště a ve finále do hor. Vzhledem k tomu, že celá hra je viděná z ptačího pohledu, je skutečně přehledná a společně s mapkou, kterou je možné si nechat stále zapnutou v rohu obrazovky (asi jako u strategií typu CC) jde o šikovný pohled na věc, který rozhodně napomáhá hratelnosti. Kamera navíc mírně mění úhly a přibližuje se nebo oddaluje podle toho, jak se přiblížíte ke stěně nebo s kým zrovna hrajete (nejvíc se kamera oddálí, když plachtíte nad krajinou s pterodaktylem a nejvíc se přiblíží při ovládání drobné opičky).

Nejsou zde nějaké mimořádné efekty s deformací prostředí, ani tu není nějaká kouzelná práce se světlem a stíny, nicméně na Dinosaura se skutečně dá dívat a rozhodně jsem už měl to pochybné potěšení zahrát si na PS2 hůře vypadající hry. Takže to ohromné fiasko, které potkalo verzi pro PS a její grafiku můžete směle zapomenout (stačí jen vyměnit PS za PS2).

Podstatně se zlepšila také hudba. A když píši podstatně, tak myslím podstatně! Bohužel nejsou v samotné hře použity geniální melodie z filmu, ale tvůrci hudby se nechali filmovým soundtrackem velmi okatě inspirovat pokud jde o volbu stylu a nástrojů, takže zde najdete skutečně atmosférické kombinace syntetizátorů s klasickými nástroji, od bubnů v džungli přes temné hučení elektronických nástrojů v jeskyních (ala Mark Snow a Akta X) až po velkolepé orchestrální kousky ve finálních pasážích hry. Nejsou to sice melodie, které by mělo smysl poslouchat samostatně, ale atmosféru hry dokreslují dokonale.

Ozvučení je pak poměrně standardní, každé ze zvířat má své charakteristické zvuky, voda šplouchá a čvachtá, vítr fouká a oheň praská, zkrátka nic výjimečného ani nic podprůměrného.

Hra
Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu. Co je vlastně Dinosaurus zač? Systém hry je extrémně podobný tomu na starém PS, ale mnohem propracovanější. Jde o přepínání se mezi třemi postavami – Aladar je klasický velký dinosaurus, který vybojuje většinu větších bitev a rozdrtí překážky v terénu, Flia je pterodaktyl, takže je ideální pro průzkum terénu a sbírání těžko dostupných předmětů a Zini je opičák, který umí házet kamení (vaše střelba pro tuto hru) a přeskakovat propasti. Můžete hrát s jednou postavou nebo se dvěma zároveň, případně je možné spojit všechny dohromady. V závislosti na prostředí tak různě kombinujete schopnosti jednotlivých postav a mohu vám zaručit, že v drtivé většině úrovní se u toho pěkně zapotíte, jak budete urputně přemýšlet nad překonáním toho či onoho úseku. Myslím si, že těm nejmladším z nás (pro které je hra zřejmě víceméně určena) zabere hezkých pár týdnů, než vyřeší všechny ty hádanky, které v sobě jednotlivé úrovně skrývají. Prostředí je vskutku pestré a abyste dosáhli požadovaného místa na mapě, budete muset různě kombinovat a hledat cesty.

Disneys DinosaurDisneys Dinosaur

Disneys DinosaurDisneys Dinosaur

Kromě základního problému, jak projít dál, zde najdete také různé úkoly, spočívající většinou v nalezení někoho a odvedení na správné místo, či posbírání schovaných předmětů apod. Musím říct, že některé logické prvky mi daly pořádně zabrat a je to už dlouho, co jsem naposledy strávil u nějaké hry tolik času přemýšlením.

Pokud jde o ovládání a obtížnost akčních pasáží hry (střety s nepřátelskými dinosaury, skákání přes propasti), není na co si stěžovat. U konce narazíte na několik opravdu silných dinosaurů (ti dva nejsilnější se naštěstí nemusí zabíjet – je třeba je chytit do pasti), pročež se hodí cílený postup úvodními pasážemi hry. Jde o to, že podle toho, kdo zabije nepřítele nebo splní nějaký úkol se rozdělují zkušenosti, se kterými stoupá síla a životnost. Právě tohle dohromady s kombinováním postav činí z Dinosaura jakési RPG pro děti a je to skutečně dobře vymyšleno a šikovně provedeno.

Grafika: 7/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 7/10
Dinosaur pro PS2 je kvalitní hrou, zaměřenou na mladší hráče (jako většina Disneyovek), která navíc hráče odměňuje kvalitními ukázkami z neuvěřitelně výpravného filmu.
Celkové hodnocení: 7/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 28 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |