Dojmy: Deus Ex 3 – cyberpunkové zmrtvýchvstání

První díl je nezapomenutou legendou atmosférického sci-fi thrilleru. Nyní se rodí další kapitola, jež má dle ukázky geny původní hry.
Seznam kapitol
 1. Ve zbrani
 2. Ve stínu

Roku 2000 představil hráčům legendární návrhář Warren Spector (System Shock, Ultima Underworld) unikátní 3D akci, jež byla zasazena do živoucího, velkoryse dimenzovaného prostředí, které v kombinaci s širokým spektrem RPG prvků zajistilo, že takřka každou situaci mohli hráči vyřešit různým způsobem. Co na tom, že stylově šedivá grafika nepatřila k tehdejší špičce?

 

Pokračování se snažilo jít stejným směrem, ovšem díky ústupkům hlavnímu proudu se utopilo někde pod hladinou malometrážní nízkokalorické střílečky. Hratelná ukázka třetího dílu, kde hlavní hrdina navštívil obyčejnou policejní stanici roku 2027, naznačila, že se nové pokračování nese ve šlépějích oslavované původní hry.

Ambivalence

Deus Ex 3 sází stejně jako první díl na organické lokace, jež si kladou za cíl dovolit hráči vše, co jej napadne. „Jakékoliv místo, na než dohlédnete, a mohli byste se na něj dostat v reálu, bude přístupné i zde,“ říkají tvůrci. Premisu demonstrují na policejní stanici, v jejíž márnici leží mrtvoly teroristů, kteří radikálně bojují proti kybernetickým augmentacím (vylepšením) lidských bytostí.

S mírnou nadsázkou – viděli jsme v akci tři odlišné hry

Jenže ouha, v těle umrlce byl nalezen právě jeden z augmentačních čipů, a tak je na hráči, aby jej získal a přišel záhadě na mechanicky vylepšený kloub. Tvůrci schválně prošli policejní stanicí třikrát, pokaždé rozdílným způsobem. Řečeno s nadsázkou, přihlížející viděli třikrát zcela jinou hru. Co na tom, že stylově zahnědlá grafika nepatřila k dnešní špičce?

První pokus o získání čipu se nesl v duchu Schwarzeggerova vyrabování policejní základy v prvním Terminátorovi. Hlavní hrdina vpadl střemhlav do boje hlavním vchodem, samopalem vymetl lobby, aby s kombinací granátů a pistole vyčistil navazující místnosti. Vhod přišlo rentgenové vidění, jež hráči propůjčily oční augmentace. Celá hra se s akčním přístupem proměnila v hájemství chaosu se zuřícím poplachem a útočicími policisty.

deusex01.jpgdeusex02.jpg

Na druhou stranu si hráč nemusel dělat starosti s laserovými bezpečnostními paprsky, jež již větší šrumec spustit nemohly. Celá akce působila svižně. Hlavní hrdina se ukrýval za kopírkami, které bylo možné belskově přenášet a stavět si improvizované barikády nebo se kryl jednoduše za sloupy a zídkami. V tomto okamžiku se hra přeponula do pohledu třetí osoby, což v perspektivě á la Gears of Wars dodalo akčním situacím na přehlednosti.

 

Vypočítavost

Dialogy jsou silnější než kulomet. Při druhém zahrání tvůrci zvolili mírovou cestu, kdy přijdou ke slovu augmentace reagující na psychické rozpoložení osoby, se kterou hlavní hrdina zrovna mluví. Rozšíření zornic, rychlost dechu, to vše může při dialozích napomoci ke zvolení správných odpovědí (jsou zde tři typy reakcí), aby se podařilo získat sympatie některé z desítek herních postav. Třeba policejního seržanta na vrátnici stanice.

Přijdou vhod augmentace reagující na psychické rozpoložení osoby

Z toho se postupně vyklubal bývalý známý hlavní postavy, jež byl na obyčejného poldu degradovám ze člena jednotky SWAT a ve své zhrzenosti nakonec pustí hráče dovnitř stanice bez boje. Jde o výrazně pohodlnější způsob, nicméně nesmírně odměňující.

 

deusex03.jpg deusex04.jpg

Hráč nyní může volně procházet všemi třemi patry policejní stanice a dále zkoumat její košaté prostředí. Záznamy v počítačích, skříňky policistů a na konci zamčená zbrojnice plná zajímavých předmětů – sem by se násilným způsobem hráč vůbec nedostal, neboť by se v rámci bezpečnosti neprodyšně uzavřela. Završením bylo nabulíkování zdejšímu patologovi, že je hráč agentem FBI a jde si z k mrtvole teroristy vyzvednout důležitý důkaz. Mimochodem fanoušci série zde narazí na odkaz prvního dílu – patolog prozradí, že operaci FBI řídí jistý agent Manderley, jedna z vedlejších postav původní hry.

deusex05.jpg deusex06.jpg

 

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Inteligentní střílečka
Výrobce: Eidos Montreal | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 26. srpna 2011
 • Cyberpunková atmosféra
 • Možnost volby herního stylu
 • Živoucí svět
 • Slušná herní doba
 • Strhující příběh
 • Výtečná výtvárná stránka
 • Engine není z nejmodernějších
 • AI je občas tupá
 • Dlouhé nahrávací doby

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

včera |
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A