Disney´s Lion King: Simba´s Mighty Adventure

Interaktivní divize Disenyových studií opět zaútočila na PlayStation. Námětem je jeden z nejúspěšnějších a nejklasičtějších kreslených filmů, Lví král. Hra hýří barvami, láká pečlivě vybranými ukázkami z filmu a nepatří mezi ty náročné. Důležité je, že se povedla a patří tak k tomu nejvhodnějšímu pro začínající pařánky, co v poslední době na PlayStation vzniklo.
Disney´s Lion King: Simba´s Mighty Adventure
Hru k recenzi zapůjčila firma:
Žánr: Dětská plošinovka
Multiplayer: ne
Paměťová karta: ano, 1 blok
Analogové ovládání: ano
Vibrace: ano
Výrobce: Paradox (Activision)
Distributor: Disney Interactive

Interaktivní divize Disenyových studií opět zaútočila na PlayStation. Námětem je jeden z nejúspěšnějších a nejklasičtějších kreslených filmů, Lví král. Hra hýří barvami, láká pečlivě vybranými ukázkami z filmu a nepatří mezi ty náročné. Důležité je, že se povedla a patří tak k tomu nejvhodnějšímu pro začínající pařánky, co v poslední době na PlayStation vzniklo.

Film
Pokud jde o filmy společnosti Walta Disneyho, mám dva jednoznačné favority, kteří mi připadají velice atraktivní i přes můj (na příznivce kreslených pohádek) relativně pokročilý věk. Navíc mám vyzkoušeno na lidských subjektech, že nehledě na věk po chvíli sledování těchto filmů zapomínají komunikovat a velice často nedokáží od filmu odejít. V případě Dinosaura je to z velké části zásluha zpracování, které si nijak nezadá s filmem Final Fantasy a patří tak k tomu nejúžasnějšímu co můžete vůbec vidět pokud jde o filmové triky.

Lví král je na druhou stranu podstatně starší film, který trpí zastaralou, nedostatečně propracovanou kresbou (jejíž jednoduchý styl má však zajímavý komiksový nádech). To, co je zajímavé v jeho případě, je skutečně velmi povedený příběh, kvalitně servírovaný situační humor a především pak naprosto neopakovatelná hudba Hanse Zimmera (Skála, Gladiátor, Pearl Harbor). Vůbec bych se nedivil, kdyby sledování ukázek, kterými je hra velice bohatě vybavena (vždy na začátku a konci úrovně), vyprovokovalo zoufalé shánění filmu na kazetě nebo DVD. Můžete na to zapomenout – Lví král nebyl nikdy oficiálně uvolněn pro video – stane se tak až letos na vánoce.

Lion KingLion King

První interaktivní vzkříšení
Věřím že si mnozí z vás pamatují první hru na motivy Lvího krále, která se objevila před několika lety nejprve na 16-ti bitových konzolích a posléze i na PC (navzdory skutečnosti, že kreslené scrollující plošinovky z konzolí prostě nemohly na tehdejších počítačích vypadat dobře). Náplní hry s prostým názvem Lion King bylo pobíhání, skákání a sbírání předmětů s malým lvíčkem Simbou, aby tuto bohulibou a úroveň od úrovně náročnější činnost posléze vystřídalo likvidování nepřátel s dospělým lvím králem ozbrojeným pořádnými drápy a tesáky.

Jak již bylo zmíněno, hra byla místy pekelně komplikovaná a každý, kdo si pamatuje infarktové poskakování po stromech a zvířatech hned v druhé úrovni nebo naprosto nevysvětlitelné poskakování po špalcích plujících vodopádem ví, jak náročná první hra s lvíčkem Simbou byla. Tak toho se v případě pokračování nemusíte bát, protože pokud lze vyjádřit hratelnost nových Simbových dobrodružství jedním slovem, pak toto slůvko zní „jednoduchost“.

Lví král 1 + 2
Příznivci animovaných filmů jistě ví, že název nové hry odkazuje na druhý díl Lvího krále, který však nebyl natočen pro stříbrné plátno, nýbrž pouze pro obrazovky televizorů. Vzhledem k absenci Hanse Zimmera a faktu, že pokud druhé pokračování filmu netočí James Cameron (Terminátor 2, Vetřelci 2), nevyrovná se originálu, bylo toto rozhodnutí docela pochopitelné.

Nic zvláštního není ani na tom, že si lidé v Disney Interactive uvědomovali větší potenciál staršího filmu a proto ve hře projdete staršími i novějšími Simbovými dobrodružstvími. V praxi to znamená, že pokud se vám líbila kouzelná krajina Pride Lands a její krvavá varianta ve světle zapadajícího slunce nebo akční útěk před splašeným stádem antilop v první hře s názvem Lion King, pak budete řvát nadšením u jejích reinkarnací v nové hře.

Lion KingLion King

Další přechod z 2D do 3D
Nevím, zda nejsem už starý a zatrpklý, ale zoufale mi vadí přechod klasických kreslených her z logického a báječně ovladatelného 2D do většinou ne tak přehledného a nepřirozeně působícího „realistického“ 3D, ve kterém se normálně jednoduché přeskočení z plošinky na plošinku dokáže změnit v manipulátorské peklo. Ne, že by to byl v případě Simbových dobrodružství až tak velký problém (ono přeskočení), ovládání je poměrně zdařilé, nicméně polygonová „plastická“ grafika trojrozměrného prostředí díky platformě (starý PlayStation) postrádá dostatek polygonů na to, aby vypadala alespoň zdaleka tak dobře, jako kreslený předchůdce Lion King nebo třeba taková Herculesova dobrodružství pro PS.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • velmi dobře se hraje
  • věrně se drží filmové předlohy
  • je právě tak roztomilá, jak by měla být
  • příliš dobře se hraje, takže za chvíli je po všem
  • nevypadá zdaleka tak dobře, jak by mohla
  • kromě ukázek nevyužívá potenciál vynikající hudby filmové předlohy

Nicméně pokud nemáte abnormálně ostrý a velký televizor a sedíte od něj alespoň tři metry daleko, dá se na to koukat, zvlášť pokud jste stále ještě nebyli zasaženi „novou realitou PlayStationu 2“. Hra kombinuje pohled zezadu, za zády lvího hrdiny s klasickým „naklánějícím se“ pohledem zboku. Poněkud těžkopádné ovládání s velkým zpožděním mezi stiskem tlačítka a pohybem vaší postavičky paradoxně napomáhá k jistějšímu a bezpečnějšímu postupu, což by bylo fajn, nebýt faktu, že jaksi zpomaleně a těžkopádně reaguje Simba i na herní prostředí – to se projevuje dokonale nesmyslným narážením do sebemenších kamenů nebo dokonce nerovností v terénu. Tohle se nicméně nestává tak často, aby to zruinovalo jinak povedenou hru.

Jádro věci
Tou povedenou hrou mám na mysli klasickou plošinovku, ve které poskakujete po krajině a sbíráte všemožné předměty – body nutné k otevření nové úrovně a zvýšení počtu životů, body nutné k otevření bonusové úrovně (těch je tady několik druhů, povedenější i méně kvalitní – mne například bavilo pexeso), doplnění energie a tak dál. Dokud jste malý lvíček, musíte likvidovat přátele skákáním na jejich hlavu nebo jim prostě utéct. Jako dospělý lev se s nimi potom můžete prát (to se hodí především na hlavní zloduchy příběhu) nebo je likvidovat prostě hřměním svého mocného hlasu.

Celé je to slušně udělané, hezky to vypadá a společně s velmi atraktivními ukázkami z výjimečného filmu a jeho milého pokračování jde o jednu z nejlepších věcí, které si mohou nejmladší pařánci zahrát. Bohužel příliš nízká obtížnost vylučuje větší smysl tohoto hraní pro kohokoliv staršího deseti let.

Pokud máte Disneyho rádi, snad vás potěší, že na hře s jeho hlavními marketingovými ikonami pracuje už nějaký ten rok Squaresoft, zodpovědný za sérii Final Fantasy.

Grafika: 5/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 7/10
Povedená dětská videohra, nic víc, nic míň.
Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

včera | | 16 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A