Dojmy: Batman: Arkham Asylum - na skok do blázince

Navštívili jsme místo vás strýčka Jokera na jeho Arkhamském panství a nestačili jsme se divit.

Ušatý strážce zákona s miliardovým kapitálem a hlasem hlubším než má porouchaná motorová pila se vrací zpět do herního světa, aby se popral s konkurencí přinejmenším tak úspěšně, jako jeho filmoví sourozenci. Již od prvních zveřejněných screenshotů a videí přitom bylo jasné, že potenciál tahle šílenost bezesporu má, ale zkoušky ohněm se netopýří muž v polygonovém oblečku dočkal teprve s vydáním hratelné demoverze, jež mohla snažení tvůrčího studia Rocksteady klidně potopit hned v zárodku. Otázkou proto zůstává, umějí netopýři plavat?

 

Arkham - rekreace na vlastní nebezpečí

Umějí! A navzdory informacím z přírodopisných kanálů setsakra dobře. V bazénu s nimi však pobudete slabou čtvrthodinku (beze srandy), než vás zpocený plavčík s tváří Warner Bros. vypakuje do šaten.

Harley Quinn to v tom těsném kostýmku náramně sluší

I když se to může zdát jako krátká doba, a ona to krátká doba je, přesto se během ní dokonale seznámíte s Batman: Arkham Asylum a víceméně si vyzkoušíte veškeré herní mechanismy hezky v praxi. Stále se ale jedná o jednu z nejkratších demoverzí, jakou jsem kdy měl možnost vyzkoušet. A za to si Rocksteady, ať už to bylo z jejich rozhodnut či nikoliv, zaslouží mínusové body.

batmanaa_13.jpgbatmanaa_14.jpg

Mnohem víc než délka mě ale vystrašila skutečnost, že jsem během těch 15 minut měl možnost zřejmě otestovat téměř vše, co nabídne plná verze hry. Je tedy docela dobře možné, že se tvůrci ke krátké hratelné ukázce odhodlali poté, co jim došlo, že kdyby hráči v Arkhamu strávili jen o 20 minut déle, zjistili by, jak stereotypní celá hra je.

VIDEO: 2028 'Batman Arkham Asylum - demo trailer'

Nerad soudím předčasně, ale upřímně pochybuji, že by nové Batmanovo dobrodružství nabídlo i něco víc, než co si můžete zadarmo vyzkoušet v 1,5 GB velkém demu. Snad proto vaše pouť po blázinci skončí těsně před soubojem s jedním z bossů. Vývojáři si holt musí nechat v rukávu nějaké to eso, jak jinak by se jim podařilo vyždímat ze svého titulu slušná prodejní čísla. Zkusím ale na chvíli odhodit své rozčarování z toho, že než se mi gamepad stihl zahřát v rukou, už jsem ho odkládal, a podívám se s vámi na Arkham Asylum trochu pečlivěji.

Rváč se srdcem detektiva, nebo naopak?

Navzdory všemu vyjmenovanému se jedná o velmi povedenou akční adventuru, které nechybí zajímavý, ač přímočarý, příběh, kvalitní technické zpracování, jemuž vévodí především potemnělé barvy nápravného komplexu a vynikající dabing postav (Jokera si prostě nelze nezamilovat). Zapomenout nesmím ani na sexy (anti)hrdinku v podání Harley Quinn, jíž to v tom těsném kostýmku náramně sluší. Do toho všeho pak přichází Batman, coby ochránce bezbranných, vybavený všemi technickými hračkami známými z filmu, aby zjednal pořádek. A to je, jak jistě všichni víte, něco, v čem je skutečně dobrý.

batmanaa_15.jpgbatmanaa_2.jpg

Na pravo i na levo tak budete moci efektně mlátit rukama a kopat nohama, přičemž hra sama v pravidelných intervalech bojovou sekvenci zpomalí, aby jste si mohli prohlédnout konckout svého soupeře hezky zblízka i se všemi detaily. To, co se na první pohled jeví velmi atraktivně, však brzy ztrácí své kouzlo, a při druhém procházení Arkhamu mě to spíše otravovalo. Nedokážu si představit, co na to budou říkat majitelé plné verze hry, pokud tato featurka nepůjde vypnout. Naštěstí je netopýří muž nejen skvělý rváč, ale rovněž detektiv.

batmanaa_6.jpgbatmanaa_7.jpg

Hra je proto vybavena takzvaným detektivním módem, jenž hlavnímu hrdinovi umožní najít správnou cestu, a vám tak zajistí, že se nikdy nezadrhnete. Mimo to vám dovolí koukat přes stěny a v předstihu si připravit plán boje. Arkham Asylum totiž nesází na primitivní akci a naopak se snaží využívat stealth prvků, které k Batmanově postavě neodmyslitelně patří. Po chvilce zápasení s ovladačem se proto budete bez potíží pohupovat na laně nad nic netušícími protivníky a odpočítávat sekundy do útoku. Jakkoliv zábavně se to ale jeví, zde vyvstává první, a nejspíš nejzávažnější, problém celé hry. Umělá inteligence.

Za blbost se platí

Běžně se mi stávalo, že jsem se na ocelových lankách zhoupl přímo před obličeji Jokerových poskoků a ti nejen, že mě nezaregistrovali, ještě se ke mně otočili zády a celou práci mi tak značně usnadnili. Nepříjemnost, na níž je jen slabou náplastí řada různých způosbů, jimiž lze protivníky likvidovat. A jelikož je vydání hry naplánováno ještě na tento měsíc, pochybuji, že by s tím vývojáři stihli něco kloudného provést. Své vědomí tak můžu chlácholit pouze myšlenkou na to, že plná verze nabídne několik obtížnostních levelů; v demu se však neobjevily!

VIDEO: 1963 'Batman: Arkham Asylum - představení protivíků'

Zarputilé fandy batmanovského mýtu může potěšit alespoň to, že se v průběhu hry, v závislosti na tom koho potkáte, budou ve vašem "in-game" deníku objevovat zápisy o jednotlivých postavách z komiksového univerza. Pokud jste si někdy přáli proniknout do Gotham City, ale nechtělo se vám listovat stovkami komiksových sešitů, tohle by mohla být velice dobrá alternativa. Na to, aby udržela u hry i ostatní však nemá ani sílu, ani vytrvalost. Bohužel.

BatarangIngame1.jpg

Co je na tom všem ale bezkonkurenčně nejhorší, je to, že po dohrání demoverze si uvědomíte, že to byla ve své podstatě pouhá ztráta času.

Hra je proto vybavena takzvaným detektivním módem, jenž hlavnímu hrdinovi umožní najít správnou cestu

Pokud nejste fyzicky závislí na mačkání gamepadových tlačítek, bohatě by vám postačilo zhlédnout některé z in-game videí, které vývojáři vypustili do éteru již dříve, a získali byste stejnou informační základnu jako ti z nás, kteří Rocksteady naletěli, a strávili dlouhé minuty stahováním necelých dvou giga dat. A to ani nezmiňuji, že řada hráčů si kvůli hře dost možná pořídila GOLD účet na Xbox Live; bez něj totiž nebylo možné demo získat.

Ačkoliv je Batman: Arkham Aslyum bezpochyby vynikající hrou (aspoň to naznačují devítková hodnocení), hratelná ukázka mě nijak zvlášť nepřesvědčila o koupi plné verze (nezařadit do dema ani jednoho bosse a absolutně se vybodnout na zničitelné prostředí je podle mě i na současná měřítka tak trochu podpásovka). Stále mám totiž pochybnosti o zábavnosti titulu při delším hraní. Nicméně, hra jako taková funguje víceméně bez problému, a jsem si jistý, že v celkovém měřítku bude mít spoustě hráčů co nabídnout. Pokud se k ní ovšem nedostanu v redakci, jsem si docela jistý, že mou soukromou sbírku interaktivní zábavy nerozšíří.
 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce
Výrobce: Rocksteady Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 25. srpna 2009
 • kvalitní příběh
 • temná a ponurá atmosféra
 • výborné audiovizuální zpracování
 • otevřenost světa a řešení
 • střídání tempa, spousta nápadů
 • brilantní bojový systém
 • boje s bossy nejsou nic moc
Související články
 1. E3: S Batmanem do blázince
 2. Video: Batman má sličnou protivnici
 3. Víme, na čem poběží nový Batman
 4. Recenze: LEGO Batman: The Videogame – netopýří kostičky
 5. Preview: Batman: Arkham Asylum – Já, netopýr

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce