Dojmy: Battleforge – víc než válečný mariáš

vytisknout velikost písma
Battleforge boří hranice a pájí dohromady tři osobité prvky: karetní hru, realtime strategii a online. Vyzkoušeli jsme betu a přínášíme dojmy.

Magic: The Gathering bezesporu představuje fenomén mezi karetními hrami. A není se čemu divit. Jednoduchá, ale přesto komplexní pravidla přináší obrovský prostor pro taktizování a velkolepé bitvy, ve kterých správně vyložená karta dokáže zvrátit jinak svízelnou situaci. Plus tu pochopitelně máme ty stovky a tisíce nádherně vykreslených kartiček, jejichž dychtivé vybalování z booster packů patří mezi nejslastnější rituály.

 

Karty po celý čas představují jediný prostředek vaší síly

A právě v této stolní hře našli tvůrci z Phenomonic takřka bezednou studnu inspirace pro jejich odvážný mix. Podobným systémem karet umožňují hráčům sestavovat rozličné armády, vylepšovat je a přináší tak nový obzor nejen do karetních her, ale zejména do onlinových RTS.

Šílenství okouzlených sběratelů

Battleforge na první pohled představuje klasickou realtime strategii se syslením surovin, vytvářením armád a jejich posíláním vstříc krvavým bitkám s nepřátelskými hordami. Jenže je tu klička v podobě implementovaného karetního systému.

K dispozici máte nesčetné množství kartiček rozdělených do čtyř elementů. Každá z nich vyžaduje k vyčarování nejen manu, ale také dostatečný počet orbů daného elementu. Ty se dají získávat stavěním monumentů, které na bojišti představují klíčový bod k zpřístupnění silnějších kouzel, jednotek, či budov. Ano, tušíte správně. Pomocí karet se nevyvolávají pouze jednotky, ale prakticky vše. Na výběr máte velké množství podpůrných, či útočných kouzel, střeleckých věží, či totemů a dalších budov.

Každý hráč začíná se základním balíkem, ovšem ten vám brzy přestane stačit. V průběhu hraní budete postupně coby odměnu získávat silnější a lepší karty. Krom toho také dostanete pár zlaťáků a nějaké ty zkušenosti navrch. Za zlaťáky si pak můžete vylepšovat stávající karty, nebo je můžete utrácet v aukcích za nové. Mezi sebou si je mohou hráči i vyměňovat a naskýtá se nám tak neskutečný iniciátor sběratelství. Zvláště když si můžete být jistí tím, že téměř vždy se najde lepší.

battleforge_03.jpg battleforge_04.jpg

Pochopitelně si můžete (a musíte) budovat vlastní balíčky karet, jež mohou obsahovat až 20 kousků. Právě s nimi pak budete vyrážet na bojiště a po celý čas hraní to bude jediný prostředek vaší síly. Je tedy logické, že správná kombinace dostatečně silných karet je pro vítězství klíčová. Ze začátku sice pro vás bude trochu obtížné utvořit si deck, který vám bude vyhovovat a současně s ním budete slavit velké úspěchy v bitvě. Po pár soubojích se ale do hry ponoříte.

Staňte se karetním generálem

Samotné souboje jsou dvojího druhu. Tím prvním se prostřednictvím příběhových úkolů posouváte světem a s ostatními hráči bok po boku bojujete proti nástrahám nepřátel. Hra je však zatím ve fázi betatestu a čas od času je dost obtížné vzhledem k nízkému počtu hrajících najít vhodného spoluhráče k plnění těchto questů.

Můžete si ale také měřit vzájemné síly v PvP bitvách a nutno říct, že každý z těchto módů má své pro i proti. U kooperačních bitev se můžete těšit na rozličné scénáře a vždy odlišný způsob hraní. Umělá inteligence však pro vás brzy nebude žádným soupeřem. Ale buďte si jisti, že v PvP módu si změříte síly s vámi rovným hráčem a postupem času si vypilujete svou taktiku k dokonalosti.

battleforge_01.jpg battleforge_02.jpg

Ať tak či tak, na začátku každého souboje začínáte s jedním monumentem a pár studnami, jež jsou pro vás důležitým přísunem many. Mana je zde základní a také jedinou surovinou potřebnou k využití karet, opravě a stavbě nových budov.

Jste-li příliš pomalí, než se nadějete, dotěrné útoky nepřítele vám prakticky znemožní cokoliv podnikat

Vaším hlavním cílem je tak co nejdříve obsadit dostatečné množství monumentů a se silnou armádou vyrazit na nepřítele. Zajímavý je přitom rychlý a svižný vývoj každého zápasu. Jste-li příliš pomalí, než se nadějete, dotěrné útoky nepřítele vám prakticky znemožní cokoliv podnikat a prohra je na dohled. Rychlé tempo však představuje i stinnou stránku v podobě velmi krátké doby každé bitky.

battleforge_07.jpg battleforge_05.jpg

Jestliže máte chuť si zařádit, či si jen osvojit funkce jednotlivých karet, rozhodně vás potěší aréna, v níž můžete libovolně vyvolávat jak vlastní, tak nepřátelské jednotky a otestovat si vše jako ve skutečné hře. Brzy však začnete pociťovat drobnou nevyváženost v přehnané síle některých karet. Přihlížím ale na fakt, že se jedná o betatest, takže určitě k vybalancování síly jednotlivých karet dojde.

Pohádková idylka aneb smrad, špína a prach

Zpracování nabídne spoustu skutečně pěkných efektů a atmosféru válečné vřavy jednoznačně zdůrazní. Zejména efekty jednotlivých kouzel jsou zpracovány velmi pěkně. Proti ohni, ničivému dusotu armád a krvelačné atmosféře stojí úžasná pohádková krajina a působí skutečným dojmem pravého fantasy. Jestliže vás vtáhlo karetní šílenství, prostředí vás pohltí ještě mnohem víc.

Battleforge je velkým překvapením a samotný projekt je naplněn obrovskými nadějemi. Přichází na trh s nabídkou bezplatného připojení s možností nakoupení různých výhod za skutečné peníze. Podobnou cestu dnes volí stále více vývojářů onlinových her a pro mnoho lidí je hudbou budoucnosti. Přičteme si originální námět, spousta prvků, jež vás nutí ke hře se stále vracet a to vše v příjemném grafickém zpracování, leží před námi naděje na nový herní fenomén.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | karetní RTS
Výrobce: EA Phenomic Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 2009
Související články
  1. Galerie: BattleForge
  2. Battleforge – Nová éra RTS
  3. Představena karetní RTS BattleForge

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

včera | | 5 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A