Dojmy: F1 2010 - závodní mánie

Nastavit správně přítlak pravého předního křídla, seřídit brzdy, nebo jen sednout do připraveného monopostu? To vše můžete v F1 2010.

I když se má F1 2010 od Codemasters zaměřit hlavně na život závodníka mimo trať, preview verze obsahuje "pouze" samotné závodění. Pokud sledujete vývoj této závodní hry, nečekejte zatím rozbor rozhovorů s novináři a týmové spolupráce, důkladně se ale můžete podívat pod kapotu monopostů a ochutnat adrenalinové závody.

 

Prvních pár chvil jsem nevěřil vlastním očím, co formule ve hře na trati vyvádějí. Už zpovykaný z arkádových závodů jsem hned v první zatáčce šel do smyku, abych přitom rovnou nabral desetivteřinovou penalizaci za zaviněnou kolizi a skončil na chvostu závodního pole otočen navíc špatným směrem. Ovladač letěl do kouta a na klín přistál volant, toho bohdá nebude, abych z boje o titul ve formuli utíkal.

To je charakter

Pokud se rozhodnete pro rychlé naskočení přímo do závodu jako jeden z jezdců slabších týmů, je docela možné, že se vám něco podobného stane i ve výsledné hře. Tedy pokud za rychlé naskočení považujete i pár minut u načítání menu a závodů.

Po několika okruzích obkroužených v časovce a kvalifikaci však začnete postupně odhalovat taje monopostů a dáte si pozor zejména na nižší převodové stupně. Na dvojku otočíte formuli jedna báseň, jen většinou jiným směrem, než byste potřebovali, od trojky dál už můžete klidně dupnout na plyn a vyřítit se ze zatáčky jako namydlený blesk.

f1_2010_01.jpg f1_2010_03.jpg

Chování monopostů přitom odpovídá představě reálných vozů, ač se poměrně často najdou okamžiky, kdy si engine neporadí s kolizemi ideálně. Ještě hůř ale vyhodnocují doteky traťoví komisaři, kteří vám s radostí napálí penalizaci i za to, že za vámi soupeř nedobrzdil. Předpokládám, že do vydání tvůrci vychytají ještě tyto problémy, jinak by musel Schumacher pouze dostávat penalizace při jeho oblíbeném blokování soupeřů.

Na dvojku otočíte formuli jedna báseň, jen většinou jiným směrem, než byste potřebovali.

Už nyní je ale vidět, že se autorům podařilo vdechnout jednotlivým jezdcům aspoň nějaké rysy charakteristické pro jejich jízdu - výše zmíněný Němec je skoro nepředjetelný, Button jezdí jako po kolejích a Hamilton se vám s radostí podívá na zadní spojler pěkně zblízka. Stačí pár rychlých kliček za mladými závodníky a hned udělají nerozvážnou chybu, ani v Monaku nejedou vozy jako kačenky za sebou.

Bez podpory je to ono

Když už jsem nakousnul okruhy, samozřejmostí je jejich detailní vymodelování podle reálných předloh, ale výsledný efekt je dechberoucí. Monacký tunel svištící podezřele blízko vašich kol vás připoutá k obrazovce a okruh v Monze zakončíte podvědomým bojem s přetížením v Curva Parbolica. Raději se nenechte sledovat, jak zatáčky vyrovnáváte celým tělem, takový je pocit z jízdy.

f1_2010_04.jpg

To vše je samozřejmě krásné na suchu, ale jakmile začne pršet, přichází ta pravá zábava. Nejprve tedy musíte doufat, že se pole před vámi dostatečně roztrhalo, protože jinak neuvidíte vůbec nic. Zapomeňte na obvyklé předjíždění ze závěsu, stříkající voda vám znemožní orientaci na rovinkách, jedinou možností tak zůstávají riskantní zatáčky, kde to najednou klouže ještě víc, než na čistém asfaltu na začátku závodního víkendu. První vyhraný závod na mokru pak budete oslavovat jako celou odjetou sezónu.

Zajezdí si jak úplný laik, tak i zkušený mazák zvyklý nastavovat si dotažení závitů na jednotlivých kolech

Přitom můžete v průběhu závodu měnit rozložení síly brzd, do ucha vám přichází zprávy z boxů od hlavního inženýra a co chvíli si můžete zobrazit stav vašeho monopostu. Po závodě, nebo klidně i v jeho průběhu, můžete sledovat záznam, navíc s možností vrátit o něco čas párkrát za klání podle zvolené obtížnosti. Záznamy a menu podbarvuje akční hudba, která se pochopitelně odmlčí po dobu závodění, aby nerušila povedenou atmosféru.

f1_2010_02.jpg

Otázkou stále zůstává, jak se tvůrci vypořádají se vším tím cirkusem okolo F1, o život na závodní trati se fanoušci ale rozhodně bát nemusejí. Přitom si zajezdí jak úplný laik, tak i zkušený mazák zvyklý nastavovat si dotažení závitů na jednotlivých kolech. A při vypnutí všech podpor si nejspíš bude říkat, že reálná formule nemůže být na ovládání už o moc náročnější. Codemasters ukazují, že pokud se budou držet závodních, rozhodně neudělají chybu.

 

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Závodní | Závody F1
Výrobce: Codemasters | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 24. září 2010
 • Realistický vzhled i prezentace
 • Mód kariéry
 • Chování formulí na trati
 • Věrohodnost okruhů
 • Chyby v designu hry
 • Občas pokles framerate
 • Opakující se průběh závodů
 • Chování soupeřů na trati
 • Omezené možnosti nastavení vozu
 • Zcela chybí telemetrie
Související články
 1. Video: F1 2010
 2. Galerie: F1 2010
 3. Preview: F1 2010 – zábava začne v září
 4. F1 2010 – inovativní díl s detaily

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |